Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum schimbam gazul din termopane?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Vidul oricum nu se foloseste la geamurile termopan.
Nu la cele de uz "casnic", ptr ca nu ar rezista.

Poate in anumite aplicatii sa se foloseasca presiune scazuta - ptrca vid perfect nu exista nici in spatiu.
Tin minte ca la termosurile vechi de sticla se folosea asa ceva si existau niste distantieri - ii vedeam cand le spargeam :)

#20
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
In interiorul geamurilor termopan, nu cred sa se introduca ceva in mod special.
Pur si simplu, este aer.
Este un mit in genul celui care face reclama la azot in anvelopele auto...

#21
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Nu e niciun mit, terminati cu prostiile, eu am 78% azot in anvelope si merg foarte bine.

 copjob2000, on 20 octombrie 2014 - 14:48, said:

Si... cum bagi vid?!?!?!?

Vidul intra atunci cand scoti aerul.

#22
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Sunt si geamuri cu vid, dar aparute recent pe piata, distanta dintre cele doua straturi de sticla e foarte mica - 0,2 mm si au spatiatoare la fiecare 20 mm. Pana or sa apara si in Romania probabil o sa mai treaca cateva decenii.

http://www.pilkingto...lkington-spacia

[ http://www.osgco.com/eigo/e_sinkuu.GIF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
It provides similar energy efficiency performance as a standard unit.

Care e totuși avantajul în afară de faptul că e mai suplu și permite rame slim? Rămâne de văzut dacă merită să dai mai mulți bani pentru același grad de izolare.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

 copjob2000, on 20 octombrie 2014 - 15:45, said:

In interiorul geamurilor termopan, nu cred sa se introduca ceva in mod special.
Pur si simplu, este aer.

Daca nu ceri in mod special cu Argon ( si platesti diferenta ), este aer.

#25
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
M-am uitat la termopan in interior si scrie lowE+Argon. Dar nu vad niciun fel de gaura, supapa sau altceva. Din ce m-am documentat cu cat gazul este mai dens cu atat izolarea este mai buna. Cel mai ieftin gaz izolator este argonul, pe urma vine kryptonul( mai eficient dar si mai scump). Xenon-ul este foarte scump si folosit doar in aplicatii stiintifice sau militare.
Un alt gaz foarte dens, relativ ieftin si care izoleaza bine si fonic este hexafluorora de sulf dar este foarte daunator pentru stratul de ozon asa ca nu se prea foloseste.
Sunt unele magazine online care vand cilindrii cu gaz inclusiv din astea mai exotice: krypton sau xenon, chiar as vrea sa imi "upgradez" termopanele si sa le umplu cu gaze din astea dar nu stiu daca se poate.

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Se poate, doar teoretic și nu acasă, pe genunchi. Ce vreau să spun:


1. Nu poți face sigilare perfectă acasă, nu ai utilaje. E un risc ce nu se poate asuma, adică riști să le compromiți de tot și definitiv, dacă nu reușești să le sigilezi bine, mai ales că nu ai mai făcut vreodată asta.

2. Trebuie duse la fabrică, deci stai fără geamuri până ți se fac. Fiecare fabrică are fluxul ei de producție, nu ți le bagă pe ale tale primele, deci poți sta și două-trei zile fără geamuri.

3. Dacă geamurile tale nu au supapă, trebuie desigilate și schimbată bagheta, ca să se pună supapă, manoperă care costă aproape cât un geam nou. Nu găsești fabrici serioase să facă manevre din astea nertodoxe, care sunt în afara fluxului lor de producție normal și care ar trebui să aloce personal câteva ore, numai pentru lucrarea ta "inedită".

Deci, nu merită!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate