Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Upgrade from Windows 7/ 8/ 8.1 to Windows 10

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
882 replies to this topic

#865
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
?
merge chiar bine.
ssd 240g samsung
procesor intel g1610
4g ddr3
video gt1030



#866
dani_moca1976

dani_moca1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 29.05.2007
Nu-i chiar asa veche configuratia ta.
Cea mai slaba veriga pare procesorul tau, care-i un celeron dual-core la 2.6GHz, totusi din seria "ivy-bridge".
Am vazut windows-uri 10 puse pe inteluri core2duo (astea au aparut inainte de epoca "core i3/5/etc").

Edited by dani_moca1976, 24 May 2020 - 15:04.


#867
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Windows 10 merge pe core2 duo e8400 bine,mai ales ca ai ssd

#868
ivip_05

ivip_05

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2020
Salut sunt de acord cu @NFS01 , windows 10 merge si pe core2 duo e8400!

#869
Smithsonian

Smithsonian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.04.2005
Am pe un sistem mai vechi, un fujitsu Siemens, un windows 7 pe 32 biti. Copilul vrea sa-i pun windows 10 pe 64 biti ca sa se joace nu stiu ce joc. Calculatorul l-am luat acu multi ani de la o firma de calculatoare cu windowsul deja instalat. Pot sa descarc versiunea de windows 10 pe 64 biti folosind Media Creation Tool si sa fac upgrade ? fara sa pierd licenta ?

#870
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Teoretic da. Prin upgrade s-ar putea chiar sa se activeze si WIndows 10.

Practic apare o problema - daca sistemul a venit cu Windows 7 esista 2 posibilitati - sa ai o partitie de recovery ( dupa care se facea reinstalarea la 7 - cu toate driverele aferente si activarea incluse ) - care nu va mai functiona dupa instalarea WIndows 10 - ori va fi stearsa ori inactivata - Widnwos 10 isi face si el anumite partitii la instalare...
Daca ai DVD de recovery atunci nu ar fi problema. Sau daca aiun sticker cu licenta pe el ai putea de principiu reinstala 7 si sa activezi telefonic folosind datele de pe sticker.

O problema pe care o vad eu - e posibil sa nu existe drivere ptr toate componentele hardware din acel PC si 10 sa puna ceva generic in loc - in special la placa video e un risc - adica pui 10 si dupa aia merge sa lucrezi in Office sau sa vezi un film, dar pa jocuri.

Si... 10 e posibil sa-ti mearga mai prost decat 7. Depinde de hardware - CPU, memorie sau HDD- 10 e optimizat ptr SSD, pe HDD merge cam prost  - il freaca incontinuu.

Personal ca sa fac un experiment as scoate HDD-ul din sistem si as puen altul in loc si pe-ala as puen 10 sa vad intai cum merge - preferabil SSD chiar.

#871
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 19.11.2017
dar de ce pe 7 ai sistemul pe 32 si pe 10 vrei pe 64(de ce nu tot 32...mai trebie niste ram in plus pentru 64) caci licenta este ori pe 32 ori pe 64 nu prea vad posibila migrarea asa pur si simplu.

#872
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Licenta nu e legata de versiunea 32 - 64 de biti. Acelasi serial e valabil pentru amandoua.

Poate singura problema este ca prin upgrade de la 7 la 10 se va instala doar versiunea pe 32 de biti de 10 - nu cea de 64 - asta presupune instalare pe curat - automat nu se va activa.

#873
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
păi nu poți „upgrada” un sistem 32 bit cu unul 64 bit, trebuie să facă mai întâi upgrade la Windows 10 32 bit și apoi să instaleze pe curat alt Windows 10 64 bit și să spere că îi va recunoaște automat activarea anterioară.

dacă are acces fizic la cheia de Windows 7 (să zicem că este pe un sticker și este vizibilă), poate instala direct Windows 10 64 pe curat cu cheia de la Windows 7.

#874
mattcorey

mattcorey

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2021
Au trecut patru ani de când Microsoft a închis oferta de upgrade gratuit la Windows 10 prin procesul de actualizare de la versiunile anterioare încă din anul 2016. A fost o procedură simplă care a necesitat doar un clic ușor pe butonul de actualizare de pe notificare. Cu toate acestea, mulți utilizatori sunt încă capabili să actualizeze sistemele de operare Windows 7 și 8 la cea mai recentă versiune în 2021. Tot ce este necesar -- o versiune autentică a versiunilor Windows anterioare. https://geeksadvice....ws-10-for-free/

Edited by Ravy, 09 September 2022 - 15:01.


#875
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Am un amic ce detine 2 calculatoare, cu licenta de windows 7. Pe unul 7 cu SP1, pe celalalt, doar 7 cu ceva actualizari. Programele pe care le utilizeaza (contabilitate si juridic) au fost achizitionate de foarte mult timp. Daca in cazul programului de contabilitate solutia in caz de reinstalare e reinstalarea programului de contabilitate cu suprascrierea celor doua directoare (vorbim de Saga - evident cu licenta reanoibila anual), in cazul celorlalte programe (compatibile cu windows 10) nu mai exista posibilitatea de reinstalare. Noile actualizari de pe mfinante impun migrarea catre windows 10. Omul ar dori sa faca un upgrade. A cumparat deja 2 licente de windows 10 pro, doar ca la incercarea de a face upgrade la windows (rulat executabilul setup din windows, cu verificarea de licenta) rutina de instalare ofera doar 2 din cele 3 posibilitati de actualizare:
- instalare cu pastrarea fisierelor personale
- instalare cu stergerea tuturor datelor.
Varianta cu pastrarea programelor si datelor personale nu poate fi selectata, fiind usor estompata la afisare. O solutie? Multumesc in numele amicului.

#876
ivictor80

ivictor80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.08.2006
Banuiesc ca nu a avut otiunea de a pastra programele pentru ca a incercat sa faca upgrade la Windows 10 de la o limba a alta a interfetei. Asa am patit eu, zilele trecute, am vrut sa fac upgrade de la Windows 7 in engleza la Windows 10 in romana si nu aveam decat cele doua optiuni, de a pastra doar datele si a sterge totul. Am creat un alt stick cu Windows 10 in engleza si am avut si prima optiune, de a pastra datele si programele. Upgrade-ul a mers fara probleme.

Situatia era asemanatoare cu a ta, era instalat un program de contabilitate sau asa ceva si instalarea pe curat nu era o soutie.

Deci, incearca sa faci upgrade cu un kit de Windows in aceeasi limba ca si Windows 7. Si inca ceva, nu a mai fost nevoie de o noua licenta, a acceptat-o pe cea de la Windows 7.

#877
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 24.07.2022
se poate instala win 10 pro peste 8.1 pro, fara sa stearga nimic de pe partitie? adica de exemplu sa ramana filme/fisiere si tot ce e deja pe partitia C intacte?

ideal sa instaleze win 10 fresh, iar restul sa ramana separat, pe aceeasi partitie C nemodificata.

Edited by Punter, 09 June 2023 - 16:13.


#878
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Da, se poate. Descarci utilitarul de instalare Windows 10 de pe site-ul Microsoft, și în pașii de instalare te va întreba dacă să păstreze fișierele existente sau să facă o instalare noua

#879
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008
@Punter cel mai probabil are un ssd cu o singura partitie.
Eu instalam un utilitar si faceam mai intai 2 partitii.
Salvam pe acea partitie fisierele importante si apoi instalam w10.
Dar dadeam delete la filme ca se pot lua din nou f rapid.
Alta varianta ar fi sa cumpere un ssd de 250 gb la 80 lei pt w10 si termina balamucul. Ramanea acel ssd pt stocare.
Alta varianta ar fi stick de 128 gb.

#880
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Am făcut upgrade direct de la 7 sau 8 la 10 si de la 10 la 11 pe zeci de sisteme diferite, nu au fost probleme niciodată.

PS, nici măcar când Microsoft lansase Win10 și făcea forțat trecerea de la 7 la 10 via Windows update, nu erau neapărat probleme. Mai mult incompatibilități de drivere și panica, dar pierderi de fișiere nu prea.

Edited by nei-k, 13 June 2023 - 09:21.


#881
cristi341

cristi341

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.07.2023
Microsoft spune că zilele actualizărilor gratuite de la Windows 7 la 10 sau 11 s-au încheiat

Sursa  https://www.tomshard...pdates-are-over

#882
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Cine a vrut sa-l actualizeze a facut-o deja

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate