Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Vanzarea BB catre Lenovo

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
am citit un articol pe crackberry referitor la o posibila oferta de cumparare a companiei blackberry de catre lenovo
mie mi se pare o prostie, pt ca nu cred ca guvernul Canadei va fi atat de fraier sa accepte ca BB  vanda tehnologia enterprise catre chinezi.
toti clientii guvernamentali din sua/canada/ue  si marile corporatii vor renunta in secunda 2 la BB.
dar nu este exclus , si daca se va intampla asta nu va mai  auzi nimeni nici de bb , cum s-a intamplat si cu palm. si ce telefoane bune erau alea, treo 650/palm pre ...a mai vazut /auzit cineva de hp in domeniul smartphone ?
eu unul, desi nu sunt utilizator enterprise, voi renunta definitiv la bb si voi reveni la apple, pt ca lenovo nu este fostul ibm este doar lenovo.
sper sa fie doar un zvon .

Edited by dani2013, 20 October 2014 - 21:49.


#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Credeam ca oricum sunt moarte odata cu aparitia Iphoneului si mai ales Androidului...

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Bine că faptul că pe plan mondial datele trec tot mai mult prin echipamente Huawei/ZTE/etc. tot de-ale chinezilor, nu supără niciun guvern...
Şi cu ce sunt mai răi chinezii decât NSA-ul?

Edited by mihaicozac, 20 October 2014 - 22:55.


#4
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpotae, on 20 octombrie 2014 - 21:52, said:

Credeam ca oricum sunt moarte odata cu aparitia Iphoneului si mai ales Androidului...

Bine ca doar credeai. Se vede ca nu ai incercat niciunul , mai ales cu os10.

#5
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postpotae, on 20 octombrie 2014 - 21:52, said:

Credeam ca oricum sunt moarte odata cu aparitia Iphoneului si mai ales Androidului...
Fiecare producator are cota lui de piata. BB a fost primul smartphone din istoria telefoniei mobile, cand ei faceau pushmail pe telefon ceilalti nu stiau ce este e-mailul. In prezent peste 50% din asa zisele smarthoane sunt Made in China...exceptie BB evident. Sunt deja milioane de iphonisti si androisti care si-au instalat BBM..asta spune ceva. BB s-a axat mereu pe profesionisti, chiar daca va vinde sunt convins ca vor pastra, in cel mai rau caz o divizie pentru Enterprise...sunt prea buni in asta si ar fi pacat sa lase serverele goagle si vindos sa se ocupe de mailuri.

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postadicomed, on 21 octombrie 2014 - 06:47, said:

Bine ca doar credeai. Se vede ca nu ai incercat niciunul , mai ales cu os10.

N-am incercat frate ca aparuse deja android, nu stau pe blackberry doar pt. 1000 de aplicatii. Ce sa fac cu asa ceva in ziua de azi, sa joc brickbreaker... mai platesc si 5 euro in plus pe langa, taxa pe prostie daca vreau sa folosesc si internetul pe el.

Nimic de zis despre balckberry in perioada pre 2009 cand chiar era smecher si mult peste ce oferea samsung, nokia, imi place si designu lor, insa in ziu de azi nu se mai justifica. macar daca puteam folosi netu de pe cartela pe ele fara sa mai dam bani in plus, dar asa...

#7
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007
Poate administratorul forumului ar trebui sa mai filtreze mesajele care se posteaza.

#8
elmacount

elmacount

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.07.2011

View Postpotae, on 21 octombrie 2014 - 12:42, said:



N-am incercat frate ca aparuse deja android, nu stau pe blackberry doar pt. 1000 de aplicatii. Ce sa fac cu asa ceva in ziua de azi, sa joc brickbreaker... mai platesc si 5 euro in plus pe langa, taxa pe prostie daca vreau sa folosesc si internetul pe el.

Nimic de zis despre balckberry in perioada pre 2009 cand chiar era smecher si mult peste ce oferea samsung, nokia, imi place si designu lor, insa in ziu de azi nu se mai justifica. macar daca puteam folosi netu de pe cartela pe ele fara sa mai dam bani in plus, dar asa...
Nu prea stii despre ce vorbești.
La noile blackberry cu OS10 nu se mai plateste nici o taxa de internet.


#9
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

View Postpotae, on 21 octombrie 2014 - 12:42, said:

N-am incercat frate ca aparuse deja android, nu stau pe blackberry doar pt. 1000 de aplicatii. Ce sa fac cu asa ceva in ziua de azi, sa joc brickbreaker... mai platesc si 5 euro in plus pe langa, taxa pe prostie daca vreau sa folosesc si internetul pe el.

Nimic de zis despre balckberry in perioada pre 2009 cand chiar era smecher si mult peste ce oferea samsung, nokia, imi place si designu lor, insa in ziu de azi nu se mai justifica. macar daca puteam folosi netu de pe cartela pe ele fara sa mai dam bani in plus, dar asa...

brrr...da esti cu vaca rau tare...ok...pe andoidul tau(la care te inchini) platesti in abonament ca sa ai date??? platesti!!! ok!!! asa era si la blackberry plateai o taxa sa ai net cu anumite facilitati(mai bune sau mai proaste, fiecare cum e multumit), dar nu am prinso asta cu 1000 aplicatii...zi-mi si mie de curiozitate cate aplicatii ai instalate in telefon? care sa te ajute in eficientizare timpului tau....dar cand mai scrii e bine sa te interesezi despre subiect si sa postezi o informatie cat de cat ok, nu avioane si nu ne intereseaza cum te inchini tu la android...

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postwrongeu, on 21 octombrie 2014 - 16:52, said:

brrr...da esti cu vaca rau tare...ok...pe andoidul tau(la care te inchini) platesti in abonament ca sa ai date??? platesti!!! ok!!! asa era si la blackberry plateai o taxa sa ai net cu anumite facilitati(mai bune sau mai proaste, fiecare cum e multumit),

Nu platesc nimic in plus fata de optiune. 5 euro si folosesc cati mb imi da. La blackberry nu puteam folosi pe astia. Trebuia sa iau pe langa cei 5 inca 4 - 5 abonament de blackberry :)).

View Postwrongeu, on 21 octombrie 2014 - 16:52, said:

dar nu am prinso asta cu 1000 aplicatii...zi-mi si mie de curiozitate cate aplicatii ai instalate in telefon? care sa te ajute in eficientizare timpului tau....dar cand mai scrii e bine sa te interesezi despre subiect si sa postezi o informatie cat de cat ok, nu avioane si nu ne intereseaza cum te inchini tu la android...

Nu stiu cate am, insa atunci cand am fost operat si trebuia sa stau in pat din cand in cand am gasit aplicatie pe store pe care sa o pot programa sa sune oricum: 50 min cu 10, o zi jumate cu o zi jumate etc. Sau daca vreau sa folosesc Matlab de la distanta iarasi pot de pe telefon sau tableta. Pe BlackBerry... ma indoiesc :)

Si nu ma inchin la android, imi place si iOS nimic de zis, doua OS-uri calumea si moderne, relevante in ziua de azi, e doar parerea mea. Dupa cum ati sarit voi va inchinati la blackberry :P

#11
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007
Mda. Am tot stat si m-am intrebat de ce Blackberry nu vrea să se alinieze trendului pietei de smartphone si se incapataneaza sa ramana ..altfel. Dar citind postul anterior mi-am dat seama ca bine fac ceea ce fac. Ma bucur de faptul ca terminalele Blackberry nu ajung pe mâna utilizatorilor de Prepay 5 care vor sa foloseasca un smartphone doar pentru momentele de plictiseala.  Gandul ca Iphone se potriveste unui astfel de profil de utilzator ma face sa zâmbesc.

#12
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

View Postpotae, on 21 octombrie 2014 - 22:10, said:

Nu platesc nimic in plus fata de optiune. 5 euro si folosesc cati mb imi da. La blackberry nu puteam folosi pe astia. Trebuia sa iau pe langa cei 5 inca 4 - 5 abonament de blackberry Posted Image).



Nu stiu cate am, insa atunci cand am fost operat si trebuia sa stau in pat din cand in cand am gasit aplicatie pe store pe care sa o pot programa sa sune oricum: 50 min cu 10, o zi jumate cu o zi jumate etc. Sau daca vreau sa folosesc Matlab de la distanta iarasi pot de pe telefon sau tableta. Pe BlackBerry... ma indoiesc Posted Image

Si nu ma inchin la android, imi place si iOS nimic de zis, doua OS-uri calumea si moderne, relevante in ziua de azi, e doar parerea mea. Dupa cum ati sarit voi va inchinati la blackberry Posted Image

prietene n-ai inteles ideea...esti utilizator de android/ios ok! inteleg si-ti respect alegerea...dar cand vii pe un forum unde se discuta despre pareri/probleme/etc blackberry si nu stii despre ce vorbesti, oferind informatii eronate eu zic ca nu-i ok, nu? Nu inteleg de ce aveti voi androistii/ios-istii asa o bagare in seama pe aria blackberry!!!! ok va place sistemul pe care-l folositi intrati fratilor pe ariile voastre in forum si spuneti cat de bun este...eu daca n-am android/ios(nu-mi plac) ce drak sa caut pe forum si sa ma bag in seama aiurea despre aceste sisteme, dar se vede ca altii sufera de bagare in seama acuta....

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postpotae, on 21 octombrie 2014 - 22:10, said:

Nu platesc nimic in plus fata de optiune. 5 euro si folosesc cati mb imi da. La blackberry nu puteam folosi pe astia. Trebuia sa iau pe langa cei 5 inca 4 - 5 abonament de blackberry Posted Image).



Nu stiu cate am, insa atunci cand am fost operat si trebuia sa stau in pat din cand in cand am gasit aplicatie pe store pe care sa o pot programa sa sune oricum: 50 min cu 10, o zi jumate cu o zi jumate etc. Sau daca vreau sa folosesc Matlab de la distanta iarasi pot de pe telefon sau tableta. Pe BlackBerry... ma indoiesc Posted Image

Si nu ma inchin la android, imi place si iOS nimic de zis, doua OS-uri calumea si moderne, relevante in ziua de azi, e doar parerea mea. Dupa cum ati sarit voi va inchinati la blackberry Posted Image

Nu cred ca ai inteles. Blackberry a avut si inca mai are un public tinta.
In plus, publicul asta tinta isi permitea cei 4-5 euro.

Tu pur si simplu nu erai in targetul lor.
Un SO nu are cum sa multumeasca pe toata lumea. Si sunt convins ca daca ar incerca, ar iesi o varza.

#14
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Ca sa revenim la subiect, nu ma încântă deloc ideea achiziției de catre Lenovo. Si cred ca nici guv canadian sau cel al dnei Merkel nu o sa aplaude asa o miscare.
Dar, pana una, alta, sunt doar zvonuri...

PS. Off topic: nu mai raspundeti celor ce troleaza pe aici.

Edited by dan_slack, 22 October 2014 - 09:49.


#15
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Nici mie nu mi-ar place sa cumpere Lenovo, dar din pacate blackberry nu mai e "ce trebuie" de ceva vreme. Prietena mea are blackberry si e misto os10 ca si concept, dar nu mai face aproape nimeni aplicatii pentru os-ul asta.
sunt niste alternative, dar degeaba. Fara un google maps si alte servicii google, plus anumite aplicatii (exemplu: eu folosesc in mod frecvent pe alt os aplicatie de comanda taxi; folosesc aplicatie de scanat documente, pe bb nu functioneaza bine niciuna; chiar si readerele de documente epub, mobi, word sunt foarte prost facute).
Imi plac la nebunie telefoanele blackberry, dar pe parte de soft e saracie lucie.
Singurul mod de a fi telefoane viabile ar fi sa foloseasca un os cu suport serios, in speta android. Stiu ca fanii bb nu agreeaza androidul, dar aia e, ala e un os cu posibilitati foarte mari, toti producatorii de aplicatii creand soft pentru el.

#16
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007

View PostParanoir, on 24 octombrie 2014 - 10:08, said:

exemplu: eu folosesc in mod frecvent pe alt os aplicatie de comanda taxi; folosesc aplicatie de scanat documente, pe bb nu functioneaza bine niciuna; chiar si readerele de documente epub, mobi, word sunt foarte prost facute.

Avand in vedere ca:

View Postslai, on 22 octombrie 2014 - 07:47, said:

... Blackberry a avut si inca mai are un public tinta ... Tu pur si simplu nu erai in targetul lor.

tu chiar nu intelegi ca BB are alt public tinta! Acel public nu se plimba cu taxi (are masina proprie), nu scaneaza documente (le scaneaza secretara), nu citeste pdf, doc, etc (aceiasi secretara le face rezumat).

#17
adicomed

adicomed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdacibesti, on 24 octombrie 2014 - 15:16, said:



Avand in vedere ca:



tu chiar nu intelegi ca BB are alt public tinta! Acel public nu se plimba cu taxi (are masina proprie), nu scaneaza documente (le scaneaza secretara), nu citeste pdf, doc, etc (aceiasi secretara le face rezumat).

Ere , lasa ca BB nu se adresează doar catre CEO. Mai sunt si aia de mana a doua sau a treia care utilizează BB , citesc un un pdf.

Edited by adicomed, 24 October 2014 - 16:22.


#18
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postdacibesti, on 24 octombrie 2014 - 15:16, said:

tu chiar nu intelegi ca BB are alt public tinta! Acel public nu se plimba cu taxi (are masina proprie), nu scaneaza documente (le scaneaza secretara), nu citeste pdf, doc, etc (aceiasi secretara le face rezumat).
Eh, hai sa nu exageram. Pana la urma sunt device-uri destinate maselor. Nu poti spune ca ei sunt multumiti gandindu-se ca "vai, doar directorii ne cumpara telefoanele. Obiectivul nostru e atins". Ca orice alta companie, vor vanzari. Mari. Iar daca doar cei descrisi de tine le-ar cumpara telefoanele, atunci...Dumnezeu cu mila!

Intreb si eu ca un necunoscator, departe de a avea intentia de a creea flame, de ce spuneti ca BB se adreseaza sectorului business? Ce are in plus fata de celelalte? Fata de iOS si WP, poate are plusuri, fiind sisteme inchise, dar fata de Android, care e intesat cu functii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate