Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Procura pt iesirea minorului din tara, necesara si pt cei cu dubla cetatenie?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 Karhu, on 08 octombrie 2014 - 11:27, said:

IMHO aplicare abuziva a masurii de care vorbim (necesitatea procurei in cazul copilului cetatean roman cu domiciliul in strainatate/ sau cu dubla cetatenie) ar duce la efecte contrare spiritului ei. Masura a fost gandita sa impiedice despartirea copilului de unul din parintii sai, fara acordul acestuia. Aplicarea abuziva a acestei masuri ar duce tocmai la efectul contrar, adica prelungirea separarii/ despartiri copilului de parintele care-l asteapta in tara de domiciliu.

Poate parea abuziva dar aplicarea e specific romaneasca. Se pleaca de la prezumtia de vinovatie coroborata cu incapacitatea organelor de a-si face datoria.

In mod normal, un copil disparut, un copil caruia unul dintre parinti ii interzice legal dreptul de a parasi tara, sau vreo instanta a stabilit asta, este comunicat la toate punctele de frontiera. Apare acolo, sistemul il semnalizeaza cand ii scaneaza pasaportul si copilul e oprit. In mod anormal in Romania, pentru ca e un lucru stiut dar nerecunoscut, ca sistemul fie nu functioneaza fie autoritatile nu isi fac treaba, ii opresc pe toti ca sa isi dovedeasca nevinovatia si lipsa relelor intentii.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu ai ce sa faci legal, daca e lege e legal (si "lege" in Romania sint nu numai ordonantele de urgenta dar si tot felul de ordine de ministru, de sefuleti de diferite organizatii ale statului, etc).

Singurul lucru pe care deja il fac foarte multi romani de afara e sa boicoteze Romania; oricum de investit bani in case, terenuri sau alte alea s-a oprit lumea demult, acum se opreste si din vizita de Paste/Craciun la bunici. Cei care au dubla cetatenie nici macar nu mai trebuie sa vina o data la 5/10 ani sa stea pe la cozi sa-si schimbe actele.

#21
Annacska78

Annacska78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2017
Buna tuturor,
revin cu o intrebare veche. Copii mei au 14 ani, cu dubla cetatenie(roman-maghiar), nascuti in Spania, de parinti cetateni romani. Au pasaport maghiar si CARTE DE IDENTITATE SI CARTE DE DOMICILIU, cum se numeste in Ungaria, ceea ce dovedeste domiciliul in Ungaria. In decembrie dorim ca copii sa calatoreasca din Romania, unde sa spunem ca deocamdata suntem in vizita, in Spania la tatal lor, insositi de angajatii companiei de zbor.
De unde stie vamesii, ca sunt si cetateni romani? daca traim in Ungaria si suntem in vizita in Romania de unde o sa se duca in Spania, se leaga de procura, si cer autorizatie?
Sunt divortata, copii imi sunt incredintati mie, dar cu drepturi parintesti comune. S-a mai schimbat ceva in legatura cu aceasta tema? Acum doi ani de exemplu mergeam cu masina in Ungaria, cu copii, la trecerea de frontiera la Oradea mi s-a cerut procura, n-am avut, bazadu-ma pe sentinta de divort si nu m-au lasat sa trec frontiera(cu pasapoarte romanesti), m-am dus cu 100 de km mai departe, si cu aceleasi documente, am trecut frontiera fara nici o problema, au verificat toate actele si ne-au lasat. Deci depinde foarte mult si de persoana pe care tocmai nimeresti.

Astept sfaturile!
Multumesc!

#22
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,253
  • Înscris: 24.06.2006
fetita mea are dubla cetatenie si a fost doar cu sotia mea de multe ori in Ro, anul asta de 2 ori, niciodata nu a intrebat nimeni de procura

Edited by dan210, 15 October 2017 - 23:46.


#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
te mai intreaba la iesirea din tara unde ai rezidenta. cand s-o dus nevasta-mea cu pruncu in china i-am facut o procura de mana, care a fost suficienta. la iesire din china n-a interesat pe nimeni, ca rezidenta in DE.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Pengoon, on 17 octombrie 2017 - 14:03, said:

cand s-o dus nevasta-mea cu pruncu in china i-am facut o procura de mana, care a fost suficienta
Asta chiar e tare. Nu cred că a verificat-o un polițist :)

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
politia germana de frontiere a vrut sa vada procura. pe chinezi nu i-a interesat, desi copilul deocamdata are si cetatenie chineza.

#26
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Eu înţeleg că dacă copilul are domiciliul în străinătate, are nevoie doar de o dovadă a domiciliului
https://www.politiad...inori-7797.html

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 xcit, on 07 octombrie 2014 - 17:15, said:

e veche si se respecta, cumnatul meu vine din SUA cu copilul si plecam prin europa in concediu, ii trebuie procura de la sotia lui care ramane in state, la fiecare granita ii trebuie. Anul asta am fost in turcia si el a fost nevoit sa mearga cu alta masina pana la turci ca sa treaca copilul, acesta ramanand cu mine si nevastamea in concediu, iar el s-a intors acasa. La intoarcere nu am avut probleme, nu a mai venit sa ne ia din granita, deoarece la intrare e problema nu la iesire
Draguta, asta cu procura e numai treba romanesca, nu se cere la nici o alta  frontiera, de aia se si face/traduce doar in limba romana!

 f300, on 08 octombrie 2014 - 08:04, said:

Daca chiar sint pusi pe spaga nu e mare lucru pentru aia de la frontiera sa suspecteze ca un copil cu numele Gheorghe Iliescu (de exemplu) are si cetatenie romana. Si in mod sigur au acces la baza de date sa-l gaseasca; se potriveste si data si locul nasterii ... bingo!
cum crezi tu ca se poate da spaga pe un aeroport sau in general la controlul de frontiera?? ai vre-o ruda care ti-a spus ca ia spaga pentru asta sau doar cureti pusca si  iti dai cu presupusu'?

#28
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

 tytysor, on 18 octombrie 2017 - 21:21, said:

Draguta, asta cu procura e numai treba romanesca, nu se cere la nici o alta  frontiera, de aia se si face/traduce doar in limba romana!

te-ai gasit sa raspunzi la un post dupa 3 ani? ei bine, afla ca ti se cer acte pt copil la fiecare granita prin care il treci

#29
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
Acte da, pasaportul, dar nu procura despre care se vorbeste! aia se face in limba romana si pina nu demult chiar se retinea la iesirea din tara, sau crezi ca aveai cite una pentru fiecare frontiera? Am raspuns cam aiurea, am vazut doar data la ultima postare, mea culpa, dar chiar am trecut adesea mai multe frontiere cu nepotii si stiu exact cine si unde dorea procura!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate