Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Script / CMS pentru un site de incaltaminte

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Salutare,

Am avut un magazin de incaltaminte si treaba nu prea a mers bine, mi-au ramas cam 200 perechi de incaltaminte. M-am gandit sa fac un site cu vanzari de incaltaminte, am 500 euro pt domeniu + hosting pe un an + CMS.

As dori cateva recomandari de CMS-uri, bineinteles echipate complet cu cos de cumparaturi, plata prin card, etc.

Multumesc!

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Solutie rapida: Magento.
Dar degeaba ai tu 500 euro pentru domeniu + hosting + CMS, daca nu ai bani pentru cel/cei care sa iti implementeze solutia, administreze, personalizeze etc. Plus ca tie nu iti trebuie "CMS", ci o solutie de eCommerce.

Edited by dexterash, 14 October 2014 - 17:57.


#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru 200 de perechi poti folosi direct Wordpress + o tema de magazin online (gratuita sau pe bani).

Un exemplu de template gratuit ar fi: http://demo.yithemes.com/socute/

P.S. Deoarece vrei sa vinzi doar stocul curent recomand mai bine sa lucrezi in sistem de plati ramburs, pentru plata cu cardul o sa te cam coste implementare + deschidere cont la procesator + comisioane la fiecare plata.

Edited by LensFlare, 14 October 2014 - 18:26.


#4
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 dexterash, on 14 octombrie 2014 - 17:57, said:

Solutie rapida: Magento.
Dar degeaba ai tu 500 euro pentru domeniu + hosting + CMS, daca nu ai bani pentru cel/cei care sa iti implementeze solutia, administreze, personalizeze etc. Plus ca tie nu iti trebuie "CMS", ci o solutie de eCommerce.

Magento e foarte complexa, iti trebuie cineva foarte competent sa o implementeze si va costa mult. Mai degraba wordpress cu o tema gratis sau cumparata (50 euro).

#5
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce procesator(roman) de carduri accepta integrarea intr-un site construit pe Wordpress care se doreste a fi magazin online? El vrea "magazin online si real/profitabil/valabil", nu catalog/taraba.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@dexterash, PayU de exemplu... nu prea vad de ce i-ar interesa ce platforma foloseste din moment ce cardul este procesat de ei in mod securizat. In situatia de fata (lichidare stoc), Magento sau alt cart e overkill, daca doreste sa mearga mai departe cu magazinul online atunci se poate orienta catre o solutie mai complexa, altfel arunca banii pe geam.

Edited by LensFlare, 14 October 2014 - 19:31.


#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
100 euro modulul de la PayU, fara implementare. Si da, orice website este verificat inainte (conform anumitor criterii publice sau mai putin publice) - astfel se face o selectionare a siteurilor cu posibile probleme/rata mare de chargeback/etc. Desigur, posibil ca s-au mai "relaxat" criteriile de la ultimul meu contact cu ei, dar nu cred ca prea tare.

Oricum ar fi, cei 500 de euro pe care i-a bugetat pentru asa ceva tot a "aruncare pe geam" miroase.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Din acest motiv i-am recomandat sa lucreze cu plati in sistem ramburs, pentru cateva perechi de pantofi nu are rost sa plateasca pentru procesare cu cardul. La implementare PayU e totusi simplu, e dezvoltat deja un plugin pentru wordpress ce costa 50 - 60 lei parca.

Din cei 500 EUR plateste 100-150 EUR cuiva sa-i instaleze si sa cofigureze cum trebuie Wordpress-ul si de inca 100 EUR ia domeniu .ro si gazduire pe un an. Restul poate sa-i bage in Adwords sau Facebook pentru promovare.

Edited by LensFlare, 14 October 2014 - 19:54.


#9
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Unde pot gasi un CMS ca de exemplu asta - http://incaltamintetrend.ro/ sau http://www.fashion-crazy.ro ?

#10
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Salut,

Nu este chiar asa de usor pe cat pare sa realizezi un magazin online. Chiar daca ai un CMS gratuit si o tema, un magazin online nu se rezuma la atat. Ai nevoie de cineva care sa implementeze metodele de plata, sa configureze si sa securizeze magazinul online, sa faca template-uri pentru newsletter, sa se ocupe de promovare, sa implementeze script de livechat, sa realizeze campanii de AdWords etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate