Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Windows 10 vs Windows < 10

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1573 replies to this topic

Poll: Windows 10 vs Windows < 10 (814 member(s) have cast votes)

Ati efectuat/ veti efectua upgrade-ul la Windows 10?

  1. Am trecut/ voi trece de la Windows XP sau inferior la Windows 10. (23 votes [2.83%] - View)

    Percentage of vote: 2.83%

  2. Am trecut/ voi trece de la Windows Vista la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  3. Voted Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10. (220 votes [27.03%] - View)

    Percentage of vote: 27.03%

  4. Am trecut/ voi trece de la Windows 8/ Windows 8.1 la Windows 10. (279 votes [34.28%] - View)

    Percentage of vote: 34.28%

  5. Am trecut/ voi trece de la Linux la Windows 10. (1 votes [0.12%] - View)

    Percentage of vote: 0.12%

  6. Am trecut/ voi trece de la Mac OS X la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  7. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si o versiune anterioara de Windows. (45 votes [5.53%] - View)

    Percentage of vote: 5.53%

  8. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si Linux +/- alta versiune de Windows. (15 votes [1.84%] - View)

    Percentage of vote: 1.84%

  9. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si OS X +/- alta versiune de Windows. (4 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  10. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10, OS X si Linux +/- alta versiune de Windows. (7 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  11. Voted Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (214 votes [26.29%] - View)

    Percentage of vote: 26.29%

Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate?

  1. Windows 3.1 / 3.11 (17 votes [1.31%] - View)

    Percentage of vote: 1.31%

  2. Windows NT (14 votes [1.08%] - View)

    Percentage of vote: 1.08%

  3. Windows 95 (16 votes [1.24%] - View)

    Percentage of vote: 1.24%

  4. Windows 98 (32 votes [2.47%] - View)

    Percentage of vote: 2.47%

  5. Voted Windows XP (235 votes [18.15%] - View)

    Percentage of vote: 18.15%

  6. Windows Vista (9 votes [0.69%] - View)

    Percentage of vote: 0.69%

  7. Voted Windows 7 (476 votes [36.76%] - View)

    Percentage of vote: 36.76%

  8. Windows 8 (19 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

  9. Voted Windows 8.1 (238 votes [18.38%] - View)

    Percentage of vote: 18.38%

  10. Windows 10 (209 votes [16.14%] - View)

    Percentage of vote: 16.14%

  11. Alta versiune / alte versiuni de Microsoft Windows. (6 votes [0.46%] - View)

    Percentage of vote: 0.46%

  12. Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (24 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

Vote Guests cannot vote

#1333
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Daca este montata si o mufa HDMI pe el, inseamna ca panelul poate mai mult decat culori RGB si negru combinat.

View Postdani.user, on 06 mai 2017 - 20:36, said:

Monitorul in cauza nu pare sa aibe alta intrare in afara de VGA. Si daca ar avea, n-ar oferi cablul "culori mult mai bune".


#1334
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Da, nu are decat VGA monitorul asta. Oricum, problema asta cu nivelele ar fi aparut si pe HDMI.
Fiind un panou TN sufera la unghiuri si cand nivelele sunt la capat se vede ok doar dintr-o singura pozitie. Cand nivelele sunt mai relaxate suporta mai multe unghiuri in care inca se vede ok.
Probabil ca pe un IPS ar fi mai ok full-level (desi si acolo ar fi ceva de comentat privind iluminarea ambientala - daca ai lumina in camera si o scena intunecata vezi ciuciu pe full-level).

#1335
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu am instalat Windows 10 pe multe tipuri de monitoare, problema de negru apare la unele monitoare pe VGA.
In rest pe celelalte, (DVI, HDMI), se contureaza mai bine imaginea datorita constructiei de negru real care se poate face doar pe digital.
Si Windows 8.1 face la fel, dar pe Windows 10 cred ca Microsoft a apasat pedala un pic mai artificial pe negru real.

#1336
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnotrust, on 07 mai 2017 - 07:27, said:

Eu am instalat Windows 10 pe multe tipuri de monitoare, problema de negru apare la unele monitoare pe VGA.

Le-ai calibrat si nu s-a rezolvat problema? Sa nu uitam ca monitoarele low-end sunt deobicei praf fara ca o calibrare.

#1337
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
DA.
Windows 10 se bazeaza pe userii din tarile cu apa calda unde lumea are componente cu doua generatii mai noi decat majoritatea calculatoarelor de la noi.
Si este lucrat pentru tot ce e mai nou.
Windows 10 se muleaza cel mai bine pe componente de dupa 2013, in rest by default.

#1338
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Deja nu mai "controlez" "background process" in win 10 ! Ii mai tai din "curiozitatii" cu spybot anti beacon , daca mai "tai" ceva din el , ori nu-mi vad win7 sau NAS-ul , deja ma plictisit ! (stim ca e plin de bug-uri ! dar "inghitim" ca am platit !) ...
A ajuns doar o "curiozitate" , care "ma antreneaza pt PC-urile cu win 10" ....uni vor/doar stiu win10 !

P.S.- A ajuns sa-mi fie dor de DOS ..era mai simplu , comenzile sunt si acum la fel , dar e "tampit"win10 , sa mai zic ca programele pi x32 , deja nu le mai "recunoaste" ...
Nu stiu ce draqu e in el , dupa ultimul update , a trebuit sa rad Comodo si sa raman cu Defender , pt. ca nu mai vedem nimic , doar "bete si foldere/directoare inteligibile" ...

#1339
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
S-a mai spus deja - majoritatea antivirusilor nu pot tine pasul cu Microsoft la capitolul schimbari si au probleme de compatibilitate.
Ba unii producatori au reusit chiar sa-i enerveze pe cei de la Microsoft ptr ca folosesc implementari non-standard, "agatandu-se" ( hook ) de dll-urile Microsoft si creand probleme. Microsoft a creat niste reguli ptr antivirusi explicand diversilor producatori unde au voie sa se bage si unde nu, iar cei care continua sa nu respecte aceste reguli noi, au probleme. Si din pacate si utilizatorii lor.

Comodo e unul dintre ei. Kaspersky iarasi a creat destule probleme. Ptr mine doar Bitdefenderul nu mi-a facut probleme.

Legat de procesele de background, poti manual in setari sa dai pe off multe din ele - in special aplicatii moderne - sa le tai rularea in background, sa le tai accesul la diverse chestii - in general trec pe off tot ce e la privacy. Plus ca dupa, mai folosesc si O$=&O Shut-up 10. Inca nu am avut probleme.

Pentru mine, Creative Update e cel mai reusit dupa prima versiune Threeshold. TH2-ul mi-a adus probleme de retea, AU a adus alte probleme de retea si altele pe langa, CU pare ca a reparat tot ce am reclamat.

#1340
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Conasule , cam "banuiesti" ce stiu (ca nu pot sa expun aici ...e doar ...recenzii !)

Il blokez de dracii il ia pi win 10 , dar "taie" ca draqu  cind il tai de la net  ! Inca ii "chinui reg-ul"  

Edited by tidicristi, 09 May 2017 - 11:20.


#1341
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 12.09.2015
Desii sunt Fun Windows 7 x64 am constatat ca procesorul FX 8350 in windows 10 incepe sa-si arate o parte din adevarata lui putere.

#1342
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cum si-o arata?

#1343
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Avand in vedere ca am folosit cam toate Windows-urile de la Win 2000 pana acum, m-am gandit sa fac un clasament in functie de stabilitatea sistemului:
1.Windows 8.1
2.Windows XP
3.Windows 7
4.Windows 10
5.Windows 2000

#1344
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca XP si 7 ar trebui inversate.

#1345
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Am uitat de Vista. Ala ar fi cam la egalitate cu 2000.

#1346
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Asa ai uitat si de 8, dar 8 si Vista nici n-ar trebui sa fie in vreun top...

#1347
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

View Posteiffel, on 27 iunie 2017 - 11:28, said:

Cred ca XP si 7 ar trebui inversate.

Dece spui asta? Ma tem ca au cam fost cam la acelas nivel. Probabil viata lunga a lui XP a fost data si de stabilitate, zic si eu. Probabil ca si 7 ar mai fi mers mult si bine daca nu s-ar fi aruncat la 8 si altele prea devreme.

#1348
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Hardware-ul evolueaza, iar Windows 7 a ramas prea in urma ca sa ii valorifice potentialul. De asemenea, software-ul actual cere nu doar hardware nou, ci si sisteme de operare moderne. Deja Windows 7 ramasese mult prea inapoiat comparativ cu OS X, anumite distributii Linux si chiar OS-uri mobile precum iOS sau Android care ofereau modele mai avansate de gestionare a resurselor hardware si software, suport pentru hardware actual, un magazin de aplicatii etc. si, in particular, fie o securitate avansata, fie backupuri si sincronizare in cloud, fie desktopuri virtuale, fie optimizari pentru display-uri de rezolutie mare si DPI ridicat, pentru touchscreen etc.
In plus, ciclul de viata al unei versiuni de Windows fiind de 10 ani impartiti intr-o perioada de suport mainstream si o perioada de suport extins (in care se mai ofera doar update-uri de securitate) era necesara o versiune de Windows competitiva cu OS-urile concurente. Windows 8 deja s-a lansat cu intarziere, dupa ce i-au luat-o inainte prin implementarea anumitor tehnologii OS-urile concurente.

#1349
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdanielavram, on 28 iunie 2017 - 10:59, said:

Dece spui asta? Ma tem ca au cam fost cam la acelas nivel.

Pai referinta a fost la stabilitate. XP-ul de dupa SP2 a fost ceva mai stabil - pana atunci blue screen era ceva frecvent pe el, dar tot crapa uneori.
7-le n-am intalnit ecrane albastre ( nici dupa el ) si nu tin minte sa fi avut cea ami mica problema - sa-mi crape sau mai stiu eu ce.

#1350
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Au facut un rahat rusine....
-Windows Update e o catastrofa! Ruleaza de capul lui si nu te lasa sa dezectivezi sau sa alegi tu ce updaturi downloadezi si instalezi.Pe deasupra are si BUG ca nu-ti afiseaza toate updaturile instalate.
-Updaturile nu vin impreuna cu o descriere detaliata asupra a ceea ce contin si ce modificari fac.(iti baga o denumire generica de security update sau cumulative update si pa) Poate sa-ti bage pe gat prin aceste updaturi ce vrea muschiuletul lor.
-Sunt activate din oficiu o gramada de servicii inutile care ruleza in fundal si consuma o gramada de resurse; unele dintre ele fiind responsabile cu telemetria si colectarea de date cu caracter privat.
-Driver signature Enforcement vine activat by Default
-Driverele se instaleaza si Updateza automat by default.Lucru foarte Grav.
-Probleme mari cu asocierea de fisiere.Nu tine cont de setarile facute de programe! Trebuie facuta asociere manula pentru fiecare extensie.Munca de sisif.
-Vine la pachet cu o gramada de aplicatii Bloatware si nu exista optiuni in installerul de sistem pentru a face o instalre custom unde sa alegi ce anume sa instaleze.
-Nu poti selecta locatii custom pentru back-up urile de sistem; adica sa le pui intr-un folder ca oamenii.El le varsa direct in radacina.
-Interfata este sub orice critica! Zici ca e XP-ul cu niste icoane mai noi.Meniul start este o panarama in care gasesti forte greu ce cauti si in care troneaza Bloatware-ul.Pe langa asta lipsesc din el scurtaturi importante ca RUN, CMD, Control Panel,My Computer etc.....
-Ca sa incurce lucrurile si mai tare au bagat 2 panouri de setari.Unul settings cu interfata metro(care are foarte putine functii structurate foarte prost) si clasicul control panel care practic este de baza.Problema e ca unele functii nu pot fi accesate din panoul clasic si trebuie sa sapi si in mizeria aia noua.
-Lipsa optiuni din meniul de shutdown, lipsa pictograma My Computer de pe dektop.Multe facilitati le-au ascuns prin alte locuri facand din asta un sistem neintuitiv.Nu au reusit sa bage nici in Win 10 o scurtatura in meniul shutdown pentru reboot in safemode.Trebuie sa te chinui tot cu RUN>>MSCONFIG
-Gadgeturile au disparut
-Annoying screen
Asta e asa in mare ca mai sunt multe alte probleme si BUG-uri foarte enervante.
In general cu multa truda multe din aceste probleme se mai pot drege total sau partial din Servicii, GroupPolicy, Registri,Setari avansate bine ascunse ,Third-Party aplication pentru gadgeturi,Teme personalizate, transparenta etc....
Eu unul dupa foarte multe batai de cap am reusit sa aduc cat de cat la adevar WIN 10 pro RS2 X64. In mainile unui novice care nu are cunostinte avansate IT acest sistem in forma sa default e o prastie de la cum arata si pana la ergonomie, stabilitate si cum se misca.
Eu unul nu cred ca se justifica efortul cata vreme exista inca 7-tele care batran asa cum e cel mai reusit sistem pe care a reusit MS sa-l scoata pana acum.
Microsoft ar trebui sa-si regandeasca de la 0 strategia si sa termine cu lansatul pe banda a  sistemelor astea bullshit imature cu o garmada de lipsuri si bug-uri care tone de updaturi nu le rezolva.Repara una si strica alta.
Furtul de date personale si obligarea utilizatorului la updaturi si servicii automate este o bila foarte neagra!
Alta chestie care e boala veche la windows este ca nu tine minte modificare care se fac in sistem si registri de catre installerul unui program.Astfel cand dai Uninstall la o aplicatie aceasta nu se elimina complet si sistemul nu este adus la starea initaiala de dinainte.Raman tone de ramasite prin registri(intrari orfane sau intrari modificate) si o gramada de foldere si fisiere ascunse prin C.Totul se bazeaza pe uninstallerele aplicatiilor care niciodata nu dezinstaleaza tot ce au instalat si nu aduc inapoi ce au modificat.
Ramasitile astea si intrarile/filele modificate omoara Sistemul.De asta se duce dreacu WINdowsul.

Edited by geo123, 30 June 2017 - 11:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate