Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vreau sa ma promovez in muzica

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Nu il disconsider, cateodata chiar sunt criticat pentru ca pun prea multa importanta pe aspectul fizic. Dar aici e vorba de forum. Te poti incurca gramatical, te grabesti sau chiar nu te intereseaza cum scri. Conteaza esenta.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 andrei_210, on 04 octombrie 2014 - 01:51, said:

Oricum, faza cu mediul online... deja e uscata Posted Image am invadat tot in ultimii 3-4 ani.
Poate gresesc dar daca in acest rastimp nu a declansat valuri putem trage o concluzie din punct de vedere al majoritatii consumatorilor.

#21
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 andrei_210, on 05 octombrie 2014 - 13:59, said:

Nu il disconsider, cateodata chiar sunt criticat pentru ca pun prea multa importanta pe aspectul fizic. Dar aici e vorba de forum. Te poti incurca gramatical, te grabesti sau chiar nu te intereseaza cum scri. Conteaza esenta.

Ba conteaza foarte tare cum scrii. Si mai conteaza si gustul amar pe care i-l lasi interlocutorului.

#22
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

 izometric, on 05 octombrie 2014 - 14:05, said:


Ba conteaza foarte tare cum scrii. Si mai conteaza si gustul amar pe care i-l lasi interlocutorului.

Ti-am mai zis io o treaba cu introspectia... :)

 neagu_laurentiu, on 05 octombrie 2014 - 13:59, said:

Poate gresesc dar daca in acest rastimp nu a declansat valuri putem trage o concluzie din punct de vedere al majoritatii consumatorilor.

Am multe descarcari si ascultari, insa nu atatea cate ar fi daca melodia ar fi auzita la radio...

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Ca sa ajungi la radio trebuie sa faca valuri, sa ceara lumea. O melodie se promoveaza singura cand are priza la un public. Nu cred ca-ti doresti sa fii difuzat doar ca dai o spaga si pe urma nici dracu' nu te tine minte.

#24
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
"Nu cred ca-ti doresti sa fii difuzat doar ca dai o spaga si pe urma nici dracu' nu te tine minte." corect, cum fac toti din muzica dance din ziua de azi, de altfel.

Dar nu neaparat la radio, ci in lumea clubbing, sti tu, in cluburi, party-uri house, la volum maxim in masina, etc...

#25
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 neagu_laurentiu, on 05 octombrie 2014 - 14:16, said:

Ca sa ajungi la radio trebuie sa faca valuri, sa ceara lumea. O melodie se promoveaza singura cand are priza la un public. Nu cred ca-ti doresti sa fii difuzat doar ca dai o spaga si pe urma nici dracu' nu te tine minte.
Eu zic ca, in acest domeniu, conteaza mai mult relatiile (cam ca la Hollywood). Piata e "arhi-saturata". E greu sa ai succes pe cont propriu, sa rupi gura targului, acestea sunt cazuri izolate. Dar chiar daca nu reusesti, asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii "in prima linie". Are nevoie de expunere in primul rand, iar asta se face cel mai bine la TV si la radio. Are nevoie si de o piesa care "merge" pe radio. Sunt atatea melodii in topuri pe care lumea "le injura", incat nu cred ca e vorba de succes in primul rand.

Partea cu "nu vreau sa-mi dezvalui identitatea", nu suna bine. Renunta la chestia asta. Expunerea publica e pretul ce va trebui sa-l platesti.

#26
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

 SuPY, on 05 octombrie 2014 - 15:32, said:

Eu zic ca, in acest domeniu, conteaza mai mult relatiile (cam ca la Hollywood). Piata e "arhi-saturata". E greu sa ai succes pe cont propriu, sa rupi gura targului, acestea sunt cazuri izolate. Dar chiar daca nu reusesti, asta nu inseamna ca nu trebuie sa fii "in prima linie". Are nevoie de expunere in primul rand, iar asta se face cel mai bine la TV si la radio. Are nevoie si de o piesa care "merge" pe radio. Sunt atatea melodii in topuri pe care lumea "le injura", incat nu cred ca e vorba de succes in primul rand.
Da, cred ca asa e.

 SuPY, on 05 octombrie 2014 - 15:32, said:

Partea cu "nu vreau sa-mi dezvalui identitatea", nu suna bine. Renunta la chestia asta. Expunerea publica e pretul ce va trebui sa-l platesti.
Ma refeream aici pe forum :)

#27
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 andrei_210, on 05 octombrie 2014 - 15:46, said:

Ma refeream aici pe forum Posted Image
Nu conteaza unde! Ce am spus eu e valabil oriunde!

#28
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... clibbing cum ii spui tu si party-uri house cum le spui tu nu-s promovare... nu vei vedea nici un banuţ din asa ceva, nu ajungi sa dai concerte sau liveuri din club

habar n-am ce inseamna muzica electronica pentru tine... banuiesc ca nu JMJ, yannis, vangelis
feisbuc si yutub... astea sunt instrumentele de promovare
faci negative, le pui pe net spre folosire (gratis)
daca se inţeapă vreun singer obscur sa le foloseasca... asta inseamna promovare
sa fim seriosi, ce faci tu e la indemana oricui are un calculator... nu-ti trebuie cine stie ce talent sau cunostinte... nici macar inspiratie
ca sa incepi sa faci bani din asta... mai greu... si ca in orice afacere... daca vrei sa vinzi ceva, trebuie sa investesti intai

#29
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

 Nero-d, on 06 octombrie 2014 - 07:06, said:

sa fim seriosi, ce faci tu e la indemana oricui are un calculator... nu-ti trebuie cine stie ce talent sau cunostinte... nici macar inspiratie
Nu-l descuraja!

#30
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

 SuPY, on 06 octombrie 2014 - 19:39, said:

Nu-l descuraja!

Stai linistit ca nu ma descurajeaza nimeni, io stiu ce fac! Posted Image

 Nero-d, on 06 octombrie 2014 - 07:06, said:

sa fim seriosi, ce faci tu e la indemana oricui are un calculator... nu-ti trebuie cine stie ce talent sau cunostinte... nici macar inspiratie
ca sa incepi sa faci bani din asta... mai greu... si ca in orice afacere... daca vrei sa vinzi ceva, trebuie sa investesti intai
Cred ca te referi la muzica asta electronica de cacat din ziua de azi, pe care da, o pot face toti putzoii fara talent.

Edited by andrei_210, 06 October 2014 - 21:34.


#31
MartinoDean

MartinoDean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 04.12.2012

 andrei_210, on 04 octombrie 2014 - 00:23, said:

Buna seara! Am 21 de ani si compun muzica electronica (microhouse, rave si electrohouse) de 7 ani. Consider ca am experienta destul de mare si vreau sa ma promovez.
Ce trebuie sa fac? Ca daca ma duc la un studio nu ma ia fara o bunaciune sau un anume aspect fizic. Nu sunt ca altii de bani gata care compun o melodie in 10 minute din loop-uri si ajunge arhicunoscut. Recunosc ca nici cu partea financiara nu stau prea bine, insa in schimb stiu foarte bine sa fac muzica.
Nu stiu mare lucru cum functioneaza metodele de promovare in muzica electronica, pentru ca nu e ceva cu ce sa stai intr-o camera izolata fonic si sa canti, lucru care se face defapt in studiouri. Exista in romania case de discuri anume pentru muzica electronica? Pe internet am pus melodiile mele pe o gramada de site-uri, insa nu prea am randament.
Ce pasi trebuie sa urmez ca sa ma promovez serios in acest domeniu?
Va multumesc anticipat pentru ajutor si pentru timpul acordat!
Salut, ma regasesc in spusele tale si pot spune ca sunt exact in aceiasi situatie! E dificil mai ales cand nu ai bani.
Iata sfaturile pe care ti le pot da:

- participa la concursuri de remixuri
- creeaza-ti si creste-ti propriul canal de YouTube (invata cum sa optimizezi clipuri youtube, cauta pe Google YouTube SEO)
- inscrie-te la cat mai multe concursuri de muzica electronica

Pontul meu nr. 1 - Insista cat mai mult si nu renunta daca nu iti iese din prima. Doar perseverand vei ajunge cunoscut!

Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate