Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Google Chromecast

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
968 replies to this topic

#919
georgica

georgica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 30.01.2003
Ceva cablu OTG cu încărcare ar trebui să cauți. Nu știu dacă merg pe Chromecast, doar am citit și eu de ele.

Attached File  otg.png   689.3K   6 downloads

#920
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Eu pe asta-l am, merge garantat. https://www.vexio.ro...tf-card-reader/

#921
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Mno pana la urma mi-am luat chromecastu 4k.
L-am legat la un monitor 4k hdr de la lg de 32inch, acesta nu este televizor, nu are telecomanda. Are 2 difuzoare care accepta intrare sunet prin HDMI
Ma folosesc doar de telecomanda chromecast sau aplicatia pe android cand e de scris ceva.

Partea rea e ca nu pot controla volumul sunetului doar din joystick-ul de pe televizor, nu merge nici macar mute!
Partea buna e ca merge, si merge rapid, se vede al drq de bine, se activeaza si HDR , atat cat o putea ametitu de monitor.

Nu am decodor la monitor dar am bagat aplicatia de la digi online si merge bine, si schimba foarte rapid si parca se vede mai bine ca pe "televizor direct prin cablu" , stiu ca e aceiasi rezolutie dar e posibil sa fie bitrate mai mare.

Sa vad ce rezolv si cu sunetul ca difuzoarele din monitor sunt praf!

#922
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
LE
Am rezolvat cat de cat cu sunetul dar e o mica problema!

Se pare ca aveam ratacit un soundbar panasonic sc htb170 .
Problema cu acest soundbar e ca nu il pot lega decat prin bluetooth, si e un mic lag audio.
Soundbar-ul are 2 intrari HDMI, unul de TV cu ARC iar celalalt pentru BD , fara ARC. Nu are intrare audio jack!
Monitorul nu are ARC.

Exista vreo solutie de a conecta altfel soundbar-ul la chromecast?
Am testat bluetooth si pe PC, cred ca am BT 5.0 pe PC, si tot cam la fel e, un mic delay audio, pare ciudat sa "ascult" asa!

#923
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Poti incerca altceva: conectezi Chromecast-ul in soundbar in mufa HDMI In si apoi prin HDMI Out dai in tv.

#924
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Testat, nu merge, nu are HDMI out, are 2 HDMI in, unul cu suport ARC si celalalt simplu, pentru BD/DVD ! Ma refer la soundbar!
Testat si chromecast in HDMI 1 de la monitor si din HDMI 2 din monitor in soundbar alt cablu, ambele porturi, nu trece!

#925
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Cum nu are out!? Ala ARC! Deci: Chromecast in AV IN (BD/DVD) apoi din HDMI OUT (TV/ARC) in HDMI-ul tv-ului/monitorului. Sau poate Chromecast-ul ori soundbarul nu suporta passthrough audio-video.

Attached Files


Edited by iZet, 19 December 2022 - 19:33.


#926
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Nevermind.
Nustiu de ce nu a mers.
Acum merge .problema e ca nu merge decat full hd la 60 fps.


#927
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 28.04.2007
Salutare .
Am un google chromecast 4k infipt intr-un avr sony (ca sa beneficiez de atmos, tv ul samsung stie doar dd+) si  am achizitionat un hub cu alimentare usb-c  in ideea de a pune un hdd de 1tb pe care sa copii filme format mkv , blu ray si sa le rulez pe kodi (la fel cum fac cu un android box mx pro 4k).
Intampin problema urmatoare: cand bag hdd-ul in hub il vede il formateaza dar poate fi folosit ca mediu de stocare, extindere a andoridului de pe chromecast. Daca pun hdd-ul la PC imi cere iar format.
Exista vreo solutie sa poata fi citit ntfs pe android 12 ca plug and play?

#928
NeBuNyKy

NeBuNyKy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 15.09.2005
Eu foloseam pe telefon aplicatia exFAT?NTFS for USB by Paragon ca sa citesc HDD externe.
Poate merge si pe chromecast.

#929
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 26.11.2022

 zet105, on 04 ianuarie 2023 - 17:18, said:

Salutare .
Am un google chromecast 4k infipt intr-un avr sony (ca sa beneficiez de atmos, tv ul samsung stie doar dd+) si  am achizitionat un hub cu alimentare usb-c  in ideea de a pune un hdd de 1tb pe care sa copii filme format mkv , blu ray si sa le rulez pe kodi (la fel cum fac cu un android box mx pro 4k).
Intampin problema urmatoare: cand bag hdd-ul in hub il vede il formateaza dar poate fi folosit ca mediu de stocare, extindere a andoridului de pe chromecast. Daca pun hdd-ul la PC imi cere iar format.
Exista vreo solutie sa poata fi citit ntfs pe android 12 ca plug and play?

Cred ca solutia ar fi sa dai un mail catre cei de la Chromecast la Google. Poate iti pot da o solutie. Eventual sa le dai informatile cat mai clare ca sa inteleaga si poate te ajuta. Eu, as incerca.

#930
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
O noua versiune de GCTV este pe teava.

#931
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 25.04.2016
Acum nici nu stii cum s-o iei cu noutatile. Dupa ultimul update la android cum a fost pe dispizitivul actual, a adus restrictii si a complicat situatia pe partea de surse neoficiale.

#932
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,944
  • Înscris: 12.07.2008
Bună!
Am un Google Chromecast si as vrea sa știu dacă se poate trimite din aplicația de pe telefon doar imaginea la TV, iar sunetul să îl am în smartphone, să ascult sonorul la căștile telefonului.
Din ce am văzut, pleacă și sunetul la TV și nu am găsit în meniu vreo setare legată de sonor
Mersi și scuze dacă s-a mai discutat despre subiectul asta, nu am văzut

Edited by ramurel, 18 January 2023 - 21:15.


#933
MoshuXXL

MoshuXXL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 05.04.2007
Nu se poate așa, dar poți conecta căștile la TV. Cea mai bună variantă ca să nu stai cu ditamai firul prin casă ar fi niște căști wireless.

#934
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Am luat un televizor nei la care am atasat un google chromecast TV .Am cautat pentru telecomanda chromecast televizorul nei dar acesta nu se regaseste in lista oferita de google.Ce model de televizor pot selecta din meniul respectiv pentru a putea utiliza butoanele de Volum ,mute?
Cele de volum arata pe ecran ca se apasa dar nu se intampla nimic.
Alte butoane merg.

#935
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Va salut.
Mi-am achizitionat astazi un Google Chromecast varianta cu Google TV, HD. Youtube, neftlix etc totul ruleaza bine, insa ma interesa mult si aplicatia Digi Online sa o instalez. Este actualizat la zi cu toate update-urile, daca dau cautare in meniul principal imi spune "Sorry something went wrong", si daca merg si deschid magazin play store si caut digi online imi apare mesajul "Digi.ro de la Digi.Mobil nu este disponibila pe Google play pe acest dispozitiv. Ce nu am facut bine? Am dat odata full reset ca am crezut ca se rezolva problema cu cautarea direct din meniul principal, insa fara succes.

Attached Files



#936
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,257
  • Înscris: 06.12.2006
Cand esti in Play Store du-te la Categorii aplicatii si alege Divertisment.
Mie imi apare in respectiva categorie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate