Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deadpool & Wolverine (2023)

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE
 probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...

Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Plata taxelor in Irlanda si problema cu gasirea jobului

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

stevan2312

stevan2312

New Member

• Grup: Members
Salutare,

Eu lucrez 2 luni pe o platforma de foraj si 1 luna am vacanta, asta se repeta tot anul. Pot sa imi platesc taxele in Irlanda, daca am rezidenta? As vrea sa fac asta pentru ca urmaresc sa dobandesc cetatenie irlandeza, nu mai vreau sa locuiesc in Romania.

O alta intrebare este de ce ii este greu prietenei mele sa isi gaseasca job? Sa fie din cauza ca a plecat in timpul vacantei, cand elevii si studentii au timp sa lucreze? E de aproape 3 luni in Irlanda si nu a gasit nimic, desi nu e mofturoasa si a aplicat aproape la orice job (singurele pe care le-a desconsiderat erau job-uri de genul femeie de serviciu sau ingrijitor de batrani). Are facultatea terminata, vorbeste engleza fluent si a aplicat la joburi care cereau doar liceul, dar nu a cautat-o nimeni.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View Poststevan2312, on 07 octombrie 2014 - 07:18, said:

a aplicat aproape la orice job (singurele pe care le-a desconsiderat erau job-uri de genul femeie de serviciu sau ingrijitor de batrani). Are facultatea terminata, vorbeste engleza fluent si a aplicat la joburi care cereau doar liceul, dar nu a cautat-o nimeni.
La prima intrebare in mod sigur da, pentru amanunte sa asteptam sa-ti raspunda cineva care locuieste acolo.
La a doua intrebare: de ce nu a aplicat in domeniul ei, de ce a aplicat la joburi care cer doar liceul? Poate asta e un motiv....

george_eu25

george_eu25

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cel mai sigur motiv e ca e romanca! Au invadat romanii si bulgarii piata fortei de munca din toate tarile si pe langa asta ne mai fac de ras si ciorile care fura si dau in cap...

stevan2312

stevan2312

New Member

View PostKarhu, on 07 octombrie 2014 - 07:29, said:

La prima intrebare in mod sigur da, pentru amanunte sa asteptam sa-ti raspunda cineva care locuieste acolo.
La a doua intrebare: de ce nu a aplicat in domeniul ei, de ce a aplicat la joburi care cer doar liceul? Poate asta e un motiv....

Inca nu i-a fost echivalata diploma, procesul dureaza in jur de 2-3 luni. A depus pentru echivalare mai recent si asteapta. Problema e ca pe domeniul ei, e greu sa gasesti internship, deoarece companiilor le convine sa angajeze pe cineva asistat social, caci in cazul asta, statul le plateste salariul. Practic, au un angajat care lucreaza gratis pentru ei.

ady_77

ady_77

Senior Member

Salutare,

Eu lucrez 2 luni pe o platforma de foraj si 1 luna am vacanta, asta se repeta tot anul. Pot sa imi platesc taxele in Irlanda, daca am rezidenta? As vrea sa fac asta pentru ca urmaresc sa dobandesc cetatenie irlandeza, nu mai vreau sa locuiesc in Romania.

O alta intrebare este de ce ii este greu prietenei mele sa isi gaseasca job? Sa fie din cauza ca a plecat in timpul vacantei, cand elevii si studentii au timp sa lucreze? E de aproape 3 luni in Irlanda si nu a gasit nimic, desi nu e mofturoasa si a aplicat aproape la orice job (singurele pe care le-a desconsiderat erau job-uri de genul femeie de serviciu sau ingrijitor de batrani). Are facultatea terminata, vorbeste engleza fluent si a aplicat la joburi care cereau doar liceul, dar nu a cautat-o nimeni.

La faza cu platfoma nu stiu sa zic exact cum sta treaba,insa daca esti irish resident cred ca poti plati taxele in Irl.Nu stiu daca o sa-ti convina sistemul de taxare din Irl,poate e mai bine sa te interesezi inainte,depinde de venitul tau.
La a doua intrebare e simplu: toata Spania,Italia si Portugalia s-au mutat in Irlanda.Deci concurenta e enorma pe joburile prost platite.In ultimii doi ani au venit romanii si nu numai din restul Europei .Asa ca prietena ta are nevoie de un CV bun,engleza buna dar si o meserie cautata.Pentru ca sa stii,degeaba ai o facultate terminata in Ro dar facultatea e de drept,istorie.....tot la cleaning ajungi in cazul asta.

aeon

aeon

Guru Member

Salutare,

...

sa nu mai scrie in cv nationalitate romana
nu sa minta, pur si simplu sa nu mai scrie nimic legat de nationalitate :)
s-ar putea sa aiba o surpriza si sa fie chemata la interviuri

Edited by aeon, 07 October 2014 - 08:25.

f300

f300

30k si ma duc

Pot sa imi platesc taxele in Irlanda, daca am rezidenta?

Depinde cine-i angajatorul. Daca e o companie romaneasca unde deseori trebuie sa te lupti cu ei sa iti dea banii in alta banca (ma refer la alta banca mare romaneasca) decit vor ei si care trebuie sa plateasca CASS-uri si alte timpenii, poti sa uiti.

Daca e o companie straina (presupun din Irlanda) nu e nici o problema, iti faci cont acolo si esti exact la fel ca orice alt cetatean local. Din punct de vedere al statului roman nu mai existi, desi e bine sa faci demersurile pentru a obtine pe pasaport mentiunea cu "cetatean roman cu domiciliul in strainatate" ca altfel ai sanse sa te trezesti cu vreun CASS de 600 lei pentru o dobinda (sau dividend sau alte venituri din Romania de care ai uitat) de un ban (si ala gata impozitat).

ady_77

ady_77

Senior Member

View Postaeon, on 07 octombrie 2014 - 08:24, said:

sa nu mai scrie in cv nationalitate romana
nu sa minta, pur si simplu sa nu mai scrie nimic legat de nationalitate Posted Image
s-ar putea sa aiba o surpriza si sa fie chemata la interviuri

Nu are nici o legatura cu nationalitatea.E plin de romani in Irl si nu sunt probleme legate de nationalitate.Romanii nu au avut treaba aici nici pe vremea cand era nevoie de vize sau cand era nevoie de permis de munca.Daca ai o meserie buna si esti ok cu engleza imposibil sa nu gasesti job.

Karhu

Karhu

Heretic member

View Poststevan2312, on 07 octombrie 2014 - 07:56, said:

Inca nu i-a fost echivalata diploma, procesul dureaza in jur de 2-3 luni. A depus pentru echivalare mai recent si asteapta. Problema e ca pe domeniul ei, e greu sa gasesti internship
Si pana la urma, care e domeniul ei?

stevan2312

stevan2312

New Member

De meserie este inginer constructor. Asteptam sa-i echivaleze diploma, poate dupa asta va fi mai norocoasa.

Karhu

Karhu

Heretic member

View Poststevan2312, on 07 octombrie 2014 - 09:02, said:

inginer constructor
Pare sa aiba sanse bune atunci...

kutie

kutie

Active Member

rezidenta locativa (domiciliul) nu prea are mare branza de-a face cu rezidenta fiscala.
pentru a plati taxele acolo (practic pentru a fi rezident fiscal in IRL) trebuie sa faca angajatorul toate demersurile, de tine nu depinde mai nimic faptic in afara de initiativa de a cere asta angajatorului, si a insista daca e cazul.
tu ca angajat n-ai cai de urmat pentru treaba asta. nu exista formulare pe care sa le completezi si sa faci cereri 'n shit. totul depinde de angajator, acesta trebuie sa fie fiscal prezent in irl (sucursala, punct de lucru, sediu, whatever) si sa te treaca acolo ca angajat. aia e tot...

rezidenta fiscala nu e exclusiva, o poti avea simultan si in ro si irl si in alte parti simultan, in functie de locul declarat de provenienta a unui venit, care este fiscalizat in locatia respectiva. dar optiunile astea sunt ceva mai avansate si depind de statutul de intreprinzator si/sau self employed; ca angajat depinzi de angajator si de locul in care fiscalizeaza acesta.

in situatia actuala cu UE, practic rezidenta fiscala e singura care conteaza, domiciliul e mai mult sau mai putin un fas, in functie de situatia personala a fiecaruia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate