Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

TP-LINK Archer C2 - AC750

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1666 replies to this topic

#1279
rocada

rocada

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 07.11.2012
Eu sunt mulțumit de acest router.

#1280
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postiam8av, on 22 mai 2017 - 20:20, said:

Mi-am luat astazi Archer C2 dar mai vazusem pe raft un Asus RT-AC52U B1 AC750. https://altex.ro/rou...t-usb-2-0-negru
Am facut alegerea corecta?

Au acelasi procesor - MediaTek MT7620A (580 MHz).
Asus-ul vine cu 16 MB ROM si 64 MB RAM, iar Archer C2 vine doar cu 8 MB ROM si 64 MB RAM.

#1281
iam8av

iam8av

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.01.2011
Am facut retur la Archer si mi-am luat  Asus-ul.Nu sunt multumit in totalitate nici de asta.Pe partea de wifi sunt frt bune amandoua, atat pe 2,4 cat si pe 5 ghz.
Archer-ul l-am returnat deoarece nu mergeau formatele 3D(cu player-ul Tv-ului) si imi pierdea media server-ul .Aparea daca ii faceam restart...
Am ont-ul de la rds(facut bridge) in sufragerie + cablul pana in dormitor la PC.Interfata router-ului o puteam accesa doar daca il aduceam langa Pc.
Adica urmatorul traseu : ONT-cablu lung wan router-ROUTER-cablu scurt lan router-PC.
Daca il puneam in sufragerie langa ONT nu mergea accesata interfata (ONT-cablu scurt wan router-ROUTER-cablu lung lan router-PC),
Sper ca m-am facut inteles :)Care ar putea fi motivul?
Acum cu Asus-ul nu am probleme cu interfata, oriunde l-as pune. Media server-ul merge bine fara sacadari in filme pana in 10GB, pot rula formate 3D dar daca au dimensiune mare sacadeaza.
Singurul inconvenient la asta este ca fac copy cu 750-800 KB/s fata de Archer unde copiam prin ethernet cu 6-8 MB/s.
Nu stiu ce sa fac in continuare.Retur Asus si sa iau tot Asus(Ma gandesc ca poate e busit port-ul USB la router-ul meu).Sau sa mai incerc un Archer...

Edited by iam8av, 26 May 2017 - 20:37.


#1282
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Incearca un Archer C1200...

#1283
SFINXUL1974

SFINXUL1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.12.2007
Salut,

De cateva luni detin si eu acest tip de router, am internet de la RCS RDS 500Mbs, am bagat de seama de cateva zile ca daca ii dau un test de viteza atat pe site la cei de la RDS cat si pe speedtest.net ca nu depaseste 100Mbs, daca dau un restart la router totul e foarte ok, ajunge aproape de viteza maxima, dar pana a doua zi iar am aceiasi problema, daca dau un test nu sare de 100Mbs, are cineva idee de ce se intampla acest lucru?

#1284
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View PostSFINXUL1974, on 04 iunie 2017 - 09:05, said:

Salut,

De cateva luni detin si eu acest tip de router, am internet de la RCS RDS 500Mbs, am bagat de seama de cateva zile ca daca ii dau un test de viteza atat pe site la cei de la RDS cat si pe speedtest.net ca nu depaseste 100Mbs, daca dau un restart la router totul e foarte ok, ajunge aproape de viteza maxima, dar pana a doua zi iar am aceiasi problema, daca dau un test nu sare de 100Mbs, are cineva idee de ce se intampla acest lucru?

Salut,
Pe cablu te referi ? Sau pe wifi ?

#1285
SFINXUL1974

SFINXUL1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.12.2007

View Postsnapydj, on 04 iunie 2017 - 09:06, said:

Salut,
Pe cablu te referi ? Sau pe wifi ?

Ma refer la legatura pe cablu, cablul e ok, oricum am schimbat si cablul, la fel face, am si ultimul firmware facut.

#1286
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View PostSFINXUL1974, on 04 iunie 2017 - 09:26, said:


Ma refer la legatura pe cablu, cablul e ok, oricum am schimbat si cablul, la fel face, am si ultimul firmware facut.
Asa ma si gandeam, si eu am avut ceva probleme cu el. Dupa o zi sau doua viteza de upload mi se limita aproape la 0 si necesita un restart la laptop sau disable si enable la placa de retea. Am un ASUS ROG si placa de retea e Realtek PCIe GBE... din ce citisem pe net nu eram singurul cu incompatibilitatea asta intre placa realtek si archer c2.
Dupa cateva setari la placa de retea nu am mai sesizat nicio problema.

Trebuie sa dezactivezi urmatoarele setari ale placii de retea:
Wake on Magic Packet
Wake on pattern match
WOL & Shutdown Link Speed <Not Speed Down>

#1287
SFINXUL1974

SFINXUL1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 12.12.2007
Multumesc, am dezactivat optiunile respective, il voi tine sub supraveghere, daca pana maine face la fel intra direct in cutie, si il trimit in service sau sa il schime cu altul nou sau alt model compatibil Posted Image

Edited by SFINXUL1974, 04 June 2017 - 09:42.


#1288
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Fii atent la placa de retea daca i se schimba link-ul de la 1 Gbps la 100 Mbps. Iar intre router si echipamentul RDS nu pot verifica decat ei, dar tot merita intrebarea la ei.

#1289
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View PostDeuxEx, on 27 mai 2017 - 00:37, said:

Incearca un Archer C1200...

Salut,

Ai tu C1200 ?

#1290
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Mi-a trecut unul prin mana cam o saptamana si am putut sa-l compar cu Archer C2. De ce intrebi?

#1291
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Mi-am luat eu unul ieri si nu pot sa-mi dau seama daca e ok sau nu.... ipv6 de la Rds inca nu merge pe el, si in speedtest e ok, insa la downloadul de pe torrente fluctueaza prea mult viteza ( ba 65 MB/s, ba 85, 75 ), nu sta constant....
Ca semnal sta la fel ca Archer C5 v2 (care are doar 2 antene si sunt si mai slabe cred)...
Are ultima versiune de firmware pe el...

Nu stiu ce sa fac, sa ii fac retur sa optez pentru altceva sau sa il tin....
Ordinea in care le-am avut e asa - Archer C2 , Archer C4 v2 si acum C1200 asta...

#1292
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pana la urma ce doresti de la un router?

#1293
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View PostdiZy, on 08 iunie 2017 - 07:58, said:

Pana la urma ce doresti de la un router?

Pai de unde sa incep?
Avand in vedere ca am avut de peste 2 ani modelul Archer C2, si am fost foarte multumit de el, mergea si ipv6 de la RDS insa se terminase si garantia la el si uneori se bloca viteza de upload pe 0 daca era conectat pe cablu.... (ceva incompatibilitate cu placa Realtek)..
Au fost saptamana trecuta oferte si am gasit la Altex un model C5 v2 care cand am ajuns acasa surpriza ! era deja configurat si toate cele (fusese resigilat si vandut) cu toate ca eu am platit pentru produs nou nu resigilat! Dar 2 zile cat l-am avut l-am testat.... reusisem sa sa fac si IpV6 sa mearga cu RDS cu toate ca TP-link zicea sa astept deocamdata firmware la el (stai mult si bine, avand in vedere ca ultima versiune de firmware fusese din 09.2015)... Singura problema la C5 a fost ca era slab semnalul pe 2.4 GHZ... Sa te fac sa intelegi, eu am fibra optica si ONT la o mansarda, unde pun si routerele astea.... si testele cand le fac , sunt cu cablu in laptop (Asus ROG)... in camera de dedesubt (sufragerie) am un TP-LINK 1043ND versiunea 2 care dateaza de peste 4 ani insa functioneaza in regim de Bridge cu orice router am eu sus. Semnalul WI-FI il testez cu un laptop si cu aplicatia aia NetSpot... ideea este ca jos in sufragerie daca testez canalul 2.4 GHZ (routerele sunt unul sub celalalt) am semnal foarte prost -60 la reteaua de sus.... Adica , de la C2 am trecut la C5 si la C1200 si nu prea se simte nicio diferenta in semnal , pe langa asta C1200 ti-am zis ca imi fluctueaza downloadul din torrente f mult. Singurul plus care l-am avut a fost la C5 care avea banda 5Ghz mai puternica decat 2.4 GHZ insa pe mine nu ma ajuta ca 1043 ND stie doar 2.4 ca sa faca bridge..

Ideea e ca nu vreau sa dau nici multi bani pe router, respectiv C1200 a fost 275 la reducere. Daca il returnez nu vreau sa mai tot pun diferente...

#1294
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Din punctul meu de vedere daca ai fost multumit de C2 il pastrai si doar schimbai placa de retea.
IPV6 dual stack totusi inutil, dar e de viitor IPV6 simplu.
c5 si c1200 sunt cam acelasi rahat. Semnalul slab pe 2,4 Ghz e de la antenele interne. Cele externe sunt doar pe 5 Ghz.
Daca nu ai nevoie de 5Ghz considera inca un 1043nd. Altele deja sunt mai scumpe.

#1295
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postsnapydj, on 08 iunie 2017 - 07:38, said:

Mi-am luat eu unul ieri si nu pot sa-mi dau seama daca e ok sau nu.... ipv6 de la Rds inca nu merge pe el, si in speedtest e ok, insa la downloadul de pe torrente fluctueaza prea mult viteza ( ba 65 MB/s, ba 85, 75 ), nu sta constant....
Ca semnal sta la fel ca Archer C5 v2 (care are doar 2 antene si sunt si mai slabe cred)...
Are ultima versiune de firmware pe el...

Nu stiu ce sa fac, sa ii fac retur sa optez pentru altceva sau sa il tin....
Ordinea in care le-am avut e asa - Archer C2 , Archer C4 v2 si acum C1200 asta...
scrie in ultimele pagini ce trebuie sa setezi pt ipv6, el e router bun, acum trebuie sa intelegi si cum functioneaza wi-fi-ul
acoperirea e cam aceeasi la toate routerele care respecta reglementarile ETSI, care nu o fac, incalca legea, ma rog, tu incalci legea

daca vrei acoperire mai mare, mergi pe o configuratie router +AP

#1296
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postgumball3000, on 08 iunie 2017 - 19:17, said:

scrie in ultimele pagini ce trebuie sa setezi pt ipv6, el e router bun, acum trebuie sa intelegi si cum functioneaza wi-fi-ul
acoperirea e cam aceeasi la toate routerele care respecta reglementarile ETSI, care nu o fac, incalca legea, ma rog, tu incalci legea

daca vrei acoperire mai mare, mergi pe o configuratie router +AP

Salut,

Setarile la care te referi tu eu le-am postat pentru ipv6 si se aplica doar la Archer C2, C5 sau C1200 au alt soft.
Am contactat TP-Link si au deschis ticket sa lucreze la o versiune noua de firmware care sa fie compatibila cu RDS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate