Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

Vreau sa ma promovez in muzica

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009
Buna seara! Am 21 de ani si compun muzica electronica (microhouse, rave si electrohouse) de 7 ani. Consider ca am experienta destul de mare si vreau sa ma promovez.
Ce trebuie sa fac? Ca daca ma duc la un studio nu ma ia fara o bunaciune sau un anume aspect fizic. Nu sunt ca altii de bani gata care compun o melodie in 10 minute din loop-uri si ajunge arhicunoscut. Recunosc ca nici cu partea financiara nu stau prea bine, insa in schimb stiu foarte bine sa fac muzica.
Nu stiu mare lucru cum functioneaza metodele de promovare in muzica electronica, pentru ca nu e ceva cu ce sa stai intr-o camera izolata fonic si sa canti, lucru care se face defapt in studiouri. Exista in romania case de discuri anume pentru muzica electronica? Pe internet am pus melodiile mele pe o gramada de site-uri, insa nu prea am randament.
Ce pasi trebuie sa urmez ca sa ma promovez serios in acest domeniu?
Va multumesc anticipat pentru ajutor si pentru timpul acordat!

#2
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Inscrie-te si tu la cat mai multe concursuri, scrie pe retelele de socializare la diverse case de discuri si diverse vedete din domeniu, fii DJ in niste cluburi mai mici pt. inceput, altceva nu stiu ce sa-ti mai zic... Trebuie sa cunosti cat mai multe persoane, poate o pila, ceva, de undeva...

Incearca si pe cont propriu online: fa-ti pagini pe retelele de socializare, fa-ti canal pe YouTube, pune link-uri aici, la noi, sa ascultam etc.

Mult succes si astept sa te ascult la radio sau sa te urmaresc la TV! Posted Image

#3
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View PostSuPY, on 04 octombrie 2014 - 01:48, said:

Inscrie-te si tu la cat mai multe concursuri, scrie pe retelele de socializare la diverse case de discuri si diverse vedete din domeniu, fii DJ in niste cluburi mai mici pt. inceput, altceva nu stiu ce sa-ti mai zic... Trebuie sa cunosti cat mai multe persoane, poate o pila, ceva, de undeva...

Incearca si pe cont propriu online: fa-ti pagini pe retelele de socializare, fa-ti canal pe YouTube, pune link-uri aici, la noi, sa ascultam etc.

Mult succes si astept sa te ascult la radio sau sa te urmaresc la TV! Posted Image

Multumesc pentru idei. :)
Oricum, faza cu mediul online... deja e uscata :lol: am invadat tot in ultimii 3-4 ani.

#4
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postandrei_210, on 04 octombrie 2014 - 01:51, said:

Multumesc pentru idei. Posted Image
Oricum, faza cu mediul online... deja e uscata Posted Image am invadat tot in ultimii 3-4 ani.
Ce-ai invadat daca eu sunt activ pe acest forum si totusi n-am auzit de tine?! :) Eu zic sa te straduiesti mai mult! Posted Image

#5
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
[ http://i251.photobucket.com/albums/gg318/BeTheBalls/57%20Forum%20Pics/WorthlessWithoutVideo1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia sa auzim cea mai buna creatie a ta.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai... ia si tu cativa "compozitori" de muzica electronica, segmentul tau, pe care-i consideri de succes... si baga-te pe ei... vezi ei cum au facut, intreaba-i, cere-le sfaturi (pe tuiter, feisbuc)
exista piaţă pentru asa ceva?

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ai pagina oficiala de fb? Ai pagina oficiala pe youtube? Cam acestia ar fi primi pasi, daca materialele sunt de calitate si promovarea online e activa, atunci cu siguranta de vei face cunoscut si apreciat.

#8
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View PostDaian95, on 04 octombrie 2014 - 07:40, said:

Ai pagina oficiala de fb? Ai pagina oficiala pe youtube? Cam acestia ar fi primi pasi, daca materialele sunt de calitate si promovarea online e activa, atunci cu siguranta de vei face cunoscut si apreciat.

Da am, am vreo 30 de subscriber pe YouTube si vreo 150 de like-uri la pagina, insa nu vine nimeni din acestia sa imi bata la usa, si nici nu imi suna telefonul :lol:

View PostSuPY, on 04 octombrie 2014 - 01:54, said:

Ce-ai invadat daca eu sunt activ pe acest forum si totusi n-am auzit de tine?! Posted Image Eu zic sa te straduiesti mai mult! Posted Image

Aici nu vreau sa postez, prefer sa imi pastrez identitatea ascunsa :lol:

View Postlestef, on 04 octombrie 2014 - 04:15, said:

[ http://i251.photobucket.com/albums/gg318/BeTheBalls/57%20Forum%20Pics/WorthlessWithoutVideo1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ia sa auzim cea mai buna creatie a ta.

O sa o auzi cand ma enervez pe astia de bani gata :lol: Posted Image

#9
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Da pe aia care vorbesc corect gramatical cand te enervezi?

#10
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postandrei_210, on 04 octombrie 2014 - 17:56, said:

Aici nu vreau sa postez, prefer sa imi pastrez identitatea ascunsa Posted Image

Asta e cea mai mare prostie. Daca vrei sa devii cunoscut, trebuie sa postezi acolo unde exista activitate, sa accepti criticile pro si contra! Exista arie de muzica electronica si eu nu am auzit de tine. Mai sunt cativa baieti care posteaza muzica aici si au fost apreciati. [nu ma refer ca de pe forum asta o sa explodezi si o sa apari la Maruta ( Posted Image )]

Daca mergi pe drumul asta, ca vrei sa iti pastrezi identitate ascunsa, nu ma mir ca inca nu te-ai facut cunoscut si probabil nici nu te vei remarca. Pe orice retea de socializare trebuie sa stii sa iti vinzi imaginea, ca nimeni nu o sa te caute. Tu decizi unde vrei sa incepi si in ce mod.

ps: ai incercat, macar, la o casa de discuri de pe piata romaneasca, sa vorbesti cu ei?

#11
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postgozmyn, on 04 octombrie 2014 - 18:03, said:

Asta e cea mai mare prostie. Daca vrei sa devii cunoscut, trebuie sa postezi acolo unde exista activitate, sa accepti criticile pro si contra! Exista arie de muzica electronica si eu nu am auzit de tine. Mai sunt cativa baieti care posteaza muzica aici si au fost apreciati. [nu ma refer ca de pe forum asta o sa explodezi si o sa apari la Maruta ( Posted Image )]

Daca mergi pe drumul asta, ca vrei sa iti pastrezi identitate ascunsa, nu ma mir ca inca nu te-ai facut cunoscut si probabil nici nu te vei remarca.
Vorbeam de contu asta de forum :lol: am avut si diferite scapari cu el, si nu vreau sa par "neprofesional" :D

View Postizometric, on 04 octombrie 2014 - 18:01, said:

Da pe aia care vorbesc corect gramatical cand te enervezi?

Ma enervez pe aia care NU vorbesc corect gramatical :lol: chiar nu inteleg unde vrei sa bati cu asta

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Păi normal că nu înțelegi. Faci niște dezacorduri groaznice.

#13
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postizometric, on 04 octombrie 2014 - 20:37, said:

Păi normal că nu înțelegi. Faci niște dezacorduri groaznice.
Du-te ma pe aria gramatica. Ti ciuda pe mine, sau ce? Nu stiam ca faci muzica folosind gramatica, daca-i de importanta pe care o ridici aici.
Hai daca vrei sa vorbim pe privat de filozofie si metafizica corect gramatical. Sunt tare curios de ce competente o sa dai dovada, avand in vedere ca esti superficial si sari repede sa ma corectezi gramatical intr-o arie total neadecvata.

Edited by andrei_210, 04 October 2014 - 21:48.


#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Vream doar sa evidentiez ca daca opinia ta ca stii sa faci muzica este similara cu opinia ta ca stii sa vorbesti corect gramatical limba romana, este evident de unde succesul fulminant de care te bucuri.

Mai era una pe net saraca care chiar credea ca stie sa cante:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JYlO0_zfR0w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci ne pui si tu o mostra de creatie personala sau ce facem aici?

Edited by izometric, 05 October 2014 - 07:45.


#15
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postizometric, on 05 octombrie 2014 - 07:41, said:

Vream doar sa evidentiez ca daca opinia ta ca stii sa faci muzica este similara cu opinia ta ca stii sa vorbesti corect gramatical limba romana, este evident de unde succesul fulminant de care te bucuri.

Da, aberezi cand e vorba sa faci corelare intre doua procese mentale diametral opuse, dar exprimi acest lucru printr-un vocabular care te favorizeaza aparent. E evident ca gramatica e domeniul in care te regasesti, profiti la maxim si te bati cu pumnii in piept. "Evidentierea" asta ta a aparut din considerente de frustrare sau superficialitate aroganta.
Vezi ca prin introspectie poti scapa de superficialitate. Posted Image  Ia-o ca pe un sfat prietenesc, si nu ocara pe cineva atat de orbeste, pentru ca in avest caz habar n-ai cu cine vorbesti :)

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Prima impresie pe care ti-o face o persoana este un deal-breaker in 99% din cazuri.

Si prima impresie vine de la cum vorbeste si cum arata persoana respectiva.

#17
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

View Postizometric, on 05 octombrie 2014 - 13:34, said:

Prima impresie pe care ti-o face o persoana este un deal-breaker in 99% din cazuri.

Si prima impresie vine de la cum vorbeste si cum arata persoana respectiva.

Vezi ca vorbesti pe un forum (implicit mediu virtual),  deci in 99% din cazuri iti proiectezi proprile prejudecati :lol:

Or, nu am vrut neaparat sa ma exprim corect gramatical aici, pe o arie atat de specifica, un domeniu particular de interes! Interesul meu consta in esenta care se poate extrage din dezbaterile de aici! Detalii despre promovare, nu gramatica. Aceste detalii nu trebuie sa aiba interesul de a ma corecta pe mine, AICI.

#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu te sfatuiesc sa nu disconsideri aspectul asta in viata. Mult noroc in continuare, ai nevoie de el din plin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate