Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce sa nu ne angajam la Xerox Pipera

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
xerox-ul

xerox-ul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2014
Cam cum stau lucrurile in dep problema:

SDS - suport in lb germana. Dep ce avea un manager idiot (le vorbea "extrem de frumos" angajatilor): ii injura, ii facea de toata cacaoa (ca nu stiu nimic, nu sunt buni de nimic, nu stiu sa faca suport..s.a.m.d)-> lucru ce a dus la destramarea intregii echipe. Nici-o probl - au angajat pe altii in locul celor plecati.
Cel mai tare a fost ca manageru asta idiot a plecat singur/a fost fortat sa plece (cineva din echipa a facut tot posibilul sa se intample asta) dupa un an de zile!
Intre timp, hr'u a angajat un team-leader pe care de altfel l-au dat afara in per de proba.. :))

A se vedea
http://www.undelucra...interviu-171/p6

bumser     Joi, 14 August 2014
...... ups .....au ramas fara team leader la proiectul SDS , CAT DE TARE E MANAGEMENTUL ACOLO !..... aaa l-au concediat in perioada de proba !

ATOS - ofera servicii hr. Sunt o gramada de pers (straini:cehi, polonezi, olandezi, turci) pe langa romanashi vorbitori de germana -> a ajuns cel mai mare dep din XBS.
Angajara si manager, ca la ceva timp sa ii zica cum ca poz resp nu mai e valabila, dar in schimb au o poz de teamleader, ca apoi sa ii dea poz de manager unei tipe din Iasi - tipa ce nu are nici-o treaba cu managementul/coordanarea echipei/leadershiping.. iar practic pe tipu' resp l-au pacalit dandu-i astfel o poz de TeamLeader! Taree! Nu? :))
Ca si cel mai mare dep din XBS, ATOSu detine recordul de plecari in per de proba/demisionari/concedieri!

ITO UK - dep care nu prea am inteles cu ce se ocupa, e posibil sa ofere servicii IT/call-center/helpdesk/suport (ceva de genul, chiar nu stiu :(
Nu stie nimeni exact ce fac, cu ce se ocupa.. ideea e ca e frecare de menta intr-una: utube, browsing, facebuc.. se cearta intr-una, nu stie stanga ce face dreapta.. etc
Dep format din 4 oameni, unu din ei e TeamLeader. Managerul lor nu stiu unde e - practic nu au manager aici in RO!

DTPS - aveau la un mom dat 4 pers: 2 manageri si 2 proaste - ca dupa 9 luni de zile managerul mare sa plece (a realizat cat de bine e). Nu a plecat asa oricum ci a facut-o, pe una din proastele alea PM (tipa, intainte ca manageru mare sa plece, io fi zis: sunt atat de incapabila incat nu pot ajunge singura PM si asa ca am nevoie de tine)
Apoi la 4 luni de zile, dupa ce a plecat manageru mare, pleaca si al 2-lea manager - ramanad cele 2 proaste, care una a fost mai jmechera si e PM fata de cealalta care..

UN ALT DEP care s-a destramat de tot. ABS DE TOT! De aici facea parte o tipa care a plecat singura in per de proba (practic a fost singura angajata a XBSului care si-a dat seama de haosul existent si a zis ca nu merita ). Dupa ce a plecat tipa asta a aparut un tip asiatic (care practic i-a luat locului tipei) si apoi inca o alta tipa!
In scurt timp dep s-a destramat de TOT, nu mai exista deloc!

HR - dep format dintr-un singur om (practic primu' om din XBS), care dupa ceva timp s-a marit la vreo 4 pers ca apoi sa ajunga din nou la o pers tot.
Stiu 2 pers care au fost tratate tot timpul cu kuru de catre aceasta prima pers din HR (primu'on din XBS) -> pur si simplu au fost tratate atat de urat, si atat de idiot incat aceste 2 pers au fost fortate practic sa plece singure din companie (tinute peste program tot timpul, facute sa faca taskuri care nu aveau nici-o treaba cu munca lor..)

...

Motivatia mea (de ce fac acest lucru - de ce postez despre..)?
Pentru ca urasc prostia, imbecilitatea, ipocrizia, fitzele, pupincurismul.. unora!
Si in special HAOS'ul - Iar exact asta are XBS!

#2
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
traite-ar tie...fa-mi si mie un rezumat!

#3
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Rezumatu e: Xerox e de toata ... nu mergeti acolo. Cel putin asta am inteles eu.

#4
xerox-ul

xerox-ul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2014
Ideea e urmatoarea:

CITITI fratilor inainte de a va angaja!
CITITI! Mai ales cand acuma avem la indemana internetul - forumurile..

CITITI! Nu faceti cum am facut eu! Sincer! ;)

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
Ponta a fost angajat sub acoperire la Xerox ? Posted Image

#6
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Macar beneficiile (salariu, bonuri etc.) erau avantajoase?

#7
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Bah, sincer, n-am citit pina la sfirsit. Am simtit dupa doua fraze, ca pierd vremea. Dupa cum ai compus "lucrarea", se vede treaba, ca te-au dat afara pe buna dreptate. Esti analfabet, ce sa mai...

#8
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014
din cate stiu un sediile din starinatate lucrurile nu stau asa; eu am vazut si ordine in xerox, desigur peste hotare nu la noi; aici nu am intrat in profunzimea relatiilor cu ei.

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Pai multinationalele de aici nu produc nimic. Sunt doar pt. reducerea costurilor din alte parti. Chiar si asa se face doar suport... nu e nevoie de competitivitate. Si normal, daca n-ai pile sa fie mai naspa :)).

#10
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
TL;DR

#11
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
cred ca nu trebuie sa mai intru aici... nu inteleg absolut nimic din ce naiba scrieti...
bafta tuturor ! ce sa zic ? ...ne mai vedem...eu la semafor, voi in fata cladirii cu cafeaua si tigara in mana... Posted Image imi voi da seama cine sunteti si voi spune amuzat fiind : "uite-i si pe corporatistii astia, sclavii... saracii..."

Edited by veman, 15 October 2014 - 19:05.


#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postxerox-ul, on 15 octombrie 2014 - 17:55, said:

Ideea e urmatoarea:

CITITI fratilor inainte de a va angaja!
CITITI! Mai ales cand acuma avem la indemana internetul - forumurile..

CITITI! Nu faceti cum am facut eu! Sincer! Posted Image

Ce salariu ai?

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Dupa ce am citit postul initial

[ http://www.reactiongifs.com/wp-content/uploads/2011/09/mind_blown.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Am rezistat doar la primele doua fraze

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postxerox-ul, on 15 octombrie 2014 - 17:55, said:

Ideea e urmatoarea:

CITITI fratilor inainte de a va angaja!
CITITI! Mai ales cand acuma avem la indemana internetul - forumurile..

CITITI! Nu faceti cum am facut eu! Sincer! Posted Image

Ce draq sa citesc nene????
Nu am intales nimic din prescurtarile alea!
Scrie si tu pe romaneste!

Edited by BodCasa, 15 October 2014 - 22:45.


#16
xerox-ul

xerox-ul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2014
@veman
ca si rezumat: am vrut sa scriu cat mai in detaliu (si daca vreti pot fi si mai detaliat de atat, si chiar sa dau si nume.. trebuie doar sa cereti) ca sa intelegeti ca sunt probleme grave in aceasta companie care e doar un nume/un brand si atata tot.
Xerox Technology (sunt cei pe partea de copiatoare, imprimante.. ce sediul in Calea Floreasca) nu are nici-o treaba cu Xerox Business Services (care ofera servicii financiare, de IT, de HR ... cu sediul in George C-tinescu - Pipera)

@Blue_Ivy
exact asta am vrut sa spun Blue_Ivy -> NU MERITA!!

@STARTREK1
Nu stiu de Ponta, nu cunosc cine e! Glumeam!
Nu! Nu stiu ce sa zic!
Ar fi tare sa aflu ca da - a fost angajat :)))

@V_i_c_t_o_r
Beneficii, bonusuri, cadouri de pasti/craciun, team-building'uri... etc -> hai sa va zic cum stau lucrurile
(exact cum ponta cineva pe forumu' undelucram.ro
http://www.undelucra...interviu-171/p7
one Miercuri, 1 Octombrie 2014
@salaru , la SDS , 30 nu cred ca iei nici tu !!!!! 23 = bonuri de masa atata !....si nu incerca sa ma contrazici ca stiu ce spun !!!! .....)
salariu si bonuri de masa. PUNCT! ATAT!
Nimic altceva in plus. Ca sa intelegeti!

@banculescu
E posibil sa fie asa cu sediile din strainatate - nu zic nu. Doar ca aici in RO asa stau lucrurile: mai e putin si o sa se mai destrame un dep - cu totu'!
Deci practic de la inceput (din IUN 2013) si pana acuma pot sa zic ca au disparut de tot din XBS aproape 2 dep intregi!

@gumball3000
peste 3k RON + bonuri de masa
Dar crede-ma ca sunt altii care nici macar 2500 RON nu iau!
http://www.undelucra...interviu-171/p7

@Bursul
Asa e, iti cam vine sa ... :))

@BodCasa
SDS, ATOS, DTPS, HR - sunt nume de dep (nu are rost sa zic exact ce inseamna fiecare - in afara de HR care banui ca stie fiecare ce inseamna!)

Ok - pt restul sorry ca v-am plictisit, doar am vrut sa fiu cat mai la obiect si in detaliu. Sorry! ;)

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Invata sa scrii in limba romana.
pentru fiecare angajat frustrat si ofticat care injura companie se va gasi cel putin un altul multumit.

pana una alta nu asa se scrie pe M&B te asteptam dupa ce recitesti regulamentul forumului si al ariei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate