Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Ierbare, Insectare, alte discutii conexe

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Cerinta profei de biologie in clasa a V-a: Pana in mai sa realizati un ierbar. Punct. Fara alte detalii.

Intrebarile copilului adresate mie:

1. Cum structurez ierbarul: in ordinea alfabetica a plantelor? sau pe familii de plante? sau pe categorii gen fructe-legume si plante aromatice- plante exotice?

2. Cam cate plante sa pun?

La intrebarea a doua i-am spus sa puna cate reuseste sa prelucreze ( cules-presat-uscat) pana prin martie-aprilie. Incepand de acum.
Prima intrebare m-a bagat in corzi, asa ca apelez la voi, cei care poate ca ati prestat mai recent chestii din astea.

In ordinea alfabetica a plantelor ar fi OK dar, ar trece de la una la alta fara nicio legatura intre balariile respective.
Pe familii de plante mi se pare greu ptr ea dat fiind faptul ca nu fac mai nimic de genul asta la scoala. De abia au facut celula vegetala, iar tot manualul descrie diverse plante din punctul de vedere al cresterii, beneficiilor , etc.
Pe categorii de plante mi se pare cel mai logic, dar nu stiu daca este corect. Am sapat eu pe google dar tot nu m-am dumirit.

Asa ca...

#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu eram pe clasa a V-a acum 8 ani, deci lucrurile s-au putut schimba.

Eu cand am facut ierbar, am pus plantele in ordine alfabetica (maxim 2 dintr-un exemplar). Nu am maizat pe o aranjare foarte migaloasa.

Edited by Daian95, 13 October 2014 - 12:09.


#3
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 XZY, on 13 octombrie 2014 - 12:03, said:

La intrebarea a doua i-am spus sa puna cate reuseste sa prelucreze ( cules-presat-uscat) pana prin martie-aprilie. Incepand de acum.
Prima intrebare m-a bagat in corzi, asa ca apelez la voi, cei care poate ca ati prestat mai recent chestii din astea.
Daca tot are atata timp la dispozitie, de ce nu o intreaba direct pe profesoara?

#4
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 catalina1, on 13 octombrie 2014 - 12:11, said:

Daca tot are atata timp la dispozitie, de ce nu o intreaba direct pe profesoara?

Tu crezi ca ei chiar ii pasa?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Anul trecut a facut fiul meu tot in cl 5 un astfel de ierbar.
A cules el frunze si alte ierburi, le-am pus in vreo 3 carti groase la presat cate o frunza la 10 pagini.Mi-am adus aminte de ele dupa 2 luni, un sfert erau deja putrezite si cartea praf, le-am lipit pe foi A4 , pus in folii si dosar plastic.
Am scris numele la ce stiam, fara nicio ordine.

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Tinand cont ca e clasa a 5-a nu cred ca asteptarile sunt prea ridicate...

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 dorin_2k, on 13 octombrie 2014 - 12:15, said:

Anul trecut a facut fiul meu tot in cl 5 un astfel de ierbar.
A cules el frunze si alte ierburi, le-am pus in vreo 3 carti groase la presat cate o frunza la 10 pagini.Mi-am adus aminte de ele dupa 2 luni, un sfert erau deja putrezite si cartea praf, le-am lipit pe foi A4 , pus in folii si dosar plastic.
Am scris numele la ce stiam, fara nicio ordine.

Ca sa ramana perfect conservate, se pun intr-adevar intr-o  carte groasa si eventual pus ceva greu deasupra, insa neaparat planta sa fie intre doua bucati de sugativa.

Ierbarul trebuie sa fie facut pentru nivelul lui, in nici un caz pe categorii, familii deoarece ei invata mai simplu, pentru nivelul lor. Daca il vei face prea sofisticat, isi va da seama profesoara ca nu e facut de el singur si a avut ajutor. Sa le puna in ordine alfabetica. Incearca sa le presezi cu tot cu radacina.

Edited by gerbil, 13 October 2014 - 12:25.


#8
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012
Pai si de unde stii exact denumirea plantelor, ca sa le asezi alfabetic?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
cauta pe gogu...

mai exista sugativa???

oricum, la clasa a v-a o sa fie aia multumita sa faca copii ierbarele, nu o intereseaza ordine si din astea. probabil in martie ajung 3 copii sa aduca ierbarele, iar inca vre-o doi o sa-l faca atunci la urgenta, uscate pe la aragaz sau ceva...

Edited by slai, 13 October 2014 - 12:28.


#10
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Exista sugativa.

@ Diana, daca stii denumirea populara, afli usor denumirea stiintifica si tot restul.
Iar eu oricum i-am spus sa culeaga numai plante a caror denumire o stim cat de cat.
I-am dat telina, tarhon, marar, leustean, etc ce am mai gasit prin piata, iar ieri am fost in parc la Piedone dupa frunze de copaci si alte alea. Unde ne-a placut frunza/floarea foarte tare am luat si am cautat aseara ce sunt. Astfel am aflat ca pomul ala care face pastai se numeste Catalpa, iar cel care are florile ca niste ciorchini rosii ridicati in sus e Rustifina.

#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

 Daian95, on 13 octombrie 2014 - 12:12, said:

Tu crezi ca ei chiar ii pasa?
Despre cine vorbesti? Despre profesoara? Daca nu ii pasa cum sunt ordonate alea acolo, va anunta copilul ca nu ii pasa. Problem solved.

Edited by catalina1, 13 October 2014 - 12:36.


#12
AutorCelebru

AutorCelebru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 02.10.2014
Plante exotice? Pana la urma ele toate se fumeaza.

Cauta Ierbar Scolar pe google si o sa gasesti aranjarea, ce fel de astea trebuie sa contina, chiar si cateva de vanzare... daca vrei sa stea copilul fara "stres".
La generala nu te astepta la cine stie ce aspect, este o tema de umplutura, toti am facut asa ceva, nu se asteapta la cine stie ce calitate.
[ http://arch5.okr.ro/auctions/2010/02/12/243261085-107952-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 24.05.2010
Iei o carte veche de care nu mai ai nevoie, totusi sa nu fie manualul de matematica, si pui acolo frunza ori floarea. La aragaz si in general deshidratarile fortate le schimba aspectul

Edited by MooF2010, 13 October 2014 - 12:38.


#14
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

Quote

Aranjarea plantelor in ierbar se face:
- in ordine alfabetica in functie de familia si/sau genul plantei si se detaliaza, tot alfabetic, cu speciile din cadrul acesteia (pentru un ierbar pe baze stiintifice).
- dupa criteriul geografic daca aveti posibilitatea sa culegeti plante din zone diferite.
- dupa un alt criteriu stabilit (in cazul copiilor din ciclul primar, regulile nu sunt atat de stricte, noi am optat pentru o ordonare in functie de utilitate).

[http://proparinti.bl...putem-face.html]

Edited by DiaboliKa, 13 October 2014 - 12:46.


#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
@MooF2010 - Daca cartea e de matematica nu se mai ususca plantele cum trebuie?

Edited by Bursul, 13 October 2014 - 12:48.


#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau poti sa cumperi un ierbar gata facut si ai scapat de griji. Si invata si copilul o lectie de viata.

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Vezi sa nu culegi Lamium purpureum, nu de alta dar nu o sa poti sa scrii denumirea populara in ierbar.

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,734
  • Înscris: 06.10.2012

 XZY, on 13 octombrie 2014 - 12:35, said:

Exista sugativa.

@ Diana, daca stii denumirea populara, afli usor denumirea stiintifica si tot restul.


Daca stii, da, insa m-am gandit ca de ex te duci prin parcuri si gasesti plante pe care nu le cunosti, mna, mai sunt unele frumoase. :)
Fa tu ierbar si pastreaza-l si pt noi. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate