Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte

Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd
 Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

fibra optica vs cablu coaxial

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

• Grup: Senior Members
Si eu ce am zis,d-asta am spus-o in ghilimele.
Edit:aproape am pus ghilimele.

Edited by xeleron, 01 October 2014 - 01:55.

alin_x

alin_x

Member

• Grup: Members

View Postcarmenclara1, on 01 octombrie 2014 - 00:31, said:

ai citit ce am postat? linkurile catre wikipedia in special.

ai o retea hibrida.  fibra+coaxial=docsis 2.0/docsis3.0
si da trebuie sa folosesti modem+routerul lor ca sa mearga netul.

defapt care e problema ta cu el? costul optiunii wireless? functiile limitate pe care le ofera? sau ce exact?

Am vrut doar sa fiu sigur ca am fibra optica. La ce fel de functii limitate te referi ?

View PostTakeyuuki, on 01 octombrie 2014 - 01:27, said:

Fibra vine pana la nodurile optice din oras iar de acolo semnalul din luminos devine electric si pleaca pe coax pana la om in casa. @alin_x daca esti atent vezi si in link-ul dat de tine ca jucaria aia e cable modem adica modem de cablu asa cum a avut si RDSul acu' ceva vreme si cum posibilsa mai fie pe la UPC in RO.

In Romania nu se foloseste modem, pt cei cu fibra optica.Asta era nedumerirea mea, de fapt.
Intra cablul pana la om in apt, de acolo se fac setarile PPPoE, de tehnicianul RDS ( user, parola, etc ) si gata
Eu credeam ca pt fibra optica NU mai e nevoie de niciun modem / router.
Bine, pt a avea wireless, e nevoie de un router, asta e altceva.
Deci sa inteleg ca eu am retea hibrida / fibra+coaxial=docsis 2.0/docsis3.0
Care e diferenta dintre asta ce am eu, si o retea de fibra optica din Romania ( RDS ) sa presupunem ca ambele sunt la 100 Mb/s  / acelasi pc, hardware identic, etc ?
Exista posibilitatea, din cauza cablului coax ce-l am in apt, sa am uneori pierderi de semnal ?

Edited by alin_x, 01 October 2014 - 07:36.

carmenclara1

carmenclara1

Guru Member

• Grup: Moderators
posibilitatea ca cablul coaxial sa fie de vina exista,  dar e infima. e analogic ca la utp.
mai degraba problema este de la modem router sau de la nodul, nucleul la care esti conectat si deservit.
diferentele intre reteaua rds si kabel bw sunt in primul rand la nivel de rute si peering/interconectare cu alti isp. in rest 100Mbps tot 100Mbps va fi.

bucurate de ce ai acuma.  sa vezi ce jale e pe adsl/vdsl.

alin_x

alin_x

Member

View Postcarmenclara1, on 01 octombrie 2014 - 11:00, said:

diferentele intre reteaua rds si kabel bw sunt in primul rand la nivel de rute si peering/interconectare cu alti isp. in rest 100Mbps tot 100Mbps va fi.

bucurate de ce ai acuma.  sa vezi ce jale e pe adsl/vdsl.
Ce sa zic, netul merge foarte bine, cel putin pana acum.
adsl / vdsl = ?

carmenclara1

carmenclara1

Guru Member

• Grup: Moderators
adica internetul prin firele de telefon (cupru)  oferite de exemplu de rtc i romania.  in germania e cea mai raspandita modalitate de conectare la inet.

alecsus27

alecsus27

Active Member

Deci degeaba am fibra daca la modem/tv ajunge cablu coaxial. Pot alege intre 500 si 1000 mbps la fibra, dar viteza reala care ajunge la mine e tot cea permisa de coaxial, nu? Atunci de ce as plati in plus pentru abonament de 1 gb, fata de 500 mbps, daca ce ajunge la laptop/tv e tot sub 500 mbps?

KiloW

KiloW

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pe coaxial poate sa vina și 1000mbps dacă "se vrea".
Eu tot coaxial am in capitala ieuropei, fibra încă nu ajunge la toată lumea pana la ușa.

Edited by KiloW, 12 April 2024 - 12:08.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate