Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aluminiul din BCA - risc sau nu pentru sanatate?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Sunt in cautare de informatii legate de riscul pentru sanatate al prezentei pastei de aluminiu in compozitia BCA. Ma aflu la momentul in care trebuie sa iau o decizie despre materialul de constructie al viitoarei case: zidarie confinata din caramida eficienta sau sistem de cadre  cu BCA. Eram 99% hotarat pentru BCA pana in momentul in care am aflat ca agentul spumogen din BCA este o pasta de aluminiu. Am inceput sa caut pe internet informatii si studii referitoare la eliberarea in timp a ionilor de Al din peretii de BCA, dar nu am gasit nimic relevant. Daca sunt utilizatori care s-au preocupat de subiect mai indeaproape, sau au studii de specialitate in domeniu ii rog frumos sa ma ajute sa iau o decizie.
Ceea ce stiu sigur pana acum e faptul ca intoxicatia cronica cu Al creste  (de 7 ori parca am citit pe undeva ) riscul dementei Alzheimer, iar folosirea deodorantelor si antiperspirantelor ce contin Al creste semnificativ riscul de cancer mamar. Referinte : http://www.urbaniuli...-viata-noastra/

E foarte tentant BCA-ul ca material de constructie : mai eficient termic decat caramida, punti termice minime, punere usoara in opera, usurinta realizarii traseelor pentru instalatii, masa redusa care duce la scaderea gradului de armare, DAR daca pericolul aluminiului se dovedeste real atunci anuleaza, cel putin pentru mine, toate avantajele enumerate. Nu vreau ca la 2-3 ani dupa ce ma voi muta in casa sa ma trezesc ca apare o lege care interzice sau limiteaza foarte mult prezenta si folosirea Al, ca urmare a studiilor tot mai numeroase care il asociaza cu o lista lunga de patologii (cum s-a mai intamplat de fapt cu cateva E-uri,care mult timp au fost aprobate ca fiind sigure pentru consumul uman iar acum sunt interzise in multe tari). Exemplul cel mai graitor e azbest-ul, care atatea zeci de ani a fost un material minune utilizat in multe domenii, iar acum a inceput isteria inlocuirii lui dupa ce s-a dovedit ca e carcinogen.

Un mare semn de intrebare mi-l ridica si faptul ca toti producatorii de BCA spun ca e un material 100% ecologic: var , ciment, nisip, apa, dar nu spun si de aluminiu (doar foarte putin, in josul paginii unde descriu tehnologia de fabricatie). Sa fie o omisiune intentionata sau doar un detaliu considerat nesemnifcativ?

Edited by cocolino26, 01 October 2014 - 10:23.


#2
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
s-a mai discutat problema asta...cel mai bun BCA este caramida

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Eu nu mi-as face griji - doar nu lasi BCA-ul aparent...

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
un lucru iti pot spune, sunt blocuri si nu numai, facute din BCA, nu a murit nimeni de la el, nu i-a crescut vreun picior pe dupa gat sau alte chestii. sunt si vile construite la fel, asa ca stai fara grija pt acest aspect, insa ca si material de constructie, iti alegi in functie de utilitate si buget

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Caramida careia ii spui economica, este de fapt cea mai proasta varianta:
- nu este buna pt portanta,
- izolare termica  submediocra, insuficienta pt. grosimi moderate de zidarie,
-  pret mare,
- cel mai prost material pt prins ceva in perete !
( gipscartonul cu molii metalice care se strang cu un cleste/pistol special, este excelent pt. prins mobila, cu exceptia diblurilor cu tija de polita, pe care nu le suporta deloc)

BCA-ul, ca de altfel si betonul normal, gips-cartonul, tencuiala, mortarul, etc., au toate o problema comuna, contin uraniu natural, care prin descompunere nucleara naturala, se transforma in radon, care este de ~  milione de ori mai radioactiv decat uraniul, deoarece perioada de injumatatire este de 1,8 zile in loc de miliarde de ani ca la uraniu, si acest gaz radioactiv se acumuleaza in cladiri, si este greu de eliminat deoarece are si densitate mare, si se acumuleaza in partea de jos, mult sub ferestre...

Pt. toxicitatea aluminiului, este putin probabil sa ai probleme de la BCA, deoarece ionii aceia sunt in cantitate extrem de mica.
Mult mai grav este aluminiul preluat cu acid carbonic si alti acizi organici, din dozele de bere si sucuri, doze care teoretic trebuie lacuite la interior, dar in practica treaba sta destul de prost, si exista si contact direct, nici nu mai vorbesc de schimb de ioni prin lacul extrem de subtire..
Si antiperspirantele reprezinta o sursa de Al importanta...

Azbestul a fost interzis din anii '70 sec 20, pt. ca este f. cancerigen pt. plamani.
Steve McQueen a murit din cauza asta, pt. ca a fost expus la azbest in timp ce era incadrat in United States Marine Corps, intre 1947 si 1950, la o unitate de blindate.

Edited by loock, 01 October 2014 - 11:12.


#6
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
ai uitat sa precizezi ca blocurile sunt pe cadre

#7
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Multumesc loock pentru raspunsul elaborat. M-am mai linistit putin cu Al, dar acum mi-ai bagat morcovul cu radonul :) Intrebare: pentru argila din compozitia caramizilor nu e valabil acelasi lucru? Nu contine si ea uraniu natural? Sau radioactivitatea apare doar in cazul materialelor care contin nisip in compozitie (bca, beton) ?
Producatorul de BCA Celco spune pe site ca pasta de Al e doar 0,1% din cantitatea de materii prime ce intra in compozitia BCA-ului. Poate un chimist de pe forum sa ne explice ce rezulta din reactia Al cu varul (hidroxidul de calciu), daca produsul rezultat e stabil?

Edited by cocolino26, 01 October 2014 - 13:07.


#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Of topic

 loock, on 01 octombrie 2014 - 11:05, said:

Azbestul a fost interzis din anii '70 sec 20, pt. ca este f. cancerigen pt. plamani.
Steve McQueen a murit din cauza asta, pt. ca a fost expus la azbest in timp ce era incadrat in United States Marine Corps, intre 1947 si 1950, la o unitate de blindate.
Citesc in http://en.wikipedia....i/Steve_McQueen ca maestrul a murit in ziua de 7 noiembrie 1980.
Matematica mea spune ca murit dupa 30 de ani de cand a fost in Marina..
Mama mia ce l-a imbolnavit azbestul. Adevarul e ca eu nu cred ca a fumat absolut de loc. Nici macar in scenele de film.
Iar de baut, ca si cu actorii, nu nevar.
Eu, ca om ciufut ce sunt, ma tot gandesc cum reusesc unii sa scoata nisete studii in produsele alea nu e bune domle, te imbolnaveste. Asa ca mai bine cumpara de la mine..

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
stii cum e.. la coada la oua multe legende trec din gura in gura

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
unu'i cancerigen, altu' radioactiv, altu' aluminiu toxic, pana la urma cred ca sanatos mai ramane numai dormitul pe o banca in parc...

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nu nu, te contrazic, pe banca in parc te poate trage si curentul

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 Prien, on 01 octombrie 2014 - 13:14, said:

Of topic

Citesc in http://en.wikipedia....i/Steve_McQueen ca maestrul a murit in ziua de 7 noiembrie 1980.
Matematica mea spune ca murit dupa 30 de ani de cand a fost in Marina..
Mama mia ce l-a imbolnavit azbestul. Adevarul e ca eu nu cred ca a fumat absolut de loc. Nici macar in scenele de film.
Iar de baut, ca si cu actorii, nu nevar.
Eu, ca om ciufut ce sunt, ma tot gandesc cum reusesc unii sa scoata nisete studii in produsele alea nu e bune domle, te imbolnaveste. Asa ca mai bine cumpara de la mine..

Tot acolo o sa citesti ca a suferit de pleural mesothelioma , care este o forma particulara si rara de cancer, care de regula se dezvolta in urma expunerii la azbest.
Cand era incadrat in U. S. Marine Corps, chiar daca la inceput a fost la o unitate de blindate, a fost pus la un moment dat sa curete niste transportoare amfibii, si atunci a suferit o expunere directa si masiva la azbest.
Daca tot calculam anii, dincolo de cei 30 de ani pana in 1980, din care mai scazi cativa in care a fost bolnav, putem sa tinem cont si de faptul ca avea numai 50 de ani cand a murit ... ( nu 77, nu 87, 97, ci doar 50)
Dincolo de asta, a avut ocazia sa fie expus de f. multe ori la azbest, pana la sfarsitul vietii lui, atat la raliuri cat si pe platourile de filmare, unde se utiliza izolatie parafoc cu azbest pana si la reflectoare, ca sa nu mai zic de masinile de raliu, sau de avioanele pe care le pilota, care destul de sigur aveau majoritatea parafoc cu azbest.

Edited by loock, 01 October 2014 - 14:19.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 cocolino26, on 01 octombrie 2014 - 13:05, said:

Multumesc loock pentru raspunsul elaborat. M-am mai linistit putin cu Al, dar acum mi-ai bagat morcovul cu radonul Posted Image Intrebare: pentru argila din compozitia caramizilor nu e valabil acelasi lucru? Nu contine si ea uraniu natural? Sau radioactivitatea apare doar in cazul materialelor care contin nisip in compozitie (bca, beton) ?
Producatorul de BCA Celco spune pe site ca pasta de Al e doar 0,1% din cantitatea de materii prime ce intra in compozitia BCA-ului. Poate un chimist de pe forum sa ne explice ce rezulta din reactia Al cu varul (hidroxidul de calciu), daca produsul rezultat e stabil?

Nu este vb. doar de nisip, ci si de de calcar, argila, marna, gips si sulfogips, zgura, cenusa vulcanica si de termocentrala, alte roci, etc., toate continand uraniu natural.
Caramida se face din argila/lut, deci si ea contine uraniu, insa inclin sa cred ca intr-o cantitate ceva mai mica decat betonul si sulfogipsul...

Daca vrei sa folosesti caramida, este o alegere mai buna decat cea celulara, este portanta, mai ieftina, ofera un suport mai bun pt suspendare.
Daca vrei izolatie termica mai buna, nu este obligatoriu sa faci pereti de 60cm...., poti pune doar 20, si completezi restul pana la 60 Posted Image cu polistiren expandat ( vata minerala bazaltica este mai buna, dar mult mai scumpa.
Pt. clima din RO, 20cm de polistiren pare suficient, daca imbraci complet si glafurile de jur imprejur, si nu exista sparturi in izolatie, insa iarna o sa ai nevoie de incalzire.
40cm de izolatie pe exterior, este ideal, pt. incalzire semipasiva, temperatura corpului, surse de iluminat, PC-uri, aparatura culinara, etc., si doar pt. compensat pierderile la aerisire, se suplimenteaza putin cu incalzire dedicata.

Edited by loock, 01 October 2014 - 14:33.


#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
40?!?

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
In tarile nordice este ceva uzual

 slai, on 01 octombrie 2014 - 14:31, said:

40?!?

In tarile nordice este ceva uzual.
Desigur, acolo sunt cam obligati fortat de clima f. rece, si cultura si raspunderea civica si economica.

Romanii prefera sa faca economie la cateva sute de lei ( cat costa diferenta de polistiren expandat), dar apoi sa plateasca toata viata banii respectivi lunar la incalzire...

La tara am doua case, una  facuta de strabunici inainte de WW1, si una de niste unchi dupa WW2, si ambele au peretii exteriori din caramida plina, cu grosimea de 50-60 cm.
Am in ele si niste sobe cu arhitectura interioara in sicane, cu arzator mare.
Daca dau drumul la foc o jumatate de ora, este cald-cald bine, 26-27 C, cel putin 2 zile, si asta dupa ce peretii erau complet inghetati pt. ca iarna fiind, nu locuia nimeni acolo...
Singura problema este condensul, insa daca locuiesti acolo, nu mai ingheata peretii, si nu ai probleme.
Cu 40 cm de polistiren, ar fi inca mult mai bine.

Edited by loock, 01 October 2014 - 14:47.


#16
greuceanutm

greuceanutm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.01.2012
De ce ati chiulit de la orele de fizica si chimie in liceu, ai? Acu' ierea bune orele alea... nu mai zic de cele de logica...

#17
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Pentru ca tot s-a deschis subiectul termoizolarii, mai pun o intrebare ca sa nu mai deschid inca un topic: daca as alege sa construiesc pe cadre, cu stalpi si grinzi de 30 X 30 cm si cu BCA de la Ytong de 40 cm, pot sa zidesc blocurile de BCA doar 30 cm pe placa si 10 cm sa iasa in afara, iar stalpii sa-i plachez cu Multipor de 10 cm ca sa fie aliniati cu restul zidariei? In cazul asta ar mai trebui termoizolatie suplimentara ca sa ma incadrez sub 100 kW/m2an ?

#18
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
la 40 cm nu iti mai trebuie izolatie suplimentara :D , arunci banii

da-i drumul la lucrare

o sa ai parte de caramiz-isti si de bca-isti fiecare cu pasarica lui

eu am ales ytong 30 + austrotherm af80 de 10cm

si cine spunea pe-aici ca mama mama sa vezi cand s-o incinge bca-ul....mare kkt manca !

toata vara a fost Racoare , mai racoare la parter decat la etaj , dar racoare peste tot !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate