Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Color Management pentru userul de rând

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008

 scub, on 28 februarie 2015 - 08:37, said:



Pun pariu , ca daca as primi 6-8 capturi de la tot atatia useri , acestea vor fi diferite , dar in mica masura (asa cum LE-AS  VEDEA EU pe ecranul monitorului meu .

Da, așa va fi, dar din păcate feedbackul primit va fi total inutil. Nu poți face o medie, unu că nu e matematică, doi cu toate capturile și mira ta de control nu vei avea un monitor calibrat ci doar un monitor reglat.

Trebuie să înțelegi că o CALIBRARE nu înseamnă REGLARE și este făcută cu instrumente și software adecvat, în urma cărei, pe lângă reglajul monitorului obții și un profil de culoare pe care îl utilizezi în photoshop, lightroom whatever.

#38
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
am , inteles , da ,stiu ca pentru stabilirea profilului  de culoare  e necesar un colorimetru .  intre timp ,  am facut o calibrare (reglare)  cum spui , cu ajutorul utilitarului din win7  si a sitului de aici :
http://www.lagom.nl/...st/contrast.php

asa este cum spuneau colegii , a trebuit sa mai umblu la setrile monitorului , iar apoi pozele mele , nu se mai vad cum trebuie , ci putin pe galbui  , cred ca 6500-spre 8000k .  
o sa fiu mult mai atent la aceste aspecte , ca intr-adevar poti prelucra o poza , si ea sa nu arate chiar cum ar trebui pe alt monitor .

#39
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
noroc cu formatul raw , poti interveni usor in stabilirea parametrilor pozei .  aceasta se vede mult mai bine decat precedenta asa este ?  

( daca adminul sectiunii , considera ca se incarca situl cu poze inutile , pot fi sterse )

mda .. ar fi bun un colorimetru la casa omului !

Attached Files


Edited by scub, 28 February 2015 - 09:43.


#40
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Forumist 1 (cu monitor varză): "Parcă se vedea mai bine cea precedentă"
Forumist 2 (reglat la ochi): "Da, asta e ceva mai bine, dar saturația de culori e prea mare"
Forumist 3 (...): "La mine sunt culorile cam șterse"
Forumist 4 (cu monitor calibrat): "Dar poza n-are profil de culoare!"
Forumist 5 (...): "Eu o vă cam întunecată"
Forumist 6 (...): "Cum adică spre 6500-8000K?"

Baftă! Sau spor la citit! Una din 2.
(http://www.cambridge...nt-printing.htm)

#41
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Mi-am dat seama ca este o operatiune de finete , si ochiul uman nu poate face aceste reglaje.
Si citesc, dar si experimentez. . Azi voi experimenta o metoda folosind photoshopul cu a lui instrument Color Smpler Tool  . un wallpaper cu grila standard de culori , va fi pe ecran . se face o captura de ecran . in photoshop , cu instrumentul    Color Smpler Tool  , se analizeaza , daca acesta depisteaza componetacromatica a culorii respective . daca nu da perfect valorile pentru R, G, B ,  atunci se regleaza ochiometric monitorul , inspre afisarea culorilor cat mai corect.  se repeta pasii: cpatura ecran/photosop/color sample tool / se analizeaza ... etc  pana photoshopul zice  ca valorile  R, G  si B   sunt cele conform standardului .  Se verifica si pentru alte nunate de culori (avand pe ecran ca wallpaper , tot spectrul ) ... si tot asa pana , se obtin valorile corecte .  Este de ceva durata , dar o mica abatere , eu zic ca merge trecuta cu vederea .  

foarte bun situl , il stiam , si multumesc . sunt bine venite orice explicatii. probabil voi ajunge sa cumpar un colorimetru , dar pana atunci  , trebuie sa mi-l reglez cat mai aproape de adevar ..

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Prin captura intelegi sa pozezi ecranul folosind aparatul foto?
Aparatul il ai calibrat?

#43
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@scub:
Cred că rămân la a-ți ura numai baftă. Că dacă citeai și înțelegeai nu mai pierdeai vremea cu metode alambicate precum cea de mai sus, că poate merge (dar oricum nu merge).
Deci baftă! Eu mă retrag.

Edited by calexe, 28 February 2015 - 11:08.


#44
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Uite un site unde ai niste imagini de test.

http://www.imaging-r...L/CALIBRATE.HTM

Am mai pus niste siteuri de test aici - softpedia topicul "Monitor editare foto" postul 62.

http://forum.softped...to/page__st__54

Ca sa calibrezi manual trebuie sa umbli atat la setarile monitorului cat si la setarile din placa video .

#45
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Control Panel\All Control Panel Items  si in casuta  de search   scrii  <calibrate>  - metoda pusa la dispozitie de windows   ( e buna  daca chiar ai monitorul ... varza)


si cum zice colegu de sus , poti seta  si din placa video . eu intr-adevar aveam probleme ,  am avut monitorul pus pe o setare ,astfel incat imaginea  sa-mi fie mie placuta ochiului , si avand aceasta setare  , ma luptam sa aduc foto ... mda... , dar .. e clar ca trebuie calibrat daca se distribuie pozele.    
multam de linkuri !

#46
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Posibilitate de calibrare fara colorimetru (nu inlocuieste colorimetrul dar este mai bine decat fara nici un fel de calibrare):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oBYbvVEVMbc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by edri, 28 February 2015 - 20:22.


#47
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
da!  buna treaba .  cum am zis , eu din setari, fara sa-mi dau seama , monitorul  era pe o setare ce nu ..era echilibrata ca sa ma exprim generalist . si nenoroceam raw-urile . eu vedeam ca nu prea sunt ca pe display-ul aparatului foto , dar ..

tare solutia software de calibrare
multam!

#48
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Al meu monitor cred ca este obosit rau . uite la ce setari , am reusit sa-l reglez . aproape de captul scalei

Attached Files



#49
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Mai ai o varianta, daca lucrezi cu un laborator bun. Vi cu printul langa ecran si le faci sa arate identic. Singura problema: cum vezi printul, variaza in functie de lumina ambientala. Daca ai ceva experienta, te descurci.

#50
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Am reusit sa-l reglez cate de cat . eu nu luasem in calcul chestia asta , si tot ce editam , erau inchise  si puternic contrastante. acum in setarile lui am trecut pe sRGB , si am facut calibrarea tonurilor de gri gamma la 2.2 cu  utilitarul , de sus , am verificat si cu cel al windowsului .  cred ca este binisor .  
- cred ca merge si folosind o poza , pe care O STII BINE cum ar trebui sa arate.  de exemplu aceasta :

Attached Files

  • Attached File  test.JPG   324.85K   17 downloads


#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Poza respectiva arata foarte bine pe site-ul sau original.

#52
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
da , si nu am modificato , cu nimic , doar putin crop . si ma gandesc sa-mi fie orientativa , in reglarea culorilor .  . originala este facute cu un D800 FF

#53
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cand calibrez un monitor "la ochi" reglez functie de gri, care stiu cum arata pe ecranul calibrat.
Folosind culori la modul asta, mi se pare spre imposibil.

#54
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
la asta ma gandeam si eu , la culori e cumplit reglajul .  cred ca tonurile de gri sunt cea mai buna solutie . eu ma orientez de acum inainte , dupa cum arata interfata , lui nx2 si a photoshopului  , care sunt setate pe gri .  reglez din calibratorul windowsului , tonurile cala la carte  , si vad ca arata perfect.  
Eu m-am sesizat , cand , dupa ce am pus acele fotografii ,  cativa dintre dumneavoastra ati pomenit de calbrarea monitorului , si ca foto ale mele arata rau. La mine aratau bine . O sa fiu atent in permanenta la reglaje . In timp ,. am tot umblat la el , era mai pe albastru , etc , si munceam de-mi sareau capacele , sa duc foto facuta de dslr , sa arate ok. nu era aparatul vinovat ...
- si mai am in casa un monitor de 15'' lg , am si swich video , cred ca le leg in paralel , si trec cand pe unul , cand pe altul , pentru o auto verificare .  cunost cativa baieti la un centru de printing , cnd ajung pe acolo , le pun o intrebare , si le duc monitorul acolo , sa vad , ei ce scot din el , daca au aparatura de calibrare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate