Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Skoda Octavia 1.9TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#919
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 Rapier, on Aug 4 2008, 19:51, said:

adevarul e ca eu de abia maine ma duc sa o ridic :) nu trebuia sa ma ia gura pe dinainte! totusi, am mers cu o Octavia Tour ce are aproximativ 15 luni si 45000km si sincer, nu parea sa aiba nici un drac. Scartaia ea putin la denivelari, dar nu mai rau deacat scartaie orice alta masina la km ei pe drumurile patriei.

Sper (si nu din rautate) ca tu sa fi nimerit o masina de luni si sa nu fie chiar toate asa (poate am noroc si a mea e mai buna!)

Succes. Nu vreau sa-ti creez o impresie gresita. Poate este doar a mea. Oricum sa o stapanesti sanatos si multi km. \

Ce dotari ai? Motor?

#920
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
1.9 tdi, neagra, climatronic, mp3, cotiera, alarma, stergator luneta in plus peste standard! Si cam atata! Am luat-o azi, si pot spune ca mergeam cu ea de parca ar fi fost din sticla :) acuma sta in parcare :) mai vedem noi ce va urma!
Neaparat trebuie sa ma obisnuiesc cu ea, eu venind dupa o Dacie 1310 break :) diferentele de la cer la pamant!

#921
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Nu mai spune nimeni nimic?

Atunci mai carcotesc putin  :D  . Intre timp m-am mai obisnuit cu schimbatorul.... :P

Totusi am sesizat ca este cam zgomotoasa si cred ca din cauza chederelor pt ca am gasit praf la usile din fata - intre portiera si bord. Apoi a fost interesant sa constat ca in oras in timp ce batea vantul si la 60km/h se auzeau fenomenele meteo de afara. In Fabia 1 stiu ca se intampla ca sa deschid geamul si sa realizez ca bate vantul bine de tot. In masina simteam doar ca este impinsa de vant intr-o parte sau alta.

Ce ma fac cu portierele din spate care scartaie? Nu am timp sa merg la service....in loc sa pierd 2-3 ore prefer sa ies in parc cu cei mici.
De unde sa iau o cheie speciala pentru a desface piesa tip U de pe caroserie? Se pare ca acolo este problema pt ca acum portierele spate sunt putin distantate fata de linia caroseriei si daca apas pe ele scartaie chederul. In acelasi timp am constatat ca scartaie si balamalele.....
Am impresia ca rigiditatea masinii  nu este una f buna.....

In rest....consumul mediu in prima mie este de 10.5%, drumuri in oras sau pe langa la max 15km. Nu merg subturat, schimb peste 3000-3500 ture cat este in rodaj....dupa....abia astept.....

Ma gandesc la mici imbunatatiri: o cotiera....si vreau sa trag fire pt difuzoare pe spate. Si am mai vazut kituri pt becuri xenon la preturi decente....~80Euro. Se merita oare ca pret si calitate....beneficiile tehnologiei sunt insa OK.

#922
thsunnyboy

thsunnyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.07.2006
Ce scartaie la usile spate?balamalele sau zornaie fetele de usi.
Daca iti scartaie balamale iei un spray special care greseaza si scapi de zgomot.(o sa ma uit maine cum se numeste)

#923
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 thsunnyboy, on Aug 20 2008, 02:02, said:

Ce scartaie la usile spate?balamalele sau zornaie fetele de usi.
Daca iti scartaie balamale iei un spray special care greseaza si scapi de zgomot.(o sa ma uit maine cum se numeste)

Balamalele scartaie cand misc usa (atunci cand este deschisa) dar trebuie sa misc destul de bine. Nu stiu daca acest zgomot de fapt apare in mers. Ar trebui sa il elimin pe cel de care vorbesc in continoare si apoi sa vad vad daca tot mai se aude. Referitor la acea piesa in forma de U - cand este usa inchisa si apas din exterior se aude cum scartaie usa pe chedere.

#924
bbogdan23

bbogdan23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 20.01.2007

 ideasbox, on Aug 20 2008, 11:28, said:

Balamalele scartaie cand misc usa (atunci cand este deschisa) dar trebuie sa misc destul de bine. Nu stiu daca acest zgomot de fapt apare in mers. Ar trebui sa il elimin pe cel de care vorbesc in continoare si apoi sa vad vad daca tot mai se aude. Referitor la acea piesa in forma de U - cand este usa inchisa si apas din exterior se aude cum scartaie usa pe chedere.
daca crezi ca zgomotul este produs de inchiderea usii + u-ul de pe caroserie, foloseste procedeul simplu de infasurare cu banda de izolat a partii din u pe care se face inchidrear. grija insa sa nu ingrosi prea mult ca e posibil sa nu se mai inchida.
la fel procedeaza si cu banchetele rabatabile(au si alea un fel de u-uri de prindere).
si la mine a fost la fel..in prima mie de km faceau usile k dracu.
acum e super ok la 20k km... cu banda originala.

bafta

#925
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Impresii dupa prima mie de km la mine:

Schimbatorul agata cand incercam sa bag in viteza I... vina mea, obicei prost de la Dacie, unde cursa schimbatorului era mult mai lunga, am scapat de acest aspect.

La curbe luate cu viteza mare, masina are tendinta de ruliu puternic (de vina sa fie si PDG-ul?).

Acceleratie buna, frane si mai bune! Prea bune chiar, de multe ori oprind in scurt. (desi apas cu simt de raspundere , nu mi-a intrat ABS-ul pana acuma, si nici nu vreau).

Zgomote interioare: pacanitul motorului si muzica din MP3 Player. Pana la 110 km/ora nu pot sa spun ca e zgomotasa, dupa devine zgomotoasa!

Consum mediu: 8.2 la mers relativ sportiv (cat permite limita de 3200 de rpm din timpul rodajului).

Plangeri reale: Vizibilitatea prin luneta spate este extrem de proasta. Stalpii laterali sunt prea mari (trebuie sa fii mai atent la pietoni si alte chestii ce iti pot veni din lateral). Culoarea este cum este (negru, aproape imposibil de tinut curat prin Romania).

@ideasbox: "Cotiera e o mare treaba, la drum mai intins poti sa stai relaxat si tu si pasagerul din dreapta "(parerea mea) respectiv "Cotiera e o porcarie, de ce naiba ai vrut-o pe masina, ca ma incurca cand schimb vitezele si nu ajung la frana de mana?" (parerea tatalui meu).
Boxele spate sunt bune, daca iei ceva de calitate si gasesti o metoda sa le reglezi volumul separat de cel al boxelor din fata!
Xenoanele: stai departe de ele! Majoritatea care ii cunosc ca si-au pus Xenoane after-market au ajuns cu instalatia electrica prajita. Mai bine dai 30 de euro pe o pereche de becuri Philips de calitate si o sa uiti de Xenoane :)

A , si daca vrei sa umbli la partea electrica, o faci doar la ei in service autorizat, ca altfel adios garantie pe partea asta!

Edited by Rapier, 20 August 2008 - 13:10.


#926
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 bbogdan23, on Aug 20 2008, 13:16, said:

daca crezi ca zgomotul este produs de inchiderea usii + u-ul de pe caroserie, foloseste procedeul simplu de infasurare cu banda de izolat a partii din u pe care se face inchidrear. grija insa sa nu ingrosi prea mult ca e posibil sa nu se mai inchida.
la fel procedeaza si cu banchetele rabatabile(au si alea un fel de u-uri de prindere).
si la mine a fost la fel..in prima mie de km faceau usile k dracu.
acum e super ok la 20k km... cu banda originala.

bafta

mersi de sfat. Intre timp mi-am adus aminte de un post in care se propunea aceasta solutie, iar astazi, in pauza de masa, am facut acest upgrade . Chiar imi place pt ca acum usile se inchid cu un zgomot mai infundat nu genul metal pe metal (nici chiar asa). Oare cat o sa tina? :worthy:
Am facut un test si usile nu mai scartaie insa se aude putin balamaua de la usa stanga spate.

@Rapier:
- asa este ... dupa 110km/h incepe sa devina mai zgomotoasa.
- volumul pe spate se regleaza .... ai balans stanga/dreapta si fata/spate.
- vizibilitatea in spate e o problema dar te poti obisnui.....eu parchez la bloc langa un gardulet la o dist de 5-10cm.....ma ajut de oglinda retrovizoare.....si e ok.
- muzica in spate: nu stiu daca se merita sa pun cine stie ce dif-uri in spate pt ca nu se creeaza bine efectul de incinta acustica (e nevoie de o incinta ca la o baxa) plus ca plasticele care sustin difuzoarele e posibil sa zangane la o putere mai mare. Totusi cred ca daca sunetul se aude putin si din spate creste calitatea auditiei in general in masina. Oricum nu am cine stie ce.....doar ce am primit la achizitie....si nu mai investesc la cat de zgomotoasa este masina in general.... :angry:
- cotiera.....vreau insa am gasit la 280 RON cu transaport una care este copie dupa cea originala. Merge si pe VW, Bora....Sau doar cu 190RON dar este pe gri...
- lumini --- uitasem de becurile Philips.....cum se numesc mai exact?

#927
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Up up,

ieri am fost la Busteni....este primul drum mai lung.. in afara orasului (restul cu cea de la scarbici). Impresiile sunt urmatoarele:
- bate rau vantul dupa 100km/h....si in general aud tot ce se intampla afara....adica traficul ceea ce este obisitor pentru urechi. Din acest motiv sunt suparat pe Tour pentru ca in urma cu 3 ani am mers cu O1 (avea 270.000km....) in Austria ..cu viteze intre 150 si chiar si 190...si era cu totul alta senzatie ....
- consumul a fost de 6.1 ....de la Busteni la intrarea in Buc......am ocolit Ploiestiul pe cealalata centura....spre Buzau......drum super bun si am stat la o singura coada cca 10-15 min.(centura se intersecta cu drum care iesea din oras). Este putin mai lung....cred min 5 km...dar nu sunt gropi. Viteza a fost regulamentara...max 120.....bine .... am prins si 150, iar masina doar cu sofer. AC-ul a mers 50%. Daca eram cu TDI-ul....sa spunem Fabia 1.4....75HP...scoteam putin sub 5........cu alte cuvinte merge benzina la drum regulamentar afara. Problema ca daca bagi piciorul...sare consumul mai mult ca la TDI....iar in oras....e sugativa....adica cel putin 50% in plus.

Sincer am senzatia ca e o masina facuta pentru vit max 120....peste e mare zgomot si dispare confortul.

Era cineva ca spunea ca acum putin ani a mers undeva afara cu un taxi Mercedes care avea o vechime de 20 ani, iar confortul era peste masine din clasa compacta actuale....deci trebuie sa ma resemnez......daca nu am de investit min 20000Euro intr-o masina cu dotari de baza nu de top.

#928
magellan_ryder

magellan_ryder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2008
Hello all! Si eu mi-am luat acum cateva luni o Skoda Octavia 2! Am cumparat-o noua, si m-a ajuns pretul undeva la 22-23 de mii. Are tot ce vreau eu standard, si in plus fata de dotarile standard mi-am luat si faruri cu descarcare in xenon( ceea ce e dumnezeu pe pamant) si roata de rezerva de dimensiuni normale. Masina merge super. Se comporta excelent la drum lung, insa sunt nemultumit de faptul k niciodata nu am reusit sa am consumul care il scrie in carte. in carte spune ca extra-urban ar trebui sa consume aprox 4.7 l/100km. insa nu am scos niciodata un consum mai mic de 5.9. Stie cineva care e problema, sau prin ce modalitate as putea avea un consum mai mic?

Cineva mi-a spus ca ar trebui sa forjez motorul si dupa aceea ar trebui sa se micsoreze consumul.


Va rog.. cine ma poate ajuta si pe mine cu cateva informatii?  :kisstogether:

#929
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Sa stapanesti sanatos masina.
Ca prim sfat ar fi sa citesti cartea tehnica a masini din coperta in coperta si cu mare atentie. Daca ai fi facut treaba asta ai fi vazut ca acel consum de care vorbesti este obtinut in conditii de "laborator" , adica intr-un spatiu inchis fara sofer , fara influenta vantului , cu rezervorul 90 plin si simulata o accelerare de pana la 120 dupa care mers constant timp de vreo 5 min in jur 100.
Cu alte cuvinte acela este un consum oarecum ideal si e greu de scos avand in vedere drumurile si traficul din romania.
Si am si eu o intrebare , ce motor are masina , ce varianta de echipare este si ce dotari ti-ai mai pus de ai ajuns la suma de 22-23 000 E. Nu de alta da in banii astia iti luai RS.

#930
magellan_ryder

magellan_ryder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2008
ei bine... masina are motor 1.9 TDI. In schimb este varianta elegance. adica cea mai buna dotare standard. In afara de piele si navigatie este full.

#931
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007

 magellan_ryder, on Aug 31 2008, 13:36, said:

ei bine... masina are motor 1.9 TDI. In schimb este varianta elegance. adica cea mai buna dotare standard. In afara de piele si navigatie este full.
ce inseamna "full" ? are alte jante , are trapa , are insertii cromate , masaj si incalzire in scaune , scaune cu memorie ... da si tu mai multe detalii ca totusi 23000 E e suma maricica mai ales pentru un 1.9 TDI.

#932
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007
Cam cat se pierde la revanzare pt o OT 1.6MPI? Aveti idee.....vad ca sunt o groaza de masini sh atat din tara cat si mai ales de afara care se vand la preturi....ok....plus ca nu stiu cati se inghesuie...A mea e luata de noua cu cca 13500. Oare cat o face peste 1, 2 sau 3 ani?

#933
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 22.11.2007
Cazul Octaviei Tour este unul mai complicat la revanzare. Asta si pentru ca e o masina ca si conceptie, imagine si platforma depasita. In momentul de fatza cred ca ai putea sa o dai pe la 9500-10000 chiar daca ai cumparat-o de doar cateva luni. Peste un an,doi-trei nu cred ca stie nimeni cum va evolua piata auto, sa zica exact o suma.

Cert este ca oricum peste 2-3 ani veti iesi cu mult in pierdere. Cred ca efectiv nu va merita sa vindeti masina. Bine, poate doar daca va puteti permite pierderea.

#934
ideasbox

ideasbox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 06.01.2007

 bossake, on Sep 1 2008, 01:16, said:

Cazul Octaviei Tour este unul mai complicat la revanzare. Asta si pentru ca e o masina ca si conceptie, imagine si platforma depasita. In momentul de fatza cred ca ai putea sa o dai pe la 9500-10000 chiar daca ai cumparat-o de doar cateva luni. Peste un an,doi-trei nu cred ca stie nimeni cum va evolua piata auto, sa zica exact o suma.

Cert este ca oricum peste 2-3 ani veti iesi cu mult in pierdere. Cred ca efectiv nu va merita sa vindeti masina. Bine, poate doar daca va puteti permite pierderea.

Nu cred ca toti care si-au luat OT in ultimii 1-2 sau 3 ani le tin pana la batranete si nu au mai avut inca 1000-2000 Euro in plus sa puna peste minim 13000 (cat au dat pe ea noua) ca sa ia o O2. Sa fim seriosi. Din ce vad eu pe net ... pt o OT de 1 an cu 20-30000km 1.6MPI cu dotarile minime....gen aer si geamuri....se cere aproape 12000Euro....Acum ca o sa i dea cu 11000-11500....e altceva.....dar nici sa spui ca da o iau noua azi si o vand maine ies in pierdere cu 20%.

#935
magellan_ryder

magellan_ryder

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.07.2008
sa stii ca asta e dezavantajul cand iei o masina model mai vechi. Octavia tour este model vechi si chiar daca folosesc ei teoretic tehnologie mai noua... vechiul isi afce simtita prezenta. Eu am Octavia 2. legat de sunet sunt super multumit. 8 incinte acustice isi fac teaba super bine. Cd-playerul merge super si daca face cateva reglaje si la al tau cred ca ai putea obtine si tu un sunet mia bun.

 radu84, on Aug 31 2008, 23:59, said:

magellan_ryder este cocalarul tipic. Da 23.000euro pe o masina, se lauda ca este FULL, si isi face griji ca ii consuma mai mult cu 1L decat in specificatii.  :lol:


multumesc de caracterizare. nu zic ca ma plang de consum. ideea este ca eram oarecum curios daca exista vreo modalitate de a ajunge la consumul scris in carte.. nimic mai mult. nu am luat masina full doar ca sa imi dau figuri ci pentru faptul ca dispunsnd de o suma de bani am zis sa iau cva bun inca de la inceput! Daca era de figuri imi luam SH un Audi A6...

 Vlad_int1, on Aug 31 2008, 22:36, said:

ce inseamna "full" ? are alte jante , are trapa , are insertii cromate , masaj si incalzire in scaune , scaune cu memorie ... da si tu mai multe detalii ca totusi 23000 E e suma maricica mai ales pentru un 1.9 TDI.


Full... printre optiunile puse de mine pot numara airbag-uri pentru cap, ESP-ul cu toate sistemele complementare(EBD, ABS, ASR si toate celelalte) Faruri cu descarcare in xenon, jenti si geamuri ionizate. altele nu imi vin in minte. sistem audio cu 8 difuzoare... altele chiar nu imi vin in minte.

Edited by magellan_ryder, 01 September 2008 - 14:36.


#936
Vlad_int1

Vlad_int1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,847
  • Înscris: 26.04.2007
Dupa parerea mea ai dat mult pentru o masina cu motor de 105 cai. In banii astia luai lejer motor 2.0 tdi 140 cai la fel cu destule dotari. Pentru 1.9 tdi am ajuns la suma de 23000 E dupa ce am bifat tot de la optionale (mai putin navigatia) , iar multe din optiunile de acolo sunt chiar inutile.
Oricum sa iti stapanesti sanatos achizitia si sa te bucuri de ea indeferent de iti vor zice altii.
Numai bine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate