Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat achizitie laptop ?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Le zice in continuare Atom,doar ca in segmentul mobil.La primele atom stiu si eu ca sunt foarte slabe,se stia din start ca atoamele,datorita arhitecturii nasoale in order,a fsb-ului mic si alte sacrificii facute pentru economia de curent fac un atom sa aiba un IPC aproximativ la jumatate fata de un Pentium Mobile(Dothan/Yonah) la aceeasi frecventa.Oricum,sa iei un pc cu Atom pentru economie e o vrajeala de marketing pura,fiindca Intel in lacomia lor au lansat atom cu niste chipseturi(pana sa integreze controllerul de memorie in CPU) ce consumau mai mult decat procesorul,autonomia aia uriasa la netbookuri nu e data de acel procesor,ci de ecranul ala foarte mic.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Am pus mana pe un netbook mai vechi cu atom si la varsta lui inaintata se misca acceptabil. Intre timp cred ca au mai evoluat procesoarele. Daca pui pe el un SSD cred ca devine suficient de rapid.
Procesoarele astea i3 cu U in capat nu aduc prea multe in plus.

Laptopurile cresc in valori de pret mici 50-100 lei, si e foarte usor sa te lasi dus de val cumparand ceva ce nu ti-e necesar, doar pentru ca diferenta de pret e mica. Intrebarea trebuie sa fie "se justifica diferenta de pret raportat la nevoile mele?". Si ce nevoi are fata: facebook, office word ( facultate ) , muzica si filme. Toate astea merg pe N3530 foarte bine.

#21
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Poate ar fi acceptabil un Bay Trail, daca nu ai gasi practic cam la acelasi pret Celeron sau chiar Pentium Haswell. In conditiile astea nu se justifica.

Am specificat si eu ca doar la variantele Bay Trail de laptop le zice Celeron si Pentium.

#22
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
+1 Lenovo B50-70, i3-4010U, 1479 lei http://www.evomag.ro...FPR-550014.html

Alternative:
Lenovo B5400, Pentium 3550M, 1399 lei http://www.cel.ro/la...-fingerprint-l/
Dell Inspiron 3542, Pentium 3558U, 1299 lei http://www.evomag.ro...ntu-456526.html

#23
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007
Multumesc pentru toate raspunsurile.
Am mai invatat cate ceva de la voi

Oricum acum chiar ca habar nu am ce sa imi cumpar .
Pana maine trebuie sa ma hotarasc.

#24
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007
+1 Lenovo B50-70, i3-4010U, 1479 lei  ( la asta imi place placa video cu care vine , dar nu il folosim pentru jocuri )
Alternative:
Lenovo B5400, Pentium 3550M, 1399 lei  ( la asta imi place ca are si un sshd )
Dell Inspiron 3542, Pentium 3558U, 1299 lei  ( asta chiar iese din discutie  CHIAR PARE TARE pe langa asta 2020m

Din toate  afisate vad ca doar primul se poate bate cat de cat cu 2020M ( conteaza atat de mult tehnologia Haswell. fata de un ivi (gen 4 fata de 3 )?.
http://cpuboss.com/c...l-Core-i3-4010U


Difernta de pret intre 4010u si 2020m este de 200 ron ( l-am gasit in cora cu 1250 lei un toshiba pe culoarea alba , oribila).

Edited by gcoxy, 12 October 2014 - 11:04.


#25
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ai belit link-urile.

#26
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

View PostSeb, on 12 octombrie 2014 - 10:57, said:

Ai belit link-urile.

Le-am rezolvat ! :)) Hocus, pocus , sters.

#27
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Un Haswell ce are performante similare cu un Ivy Bridge consuma mai putin. La un laptop asta conteaza. Daca nu te intereseaza autonomia, cumpara-ti un desktop PC si iesi mai bine. E si mai usor si mai ieftin de reparat, poti face upgrade-uri, etc.

#28
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Si Pentium 3550M Haswell e foarte ok: http://cpuboss.com/c...l-Pentium-2020M

Cu Ivy Bridge sunt modele mai vechi, stocurile care inca nu s-au vandut... Intr-un laptop cu procesor Haswell probabil si majoritatea celorlalte componente au o tehnologie putin mai noua.

E foarte bine ca te duci si in magazine, conteaza destul de mult sa le vezi si cum arata in realitate: design, constructie.

#29
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

View PostSeb, on 12 octombrie 2014 - 11:12, said:

Un Haswell ce are performante similare cu un Ivy Bridge consuma mai putin. La un laptop asta conteaza. Daca nu te intereseaza autonomia, cumpara-ti un desktop PC si iesi mai bine. E si mai usor si mai ieftin de reparat, poti face upgrade-uri, etc.

Repet nu este pentru mine ( nevasta - facultate si nu vreau sa ma zapaceasca pe desktopul meu, ) .  Eu stau cu un i5 ivi pe desktop  ( eu am nevoie de performanta) , mai detin o tableta samsung n8000 ( imi pare rau ca am dat atatia bani pe o tableta dar eu fac parte din cei 1 % care au nevoie de acest obiect ) si un dell inspiron 1564 cu i5 luat acum 4 ani ( prima generatie de i , dar numai probleme am avut cu acest laptop . s-a dus dracu dell de la un timp ).

Pe langa toate astea reparatile mi le fac singur , decat sa merg la service ( din episodul : mai bine imi bag un bat in cur ) si sa dau bagi degeaba ( 3 service-uri - 1000 cheltuiti = 0 rezolvare ). Il repar si curat eu DELL

Edited by gcoxy, 12 October 2014 - 11:40.


#30
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am inteles din prima ca nu e pentru tine. Dar multi insista sa-si cumpere laptop si apoi ajung sa-l foloseasca pe post de desktop. Chiar crezi ca o sa care laptopul la facultate? Ce sa faca acolo cu el? Se joaca in timpul cursurilor?

Daca ramai la ideea de laptop, ti-am raspuns deja ce sa cumperi.

Adica laptop cu Core i3 Haswell (cu grafica integrata) + 4GB RAM + acumulator 6 celule.

In situatia data, daca un laptop de genul asta nu se incadreaza in buget, as prioritiza autonomia. Adica neaparat acumulator 6 celule si preferabil Haswell (chiar Pentium sau Celeron). Chiar si un Celeron Haswell face fata la ce vrei.

View Postgcoxy, on 12 octombrie 2014 - 11:21, said:

Pe langa toate astea reparatile mi le fac singur , decat sa merg la service ( din episodul : mai bine imi bag un bat in cur ) si sa dau bagi degeaba ( 3 service-uri - 1000 cheltuiti = 0 rezolvare ). Il repar si curat eu DELL
Ma refeream mai mult la costul componentelor in caz ca se defecteaza in afara garantiei (ecranul si placa de baza in primul rand). Chiar si second hand sunt piese scumpe. Noi, nici nu mai vorbesc cat costa.

Edited by Seb, 12 October 2014 - 11:41.


#31
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

View PostSeb, on 12 octombrie 2014 - 11:44, said:

Am inteles din prima ca nu e pentru tine. Dar multi insista sa-si cumpere laptop si apoi ajung sa-l foloseasca pe post de desktop. Chiar crezi ca o sa care laptopul la facultate? Ce sa faca acolo cu el? Se joaca in timpul cursurilor?


Pentru jocuri ii luam o tableta Posted Image)


Oricum apreciez raspunsurile ( le gandim la fel ).

Multumesc pentru sfaturi!

Acum ma duc sa caut si prin magazine, dar mai bine mai stau o zi pana cumpar.

Edited by gcoxy, 12 October 2014 - 11:51.


#32
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007
Buna seara,

Am renuntat la procesoare cu N in fata  ( platforma Bay Trail )

Au ramas 4 in concurs :
1. Procesor 2020 M ( gen ivy bridge )- la 1200 lei ( cea mai buna oferta : ALTEX  in magazin ) Lenovo G 500  ( exemplarul de 1Gb, sunt de 4 feluri )
   -la 1250 lei ( cea mai buna oferta : CAREFOUR in magazin) Toshiba Satellite c50-a-11i
2. Procesor i3-3217U ( gen ivy bridge ) -1400 lei ( cea mai buna oferta : CORA in magazin, se ofera un voucher  de 20 % cumparaturi a doua zi dupa achitare  pana pe 14 , adica in situatia mea 280 lei ) Asus x551ca-sx014d. rezulta un i3 cu 1120 lei bombonica pretul asta.
3. Procesorul i3-4010U ( GEN 4 haswell ) -la 1479 lei ( cea mai buna oferta : EVOMAG) - LENOVO B50-70
4. Procesor 3553M (GEN 4 haswell ) - la 1400 lei ( cea mai buna oferta  : cel , dc-shop) - Lenovo esential 5400


Nu credeam ca gasesc la magazinele acestea ( tip supermarket preturi asa atragatoare)

1. Altex mi se par cei mai tari- calitate pret pt laptopuri mai vechi
2 Cora in general mai vechisoare , ( nu chiar ca la magazinele profil, dar mai gasesti un i3 cu un voucher care iti face cu ochii, si iti face rau)
3 Carefour aici gasesti si mai noi dar bag astia niste preturi iar daca nu prinzi o oferta mai bine te lasi
4 DOMO : MAI BINE FUGI DE MAGAZINUL ASTA : mai vechi rebuturi decat aici nu am vazut , iar de preturi nu mai zic ( te dai cu capul de perete )


Maine dimineata ma duc la cel

Edited by gcoxy, 12 October 2014 - 23:32.


#33
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
N-am inteles de ce n-ai cautat si modele mai noi...

#34
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

View Postcatalin_petrescu, on 12 octombrie 2014 - 23:32, said:

N-am inteles de ce n-ai cautat si modele mai noi...
Nu gasesti decat cu vreo 300 ron mai scump , adica 1700 in sus (i3 - 4030 )
costa peste cele din magazinele de profil, si una e magazinul de preofil , alta e supermarket ,

Edited by gcoxy, 12 October 2014 - 23:50.


#35
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Nu inteleg: vrei neaparat sa cumperi dintr-un magazin "fizic" (adica nu on-line)?

#36
gcoxy

gcoxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 22.12.2007

View PostSeb, on 12 octombrie 2014 - 23:55, said:

Nu inteleg: vrei neaparat sa cumperi dintr-un magazin "fizic" (adica nu on-line)?

de obicei le cumpar fizic ! dar nu are importanta, e mai bine sa le simti
De exemplu : uitate la primul procesor : 1500 lei la cel , 1200 la altex si nu gasesti online ( gasesti ceva asemanator la 1300 cu 500 gb )

Edited by gcoxy, 13 October 2014 - 00:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate