Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Extractie masea de minte

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Annuskavalea

Annuskavalea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2014
Buna ziua..am o nelamurire cu extractiile de masele de minte..Acum 3 zile medicul chirurg mi a extras o masea de minte ce mi crescuse pe maxilar jos in stanga,jumatate era afara iar jumatate sub gingie..ideea este ca ma dor toate maselele de sus si gingia,maseaua de langa cea extrasa si gingia,urechea stanga,obrazul stang si sub ochi..medicul mi a spus ca e normal sa ma doara 2 3 zile dupa extractie dar au trecut si zilele alea si observ ca durerea insista..mi a spus ca as fi facut o nevralgie..iau ibuprofen si tador la durerile mai apasatoare..e normal ceea ce mi se intampla? Sau sa dau fuga iar la medic? Va multumesc..

#2
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
E normal....la unele persoane....E functie de cat de usor a iesit maseaua.... E posibil sa ajungi la Augmentin. Eu nu am avut probleme dar sotia a avut.

#3
IrinaAlbu

IrinaAlbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 08.10.2014
Si eu mi-am scos o masea de minte de jos in august, iar maine ma duc sa o scot pe cea de-a doua, n-am avut probleme deloc, decat la un moment dat, cand ma curatam cu apa de gura si am simtit o durere mare in tot maxilarul, care nu prea m-a lasat sa dorm o noapte.

Oricum, din ce mi-a zis mie chirurgul, a treia zi e cea mai nasoala ca grad de durere, chiar daca in primele doua zile nu simti nimic, asa ca s-ar putea sa nu ai de ce sa te ingrijorezi. Totusi, suna-l pe medic si intreaba-l ce sa faci, el ar trebui sa stie cel mai bine. Nu cred ca e ok sa te tratezi singura.

Eu deja am emotii pentru maine Posted Image

#4
Annuskavalea

Annuskavalea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2014
Pai cum dumnealui am discutat telefonic si mi a spus ca e normal...dar durerile radiaza cate o intepatura ce o simt in creier..5 ore ma tine un calmant si cand observ cum se scurge timpul ma ia cu groaza...Extractia a durat 5 minute maxim..nici nu am simtit cand a inceput si cand s a sfarsit...am uitat sa enunt si faptul ca nu mi pot deschide gura cat ar fi normal...si daca o fortez simt ca mi opreste inima de la durere..ooff :-( si nu am o sapt de cand m am operat la Iasi  din cauza unei infectii dentare...m au operat aproape pe viu nefacandu si efectul dubla anestezie iar dupa operatie mi s a oprit inima 3 secunde din cauza durerii crunte...acum si cu gaura in gat cat o moneda de 50 de bani si cu dureri de..gingii si masele..numai in spital am luat 48 de algocalmin..penicilina de 6 mil de unitati la 6 ore..acasa inca vre 40 de algocalmin si acum am mancat 2 cutii de tador si ibuprofen...am o inima cat o foita de tigara...

Pai cum dumnealui am discutat telefonic si mi a spus ca e normal...dar durerile radiaza cate o intepatura ce o simt in creier..5 ore ma tine un calmant si cand observ cum se scurge timpul ma ia cu groaza...Extractia a durat 5 minute maxim..nici nu am simtit cand a inceput si cand s a sfarsit...am uitat sa enunt si faptul ca nu mi pot deschide gura cat ar fi normal...si daca o fortez simt ca mi opreste inima de la durere..ooff :-( si nu am o sapt de cand m am operat la Iasi  din cauza unei infectii dentare...m au operat aproape pe viu nefacandu si efectul dubla anestezie iar dupa operatie mi s a oprit inima 3 secunde din cauza durerii crunte...acum si cu gaura in gat cat o moneda de 50 de bani si cu dureri de..gingii si masele..numai in spital am luat 48 de algocalmin..penicilina de 6 mil de unitati la 6 ore..acasa inca vre 40 de algocalmin si acum am mancat 2 cutii de tador si ibuprofen...am o inima cat o foita de tigara...

#5
katalin84

katalin84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 27.06.2012
Probabil ai facut vreo infectie, alveolita parca se numeste, cum am patit si eu de am stat vreo 5 zile pe calmante doctorul zicand ca e ceva normal. Apoi am fost la alt doctor care mi-a curatat  locul si dupa doua zile mi-am revenit complet.

Edited by katalin84, 08 October 2014 - 12:58.


#6
Annuskavalea

Annuskavalea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.10.2014
Nu este infectie ptr ca durerile astea le aveam si cand inca era maseaua de minte si medicul vedea..e o clinica destul de cunoscuta in Moldova si nu mi fac griji in privinta lor...nevralgia asta ce o fi cu ea..cand pleaca si ma lasa sa traiesc normal...

#7
katalin84

katalin84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 27.06.2012
Din ce mi-a zis al doilea doctor alveolita poti sa o faci la o zi doua dupa operatia de extractie in cazul in care rana se vindeca mai greu cum a fost cazul la mine. A durat si mult extractia, aproximativ o ora jumatate.

Edited by katalin84, 08 October 2014 - 13:30.


#8
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 04.07.2007
Vreau si eu sa intreb ceva despre maselele de minte: Mie imi stau stramb ambele masele de minte ale arcadei de sus. E cazul sa le scot chiar daca nu simt nicio durere la ele ?

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Depinde, dar bine-ar fi sa le scoti. Scapi de niste griji care pot lovi simptomatic oricand.

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postmlegs, on 27 octombrie 2014 - 21:42, said:

Vreau si eu sa intreb ceva despre maselele de minte: Mie imi stau stramb ambele masele de minte ale arcadei de sus. E cazul sa le scot chiar daca nu simt nicio durere la ele ?
In tarile cu apa calda maselele de minte se scot de cum apar....cum te prind pe scaun ......pac  maseaua afara......

#11
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Am fost astăzi la stomatolog(cabinet obișnuit); mi-a zis sa vin "însoțit că îmi face anestezie". Însoțit... WTF?!  Ce fel de anestezie am uitat să-l intreb... Pe ușă văd că are un afiș cu 3M ESPE. M-am speriat din ce citesc de la voi pt că eu nu-mi permit sa iau antialgice sau antiinflamatoare pe gura. Un simplu Nurofen mă poate tine nedormit de durere de stomac doua zile indiferent de ce antiulceroase iau. Pot să iau și mama lui Nexium tot degeaba! Măseaua nu m-am durut niciodată dar mi-e că dacă mai stau mult putrezește mai rau și o să fie mai greu de scos...
LE
Am mai scos măsea de minte cu multi ani in urmă dar aia era jos...nu m-am durut.

Edited by PostacheNegrutzi, 20 March 2019 - 13:58.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De curand am aflat si eu ca am un molar de minte ce trebuie extras. Am fost la 3 cabinete de cartier( Buc) pentru o consultatie. Mi s-a cerut radiografie dentară panoramica. Pe asta am inteles-o. E important sa se stie asezarea dintilor, stabilitate, gradul de uzura etc.
Ceea ce nu am inteles este pretul cerut, in contextul in care molarul meu nu este unul atipic, gen inclus in osul mandibular sau maxilar. Cum sa coste oameni buni o extractie intre 500 si 700 lei ?!

#13
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

 PostacheNegrutzi, on 20 martie 2019 - 13:53, said:

Am fost astăzi la stomatolog(cabinet obișnuit); mi-a zis sa vin "însoțit că îmi face anestezie". Însoțit... WTF?!  Ce fel de anestezie am uitat să-l intreb... Pe ușă văd că are un afiș cu 3M ESPE. M-am speriat din ce citesc de la voi pt că eu nu-mi permit sa iau antialgice sau antiinflamatoare pe gura. Un simplu Nurofen mă poate tine nedormit de durere de stomac doua zile indiferent de ce antiulceroase iau. Pot să iau și mama lui Nexium tot degeaba! Măseaua nu m-am durut niciodată dar mi-e că dacă mai stau mult putrezește mai rau și o să fie mai greu de scos...
LE
Am mai scos măsea de minte cu multi ani in urmă dar aia era jos...nu m-am durut.


Algocalminul nu vad ce probleme sa-ti faca la stomac.

Initiator, eu mi le-am extras pe amandoua de jos, pentru ca n-aveau loc pe maxilar, asa ca le-am scos "din fasa". Si m-a durut o saptamana. La una chiar mi-a pus doua copci, ca era prea mare si adanc locul. La cealalata, cand nu mi-a pus, am facut infectie si m-a chiuretat pe viu. Nu pot sa-ti descriu ce chin a fost.

#14
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

 Laberta, on 22 martie 2019 - 18:02, said:

Algocalminul nu vad ce probleme sa-ti faca la stomac.
Durere, arsuri; nu e cazul sa detaliez. Algocalin, paracetamol, aspirina, nurofen toate astea imi dau durere/arsuri

Edited by PostacheNegrutzi, 22 March 2019 - 19:10.


#15
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Update; M-am temut degeaba, a ieșit ușor. Nu-i nici o ora de când am scăpat de ea. Nu mi-a prescris nici un fel de medicament. Mi-a dat doar niște tampoane sa le pun acolo...

#16
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Cred ca m-am pricosit cu o infectie orala....N-am avut nicodata, ca adult  asa ceva. La o cautare rapida pe net pare a fi o infectie incipienta cu Candida Albicans. Acum mi-am adus aminte ca stomatologul n-a folosit manusiPosted Image !!  E posibil sa fi luat de la el?!

Edited by PostacheNegrutzi, 29 March 2019 - 20:05.


#17
Olivierul

Olivierul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2019
Salutare! Am si eu nevoie sa imi scot cele 4 masele de minte. Pana acum am scos una de sus, insa jos datorita sensibilitatii limbii, in urma anestezicului, doctorul nu a putut actiona. Ce imi recomandati? Sau cum as putea sa scap de aceasta sensibilitate?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate