Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Activitatea DX - Stiinta, hobby, necesitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Salutare tuturor. Nu am mai scris de mult nimic p-aici pe teme de DX si se stie de ce. Poate nici acum nu veneam sa scriu mult daca nu as fi dorit sa trag o linie si sa ma uit peste gard, sau prin gard, la tot ce se face pe partea de receptie FM si TV in ultimii ani. Cine ma stie bine si a mentinut stranse legaturile cu mine (pe alte cai, nu pe forumuri) stie ca, oficial, eu am cam pus punct activitatii DX inca de la sfarsitul anului trecut. Dar asta nu conteaza pana la urma, stati linistiti ca, din cand in cand (chiar foarte des) ma mai joc si vad ce misca, astfel incat stiu tot ce misca in propagare, chiar daca nu mai pun, public, nici un material.
Randurile mele ar putea sa para un fel de continuare a sfaturilor si constatarilor pe care le dadea regretatul Antenistu. De ce imi permit sa dau sfaturi? De ce imi permit sa ma uit de sus, sa laud unde e cazul si sa trag de maneca unde e cazul? Poate fiindca am reusit "performanta" unei receptii tropo, si subliniez, TROPO, de peste 900km. Da, un >800 si, mai ales un >900 inseamna, sa spun asa, intrarea in categoria DX-ului "greu". Nu, nu-i meritul meu, e doar meritul propagarii tropo sa dea, de nebuna, o ditai ghioalba de deschidere la peste 900km anul trecut pe la vremea asta, fix in mijlocul zilei. Dar vom ajunge si la asta.
Mai intai sa va mai spun odata o treaba pe care v-am tot cantat-o mereu, din 2009 si pana acum: nu are prea mare importanta ce scule ai, daca propagarea nu "te iubeste" si nu-ti da si ea o mana substantiala de ajutor. Iar cand propagarea "vrea" sa te ajute faci DX si cu aparatura mai modesta. Degeaba vii cu antene FM de 5, 7, 9, sau mai stiu eu cate elemente, sau cu "baterii" de 4 yagi-uri de 30 de elemente, sinfazate, daca propagarea "nu vrea" sa coopereze. O sa aduci, intr-adevar ceva mai bine, clasicele statii locale pe care le prinzi in mod normal. Dar n-o sa treci de pragul psihologic de 500km, ba chiar nici de 300km n-o sa treci, daca nu-ti da si propagarea, totusi, un ajutor. Deci, altfel spus, cel mai mult conteaza propagarea. Ceea ce conteaza iar foarte mult la tropo sunt culoarele favorizante. Cand esti in zona joasa, cu niste munti in fata ta, intre care ai o "gaura" nu te mai bate cu caramida in piept cand prinzi tot soiul de statii de pe partea cealalta a acelor munti. Iti vine semnal pe gaura aia la modul lejer, daca stii sa profiti de acea gaura esti fericit. La fel daca stii sa te joci cu efectul de creasta, cu reflexia si refractia pe munti (whatever, se cheama intr-un fel chestia asta in fizica, dar nu stau sa-mi amintesc acum) iar poti sa prinzi chestii faine, la care multi novici nu s-ar astepta. Poate unii (mai vechi intr-ale DX-ului) isi amintesc ca vorbeam eu undeva prin toamna lui 2009, despre propagarile la peste 700km, despre propagarile "peste" munti, despre ducturi de propagare si nu voiam sa dezvolt subiectul. Va spuneam razand "vorbim in 2011 si 2012 si atunci va veti lovi voi cu nasul de ele si o sa ma intrebati cum naiba se intampla". Stiam ca anii de maxim de activitate solara (2011, 2012, 2013 si, intr-o oarece masura, chiar 2014) vor avea efecte "spectaculoase" (pentru necunoscatori sau necredinciosi) si pe tropo. Eu aveam deja, atunci (deci in 2009) niste prime semne de la propagare ca poate sa dea surprize. Eu stiam astfel de manifestari ale propagarii la distanta, din ciclurile vechi (mai ales din perioada 1989-1992, despre care am tot vorbit).

Dupa toate propagarile normale sa le zic, puternice dar clasice, (Istanbul, Bursa, Zonguldak) din 2009 si ma refer la puternicul 13 Aprilie si, evident, la cele din Iunie, un prim semn ca propagarea poate sa se joace cum vrea ea, a fost dimineata de 4 August 2009, cand am receptionat, pe la 9 dimineata, la pachet TRT2 (TRT Haber) pe canal 23, TRT3 (TRT Spor) pe canal 26 si TRT4 (TRT Cocuk) pe 29. Azimutul fiind mult mai "stanga" fata de propagarile normale turcesti cu Istanbul, fiind mai degraba pe directia Calarasi (cam 110 grade). Puteti si voi sa cautati in lista, ca eu nu gasesc decat ceva din judetul Ardahan (parca nu cred) sau... Erzurum Merkez. Daca gasiti voi in lista de turci alta locatie (de putere) care sa corespunda si care sa fie mai aproape astept sa ziceti si aia e. D-aia nu-s sigur si lamurit de unde or fi fost si le trec ca "unknown location", ca sa nu ma bat cu caramida in piepr cu un prim >1000.
Alta nebunie a propagarii ar fi cea din 28 August 2009, care pe TV s-a "prelins" pe o traiectorie Bursa - Izmir - Aydin (pana la urma un 730km lejer si asta-i sigur), fara a aduce pic de Istanbul, iar Zvartoshu pe FM avea Zonguldak puternic, care deschidea continuarea traiectoriei aducand scatere de Izaat al shark (din Liban, parca asa se cheama) dar in acelasi timp avea si primele (ca dupa asta isi vor face obicei) scatere de ERTU.

In 2010 numarul de ciudatenii s-a marit mult. Undeva in Mai, intr-o dimineata, am avut surpriza sa constat deschiderea (printre sarbi, Oltenia si altele) a propagarii spre Sofia. Asta e inceputul traiectoriei, care daca se lungeste, ori o da pe sudul Serbiei spre Bosnia, ori se duce catre Macedonia. Tot in 2010, dar in Iunie, dupa o sarbeasca "clasica" (Tupiznica, Deli Jovan) din care totusi lipsea Oriahovo, Roman si alte chestii de genul, s-a putut receptiona in Bucuresti TVR2 de la Timisoara - Urseni pe canal 21 (peste sau in locul "celebrului" Valcea Unu. La fel de bine, tot 2010, anul care n-a vrut sa cante turceste prea mult, undeva spre toamna (parca) Zvartoshu a avut pe FM o propagare ciudata, care in afara de Zonguldak foarte stabil i-a adus, foarte clar receptionabil, TRT-FM de la Erzurum.

In 2011 pot mentiona cateva manifestari de propagare cu adevarat buna. Aici ne putem aminti, din vara, de receptia statiilor turcesti din Istanbul, cat si a celor bulgaresti din Burgas, la Gaesti, dupa ora 11 dimineata, statiile din Burgas ramanand "deschise" spre Bucuresti si Gaesti inclusiv dupamasa-seara. De asemeni, la mine, statiile sarbesti din Deli Jovan si, uneori, Tupiznica, isi facusera obicei sa se receptioneze seara, noaptea si mai ales dimineata, cam o data la 2-3 zile, pe tot parcursul zilei. Alt semn bun a fost spre toamna (cam pe la vremea asta) cand, intr-o dimineata, am auzit pe TV sunet ucrainian pe multe canale UIF. Imagine nu se putea totusi vedea, fie datorita semnalului prea slab, fie datorita mixurilor cu alte statii (vezi Antena1 Istrita).

Deja 2012 a ingrosat gluma. Daca toata vara, la mine, statiile TV din Burgas se vedeau sau se auzeau slab pe tot parcursul zilei, de multe ori pe timpul verii propagarea bturceasca "clasica" (Istanbul, Bursa, Kocaeli) ramanea deschisa pana tarziu, dupa pranz, devenind Istanbulul instabil toata dupamasa. Deja de multe ori, vara, Bursa sau Kocaeli veneau singure, fara Istanbul. De asemeni, intr-o noapte (cat eram la masa, recunosc), Marluck, foarte activ pe un alt forum, a receptionat TRT Haber pe canalul 50, TRT1 pe canalul 53 si sunet de TRT Okul pe canalul 56 peste BNT1 de la Shumen. Deci o prima deschidere a statiilor din Bolu. Tot vara lui 2012 a adus, intai lui Marluck, apoi si lui 007/Ro (zis si "dirigintele", activ pe un alt forum) primele receptii bune din Ucraina.
O mentiune speciala, tot privitor la anul 2012, este prima propagare care a depasit durata tipica de 3 zile a "maratonului de toamna" si care a venit mai devreme (6 zile de turci, la inceput de septembrie, cand normal, "maratonul" se produce in sfarsit de octombrie sau noiembrie). Desi acea propagare turceasca a fost una oarecum clasica, Istanbul, Kocaeli, Bursa, uneori mixate intre ele, alteori clare, doar cate una din locatiile mentionate, curat, fara mix, dar a adus si ceva nou, devenit ulterior un nou clasic al propagarilor: Balikesir. Distractia, de la inceput a fost atipica, deschisa cu Bursa foarte slaba si fara pic de semnal din Istanbul, a adus, in afara de mix foarte marunt peste TVR2 Costila (diferit de dungile groase produse de mixul acesteia cu Samanyolu de la Istanbul), mix puternic peste localul TV Sigma dar si un TRT Cocuk pe canal 33. Nestiind ce e in spatele canalelor 22 si 25 nu puteam sa ma pronunt, singurele locatii care sa "lege" acel TRT Cocuk pe 33 erau Eskisehir sau Isparta. M-am oprit la primul si am avut dreptate, anul asta la o propagare de noapte cu TV Sigma oprita am putut vedea si TRT Spor pe canal 25 din Eskisehir. De asemeni acea propagare de inceput de septembrie 2012 a continuat cu un trio devenit ulterior aproape la fel de clasic precum statiile din Istanbul sau Bursa, anume TRT Haber pe canal 47, TRT Spor pe canal 50 si TRT Cocuk pe canal 53, de la Balikesir. Tot la aceasta lunga propagare ni s-au aratat doua statii TRT Spor, pe canal 42, peste "locala" Realitatea TV. Una venind mai stanga decat directia clasica spre Kirklareli, cu sunet tare parca supramodulat, identificata ca venind de undeva din judetul Bilecik, cealalta venind din directia aproape sud, cu sunet submodulat si parca un pic "pe nas", identificata undeva in sudul judetului Manisa la Turgutlu. De asemeni, la mine, in momentele de scadere a statiilor din Bursa aparea pe canal 28 Samanyolu TV de undeva din mijlocul judetului Kutahya, de la Gediz. Tot in 2012, pentru prima data in Bucuresti (datorita statiilor puternice din zona noastra pe acelasi canal) Marluck a receptionat TVR1 pe 32 si TVR2 pe 49, din Harghita, pe care le-am vazut si in pozele lui Flobuc de la Gaesti de anul trecut si de anul asta.

Daca 2013 a fost un an mai slab pe timpul verii la capitolul turcesc, predominand propagarile spre Moldova si Ucraina cat si cele sarbesti, totusi trebuie mentionat ca in toamna au fost cionditii bune de receptie, vreo 4-5 zile la rand, la sfarsitul lui Octombrie, atat din Kirklareli cat si din Balikesir, fara ca Istanbul sa exceleze pentru mult timp. Am avut noroc si de oprirea statiilor bulgaresti analogice, lucru care a "curatat" banda UIF. O deschidere ciudata, in miezul zilei (pe la ora 1 la pranz) a adus TRT Haber pe canal 47, TRT Spor (cu sunet supramodulat) pe canal 50, TRT Cocuk pe canal 53, si TRT1 p0e canal 49. Tocmai acest ultim TRT1, cat si aspectul diferit al TRT Spor-ului au facut diferenta si au lamurit ca de data asta statiile au venit din Antalya, de la peste 900km. Daca s-ar fi intamplat odata as fi zis hai, treaca de la mine, o avea 007 dreptate, dar anul asta s-0au mai deschis intr-o noapte exact la aceeasi maniera. Deci avem confirmata o receptie de mare distanta, din Bucuresti.

Anul asta ne-a adus mai multa diversitate a propagarilor, atat cele turcesti cat si cele sarbesti. La capitolul Serbia, vad poze de la flobuc, din Gaesti, nu doar cu Deli Jovan, Tupiznica si, eventual Kladovo (care si pe mine ma sacaia uneori in toamna lui 2011, dand tarcoale slab si, de multe ori, necapturabil) ci si niste locatii noi, de exemplu Ovcar. Felicitari, Florine. Vad in FM capturile facute de RZ, de langa Brasov, cu Croatia si Slovacia. Bun asa, nene. Poti "trage" de traiectoriile respective. Traiectoria spre Crveni Cot (si ala ar trebui sa vina) si Beli Manastir e de studiat, ca de regula vad ca se deschide bine. O sa-mi zici ca ai totusi munti pe drum. Nu, nu ai inaltimi mai mari de 800-1000m in cale, Beli Manastir e destul de sus, deci merge bine spre tine. Nu trebuie sa te miri daca traiectoria aia catre Kosice iti va aduce troposcatere si din Polonia. Tac si astept, stau la panda sa le vad. Te invat la prostii :) . Frumos insa mi se pare culoarul spre Ungaria, ala mai trebuie sa-l studiez un pic cu harta in fata sa vedem ce surprize poate sa-ti lase.  La mine, pe partea Turciei, anul asta a dat-o in diverse, cu destul de putin Istanbul pana acum, poate mai mult Balikesir decat alte chestii, dar si distanta scurta a aratat ca poate, in afara de Kirklareli ni s-au mai aratat statii din judetele Tekirdag si Edirne. Lipseste, in continuare Canakkale, desi pe FM e prezent de multe ori. Astfel, TRT Okul pe 43, TRT Haber pe 48, TRT Spor pe 52 si TRT1 pe 56, de la Edirne (releul Lalapasa) au venit de cateva ori la pachet. De asemeni, de vreo doua ori am vazut, tot la pachet, NTV Spor pe 33, TV2 pe 37, CNBC-e pe 39, Star TV pe 43, Show TV pe 49, TRT1 pe 52, NTV pe 56 si TRT Haber pe 60, toate de la Tekirdag. Deci locatii noi pe care inainte nu le zaream.

De ce am scris treburile astea, ca o reamintire a ultimilor ani? Deja propagarea ne poate da surprize ciudate pe care trebuie sa le luam in seama si sa nu le dam cu piciorul. De exemplu, vreau sa vad, din sudul tarii noastre, receptii de statii grecesti pe FM sau din centrul Turciei (ca sa nu zic sudul Turciei sa aud iar teoriile lui 007 pe celalalt forum ca vaaai, nu se poate, blah). La fel, de aici din sud, se vor putea receptiona statii din nordul tarii, Slovacia sau Ungaria. Chiar Polonia, de ce nu?. Asa cum cei de la Craiova ar trebui sa se bucure de troposcatere (instabile de regula dar trebuie luate in calcul) cu statii din Bosnia, pe cei din Timisoara ii astept sa receptioneze Austria. Statia de pe 88.8 din Linz a fost receptionata de pe Vitosa din Bulgaria, de ce nu s-ar prinde si de la Timisoara? Voi stiti ca-n momentele de propagare puternica tropo, de sus de pe platoul Semenicului se receptionau italieni? Din centrul tarii, de la Brasov de exemplu, nu m-ar mira sa vad receptii FM ale statiilor din Zonguldak, Turcia. Nu rade, RZ, ca chiar se poate. Dinspre Buzau, Ramnicu Sarat si chiar mai sus spre Bacau, Odesa nu ar trebui sa fie o problema. Sunt posibile receptii ale statiilor din Sevastopol, Sinferopol si, de ce nu, chiar Sochi. Nu m-ar mira sa aud chestii de genul asta. De ce nu? Va spuneam in 2009 ca asa ceva "se poate". Multi nu au vrut sa ma creada. Eh, mai spun odata, soarele inca "arde" bine. Anul asta, cat a mai ramas din el, e inca loc de joaca. Si poate si prima parte a anului viitor. Dupa care se calmeaza treaba. Deci... enjoy.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Ooooo, a revenit dx-erul no 2, a sorry, no 1 :P

#3
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 26.09.2010
Mersi pentru precizare in poastarea ta Energy, pentru sarbi nu am facut nimic special, eu doar las antena si astept. Astept pana ma ajuta propagarea. Nu am umblat la amplificatoare, nici la tunere, pentru ca sunt afon la electronica. In afara de niste condensatori, lipit fire si alte balarii, nu ma duc.

Si acum sa trecem la subiect, legat de Sochi, au fost receptionate un mux sau doua in dvb-t, in Varna. Ce-i drept, marea a ajutat foarte mult. Deja pe Rdi @Costel DVB-T receptioneaza des statii din Sevastopol si Seinferopol, deci nu mare o sa ne fie mirarea cand o sa receptioneze si Sochi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p7HmoN_FYTg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

View Postandreic, on 15 octombrie 2014 - 15:02, said:

Ooooo, a revenit dx-erul no 2, a sorry, no 1 Posted Image

Posted Image Slaba a fost documentarea pentru realizarea materialului de mai sus...Energy inca nu stie ca turcii din Zonguldak (cu TRT 4 parca) au intrat deja pe tropo, in Brasov (in 2012 - pe fondul unui tropo puternic in sud) si nu stie nici ca au intrat recent austriecii in Brasov (cu HIT RADIO O3) - tot pe fondul unei propagari tropo extrem de puternice (practic a fost o prelungire a culoarului spre Budapesta - pana spre Viena mai exact)
Pentru mine, surprize mai pot fi doar polonezii si italienii... deocamdata caci dupa ce pun sistemul de antene pe casa o sa am deschidere si pentru un culoar estic (plus acela sudic, pe care a intrat Bulgaria in anii trecuti)
Pana atunci, o sa monitorizez 2-3 frecvente poloneze deoarece se anunta tropo serios pe directia respectiva

Edited by rz, 15 October 2014 - 22:08.


#5
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003

View Postandreic, on 15 octombrie 2014 - 15:02, said:

Ooooo, a revenit dx-erul no 2, a sorry, no 1 Posted Image
Eh, aparente, n-am revenit, doar misun din cand in cand si mai dau semne de viatza Posted Image

View Postflobuc, on 15 octombrie 2014 - 20:33, said:

Si acum sa trecem la subiect, legat de Sochi, au fost receptionate un mux sau doua in dvb-t, in Varna. Ce-i drept, marea a ajutat foarte mult. Deja pe Rdi @Costel DVB-T receptioneaza des statii din Sevastopol si Seinferopol, deci nu mare o sa ne fie mirarea cand o sa receptioneze si Sochi.
Il stiu pe nenea Popov din Varna, a prins si analog de pe malul celalalt al Marii Negre tot la ~1000km din zona Krasnodar. Marea il ajuta foarte mult. Stii ca pe FM se aud scatere ale semnalului de imagine de la canalul R5 (93.25MHz) din Gruzia (de la Batumi, cred) pe litoralul nostru? Se intampla des in FM fiindca benzile joase lucreaza mult mai bine decat UIF-ul. Dar stiu de la un nene din Tomis - Constanta (din pacate nu mi-a mai dat de mult capturi) ca a prins anul asta de cateva ori TRT1 de la Trabzon in rafale si mixuri slabe (pe analog) de statii gruzine.
Apropo de Sevastopol & Sinferopol, astea s-au receptionat si-n Bucuresti, nu mai stiu daca in 2012 sau anul trecut. Are 007/Ro niste capturi de analoage din vremea cand zona aia inca era ucraineana. Deci sa nu ne miram, cum ziceam, cand se va prinde Sochi la Buzau sau Ramnicu Sarat si poate chiar in Bucuresti (pentru asta e insa nevoie de o deschidere spectaculoasa spre Crimeea in Bucuresti si aia sa care mai departe de peste mare, ceea ce e dificil. Dar repet, nu imposibil.

View Postrz, on 15 octombrie 2014 - 21:26, said:

Posted Image Slaba a fost documentarea pentru realizarea materialului de mai sus...Energy inca nu stie ca turcii din Zonguldak (cu TRT 4 parca) au intrat deja pe tropo, in Brasov (in 2012 - pe fondul unui tropo puternic in sud) si nu stie nici ca au intrat recent austriecii in Brasov (cu HIT RADIO O3) - tot pe fondul unei propagari tropo extrem de puternice (practic a fost o prelungire a culoarului spre Budapesta - pana spre Viena mai exact)
Pentru mine, surprize mai pot fi doar polonezii si italienii... deocamdata caci dupa ce pun sistemul de antene pe casa o sa am deschidere si pentru un culoar estic (plus acela sudic, pe care a intrat Bulgaria in anii trecuti)
Pana atunci, o sa monitorizez 2-3 frecvente poloneze deoarece se anunta tropo serios pe directia respectiva
Hehehe, slaba informarea, nene? Oare de ce am si precizat Zonguldak? Ca stiam ca l-ai prins si sincer te felicit. Cand propagarea vrea si te ajuta lucrurile se misca frumos. Stai linistit, eu tac dar urmaresc ce se intampla. Desi nu-s ofiter acoperit (poate doar acoperit, ca ofiter nu sunt) dar nu-mi scapa aproape nimic... Am vazut si troposcaterele de Austria. Exact ce ziceam, traiectoria ungureasca e una din cele favorabile. Asteptam si polonezii, ca-ti dai seama ca daca s-au auzit scatere si-n Bucuresti, de la tine sunt sanse mari, tot pe traiectoria Kosice, sa "muste" coltul Poloniei, vezi pe 90.5, de la Rzeszow (parca asa se scrie Posted Image ).

Si cum ziceam, uite ca chiar mi-a dat Zvartoshu linkurile, ca mie imi era un pic lene sa le caut... Ziceam de Erzurum (peste 1300km) si Zonguldak (570km), prinse de Zvartoshu pe FM in 2010
Zonguldak si Erzurum
Uite, tot de la el, un Denizli recent (cam 780km), niste scatere de Karaman (la vreo 970km)
Si acum sa ma "laud" si eu, pentru cine n-a vazut...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9VHNZFJqUVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fjWf4v_nUS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Peste 900km, in UIF, va place, dragilor?

#6
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 22.04.2010
Ne place,cum sa nu Posted Image
Vrem asa receptii in fiecare zi.

Edited by mouse3, 18 October 2014 - 22:09.


#7
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
Eh, cam dificil in fiecare zi sa dea propagare la distante mari. De exemplu, toamna asta n-a "lucrat" cum ma/ne asteptam. Cum am tot zis, anul asta a fost oricum unul atipic, din sudul tarii a lucrat mai mult vestul, sarbii sa zicem (inclusiv traiectoria sud-vest, spre Sofia, care a tot dat tarcoale pe FM) si mai putin directia spre turci. Dar surprizele nu-s excluse niciodata.
Sa concluzionez ce a insemnat, pana acum, toata activitatea mea de DX TV, din ultimii ani (de la inceputul lui 2009 pana acum) o lista cu tot ce s-a prins, mai mult sau mai putin bine ar arata cam asa:

E2 - IRIB2 - Teheran - Iran (E-skip, 2009, nivel foarte bun)
R1 - Pervy Kanal - Moscova - Rusia (E-skip 2009, slab, alb-negru)
E3 - Syria TV - Nabi-Saleh ? - Siria (E-skip 2009, foarte slab, mix cu Iordania)
E3 - JRTV Jordan - Amman ? - Iordania (E-skip 2009, foarte slab, mix cu Siria)
R2 - Pervy Kanal - ? - Rusia (E-skip 2009, alb-negru)
E4 - Syria TV Regional - ? - Siria (E-skip 2009, slab, alb-negru)
R3 -
R4 -
R5 -
R6 - TVR1 - Costila - Romania (receptie permanenta aproape perfecta)
E6 -
R7 - BNT1 - Burgas - Bulgaria (receptie buna spre foarte buna) *
E7 -
R8 - BNT1 - Tutrakan - Bulgaria (receptie constanta dar slaba de regula, la limita, sesizabil) *
R8 - TVR1 - Novaci-Ranca - Romania (receptie aproape perfecta de multe ori)
E8 - Kanalturk - Istanbul - Turcia (tropo 2012 si 2013, destul de slab)
R9 - BNT1 - Ruse - Bulgaria (receptie constanta, aproape perfecta) *
E9 -
R10 - BNT1 - ??? - Bulgaria (tropo 2009, receptie slaba) *
R10 - TVR1 - Topolog-Tulcea - Romania (tropo 2009, receptie buna, alb-negru)
E10 - TRT1 - Kocaeli - Turcia (receptie buna)
R11 - BNT1 - Botev - Bulgaria (receptie constanta, foarte buna) *
E11 - TRT3 - Bursa (receptie destul de slaba)
R12 -
E12 -
21 - Nova TV - Kubrat - Bulgaria (receptie constanta, medie spre buna, perfecta pe tropo) *
21 - Valcea Unu - Cozia - Romania (receptie constanta slaba, medie spre buna pe tropo)
21 - TVR2 - Urseni-Timisoara (receptie medie, la un singur eveniment tropo)
21 - Haberturk - Istanbul-Adalar - Turcia (receptie foarte buna de cateva ori)
21 - Haberturk - Bursa - Turcia (receptie medie spre buna, peste bulgari, cu mix de la alte statii turcesti)
21 - TRT2 - Kocaeli - Turcia (receptie perfecta de multe ori, 2012, 2013, 2014)
22 - TVR2 - Costila - Romania (receptie constanta perfecta)
22 - Samanyolu TV - Istanbul - Turcia (receptie perfecta pe tropo, chiar peste Costila)
22 - Flash TV - Bursa - Turcia (receptie aproape perfecta)
23 - TVR2 - Cobadin - Romania (receptie perfecta pe tropo)
23 - TRT2 - ??? (probabil Erzurum) - Turcia (tropo 2009, receptie instabila, dar foarte buna, mult mix)
23 - TRT Turk - Istanbul - Turcia (tropo 2009, receptie medie spre buna, ceva mix, dupa 2009 a fost inlocuit)
23 - RTS2 - Deli Jovan - Serbia (receptie perfecta pe tropo, 2010-2011)
23 - TRT3 - Istanbul - Turcia (receptiefoarte buna uneori)
23 - Kanal A - Istanbul-Adalar - Turcia (receptie medie, mult mix)
23 - TRT2 - Bursa - Turcia (receptie perfecta pe tropo, 2012, 2013)
24 - BTV - Botev - Bulgaria (receptie constanta, perfecta) *
24 - TVR2 - Novaci-Ranca - Romania (receptie perfectade foarte multe ori)
24 - TVR2 - Topolog-Tulcea - Romania (receptie medie)
24 - Flash TV - Istanbul - Turcia (receptie foarte buna uneori)
24 - TRT3 - Kocaeli - Turcia (receptie perfecta de multe ori, tropo 2012, 2013, 2014)
24 - FOX TV - Tekirdag - Turcia (tropo 2014, receptie medie)
25 - Sigma TV - Bucuresti - Romania (canal local, receptie constant perfecta dar cu dubluri)
25 - RTS2 - Tupiznica - Serbia (tropo 2009, receptie perfecta, chiar peste Sigma)
25 - TVR2 - Alexandria - Romania (receptie perfecta pe tropo, 2010-2011 chiar peste Sigma de cateva ori)
25 - TVNET - Istanbul - Turcia (tropo 2011-2014, receptii perfecte de multe ori, chiar peste Sigma)
25 - DBTV - Targoviste - Romania (receptie buna, pe tropo, 2011, Sigma oprit)
25 - Pro-BG/BBT/News7 - Razgrad - Bulgaria (receptie medie spre buna de multe ori in 2012) *
25 - TRT3 - Eskisehir - Turcia (tropo 2014, receptie medie)
26 - BTV - Burgas - Bulgaria (receptie perfecta de multe ori, tropo 2009-2012) *
26 - BTV - Patrohan - Bulgaria (receptie buna spre foarte buna, de cateva ori) *
26 - TVR2 - Vacareni-Galati - Romania (receptie perfecta de foarte multe ori)
26 - TRT3 - ??? (probabil Erzurum) - Turcia (tropo 2009, receptie instabila, mix peste BTV Burgas)
26 - Alpha TV - Ploiesti - Romania (receptie constanta la limita de sincronizare, perfect pe tropo)
26 - TRT1 - Bursa - Turcia (receptie perfecta de multe ori)
26 - ATV - Istanbul-Adalar - Turcia (doar sonor si mix peste BTV in 2012, apoi receptie medie spre buna)
27 - BTV - Ruse - Bulgaria (receptie constanta perfecta) *
27 - TVR2 - Cozia - Romania (receptie constanta foarte buna)
27 - CNBC-e - Bursa (receptie foarte buna de multe ori)
27 - Cine5 - Istanbul - Turcia (receptie buna spre foarte buna de multe ori)
27 - TRT4 - Kocaeli - Turcia (receptie perfecta de multe ori, tropo 2012, 2013, 2014)
28 - TVR2 - Istrita-Buzau - Romania (receptie constanta, slaba, buna spre perfecta pe tropo)
28 - TVR2 - Simnicu De Sus-Craiova - Romania (receptie perfecta de foarte multe ori)
28 - BTV - Dobrich - Bulgaria (tropo 2009-2012, receptie perfecta de foarte multe ori) *
28 - TRT2 - Edirne - Turcia (tropo 2009, receptie medie)
28 - Kanal D - Istanbul-Adalar - Turcia (receptie perfecta de multe ori)
28 - Nova TV - Razgrad - Bulgaria (tropo 2012, receptie foarte buna spre perfecta de cateva ori) *
28 - Line TV - Bursa - Turcia (tropo 2012, receptie medie, ceva mix)
28 - Samanyolu TV - Gediz-Kutahya - Turcia (tropo 2012, receptie slaba spre medie, cu mix)
28 - Prime TV - Causeni - Moldova (tropo 2012, receptie slaba, alb-negru, mult mix)
29 - Pro-BG/BBT/News7 - Ruse - Bulgaria (receptie constanta perfecta) *
29 - Pro-BG/BBT/News7 - Shumen - Bulgaria (receptie slaba normal, medie pe tropo, cu mix) *
29 - TRT4 - ??? (probabil Erzurum) - Turcia (tropo 2009, receptie instabila dar buna)
29 - NTV - Istanbul-Adalar - Turcia (receptie buna spre foarte buna de multe ori)
29 - TRT4 - Bursa - Turcia (receptie perfecta de foarte multe ori
29 - Antena1 - Ploiesti - Romania (receptie constanta la limita de sincro, mediu spre bine pe propagare)
29 - RTV BOR - ??? - Serbia (tropo 2010, 2011, receptie dificila datorita Pro-BG, mult mix)
29 - Kanal A - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2013, receptie medie)
30 - BTV - Tutrakan - Bulgaria (tropo 2009, receptie foarte slaba, de regula inexistent sau interferat) *
30 - BTV - Belogradchik - Bulgaria (tropo 2009-2011, receptie medie, totusi dificila) *
31 - Pro TV - Bucuresti - Romania (local, receptie puternica dar dublata, cu reflexii)
31 - BTV - Svishtov - Bulgaria (tropo 2011, receptie slaba, Pro TV local oprit, in rest doar sunet prezent, puternic) *
31 - Selam TV - Kocaeli - Turcia (tropo 2012, receptie buna spre foarte buna, peste Pro TV local)
31 - Prime TV - Cahul - Moldova (tropo 2012-2014, receptie foarte buna, doar sunet + interferente)
32 - TVR2 - Hotarele-Pavarani - Romania (receptie constant perfecta)
32 - BTV - Targoviste - Bulgaria (receptie medie, doar sunet) *
33 - Nova TV - Tutrakan - Bulgaria (receptie constanta medie, perfect pe propagare) *
33 - BTV - Varna - Bulgaria (tropo 2009-2012, receptie perfecta de multe ori) *
33 - Moldova1 - Cimislia - Moldova (tropo 2009 receptie perfecta, tropo 2013 receptie foarte buna)
33 - Prima TV - Pitesti - Romania (tropo 2010-2011, recetie perfecta de multe ori)
33 - TVR1 - Istrita-Buzau - Romania (constant slab, la limita de sincro, receptie medie pe propagare)
33 - Antena1 - Targoviste - Romania (receptie medie, interferat de regula de Prima Pitesti)
33 - TRT1 - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2012-2014, receptie medie)
33 - ATV - Kocaeli - Turcia (tropo 2012-2014, receptie perfecta)
33 - Kanal D - Bursa - Turcia (tropo 2012-2013, receptie perfecta)
33 - TRT4 - Eskisehir - Turcia (tropo 2012 receptie perfecta, tropo 2014 receptie medie)
33 - NTV Spor - Tekirdag - Turcia (tropo 2014 receptie medie)
34 - TVR1 - Bucuresti - Romania (local, constant puternic dar dublat de reflexii)
34 - BTV - Razgrad - Bulgaria (tropo 2011 receptie foarte buna cu TVR1 oprit, in rest doar sunet) *
34 - Kanal7 - Istanbul - Turcia (tropo 2013 receptie foarte buna peste TVR1)
35 - Kral TV - Istanbul - Turcia (tropo 2009, receptii perfecte, din 2010 inlocuit cu NTV Spor)
35 - Folkdisk - ??? - Serbia (tropo 2010, receptie medie)
35 - NTV Spor - Istanbul - Turcia (tropo 2011-2014 receptie perfecta de foarte multe ori)
35 - TVR2 - Barlad - Romania (tropo 2009, 2011 wi 2012 prezent de multe ori, slab)
35 - Nova TV - Isperih - Bulgaria (prezent in fiecare noapte in 2012, receptie aproape perfecta) *
35 - FOX TV - Bursa - Turcia (tropo 2012, receptie medie spre buna, interferat de NTV Spor)
36 - TVR2 - Slobozia - Romania (receptie medie pe propagare)
36 - TVR2 - Pitesti - Romania (tropo 2010-2011 receptii perfecte)
36 - Nova TV - Sofia - Bulgaria (tropo 2011, doar sunet receptionat destul de bine) *
36 - TV2 - Bursa - Turcia (tropo 2012-2014 receptii perfecte de multe ori)
36 - TRT1 - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2009 si 2012-2014, receptii perfecte de multe ori)
36 - Meltem TV - Kocaeli - Turcia (tropo 2012 receptie aproape perfecta)
37 - AS TV - Bursa - Turcia (tropo 2009 si 2012-2014, receptii foarte bune de multe ori)
37 - Nova TV - Roman - tropo 2010-2011 receptii foarte bune, uneori perfecte) *
37 - Pro TV - Slatina - Romania (tropo 2011, receptie slaba)
37 - Kanalturk - Istanbul - Turcia (tropo 2009 si 2012-2014 receptii perfecte de foarte multe ori)
37 - Kanal D - Kocaeli - Turcia (tropo 2012 receptie buna)
37 - TRT4 - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2013 receptie medie)
37 - TV2 - Tekirdag - Turcia (tropo 2014 receptie medie)
38 - Prima TV - Bucuresti - Romania (local, constant puternic dar dublat de reflexii)
38 - Nova TV - Burgas - Bulgaria (tropo 2009 si 2012, receptii perfecte peste Prima TV) *
38 - Kanal D - Istanbul - Turcia (tropo 2012, 2013 si 2014, receptie perfecta)
39 - BTV - Shumen - Bulgaria (receptie constant perfecta) *
39 - Antena1 - Simnicu De Sus-Craiova - Romania (receptie perfecta pe propagare)
39 - TRT2 - Kirklareli - Turcia (tropo 2013 receptie slaba)
39 - Star TV - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2012-2014, receptie perfecta)
39 - ATV - Bursa - Turcia (tropo 2012-2013, receptie foarte buna)
39 - Star TV - Kocaeli - Turcia (tropo 2013 receptie buna)
40 - BNT2 (BNT Sever) - Ruse - Bulgaria (receptie constanta foarte buna, aproape perfecta) *
40 - Star TV - Bursa - Turcia (tropo 2009 si 2012-2013, receptii foarte bune)
40 - TVR2 - Comanesti - Romania (tropo 2009 receptie medie)
40 - Moldova1 - Causeni - Moldova (tropo 2009 si 2012 receptii perfecte)
40 - TRT3 - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2009 si 2012 receptie medie)
40 - TVR2 - Balota - Romania (tropo 2010-2011 receptie perfecta de multe ori)
40 - BNT1 - ??? - Bulgaria (tropo 2011 receptie slaba spre medie) *
40 - TV7 - Tutrakan - Bulgaria (constant slab, foarte bine pe propagare) *
41 - BTV - Gabrovo - Bulgaria (receptie buna pe propagare) *
41 - Show TV - Zonguldak - Turcia (tropo 2009, receptie slaba, mix)
41 - Star TV - Istanbul - Turcia (tropo 2009 si 2012-2014 receptii foarte bune, uneori perfecte)
41 - Pro TV - Campina - Romania (receptie constanta slaba la limita, mediu noaptea, foarte bine pe propagare)
41 - TV7 - Isperih - Bulgaria (prezent in 2012 in fiecare noapte, receptie foarte buna pe propagare) *
41 - Olay TV - Bursa - Turcia (tropo 2012-2014, receptie perfecta de multe ori)
42 - Realitatea TV - Bucuresti - Romania (local, receptie constant medie, cu reflexii) *
42 - TRT3 - Kirklareli - Turcia (tropo 2009 si 2012-2014, receptie perfecta peste Realitatea TV)
42 - Pro TV - Alexandria - Romania (tropo 2010 si 2011 interferente puternice peste Realitatea TV)
42 - TRT3 - Bilecik-Pazaryeri - Turcia (tropo 2012, receptie foarte buna peste Realitatea TV)
42 - TRT3 - Manisa-Turgutlu - Turcia (tropo 2012, receptie perfecta peste Realitatea TV)
42 - Show TV - Bursa - Turcia (tropo 2012 si 2013 receptie buna spre foarte buna)
43 - Prima TV - Hotarele-Pavarani - Romania (receptie constanta foarte buna)
43 - TVR1 - Vacareni-Galati - Romania (receptie perfecta de foarte multe ori)
43 - Antena1 - Pitesti - Romania (tropo 2010-2011, receptie perfecta de multe ori)
43 - RTS1 - Deli Jovan - Serbia (tropo 2010-2011 receptie perfecta de multe ori)
43 - TVR2 - Campulung - Romania (tropo 2011, receptie medie)
43 - Star TV - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2011 si 2013, receptii bune)
43 - Star TV - Tekirdag - Turcia (tropo 2014 receptie medie spre buna)
43 - TRT4 - Edirne-Lalapasa - Turcia (tropo 2014, receptie medie spre buna)
44 - Nova TV - Ruse - Bulgaria (receptie constant perfecta) *
44 - TVR1 - Cozia - Romania (receptie constant perfecta)
44 - FOX TV - Istanbul - Turcia (tropo 2012-2014 receptii foarte bune aproape perfecte)
44 - TRT Turk - Kocaeli - Turcia (tropo 2013-2014 receptie buna spre foarte buna)
44 - TRT4 - ??? - Turcia (tropo 2014, receptie medie)
45 - Antena1 - Istrita-Buzau - Romania (receptie constanta buna, perfect pe propagare)
45 - TRT3 - ??? - Turcia (tropo 2009, receptii foarte bune)
45 - TRT1 - Aydin-Kushadasy - Turcia (tropo 2009, receptie foarte buna)
45 - TVR1 - Comarnic - Romania (receptie slaba de regula, mixat de Antena1, rar receptii bune)
45 - Folkdisk - Tilva ? - Serbia (tropo 2011 receptii bune spre foarte bune)
45 - National TV - Targoviste - Romania (constant foarte slab, la limita de sincro, receptii foarte bune pe propagare)
45 - Kanal A - Istanbul - Turcia (tropo 2012-2014 receptii foarte bune spre perfecte)
45 - TRT1 - Canakkale - Turcia (tropo 2012-2013 receptii bune)
45 - FOX TV - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2012-2013 receptii bune spre foarte bune)
46 - TVR1 - Baneasa-Calarasi - Romania (receptie perfecta de foarte multe ori)
46 - Pro TV - Novaci-Ranca - Romania (receptie perfecta de multe ori)
46 - Nova TV - Belogradchik - Bulgaria (tropo 2009-2011 receptie perfecta) *
46 - TRT2 - Istanbul-Adalar - Turcia (receptie perfecta pe propagare)
46 - NTV - Kocaeli - Turcia (tropo 2012-2013 receptie perfecta)
46 - Bursa TV - Bursa - Turcia (tropo 2012, receptie medie)
46 - NTV Spor - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2013 receptie medie)
47 - TVR1 - Turnu Magurele - Romania (receptie slaba)
47 - Show TV - Istanbul - Turcia (receptie perfecta)
47 - Prima TV - Campina - Romania (receptie la limita de sincro, pe propagare poate fi mediu spre bine)
47 - Columna TV - Targoviste - Romania (receptie foarte buna, aproape perfect pe propagare)
47 - TRT2 - Balikesir - Turcia (tropo 2012-2014, receptie perfecta de multe ori)
47 - TRT2 - Antalya - Turcia (tropo 2013, receptie buna)
48 - BTV - Silistra - Bulgaria (tropo 2009, receptie slaba spre medie) *
48 - TRT1 - Istanbul - Turcia (receptie perfecta de foarte multe ori)
48 - Pro TV Chisinau - Cahul - Moldova (tropo 2009 receptie foarte buna, tropo 2012 receptie slaba)
48 - B92 - Tupiznica - Serbia (tropo 2009 receptie slaba)
48 - Pro TV - Ploiesti - Romania (receptie buna spre foarte buna pe propagare)
48 - Nova TV - Oriahovo - Bulgaria (tropo 2010-2012, receptie foarte buna) *
48 - Nova TV - Sliven - Bulgaria (tropo 2011-2012 receptie slaba) *
48 - Kanalturk - Kocaeli - Turcia (tropo 2012-2013, receptie aproape perfecta)
48 - NTV Spor - Bursa - Turcia (tropo 2012-2013 receptie medie)
48 - TRT2 - Edirne-Lalapasa - Turcia (tropo 2014 receptie medie spre buna, mix cu TRT1)
49 - Party TV - Bucuresti - Romania (local, receptie continua buna dar cu reflexii) *
49 - TV7 - Ruse - Bulgaria (receptie constanta foarte buna, aproape perfecta chiar peste party) *
49 - NTV - Bursa - Turcia (tropo 2009 receptie buna peste Party, tropo 2012-2013 receptie foarte buna)
49 - Show TV - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2012-2013 receptii foarte bune)
49 - Nova TV - ??? - Bulgaria (tropo 2012 receptie medie) *
49 - TRT1 - Antalya - Turcia (tropo 2013 receptie foarte buna)
49 - Show TV - Tekirdag - Turcia (tropo 2014 receptie medie)
50 - Nova TV - Silistra - Bulgaria (tropo 2009 receptie slaba spre medie) *
50 - Nova TV - Varna - Bulgaria (tropo 2009 si 2011-2012 receptii perfecte de multe ori) *
50 - TVR Craiova - Simnicu De Sus-Craiova - Romania (receptie perfecta pe propagare)
50 - Happy TV - Deli Jovan - Serbia (tropo 2010-2011 receptii perfecte uneori, alteori mix cu TVR Craiova)
50 - Flash TV - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2012-2014, receptie perfecta)
50 - FOX TV - Kocaeli - Turcia (tropo 2012-2013 receptie perfecta)
50 - TV8 - Bursa - Turcia (tropo 2012-2013 receptie foarte buna)
50 - TRT3 - Balikesir - Turcia (tropo 2012-2014 receptii perfecte)
50 - BNT2 (BNT Sever) - Razgrad - Bulgaria (tropo 2012 receptie slaba) *
50 - TRT3 - Antalya - Turcia (tropo 2013 receptie slaba spre medie, sunet supramodulat)
50 - TRT2 - Bolu - Turcia (tropo 2012 si 2012, receptii de foarte scurta durata, medii spre bune)
51 - TVR2 - Bucuresti - Romania (local, receptie constant foarte buna)
51 - TVR1 - Balota - Romania (tropo 2011 receptie medie spre buna, TVR2 local oprit)
51 - Nova TV - Dobrich - Bulgaria (tropo 2009 si 2011-2012, receptii bune, TVR2 local oprit) *
51 - TRT2 - Istanbul - Turcia (tropo 2012, receptie medie, peste TVR2 local)
52 - Show TV - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2012-2014, receptii foarte bune, aproape perfecte)
52 - Cine5 - Kocaeli - Turcia (tropo 2012-2013 receptii bune spre foarte bune, uneori cu mult mix)
52 - Samanyolu TV - ??? - Turcia (tropo 2013, receptie medie, instabila)
52 - TRT3 - Edirne-Lalapasa - Turcia (tropo 2014 receptie medie spre buna)
53 - Antena1 - Slobozia - Romania (receptie foarte buna pe propagare, uneori perfecta)
53 - TRT4 - Kirklareli - Turcia (tropo 2009 si 2012-2013 receptie medie)
53 - Pro-BG/BBT/News7 - Targoviste - Bulgaria (tropo 2012 receptie foarte buna, perfecta) *
53 - Pro-BG/BBT/News7 - Gabrovo - Bulgaria (tropo 2011-2012 receptie slaba/medie) *
53 - NTV Spor - Kocaeli - Turcia (tropo 2012-2013 receptie perfecta de multe ori)
53 - Flash TV - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2012-2014 receptie buna spre foarte buna)
53 - TRT4 - Balikesir - Turcia (tropo 2012-2014 receptie perfecta de foarte multe ori)
53 - TRT4 - Antalya - Turcia (tropo 2013 receptie medie)
54 - TRT4 - Istanbul - Turcia (tropo 2012, receptie foarte buna peste digitalul local)
55 - Haberturk - Istanbul - Turcia (tropo 2009 si 2012-2014, receptii perfecte de multe ori)
55 - Pro TV - Magura Odobesti - Romania (tropo 2011, receptie slaba)
55 - Pro TV - Targoviste - Romania (tropo 2011 receptie foarte buna)
55 - TV7 - Gabrovo - Bulgaria (tropo 2011-2012, receptie foarte buna, perfecta uneori) *
56 - BNT1 - Shumen - Bulgaria (receptie constanta perfecta)*
56 - TV2 - Istanbul - Turcia (tropo 2012 doar sunet peste BNT1, tropo 2013-2014 receptie perfecta)
56 - TRT4 - Bolu - Turcia (tropo 2012 doar sunet peste BNT1)
56 - TRT1 - Edirne-Lalapasa - Turcia (tropo 2013 si 2014, receptii foarte bune)
56 - NTV - Tekirdag - Turcia (tropo 2014 receptie medie spre buna)
57 - Antena1 - Bucuresti - Romania (local, receptie buna dar cu reflexii)
57 - Nova TV - Svishtov - Bulgaria (tropo 2011 doar sunet) *
58 - TRT4 - ??? - Turcia (tropo 2009 receptie medie)
58 - TVR1 - Semenic - Romania (tropo 2010-2011, receptii foarte slabe)
58 - Cine5 - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2012 receptie buna)
58 - Kanal7 - Istanbul - Turcia (tropo 2012-2013 receptii bune spre foarte bune)
59 - Pink TV - Deli Jovan - Serbia (tropo 2011, receptie buna, digital local oprit)
60 - TRT4 - Istanbul-Adalar - Turcia (receptii perfecte de foarte multe ori)
60 - TRT3 - ??? - Turcia (tropo 2014 receptie slaba spre medie, foarte scurta si instabila)
61 - Happy TV - Tupiznica - Serbia (tropo 2009 receptie foarte slaba)
61 - Samanyolu TV - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2009 si 2012-2014, receptii bune)
61 - TV2 - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2013 receptie slaba spre medie)
62 - CNBC-e - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2012-2014 receptii foarte bune)
62 - Haberturk - Kocaeli - Turcia (tropo 2012-2013 receptii foarte bune)
63 - NTV - Istanbul - Turcia (receptii perfecte de foarte multe ori)
63 - Happy TV - Kladovo - Serbia (tropo 2011 receptii slabe spre medii)
64 - Samanyolu TV - Zonguldak-Alapli - Turcia (tropo 2012 si 2013, receptii foarte bune)
64 - Haberturk - Bursa - Turcia (tropo 2012-2014, receptii foarte bune)
65 - Haberturk - ??? - Turcia (tropo 2012 receptie medie)
65 - Kanal D - Istanbul-Sisli - Turcia (tropo 2012-2013 receptii medii spre bune)
66 - B92 - Deli Jovan - Serbia (tropo 2010-2011 receptii perfecte foarte des)
66 - NTV Spor - Istanbul-Adalar - Turcia (tropo 2012-2013, receptie foarte buna)
67 - ATV - Istanbul - Turcia (tropo 2009 receptie medie, tropo 2012-2013 receptie buna spre foarte buna)
68 - TV8 - Istanbul - Turcia (tropo 2012-2014 receptie foarte buna)
69 - CNBC-e - Istanbul - Turcia (receptii perfecte de foarte multe ori)
69 - TV Zajecar - Deli Jovan - Serbia (tropo 2010-2011 receptie foarte buna, uneori perfecta)

Cele trecute cu stelutza ( * ) au fost oprite in decursul acestor ani.

Aparatura folosita de mine pe perioada 2009-2014 se rezuma la urmatoarele:
- Televizor Thomson (CRT)
- TV Tuner KWORLD SAA7131 (foarte bun la calitatea imaginilor, capturilor, lucreaza bine cu orice soft "generic")
- TV Tuner Leadtek TV2000XP (foarte sensibil fata de alte tunere, dar merge doar cu softul lui)
- TV Tuner Pinnacle HDTV 340e (USB, hibrid analog & DVB-T, relativ insensibil si "cald" in functionare
- TV Telefunken 21" LCD
- Antena Sonett (chinezeasca, n-a rezistat prea mult, din 2010 a raposat, singura care a mers si in banda de jos)
- 2 antene Telekanak (ligheanul turcesc) cu amplificatoare tip nou cu tranzistoare OE33
- Receptor AMTC DTHD 290 (DVB-T)

Edited by Energy, 20 October 2014 - 04:00.


#8
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
http://www.mediafire...dler Antene.PDF

Cartea "Antene" de Eberhard Spindler.
Am reusit sa o descarc de pe Scribd.

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Am si eu un of. Poate si voi lati vazut dar merita sa il  scriu pe aici. Sunt unele persoane care vor sa ne fie profesori si sa ne lasam de dx ca vezi doamne ca nui ascultam si suntem niste incepatori asta dupa zece chiar 12 ani de dx.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate