Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Google Chromecast

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
967 replies to this topic

#865
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,794
  • Înscris: 25.04.2016

 wather, on 12 aprilie 2022 - 15:56, said:

MMike,  ce diferențe ar fi fata de chromcast 4k/xiaomi tv stick 4k și ce îmi recomanzi ca alternativa....
Fire stick-ul din câte știu eu nu este cam limitat în Europa...., de cube nu știu nimic......
Amazon Fire Cube
https://www.amazon.c...e/dp/B08MQZXN1X
Cat despre cele doua, nu stiu ce sa-ti zic, greu de ales :) Diferentele in mare le-am pus mai inainte. Vad ca colegii indruma spre google tv....

Edited by MMike, 12 April 2022 - 16:49.


#866
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMMike, on 12 aprilie 2022 - 16:47, said:


Amazon Fire Cube
https://www.amazon.c...e/dp/B08MQZXN1X
Cat despre cele doua, nu stiu ce sa-ti zic, greu de ales :) Diferentele in mare le-am pus mai inainte. Vad ca colegii indruma spre google tv....
De ce recomanzi Amazon Fire Cube în detrimentul Google Chromecast 4k?Pe ce argumente tehnice faci aceasta recomandare?

#867
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
De fapt e vorba de Amazon Fire TV Stick 4K Max ,ala din link.
Fire Cube e asta
https://www.amazon.c...,aps,185&sr=8-1

#868
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,794
  • Înscris: 25.04.2016

View Postmax_01, on 16 aprilie 2022 - 14:39, said:


De ce recomanzi Amazon Fire Cube în detrimentul Google Chromecast 4k?Pe ce argumente tehnice faci aceasta recomandare?
Nu fac recomandari in detrimentu Google Chromecast 4k, ci doar ca alternativa. E greu de ales.

View Postedigee, on 16 aprilie 2022 - 16:35, said:

Corect. Am pus din gresala linku de la max. Nu am mai verificat. E bine ca ai corectat tu.

#869
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Referitor la:
amazon fire tv stick  vs chromecast
Am avut ocazia sa folosesc versiuni FULL HD, dispozitive aparute anterior celor cu 4k.
Pot spune ca la fire tv stick  nu poti face cast din aplicatie (de pe telefon sau tableta) decat daca e instalata si pe stick (si nu sunt disponibile chiar toate).
La chromecast poti trimite orice aplicatie ce afiseaza butonul de cast.
Acum depinde si ce aplicatii prezinta interes pentru fiecare.
Fire stick sta mai bine la capitolul conectivitate, a functionat in orice retea,
chromecast 2 sau 3, nu se conecteaza pe orice retea (poate fi si din cauza routerului).

#870
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,794
  • Înscris: 25.04.2016
La Fire Stick versiunile HD sunt depasite, ca si la Chrome Cast. Intre timp a aparut Fire Stick 4k si apoi, anu trecut in toamna, versiunea Max si apoi Cube.
Cast de pe telefon sau tableta.... Acum cumperi un dispozitiv 4k (pentru tv 4k cu HDR, Dolby Vision), pentru streaming din aplicatii video cu plata sau fara, din meniul aparatului si play direct pe tv.

E f.bun Google tv Chromecast 4k, dar nu a mai primit update la o alta versiune de android. Apare unul nou, dar....HD.
Asa ca si alternativele sunt de luat in seama. Cum ziceam, greu de ales.

#871
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
M-ar interesa un device la care sa pot instala/folosi si facebook/instagram/tik tok la fel ca pe telefon , pe langa redarea 4k.....Netflix/HBO MAX/Prime Video......in iulie ( parca ) va aparea si la noi - Disney+

#872
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Cred ca mai potrivit pentru asa ceva ar fi dispozitivele ce se incadreaza la categoria mini PC sau mini HTPC. Cu Android sau Windows.
Mediaboxurile aste  , oricat de utile sunt pe partea de rulat streaming sau (carea au) materiale de pe USB  au un hardware ce nu se ridica nici macar la nivelul unui telefon smartfone entry level.
Ca si cum ai vrea sa folosesti fb ,insta ,mesg ,tik tok ,telegram pe vreun J5/J3 din 2016. Nu prea mai merge in ziua e azi..
Se gasesc desigur si media boxul ri din astea xhinezarii cu hardware mult mai puternic. Din pacate nu sunt certificate google si ai probleme pe cealalta parte. Adica cu filmele de pe platforme de streaming.

Edited by edigee, 17 April 2022 - 22:41.


#873
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Pai de aceea am întrebat.....mai ales ca e pentru cineva care din păcate nu e obișnuit cu win-ul...
De aceea caut o alternativa pe Android....am dat comanda pentru un Xiaomi tv stick 4k....aștept sa îmi sosească comanda zilele astea pana în Paști....


Sorry de off-topic

Edited by wather, 18 April 2022 - 10:37.


#874
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
E inferior lui mibox s si ni poti colnecta momic prkn usb la el. Nu ate nîci DV.
La stickuri cel mai performant pare acel Amazon tv stick 4k Max mentionat anterior.

Edited by edigee, 18 April 2022 - 14:01.


#875
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu mai pot edita. Sunt handicapat la tastat pe telefon.

#876
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 23.05.2003
Mie mi-a plăcut cum ai scris.
Probabil că e singura postare din viața mea de forumist pe care am citit-o cu atenție maximă și neuronii încinși la maxim. :D

Edited by burebista, 18 April 2022 - 18:50.


#877
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 21.11.2004
Am achizitionat de citeva zile Google Chromecast 3 HDMI, instalarea a fost facila cu Google Home. Proiecteaza foarte bine HBO Max, Youtube, etc, dar la unele site-uri de pe Google Chrome cu filme online, cind dau play pentru un film, apare ca proiecteaza, pe telefon sau tableta filmul ruleaza, dar pe Tv nu (apare un doar patrat albastru in mijlocul unui ecran fara imagine). Stie cineva de ce?

#878
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006
Chromecast-ul nu "stie" aplicatia care ruleaza pe telefon filmul piratat. Poti rezolva cu screen mirroring.

#879
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Nu stiu de ce mai achizitioneaza cineva azi Chromecast-uri vechi fara Google TV ...

#880
K-Bobby

K-Bobby

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 28.02.2010

 Bergero, on 30 iunie 2022 - 17:55, said:

Am achizitionat de citeva zile Google Chromecast 3 HDMI, instalarea a fost facila cu Google Home. Proiecteaza foarte bine HBO Max, Youtube, etc, dar la unele site-uri de pe Google Chrome cu filme online, cind dau play pentru un film, apare ca proiecteaza, pe telefon sau tableta filmul ruleaza, dar pe Tv nu (apare un doar patrat albastru in mijlocul unui ecran fara imagine). Stie cineva de ce?
Poti face cast de pe laptop la toata pagina google(proiecteaza desktop) si de acolo poti intra pe site. Altfel de pe site-uri de filme nu merge sa faci cast. Eu am google chromecast tv si nu merge sa fac cast la site-uri de filme.

Edited by K-Bobby, 01 July 2022 - 09:39.


#881
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,794
  • Înscris: 25.04.2016

 MD, on 01 iulie 2022 - 08:00, said:

Nu stiu de ce mai achizitioneaza cineva azi Chromecast-uri vechi fara Google TV ...
Ai pus punctu pe i :)

#882
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

 MD, on 01 iulie 2022 - 08:00, said:

Nu stiu de ce mai achizitioneaza cineva azi Chromecast-uri vechi fara Google TV ...
Poate pretul (cu 60% mai mic)...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate