Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Casa in copac

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007
Multumesc pt link.
Planul mi l-am schitat deja. Eram curios cum a iesit a colegului de forum.
Ma gandesc daca sa fac si stalpi, sau sa ancorez platforma cu o sufa de o creanga groasa crescuta relativ orizontal.  Desi stalpii m-ar ajuta la design, vreau sa montez un tobogan, sa fie coborarea mai rapida pt pitici.

#38
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
Am ajuns doar la stadiul de platforma
nici n-am avut timp (am pus blanile inainte de prima zapada) si nici bani (ma costa cred inca 1500 lei)
sper sa fac pana in mai constructia

#39
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
La mine a iesit cam asa ceva. Casuta este in cires, dar se sprijina pe un schelet metalic pentru siguranta. Pentru acces se urca pe scari pana in balconul casei si se trece pe un pod pana la casuta. In poza 3 este prima casuta construita pe pamant acum vreo 3 ani.

Attached Files



#40
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007
Sper sa o terminam deodata, atunci, in mai Posted Image
Si sa nu uitati ca e, totusi, o casuta in copac. Nu trebuie sa ii calculam rezistenta ca pentru un bunker.
@barbosa - casuta mi se pare ok. Dar de ce ai facut ditai platforma metalica pt a ajunge la ea? Nu ar fi fost mai ieftin si aratos sa folosesti niste franghii, sau lemn? Adica, in afara de copii, o mai folosesti la ceva?

#41
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Par multe fiare si tevi pe acolo pentru ca se vad in poza mai multe : teava de gaze, niste stalpi de la bolta, o bara pe scuturat covoare. Mi s-a parut mai sigur si mai interesant asa, cu podul ala decat cu o scara de franghii, mai ales ca baiatul inca nu a implinit 2 ani, iar fata abia a facut 5. La vara vreau sa vopsesc tot ce e metal cu verde, pentru a se integra mai bine in peisaj.
Casuta a fost realizata de tatal meu pentru nepoti, adica pentru copii mei. in afara de casuta din copac si cea de jos, mai au vreo 5 leagane de toate felurile, hamace, balansoar, casute pentru pasarele, fantana din lemn... toate nebuniile.
O sa fac mai multe poze data viitoare cand ajung pe acolo. sper sa fie mai mult soare si mai multa verdeata.

Attached Files



#42
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
daca sunt copii mai mari merge si niste scanduri batute in cuie, dar pentru juniori sunt mai in siguranta in bunker :)

#43
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Nu e vorba neaparat de bunker. Dar am preferat o structura mai stabila deoarece copii sunt copii, topaie, trag, trantesc. Si crede-ma, daca vor observa ca minunata lor casuta are putin balans, vor face tot ce tine de ei sa o balanseze si mai tare. O casuta in copac e minunata. o casuta care se si misca odata cu copacul e si mai tare. :)

#44
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007
stati linistiti, nu fac chiar 2 scanduri batute una peste alta si sa-i spun casuta.

Deocamdata mi-am facut o magazie acolo, provizorie, unde sa imi pot tine sculele, si unde e si scandura pusa la uscat. A iesit ca si o casuta. Va pun poza, langa magazie e si copacul pe care vreau sa-l folosesc pe post de suport.

[IMG]http://i66.tinypic.com/2corcrc.jpg[/img]

Edited by silencerro, 04 February 2016 - 16:56.


#45
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Ce copac e ala? Pare cam încâlcit pentru o casuta.

#46
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
crengile se pot toaleta insa pare uscat, sa nu fie prea uscat

#47
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007
E un par. v-am zis mai sus, e destul de batran, si ma gandeam sa il tai.  Vreau sa il mai folosesc doar ca si suport pentru casuta , toate crengile care nu imi vor fi utile in acest sens le voi taia.
Poza e facuta toamna, primavara inca infrunzeste si mai face si cateva pere.

#48
silencerro

silencerro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 24.03.2007
A venit si caldura, au trecut si sarbatorile, deci m-am apucat de casuta. o sa lucrez mai mult in week-end, sper ca o termin pana la sfarsit de luna.
A infrunzit si copacul, parca nu mai arata asa urat Posted Image
[ http://i63.tinypic.com/33lmqg1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i67.tinypic.com/23lcavd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by silencerro, 10 May 2016 - 12:36.


#49
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Spor la treaba.

#50
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postbarbosa, on 04 februarie 2016 - 13:26, said:

O sa fac mai multe poze data viitoare cand ajung pe acolo. sper sa fie mai mult soare si mai multa verdeata.

Hai sa ma tin de cuvant. Pana la urma pasarela aia de acces la casuta a fost o idee foarte buna. Le place la nebunie sa se plimbe pe pod printre crengile copacilor, Si cand se vor coace si ciresele...:)

Intre timp m-am apucat sa construiesc si un loc de joaca, dar merge cam greu din cauza vremii, a sarbatorilor si a lipsei de timp in general.

Attached Files



#51
claudiu2012

claudiu2012

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 03.05.2012
nu mi se pare ok LA UN FULGER..traznet etc...nucul meu a fost traznit de n ori.....

#52
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 23.02.2007
si mai rezista ?

#53
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Cum se poate introduce si variabila cresterea copacului, in ecuatia de stabilitate a casutei, pe termen lung? ...ca si principiu constructiv.

O solutie mai eleganta, decat niste "popi" precum cei care sustin cofragul placii, va rog.

#54
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am mai avansat putin cu locul de joaca.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate