Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Predestination (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
ce e drept m-am gandit la posibilitatea asta. exact cum ati spus si voi datorita inceputului si sfarsitului. doar ca poate e putin ciudat.

#20
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Deci ei toti sunt o familie perfecta dar in timpuri diferite dar pe acelasi ADN Posted Image in fine si-au tras-o unul cu altul din aceasta familie perfecta , la naiba, oricum tare filmul, parca am mai vazut un film care se apropie de genul asta dar numai imi aduc aminte !!!

Edited by cypryan1, 29 November 2014 - 18:00.


#21
ChlamydYEAH

ChlamydYEAH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.11.2014
filmul e bun, previzibil dar bun. sariturile in timp mi-au adus aminte de jumper.

#22
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Spre rusinea mea, l-am vazut si eu. Filmul este mult peste Interstellar (2014)  !


Atat Predestination (2014) cat si Interstellar (2014) au ca abordare aceeasi tema, existenta, sentimentele, temerile, supravietuirea oamenilor.

E un film fara prea multe efecte speciale dar cu o poveste/intriga mult mai bine inchegata decat Interstellar (2014).
Predestination (2014) este plin de clisee, acestea se regasesc in dialogul personajelor la bar si de la finalul filului, ba chiar si la Jukebox-ul din bar de la care se auzea melodia I'm My Own Grandpa.
Finalul filmul lasa de interpretat, fiind un film SF  -insa @Dany noob a venit cu o teorie logica ce face filmul sa fie mult mai usor de digerat/logic spre deosebire de Interstellar (2014). Eu unul sunt total de-acord cu Teoria 2 a lu' @Dany noob din postul #18 Posted Image

Pariez ca si All You Zombies (sursa de inspiratie a filmului) de Robert A. Heinlein, are la baza aceeasi logica a lu' @Dany noob, caci finalul povestii lu' Robert A. Heinlein
Spoiler


#23
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Interesant filmul,tocmai ce l-am terminat si eu de vizionat.As vrea sa punctez o chestiune:cand doi indivizi cu acelasi ADN,in acest caz Jane si John,adica ea si el (care erau aceeasi)fac sex,exista sanse foarte mari sa dea nastere unui copil cretin,retardat,nu unui geniu cu abilitati din astea de agent temporo-spatial...filmul exploateaza problematica originii ''oare ce a fost mai intai,oul sau gaina?''Pana la urma cum a aparut ea?Din moment ce nu are o origine...

#24
blackmodder

blackmodder

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 405
  • Înscris: 09.03.2007
Tocmai. Ideal filmul, prezentarea, actoria in sine, totul. Un film perfect pot spune.

#25
allkatraz

allkatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 05.06.2006
Pentru cei care vor sa afle de unde vine ideea filmului, o gasiti la pagina 48, aici: https://www.scribd.c...46584037/Helion

#26
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@allkatraz, da' eu ce am mentionat in postul #22 Posted Image ?!

#27
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Un film care te va lasa cu gura cascata. Daca esti prost. Daca nu, o vei casca tu periodic, de-ti vor trasni falcile, de plictiseala.

Dupa ce am vizionat mizeria asta de film, mi-am spus acelasi lucru pe care mi l-am spus dupa ce am vazut In Time: pacat! O idee interesanta cu un potential urias, facuta praf de o poveste penibila, previzibila si fara substanta.

4.5/10

#28
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
L-am vazut.
E in mare parte, o prostie, dupa parerea mea.

Are o idee simplista si in aparenta socanta, care va impresiona puternic... impresionabilii.

La americani e normal sa fie un mare succes.

#29
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Se dă următoarea problemă: avem 2 organisme gemene cu câte o pereche de cromozomi (a de la tată și b de la mamă). Facem abstracție de cromozomii sexuali. Fiecare cromozom are 1 singură genă și aia de la tată e diferită de aia de la mamă).

Cuplezi ab cu ab și îți ies 3 posibilități de genotip pentru urmași: aa, ab și bb. De unde rezultă că dacă eu sunt hermafrodit și m-aș fute cu mine, nu m-aș procrea pe mine pt că genotipic și fenotipic este o șansă foarte mică ca din doi gemeni identici să iasă un copil identic genetic cu părinții. Posted Image

Idea filmului e bună, partea științifică e cretină.

Edited by LeopardSurd, 20 January 2015 - 23:39.


#30
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Bob493, @Byblos4 si @LeopardSurd, daca ati fi citit cartea v-ar fi placut ?

In orice caz, intre voi trei si noi restul nu este decat o diferenta de opinie  Posted Image

#31
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Freakiest movie ever....

#32
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008
[ http://www.mytinyphone.com/uploads/users/sexy_boy/423263.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Corect! Filmul asta da o noua dimensiune expresiei „Go Fuck Yourself!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate