Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Asigurare viata - beneficiar

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007
Buna ziua.
Sotia mea este beneficiar al asigurarii de viata a tatalui ei. Acesta a murit. Am informat BCR Asigurari Vienna Insurance Group Bucuresti, le-am trimis toate actele cerute, dar nu am primit inca banii pe motiv ca vor face si o verificare la BCR Vrancea (de acolo este tatal sotiei) daca nu cumva asiguratul avea vreun credit neachitat la BCR. In contractul de asigurare nu am gasit nici o referire la acest lucru. In cazul in care tatal sotiei avea vreun credit neachitat la BCR, exista posibilitatea de a nu vedea nici un ban de la asigurator pe motiv ca acesta a acoperit parte din credit? Mentionez ca asigurarea nu avea legatura cu niciun credit de niciun fel, era pur si simplu asigurare de viata si atat.
Multumesc!

Edited by c0rneliu, 14 October 2014 - 08:38.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
da.
asigurarea aia nu cumva e facuta la incheierea unui credit?
pe la noi sunt rarisime cazurile cand isi face unul asigurare din proprie vointa.

#3
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Ce banuitori mai sunteti, daca omu zice ca nu are nici o legatura cu vreun credit voi nu ...

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-am inteles ce te deranjeaza, aceasta verificare nu dureaza mult. De regula, la imprumuturi pt nevoi personale, fara ipoteca, banca cerea o asigurare de viata, care sa acopere datoria in caz ca omul moare. Daca esti in situatia asta, banca-si va lua suma ramasa de platit, restul, daca mai ramane ceva, il primeste sotia ta.

#5
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007

View Postslai, on 14 octombrie 2014 - 08:38, said:

da.
asigurarea aia nu cumva e facuta la incheierea unui credit?
pe la noi sunt rarisime cazurile cand isi face unul asigurare din proprie vointa.

Asigurarea nu este facuta la incheierea vreunui credit.

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Atunci e ok, se verifica repede, daca defunctul n-avea datorii fata de BCR, veti primi banii, nu-nteleg de ce te agiti?

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Bancile sunt niste escroace.Camatari legali.Am pierdut o gramada de bani de cate ori am fost nevoit sa lucrez cu bancile (constrans de imprejurari).Evident,mi i-au luat bancile,ca si comisioane.

#8
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007
Avea un credit din 2006 scadent in 2010, nu s-a achitat si a intrat in atentia unei firme de recuperare. Inca fac sapaturi sa vad daca avea si asigurare la credit. In cazul in care avea si asigurare la credit mai e valabila asigurarea daca creditul a intrat deja in atentia firmei de recuperare?

Edited by c0rneliu, 14 October 2014 - 10:09.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
La-nceput n-avea credit, acum are. Pai cum vrei sa-ti dea cineva un sfat pertinent, daca tu ascunzi adevarul si nu prezinti situatia reala?

#10
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007
E o situatie in desfasurare la care unele informatii mi-au ajuns chiar acum. Nu am scris nicaieri ca nu avea credit, tocmai pt. ca nu stiam daca are sau nu. Un pic de atentie va rog!

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Atentie la ce? Daca nici tu nu cunosti situatia, cum vrei ca noi s-o cunoastem? La ce sa ne dam cu presupusul? La toate combinatiile de versiuni posibile?

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Poti sa ignori topicul, de exemplu...Nu te-a solicitat nimeni in mod expres pe tine.
Decat sa raspunzi in doi peri, mai bine il lasi pe om nelamurit.

#13
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007

View Postrumegus, on 14 octombrie 2014 - 11:29, said:

Atentie la ce? Daca nici tu nu cunosti situatia, cum vrei ca noi s-o cunoastem? La ce sa ne dam cu presupusul? La toate combinatiile de versiuni posibile?

Ori citesti bine ce am scris si daca poti, imi dai un raspuns pertinent, ori mai bine te abtii.
Multumesc !

Revin:
-Credit BCR din 2006 cu scadenta in 2010 neachitat, intrat in vederile unei firme de recuperare. Titular decedat in 2014 nu stiu daca are asigurare de viata la credit. Cum aflu daca are? Daca are mai poate fi accesata pentru achitarea creditului daca acesta a intrat deja in vederile firmei de recuperare?
-Asigurare de viata la BCR Asigurari facuta independent de orice credit, beneficiar nevasta'mea. BCR isi poate insusi aceasta asigurare fara acordul beneficiarului?
-Nu s-a facut nicio dezbatere de mostenire care sa ateste ca nevasta'mea este mostenitor.
Limpede?

#14
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
De obicei la un credit se incheie separat o polita de asigurare. In caz de deces al titularului, banca executa polita.
Citeste cu atentie continutul politei (clauze referitoare la beneficiari in caz de deces, si mai ales daca face referire sau anexa la contractul de credit).
La succesiune, iti asumi si drepturile si obligatiile defunctului.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
teoretic asigurarea de viata, daca nu are nici o legatura cu creditul, nu ar trebui sa acopere datoria.
datoriile vor fi preluate de mostenitori, nu de beneficiarul politei de asigurare.

practic, probabil banca va opri banii pentru datorie, si va trebui sa te judeci cu ei pentru ai vedea inapoi.

#16
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007
Exact cum am spus, informatiile vin pe parcurs. Socrul meu a avut domiciliul in Vrancea cu buletin seria VN xxxxxx emis pe Pol. Vrancea. Creditul despre care vorbeam mai sus este dat de BCR Galati, iar in contractul de credit, la datele socrului meu este scris buletin seria VN nr. xxxxxx eliberat pe Pol. GALATI. Din cate stiu eu nicio banca nu da credit pentru cineva cu domiciliul in alt judet. Aici clar a fost ceva la mijloc. Acum intreb: POt anula in justitie creditul pentru ca datele din buletin nu sunt reale, mai exact buletin seria VN eliberat de Pol Galati tocmai pentru ca acest credi sa fie eliberat de BCR Galati, el avand domiciliul in Vrancea ?

#17
c0rneliu

c0rneliu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 20.02.2007
Se poate inchide

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate