Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa imi fac instalatia termica singur.

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am facut o soba cazan .
as vrea sa ma indrume cineva sa fac instalatia de la teava de tur pina la teava de retur care intra in cazan...eu in scimb o sa ii dau like cit vrea el daca e in zona brailei il si cinstesc intr o seara cu palinca de zalau..

#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu sunt din zona Brailei, si nici nu beau tuica - sunt candidatul ideal!

Cupru sau PPR?

Acum doua saptamani am terminat instalatia din apartamentul parintilor mei.

#3
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009

 silesax, on 17 octombrie 2014 - 17:01, said:

am facut o soba cazan .
silica,vezi sa nu lansezi vreun satelit neautorizat...nu te juca cu instalatiile sub presiune

#4
nicu_gh

nicu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 26.12.2013
acelasi sfat, jarul are inertie termica foarte mare, vasul de expansiune neaparat sa fie deschis, sub nici o forma sa nu ai instalatia sub presiune, daca iti cade curentul si pompa nu mai functioneaza fierbe garantat

#5
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 silesax, on 17 octombrie 2014 - 17:01, said:

am facut o soba cazan .
as vrea sa ma indrume cineva sa fac instalatia de la teava de tur pina la teava de retur care intra in cazan...eu in scimb o sa ii dau like cit vrea el daca e in zona brailei il si cinstesc intr o seara cu palinca de zalau..

o imagine face mai mult decat 1000 de cuvinte...[ http://m0.tocmai.ro/f/i/normal/9/2015/20159819_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gicaru, 17 October 2014 - 17:29.


#6
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
fara supapa de siguranta nici sa nu concepi planul

#7
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Un mic model:

Attached Files



#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 silesax, on 17 octombrie 2014 - 17:01, said:

am facut o soba cazan ...
Mai simplu-i să spui ce știi deja să faci și unde ai nevoie de o mână de ajutor.
Altminteri, vezi unde mere discuția; spre folosirea pălincii ca și agent termic Posted Image

Vino cu ceva detalii despre "soba cazan", vedem ce puțință are și apoi lămurim că cum poți face restul ieftin și mai ales singur.

#9
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 silesax, on 17 octombrie 2014 - 17:01, said:

...in zona brailei .... palinca de zalau..

Da de unde ai tu palinca de zalau ?

Cite luni te tine o sticla ? Cu ce o diluati ca sa o puteti bea ? :D

-------
Fa un desen cu casa/camerele si deseneaza si radiatoarele pe care urmeaza sa le montezi. Trebuie sa stim si marimea lor.

Edited by florin71_skoda, 17 October 2014 - 18:29.


#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
am uitat sa pecizez ,...astia de umi prevad sfarsitul grabnic ,,,sa taca.

 Razvan_N, on 17 octombrie 2014 - 17:09, said:

Nu sunt din zona Brailei, si nici nu beau tuica - sunt candidatul ideal!

Cupru sau PPR?

Acum doua saptamani am terminat instalatia din apartamentul parintilor mei.
pprr de unde cum si de ce ?!

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sile, nu poti merge pe PPR. La ce ai tu acolo, obligatoriu cupru sau teava neagra sudata sau filetata.

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 silesax, on 17 octombrie 2014 - 18:44, said:

...
pprr de unde cum si de ce ?!

PPR îți trimit din Timișoara.
Mai aproape-i decât din Zalău Posted Image
Ori, meri tu la orice Hornbach ai prin zonă.

Cumperi o "plită", nici io' nu știam ce-i aia până anu trecut.
Costă vreo 400 de lei.
Și te apuci de bricolat.
Iese ceva de genu':

Attached File  IMG_3461.JPG   245.73K   179 downloads

Am răspuns la "de unde".
"De ce ?"
Fiindcă-i lesne la buzunar și ce ai scos din porodici anul ăsta îți ajunge.

ps: mno, amu' am văzut că nu ești la noi pe arie...Posted Image

#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Conasule...vrei sa-l sperii cu poza aia cu ppr?!Si...plita pt lipit ppr cu bacuri pana la Ø=63mm gaseste la 70-80 lei,suficient pt ce are el de facut.
Sile...este posibil sa ai probleme cu ppr-ul din cauza temperaturii apei la iesire din...soba.Producatorii spun ca ppr-ul poate fi folosit pana la 95 grade.In functie de cum este proiectata partea din interior si de cat de sigura este functionarea pompei de circulatie poti face ca apa sa nu depaseasca aceasta temperatura.
Daca poti,concepe o instalatie care poate functiona ca si termosifon,iar pompa de circulatie doar va imbunatati viteza de circulatie...

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 gcom61, on 17 octombrie 2014 - 19:42, said:

...vrei sa-l sperii cu poza aia cu ppr...
Departe de mine gândul bade', voiam numai să vadă ce se întâmplă dacă nu folosești palinca ca și agent termic și nici nu o dai colegilor de pe forum Posted Image
Dacă-i hotărât tare omu', io zic că nu ne putem pune contra (mai ales că-i țăran de-al nostru Posted Image  ) și tre' să-i fim de folos cu oarece...

#15
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La @silesax nu prea merge sa foloseasca PPR-ul. Este prea riscant. (sau poate ca nu, dar nu se stie)
Ca sa va faceti o idee legata de "soba" lui, cititi topicul SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare  de pe la sfirsitul pagini 358. De altfel @silesax a pus si poze cu munca lui, asa ca este mai usor sa va dati seama despre ce este vorba.

Edited by florin71_skoda, 17 October 2014 - 20:15.


#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dap, crystal clear now Posted Image
Auzi că ai pus-o silesax, dai cât nu face Posted Image

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 hori21, on 17 octombrie 2014 - 17:11, said:

silica,vezi sa nu lansezi vreun satelit neautorizat...nu te juca cu instalatiile sub presiune

Undeva in munti, la sediul secret ISCIR, palpaie un bec rosu pe care scrie "Braila".

#18
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
neata buna!asa...deci nu am de gind sa dau 400 pe o plita nici in ruptul capului.
si nici nu fac comanda de tevi din fonta groase in carne de 10 la nici o fabrica.
ramina ppr cu fibra compozit .foarte utila schema lui eu 69.dar eu stiam ca pompa se pune dincolo de vasul de expansiune ca sa traga din el?!!!..
la plecare din teava de retur (cea de jos)trebuie sa plec cu teava de fier pina la pompa sau merge si cu teava ppr?
instalatorul care zice ca ma ajuta el cu plita zice sa merg pe sistemul cu vas de expasiune inchis chiar mi-a dat un vas de 8 litri plat. zice ca daca fac deschis nu o sa functioneze pompa cum trebuie ca ii trebuie minim un bar la pompa sa functioneze bine.
dar eu la trecerea tevilor prin camaruta cosului de fum le pun teuri de care sa ma pot lega cu un vas de expansiune deschis .
am loc sa il pun acolo in incaperea cosului de fum ca sa plece de la inaltimea cazanului in sus ..vasul ma ginsesc sa il fac dintro butelie de gpl auto .
teava care intra in fundul vasului vine de la retur asta e clar ....dar teava care vine din tur si intra deasupra in vas are vreo supapa ceva??care este rolul ei  ?circula apa si prin vasul de expansiune???
eu pun la cazan 3 calorifre de 1400x600x22. si daca imi place cum merge mai pun unu.
unu vine dincolo de peretele unde este cazanu apoi tevile pleaca prin camera cosului si intra in prima camera unde este al doilea calorifer apoi pleaca in a doua camera unde este al treile calorifer. apoi daca imi place mai pun unu pe hol.

Edited by silesax, 18 October 2014 - 06:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate