Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Vanzarea BB catre Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

 CristianLC, on 24 octombrie 2014 - 20:12, said:

Eh, hai sa nu exageram. Pana la urma sunt device-uri destinate maselor. Nu poti spune ca ei sunt multumiti gandindu-se ca "vai, doar directorii ne cumpara telefoanele. Obiectivul nostru e atins". Ca orice alta companie, vor vanzari. Mari. Iar daca doar cei descrisi de tine le-ar cumpara telefoanele, atunci...Dumnezeu cu mila!

Intreb si eu ca un necunoscator, departe de a avea intentia de a creea flame, de ce spuneti ca BB se adreseaza sectorului business? Ce are in plus fata de celelalte? Fata de iOS si WP, poate are plusuri, fiind sisteme inchise, dar fata de Android, care e intesat cu functii?
e simplu si poate fi testat .
da un factory reset la un terminal cu android si procedeaza la fel cu un terminal blackberry si vezi care termina primul de sters datele din telefon.
la blackberry poate dura si peste 1 ora depinde de datele stocate.
la orice android, termina in maxim 5 minute
care date crezi ca vor fi mai usor de recuperat ? si cand sunt date sensibile, nu poze cu femei goale, poate deveni o problema....

#20
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007

 CristianLC, on 24 octombrie 2014 - 20:12, said:


Eh, hai sa nu exageram. Pana la urma sunt device-uri destinate maselor. Nu poti spune ca ei sunt multumiti gandindu-se ca "vai, doar directorii ne cumpara telefoanele. Obiectivul nostru e atins". Ca orice alta companie, vor vanzari. Mari. Iar daca doar cei descrisi de tine le-ar cumpara telefoanele, atunci...Dumnezeu cu mila!

Intreb si eu ca un necunoscator, departe de a avea intentia de a creea flame, de ce spuneti ca BB se adreseaza sectorului business? Ce are in plus fata de celelalte? Fata de iOS si WP, poate are plusuri, fiind sisteme inchise, dar fata de Android, care e intesat cu functii?
la vremea cand Blackberry punea la dispozitie push email Android si IOS inca nici nu erau in proiect macar. Asta insemna ca puteai primi, citi si raspunde la emailuri oriunde te-ai fi aflat daca aveau un terminal bb conectat la un abonament de date bb. In plus tastatura fizica bb oferea o cu totul alta experienta , nemaivorbind de securitatea datelor vehiculate prin internet.
Lucrurile cică au evoluat si in mod " firesc" divertismentul a luat locul utilității.
Doar faptul ca la bb daca iti setezi o parola de acces la telefon si o introduci gresit de 10 ori terminalul va face factory reset spune ceva.

Edited by adicomed, 24 October 2014 - 21:29.


#21
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
nu mai zicetz ca blackberry e nasol ca va treziti cu inboxu plin de injuraturi, eu de ex. am fost injurat de morti de unul din "aparatorii blackberryului" de aici de pe site :))

#22
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Ultima mea afirmatie trebuia luat ca o fina ironie. Acum serios vorbind, ii inteleg pe toti posesorii de BB dar ei nu trebuie sa incerce sa ne convinga ca telefonul nu are aplicatii doar din cauza ca are un alt public tinta, adica lipsa aplicatiilor nu trebuie scuzata de faptul ca telefonul se adreseaza altcuiva. Daca ati sesizat, in afara de 1-2 utilizatori, aproape toti utilizatorii care posteaza aici vor aplicatii din alte OS. Nu pot sa cred ca cineva cumpara BB ca sa para din alta categorie si apoi sa vrea aplicatii Android/iOS. Faze de genul "BB avea push email cand altii... " sunt exact ca "Nokia avea telefoane cand iPhone nici nu exista" si unde e Nokia acum. Daca nu te adaptezi pe piata risti sa dispari. Sper ca de data asta am fost inteles corect.

Edited by dacibesti, 25 October 2014 - 07:30.


#23
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Daci,

Lipsa aplicatiilor ptr. diferite domenii specifice (banking, taxi, magazine etc) este din "vina" dezvoltatorilor de aplicatii, nu a BB.
De ex. daca suni la banca si ceri o aplicatie ptr. BB, o sa-ti spuna cu nu au destule cereri in acest sens, Probabil la fel e si cu altele.
Situatia este similara cu WP, cu toate ca MSFT pompeaza sume uriase in publicitate, si in capacitarea/convingerea dezvoltatorilor de apps sa le faca si lor cateva aplicatii mai de Doamne ajuta.

Ca sa revin la BB, odata cu 10.3 vom avea acces la Amazon appstore, iar instalarea/rularea celor Android devine pe zi ce trece mai simpla si mai buna.
Dar mai e ceva, care scapa multor utilizatori de IOS si Android: OS10 vine cu multe aplicatii native extrem de utile. Nu ai nevoie sa instalezi tu nu stiu cate aplicatii ptr. sarcinile de zi cu zi - sunt gata instalate si integrate in SO.
In ce priveste productivitatea, dupa o perioada de invatare, OS10 este imbatabil. Amintesc doar de Hub, de gesturile de pe tastatura...
De mult nu mai e o mandrie sa ai un BB. Cei care au auzit de BB in vremea lor de glorie, cred ca a dat faliment (declaratia unui vanzator Orange!), iar acum la moda sunt iPhones si Androidele.
Il folosesc, sunt fericit cu ce-mi ofera... ma amuz cand vad cat de rudimentare sunt alte SO si telefoane si gata.
Astept 10.3.1, astept Passport, mai arunc un ochi la probelemele celor cu WP si Androide...

Edited by dan_slack, 25 October 2014 - 10:33.


#24
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011
Deși wp se zice că are mai multe aplicații decât os10 eu tot nu găsesc real racing 3 pe wp,joc pe care îl joc pe os10 . Eu zic că BlackBerry nu mai este celebru pentru că nu este cunoscut. Cand a apărut Z10 era peste 2000 de lei și costa cât Z1 sony și deși remarcasem denumirea nu am fost curios să îl încerc decât după un an când am descoperit accidental ce mișto arata os10 pe youtube :) Atunci am vizionat multe filmulețe și m-am îndrăgostit de sistemul de operare și am cumpărat Z30 și mult timp era să îmi cumpăr și Z10:).
Tocmai gesturile m-au atras că dacă era să mă iau după renume îmi spusesem că niciodată nu voi mai avea un telefon BlackBerry după experienta nefericită avută cu un Bold.
Știu că multă lume își cumpăra BlackBerry pentru că era la modă ( în Italia majoritatea aveau BlackBerry și toți afaceriștii aveau ultimul model slide cu touch și tastatura) .
Mie nu mi-a plăcut meniul,era încurcat și nici nu aveam abonament special BlackBerry.
Mă bucur că BlackBerry este special, că nu este pentru toți puștanii care își iau sgs5 ca să fie la modă...desi dacă nu vinzi nu prea poți supraviețui!
Noroc că în străinătate se mai vinde că dacă ar fi după cât se vinde în România ar da faliment BlackBerry.

#25
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 potae, on 24 octombrie 2014 - 22:17, said:

nu mai zicetz ca blackberry e nasol ca va treziti cu inboxu plin de injuraturi, eu de ex. am fost injurat de morti de unul din "aparatorii blackberryului" de aici de pe site Posted Image)

e nasol...ar fi cazul sa pui un print screen ...sa stim si noi cine injura....

#26
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
degeaba ca daca si moderatoru tot bleckbãrrar e... acum am 3 puncte de avertizare ca n-am laudat linuxu pe alt thread :)).

#27
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 potae, on 25 octombrie 2014 - 17:04, said:

degeaba ca daca si moderatoru tot bleckbãrrar e... acum am 3 puncte de avertizare ca n-am laudat linuxu pe alt thread Posted Image).

eu zic sa nu te mai victimizezi si sa pui un print screen sa stim cine injura...

#28
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
@dani2013 In legatura cu primul post, BES nu mai este ope
rational incepind cu 1 ianuarie iar oricum Lenovo este bagata la inaintare de catre americani.

Edited by sagrid, 28 December 2014 - 04:31.


#29
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 sagrid, on 28 decembrie 2014 - 04:30, said:

@dani2013 In legatura cu primul post, BES nu mai este ope
rational incepind cu 1 ianuarie iar oricum Lenovo este bagata la inaintare de catre americani.
Wow....unde ai vazut informa?ia asta?1 ianuarie care an? Si chiar e?ti sigur sigur ca-i vorba despre  BES????

#30
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Guvernul canadian s-a opus ca Lenovo sa cumpere BlackBerry, iar cei de la Lenovo s-au orientat catre Motorola. Unde este Motorola (Mobility) acum si unde este BlackBerry.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate