Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

OS X Yosemite (10.10)

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Azi 16 Octombrie 2014 este posibil sa avem confirmarea datei de lansare oficiala a lui OS X Yosemite, data care ar putea fi tot azi in cursul evenimentului special organizat de Apple (trebuie sa tinem cont si de diferenta de fus orar, asa ca pentru noi s-ar putea sa fie maine): Apple to Hold Special Event on October 16.

Articolele cele mai recente:
OS X Yosemite release date confirmation due 16 October
OS X Yosemite Release Date Expected Oct. 16, 2014 During Apple Event Keynote Speech
Apple Mac OS X Yosemite release date, price and new features: Yosemite expected to roll out today
etc.

Cine doreste, poate descarca din App Store, gratuit Mac OS X Yosemite 10.10
Momentan se descarca ff greu

Attached Files


Edited by Adm, 16 October 2014 - 23:38.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
There are two ways to watch the event:
- At www.apple.com/live: To watch the event you will need Safari 5.1.10 or later on OS X v10.6.8 on a desktop or notebook system, or later or Safari on iOS 6.0 or later on the iPhone, iPad, or iPod touch.
- On the Apple TV: Closer to the event a "Special Events" tile will appear. Viewers will need a second- or third-generation Apple TV with software 6.2 or later.
The event kicks off on October 16 at 10 am PDT, 1 pm EDT, or 6 pm London time [adica 21:00 ora de vara a Romaniei (sper ca nu am calculat gresit) tot in cursul zilei de azi, evenimentul avand loc in cursul diminetii - 10 AM Pacific Daylight Time].
Sursa: Apple to stream iPad, Mac, OS X Yosemite event: Here's how to watch it

It's been way too long.

Attached File  It's been way too long.PNG   182.72K   31 downloads

Cateva speculatii asupra evenimentelor la care vom asista:
It's Been Way Too Long: Apple Confirms Press Event for October 16, 2014

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se fac si speculatii cu privire la configuratia hardware pe care o va avea un nou model ipotetic de Mac mini: http://macs.about.co...-Speed-Bump.htm
Ca software evident ca ar suporta OS X Yosemite.

Personal sunt mai curios ce aplicatii importante vor pierde compatibilitatea cu Mac OS X in urma upgrade-ului la OS X Yosemite, deoarece Apple ne-a obisnuit ca dupa lansarea oficiala a unei noi versiuni de OS X sa nu mai putem rula anumite aplicatii. Unii developeri de aplicatii nu prea se grabesc sa actualizeze aplicatiile in timp util, adica in faza beta a noii versiuni de OS X, in timp ce altii nu isi mai dezvolta aplicatiile in sensul compatibilizarii lor cu versiunile noi de OS X. Totusi nu ma astept sa se ofere si astfel de precizari, desi aceasta ar fi prima intrebare pe care as adresa-o...
Voi ce veti face? Veti efectua upgrade-ul la OS X Yosemite imediat dupa ce va deveni disponibil pentru toti utilizatorii?

Va urmari cineva dintre voi evenimentul in vederea dobandirii de informatii "la prima mana" cu privire la OS X Yosemite?

Edited by _-_, 16 October 2014 - 15:30.


#4
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Folosesc Yosemite Public Beta ( acum la versiunea 6) inca de cand Apple a inceput sa imparta codurile pentru redeem. Nici o problema pana in ziua de azi. Folosit ca OS primar, inlocuit Mavericks. Nu am mai facut Time Machine backup de 80+ zile (din ce am inteles la un moment dat era o problema in legatura cu Time Machine pe Yosemite). In afara faptului ca nu a functionat Trim Enabler (a trebuit sa reinstalez sistemul de vreo 2 ori din cauza asta, dar s-a rezolvat foarte simplu prin Internet Recovery..sau cum s'o numi chestia). Nu am pierdut nici un fisier...etc. Din ce am observat, nu functioneaza un programel de'al lor: Apple Configurator. Presupun ca il vor actualiza. In rest, merge brici. Safari e mui rapido. I love the new Dock.
In rest nu am observat nimic dubios.

All is well.

Cat despre vizionarea keynote-ului.. desigur. De'abia astept sa invioreze prezentarea Craig Federighi si Phil Schiller. Ca Tim Cock (typo intentionat) e plictisitor.

Edited by Dante_Sparda, 16 October 2014 - 16:25.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Din pacate acum nu am pe ce sa-l vad :(

Trist Posted Image :cry:

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Interfata, deocamdata, nu mi-o place.
Ce motive as avea sa fac upgrade? Singurul care-mi vine in minte, daca am inteles bine, e posibilitatea de a accesa fisierele din iCloud ca de pe google drive, de exemplu.

Edited by dani.user, 16 October 2014 - 17:20.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sunt si alte imbunatatiri: Spotlight imbunatateste cautarea si previzualizarea rezultatelor, Notification Center cuprinde mai multe categorii de informatii + widgeturi, Safari este si el imbunatatit, design "modern" al interfetei (desi noul Dock parca nu prea ma atrage) etc.
Iata cateva detalii prezentate pe scurt: http://www.macrumors.com/roundup/os-x/

#8
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Da, legat de intefata un singur lucru nu imi place: felul cum au facut folderele. Sunt cam hidoase. La dimensiuni mici sunt ok, dar asa in modul stack.. abslout hidoase. Pacat ca deocamdata Dark Mode nu exista decat pentru menu bar si pentru Dock. Nu si pentru Finder. Desi initial se numea Dark Theme. Si inca nu sunt toate iconitele aplicatiilor 3rd party din menu bar compatibile cu Dark Mode. Unele se vad oribil sau nu se vad deloc.

In versiunile precedente ale OS X, exista o problema foarte des intalnita la shut down. In sensul ca nu se inchidea rapid ci astepta 20-30 de secunde sa "ucida" nu stiu ce proces. Chiar si pe SSD. Din ce am observat acum nu mai face fite d'astea.

Mie imi place cum arata, nu am avut nici o problema, nu am pierdut date, nu kernel panic, nu erori, nu nimic. Doar ca l-am deranjat eu cu acel Trim Enabler. In rest a functionat si functioneaza perfect in continuare...avand in vedere ca e beta.



Attached File  pic 2014-10-16 at 18.23.55.JPG   50.79K   50 downloads

#9
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
dock-ul asta e pur si simplu urat. Mi se pare de o mie de ori mai frumos actualul.

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postd-rive, on 16 octombrie 2014 - 17:45, said:

dock-ul asta e pur si simplu urat. Mi se pare de o mie de ori mai frumos actualul.

Naaa, e mult mai ok asa. Inseamna ca n-ai avut mac inainte de 2007 (leopard).

#11
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Nu am avut. Mavericks e singurul pe care l-am avut.
Cu niste chestii la el, chiar ar fi misto tare de tot.

In rest, ferestrele rulz :D

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am ratat evenimentul: http://www.apple.com...2014-oct-event/

Attached File  Screen Shot 2014-10-16 at 21.28.13.png   99.93K   21 downloads

#13
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
iMac cu Retina, rezolutie 5K, Mac mini - new model, OS X 10.10 free din seara asta, iWork update free, iOS 8.1 de luni, free, etc... iPad Air 2,

Edited by florianro, 16 October 2014 - 20:35.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Despre OS X Yosemite de la minutul 18:45: http://www.apple.com...2014-oct-event/

Attached File  Screen Shot 2014-10-16 at 23.34.33.png   1.02MB   30 downloads

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Inca nu apare 10.10 in App Store.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
A aparut, doar ca vine cu viteza melcului bolnav.
In 2-3 zile il iau si eu :)

#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Yep :

Attached Files



#18
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Concret, ce aduce nou, folositor? Am vazut, alta poza de background, alt dock mai urat.
Nu de alta dar mi-am luat-o tare cu ios8 si variatiile lui si nu as vrea sa patesc la fel si cu asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate