Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Intrebare despre primele semne ale dementei

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Intrebare intrebatoare (ca tot nu am reusit sa o ducem la medic, nu vrea): s-ar putea sa fie cumva vorba de o tumoare pe creier? Ca am inteles ca se manifesta si prin schimbari de comportament si prin pierderea memoriei (cum are ea).

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Nu.

Tumorile pot implica schimbari comportamentale dar si alte disfunctii neurologice.
In plus a trecut mult timp pentru o tumora.

#21
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Adica ar mai trebui sa aiba si alte simptome in afara de schimbarile comportamentale/pierderile de memorie? Fizic cica se simte excelent, nu are dureri de cap, ameteli, greturi, vede bine (bine, poarta ochelari pentru citit, dar asta de mult) etc. Cum adica a trecut mult timp pentru o tumora, poti sa explici mai detaliat? Probabl ca o vom duce intai la neurolog si apoi la psihiatru. Multumesc.

#22
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Da,în cazul unei tumori cerebrale există şi alte simptome pe lângă cele psihice (dureri de cap,vărsături,greţuri,deficite motorii,senzitive etc)

Indiferent dacă veţi merge la psihiatru sau neurolog,ambii vor avea în vedere excluderea unor cauze organice înainte de a stabili un diagnostic psihiatric.

#23
valipmatei

valipmatei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 04.09.2011
Eu as sugera sa mergeti intai la psihiatru. Acesta va trimite pacientul la neurolog daca va avea dubii in ceea ce priveste o afectiune organica (gen tumora cerebrala, etc., etc.,) ce s-ar putea manifesta cu semne psihiatrice. Daca nu este ceva organic, va trata cazul, atat dementa (daca va stabili acest diagnostic) cat si alte afectiuni care pot exista concomitent (depresie, etc, daca va diagnostica si depresie sau alte lucruri ce pot exista fie separat fie in cadrul dementei).

#24
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Da. Pana la urma a fost si la psihiatru (Tatiana Irimescu, multumim de recomandari, foarte buna). A facut testul acela de Alzheimer, a facut scorul de 27 din 30, iar doctorita a spus ca nu e Alzheimer, ca exista o usoara tulburare cognitiva, insa ca nu stie cu exactitate ce e, sa mai mearga. Apoi cineva din familie si-a adus aminte ca tatal ei (al mamei mele adica) a murit de ateroscleroza si dementa vasculara (diagnostic pus prin anii 70). Asa ca, in cele din urma, a fost si la neurolog (Rusanovschi, mai in varsta), care i-a facut din nou testul pentru Alzheimer si testul cu ceasul (29 din 30, testul cu ceasul trecut) si a trimis-o la CT. Desi a trecut testele de Alzheimer, doctorul zicea ca s-ar puutea sa fie vorba de o forma atipica. Si rezultatele CT le-a interpretat in felul urmator:

- multiple leziuni focalizate nativ hipodense, fluu conturate, de pana la 2 cm/1 cm localizate in substanta alba periventriculara, FPT bilateral;
- in globus pallidus exista multiple microcalcifieri conglomerate, bilaterale;
- fara acumulari hemoragice infra-si supratentoriale;
- sistem ventricular simetric, usor dilatat;
- structurile mediane in pozitie normala;
- relief cortical simetric, cu scizuri sylviene si santuri cerebeloase usor ectaziate;
- fara solutii de continuitate craniene;
- SAF si mastoide normal pneumatizate;
Concluzii:

- degenerescenta globus pallidus;
- atrofie cerebrala predominant corticala, supratentoriala.

Doctorul a zis ca totul e cauzat de imbatranire, ca asta e, la unii vine mai devreme, la altii, mai tarziu, la altii, niciodata. Si ca e mai bine decat se asteptase, ca se asteptase sa fie Alzheimer. Si i-a prescris injectii cu Actovegin si Piracetam. Si ca trebuie sa o tina sub urmarire de acum inainte. Mie nu mi se pare normal, daca luam in considerare ca mama are doar 62 de ani, si nu 82.

Acum, chiar daca nu e Alzheimer, mie mi se pare ca e destul de nasol. Am citit ca atrofia cerebrala duce in timp la dementa, eventual la dementa Alzheimer. Ce ma sfatuiti? Sa o duc si la un RMN? Sa mai cer si o a doua parere? Ca este de grav?

#25
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

- atrofie cerebrala predominant corticala, supratentoriala.
Persoana are si tulburari motorii (tremur, etc.)...are tulburari in reglarea tensiunii arteriale?  

Quote

Acum, chiar daca nu e Alzheimer, mie mi se pare ca e destul de nasol. Am citit ca atrofia cerebrala duce in timp la dementa, eventual la dementa Alzheimer. Ce ma sfatuiti?

O a doua parere, fara doar si poate...si pina atunci daca va este frica, puteti aplica si exercitiile pentru imbunatatirea memoriei. Sa o implicati in astfel de lucruri. Oricum batrinetea isi spune cuvintul ei, la un moment dat. Mult noroc.

#26
pqr

pqr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 15.04.2013
Multumesc de raspuns. Tulburari motorii nu are, e foarte stapana pe miscarile si actiunile ei, conduce fara probleme masina, face mancare, curatenie (e obsedata cu curatenia, vede imediat ce s-a murdarit ceva, o fi si asta un semn), gradinareste, merge la plimbari (bine, de vreo doua ori s-a ratacit intr-o padure, de atunci merge doar in parc). Nu uita chestii practice (nu uita niciodata lumina aprinsa, gazele si apa mergand, usa de intrare descuiata, le inchide intotdeauna, mai degraba uit eu lumina aprinsa sau usa descuiata). Hipertensiune are, dar ia zilnic pastile (Enap10 si Concor).

Exercitii pt. imbunatatirea memoriei? Face Sudoku de mama focului, zice ca o relaxeaza sa faca Sudoku. E adevarat ca efectele imbatranirii ne ajung pe toti, dar parca nu te astepti sa inceapa asa devreme...ce are ea ar fi mai degraba normal pt. 82 de ani, nu pt. 62 (cred eu). O a doua parere? Aveti cumva o recomandare de neurolog bun in zona Oradea-Cluj? De preferinta in Oradea. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate