Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Spălare încălțări la mașina de spălat rufe

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

View Postadisz, on 21 octombrie 2014 - 12:31, said:



Mai exista si alt fel de piele?Posted Image
Te rog sa nu amintesti de aia "artificiala",ca aia "e chimicale"

Am grijă să specific la modul absurd, cred că Diana este păcălită de un înlocuitor care arată ca pielea.

Îi dau eu o pereche de piele să vadă după spalare dacă mai sînt buni de ceva  :)

#20
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postcrisstonne, on 21 octombrie 2014 - 12:00, said:

Încălţările din piele de animal nu se bagă la mașină.

Corect. Plus, multi producatori scriu asta chiar pe site-ul lor - "Apply a leather lotion or oil periodically to keep the leather supple. Do not machine wash leather shoes."
Iar in multe alte parti apar mereu aceleasi sfaturi:
- se curata cu o carpa umeda, se usuca la temperatura camerei
- se protejeaza cu crema/ceara/etc, in functie de material

In plus, detergentul normal nu este bun pentru piele: "Laundry detergent is not good for leather as it removes oils from the leather that need to be replenished and it can also ruin the color of some leathers". Asta testat de mine, s-a uscat pielea de pe niste incaltaminte dupa ce a fost uscata din cauza detergentului.
http://www.the-vu.co...-leather-shoes/

Masina de spalat poate sa deterioreze lipiturile/cusaturile si per ansamblu, incaltamintea, asadar este de preferat sa se spele manual.
La temperaturi mici, deoarece temperaturile mari desi pot curata mai bine, pot slabi adezivul folosit la lipirea lor.
Daca nu sunt foarte murdari efectiv, impotriva bacteriilor/mirosului exista spray-uri speciale.

Alte surse de citit:
http://www.the-vu.co...-leather-shoes/
http://www.esquire.c...shoe-protection
http://www.skechers....nswers/list/p/7

Deci, "Spălare încălțări la mașina de spălat rufe" - Da, este posibila, dar tine de tipul de incaltaminte.
Cand le cumperi, vezi instructiunile de pe cutie/eticheta/site, plus informatiile folositoare de pe internet.

La fel cum ar trebui sa va uitati si pe haine, ca unele trebuie spalate fara uscare, la 30 de grade, iar lumea (multi) le baga la 50 de grade si 800rpm sa fie siguri ca se usuca. Si ca se strica mult mai rapid. :)

#21
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View PostPicoDazore, on 21 octombrie 2014 - 12:25, said:

Nu ai avut probleme cu dezlipirea talpilor, sau cedarea cusaturilor?!!!
Nu. Eu nu le storc iar daca ma apuca indoiala le pun cu apa si detergent intr-o punga de plastic pe care o leg bine de tot la gura si apoi o pun in masina de spalat. Nu le stoarce!



Sau daca vrei....

View Postgumball3000, on 21 octombrie 2014 - 12:40, said:

Bine ca nu e on petre, ca iti cerea sa pui poze si cu picioarele.
Nu-i normal?

Edited by e_bulu, 21 October 2014 - 12:59.


#22
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostMihai-Cosmin, on 21 octombrie 2014 - 11:02, said:

Pot să-mi spăl la mașina de spălat adidași din piele și teniși din pânză ? Mașina mea de spălat rufe are încărcare laterală cu hublou. În timpul spălării există riscul spargerii geamului hubloului lovindu-se pantofii de el ? Menționez că nu am mai făcut niciodată asta.
Eu spal mereu adidasii si nu au nimic... Pe urma ii pun la soare sa se usuce. Dupa doua trei spalari se cam duce vopseaua de pe piele, prin unele locuri.

#23
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Eu prefer sa ii spal maxim 1 data (la masina de spalat), si nu tin o pereche mai mult de 1 an. Bine, pe mine nu ma tin nicio pereche de papuci mai mult de 8 luni, 1 an daca am noroc. Orice s-ar spune, la masina de spalat devin rigizi si se rup mai usor. In rest folosesc un spray antimicrobi in interior si ii sterg cu o carpa umeda la exterior.

Edited by Blue_Ivy, 21 October 2014 - 13:15.


#24
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 09.11.2010
Da, poti. Eu m-am plictisit de cate ori mi-am bagat adidasii la masina de spalat. Nu au patit absolut nimic.

#25
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Eu pun incaltamintea intr-o plasa/punga speciala, cum e cea pentru lenjeria intima. Am auzit si varianta folosirii unei fete de perna, cu fermoar.

#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Daca e sa se dezlipeasca, se dezlipeste si in sacul ala improvizat si fara. :)
Gradele si durata sunt cheia.

#27
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Eu am incercat o data, cu adidasii. Au ramas cu un miros infect, desi la fel ca Diana, i-am pus afara, pe pervazul geamului la uscat.
2-3 zile i-am tinut cu bicarbonat, sa iasa mirosul.

off: arianna, despre ce plasa/punga vorbesti? dezvolta, te rog.

#28
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
http://www.1banut.co...39784400192.jpg - ceva de genul.
Da, gradele & durata sunt importante, dar macar nu se invart adidasii prin toata masina. Chestii de piele nu spal, ii curat cu produse speciale.

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Plasa d-asta. https://www.google.r...gO&ved=0CB8QsAQ

Nu stiu ce fobii aveti, dar mai bine sa ai o pereche de incaltari 1 an si curata, decat aceeasi 10 ani si nebagata la masina.

Legat de miros, bagati si balsam, insa dupa 30 min de stat in apa cu deteregent, cum naiba mai miros incaltarile alea? Vedeti, vedeti daca nu le spalati lunar? :D

#30
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Mirosul apare daca stai prost cu igiena, sau transpiri excesiv in ciorapi de proasta calitate. acompaniati de tenisi la 50 de lei. Luati-va sosete de calitate, si papuci de piele + spray de papuci si nu mai aveti probleme cu mirosul.

#31
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Diana, n-ai inteles. Nu miroseau inainte de spalare. Totusi, sunt femeie si port adidasi ocazional. Dupa spalare puteau, a canalizare. Eu am banuit lipiciul din ei, desi sunt Nike.......in fine.

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si eu port tot ocazional, cand ma duc prin parc cu copiii, altfel, nu.
Scuze daca te-ai simtit jignita cumva de postul meu, nu asta era intentia. Mea culpa.

#33
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
umm...nu vreau sa stric distractia nimanui, dar cand ma gandesc la incaltari spalate in masina de spalat am in cap un singur lucru: cu incaltarile alea calci in pipi si caca de matze si caini + resturi de la gunoaie ("sosul" ala pe care-l lasa in urma masina de gunoi) + flegme ale unor oameni care pot fi bolnavi. Toate astea adunate pe talpa sa le bagi in masina de spalat in care apoi bagi lenjeria intima si lenjeria de pat cu care vii in contact direct?! Da sigur, e apa, e detergent, dar sunt 30 de grade! deci apa calduta. Daca era la 90 ziceai ca e ok, e apa fiarta, se sterilizeaza. Sincer, e ca si cum ai lua buretele de spalat vasele si ai curata incaltarile (eventual in chiuveta de la bucatarie, in care speli si vasele), pe principiul ca ai pus detergent pe el si dai cu apa din belsug. WTF?!

Edited by Michidoo, 21 October 2014 - 16:03.


#34
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
In cati rahati ai calcat tu in ultimul an, ca eu in niciunul?
Moama, cat dramatizezi, zau...

#35
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostMichidoo, on 21 octombrie 2014 - 16:02, said:

umm...nu vreau sa stric distractia nimanui, dar cand ma gandesc la incaltari spalate in masina de spalat am in cap un singur lucru: cu incaltarile alea calci in pipi si caca de matze si caini + resturi de la gunoaie ("sosul" ala pe care-l lasa in urma masina de gunoi) + flegme ale unor oameni care pot fi bolnavi. Toate astea adunate pe talpa sa le bagi in masina de spalat in care apoi bagi lenjeria intima si lenjeria de pat cu care vii in contact direct?! Da sigur, e apa, e detergent, dar sunt 30 de grade! deci apa calduta. Daca era la 90 ziceai ca e ok, e apa fiarta, se sterilizeaza. Sincer, e ca si cum ai lua buretele de spalat vasele si ai curata incaltarile (eventual in chiuveta de la bucatarie, in care speli si vasele), pe principiul ca ai pus detergent pe el si dai cu apa din belsug. WTF?!

Da esti de sticla si de puf alb? Medicii intra in contact direct cu toate rahaturile din lume si nu se mai criezeaza asa, uneori cu mainile goale. Putini microbi/virusuri rezista ore sau zile in acelasi loc.

#36
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pff...calc zilnic in rahat, chiar daca ma uit tot timpul pe unde merg. Nu vorbesc de cei proaspeti si mirositori (deci observabili). Urme de rahat sunt peste tot, la fel cu scursurile de la gunoaie, flegmele nici nu se vad, dar sunt acolo. Sincer, nu ma consider o persoana care acorda foarte mare atentie curateniei, dar chestia asta chiar nu mi se pare ok. Dar in fine, avand in vedere ca sunt oameni care isi pupa in bot animalul de casa (sau il lasa sa le linga copilul) dupa ce s-a lins prin partile dosnice, si asta e ok pentru toata lumea, atunci probabil ca dramatizez eu.

Edited by Michidoo, 21 October 2014 - 16:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate