Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#5167
Andr33i

Andr33i

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 01.02.2016
Cel mai bine....casa doar parter :), fara batai de cap cu scara....

#5168
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Inca nu stiu pretul final, pentru ca am doar pretul parchetului ce il voi folosi, la mp.
Eu am ales solutia asta strict pentru ca vreau ca finisajul scarii sa se apropie cat mai mult de parchetul tip dusumea. Si asta pot obtine doar folosind acelasi parchet, din acelasi stejar, astefel incat dupa lacuire sa nu am nuante diferite si sa am aproximativ aceeasi latime a lamelelor folosite. Ca sa nu mai zic ca as vrea clasa AB la trepte, deci si mai greu de obtinut la lemn masiv.

Inca ma gandesc daca sa intorc la montaj parchetul si fibra lemnului pe etaj sa fie paralela cu fibra de pe trepte. Asta ar insemna ca pe etaj sa fie orientat invers fata de parter. Dar ar arata mai bine nasul de la ultima treapta pentru ca nu s-ar imbina perpendicular.

#5169
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdana84, on 15 martie 2018 - 16:17, said:

Doar m-am uitat pe site, dar eu am acea treapta ce se continua cu blatul de 3m si as cam vrea din acelasi material.
Oricum, am comandat parchet dublustrat de 15 mm pentru trepte si bine a fi Posted Image

Ei lucrează cu foi de 2000 x xxxx . Nu mai știu exact. Am comandat la ei glafurile de interior și blatul de insulă. Au atât stejar vintage care arată a lemn masiv, cât și stajar care arată a parchet clasic. Grosimi de la 20 la 40 mm.

#5170
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 15 martie 2018 - 16:17, said:

Oricum, am comandat parchet dublustrat de 15 mm pentru trepte si bine a fi Posted Image

stai ca nu inteleg, deci stratul ala de lemn de pe fiecare treapta care se vede din living cat de gros va fi? nu ziceai ca de 3cm? Si cine va face bricolajele astea cu parchet, pus nas etc? Treptele vor avea nas lipit si in fata si in lateral? Dar nasul ala lipit in fata nu se poate desprinde cand calci pe el, la coborare?

din pozele lui bobitza deduc ca nu are copii, are pe acolo niste zone de aruncat in cap. Sau erau poze intermediare? :))

Va rog nu ma speriati cu preturile fiindca eu am 4 rampe si mai vreau si balustrada traforata! Posted Image

@dana, legat de orientarea parchetului la etaj, eu zic ca trebuie sa te iei tot dupa regula de baza si anume de unde bate lumina, acea orientare despre care vorbesti cum va fi in dormitoare legat de sursa de lumina?

#5171
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 15 martie 2018 - 22:23, said:

stai ca nu inteleg, deci stratul ala de lemn de pe fiecare treapta care se vede din living cat de gros va fi? nu ziceai ca de 3cm? Si cine va face bricolajele astea cu parchet, pus nas etc? Treptele vor avea nas lipit si in fata si in lateral? Dar nasul ala lipit in fata nu se poate desprinde cand calci pe el, la coborare?
3 cm va fi. Nasul se face din parchet si se imbina la 45 de grade cu treapta. Si in fata si in lateral. Nu se desprinde :) Asa se face de exemplu la scarile metalice unde se vrea ca treptele sa apara ca ar fi in consola si masive - de 9-10 cm. Se fac niste casete de latimea asta. Eu nu am casete, doar niste trepte.


View Postdeliacrin, on 15 martie 2018 - 22:23, said:

@dana, legat de orientarea parchetului la etaj, eu zic ca trebuie sa te iei tot dupa regula de baza si anume de unde bate lumina, acea orientare despre care vorbesti cum va fi in dormitoare legat de sursa de lumina?
Am 4 camere la etaj, parchetul este continuu, nu am rost intre camere. Ca urmare tot parchetul are aceeasi orientare. In unele camere va fi perpendiculara fibra lemnului pe sursa de lumina, in altele va fi paralela. Indiferent de ce orientare aleg pentru parchet. Pentru ca am dormitoare, respectiv ferestre pe trei laturi ale casei.
De exemplu, daca respect orientarea de pe parter in 3 dintre dormitoare as avea sursa de lumina paralela cu parchetul.

#5172
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View Postsebulbus, on 15 martie 2018 - 20:58, said:

Nu puneti lemn de esenta moale in zonele care concentreaza traficul. De fapt, nu e rezistent niciunde ca pardoseala finita, dar uneori nu se poate altfel.

Am fost certat la vremea respectiva ca pun fag (lamele) pe scari, dar dupa aproape 5 ani, arata ca in prima zi.

Attached Files

  • Attached File  x.jpg   79.38K   226 downloads
  • Attached File  xx.JPG   84.15K   221 downloads


#5173
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Mai oameni buni, 5000, 8000, 10.000, 13.000 RON o amarata de scara, cateva trepte de lemn... pe bune? Uni dau atat pe parchet laminat/gresie  in toata casa. Doamne ce scoruri, stiti vorba aia, prost nu e ala care cere, e ala care da. La pretul asta decat lemn mai bine torn mozaic ca pe alte vremuri la cladirile spitale, primarii, etc

#5174
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostSean_John, on 16 martie 2018 - 13:20, said:


Am fost certat la vremea respectiva ca pun fag (lamele) pe scari, dar dupa aproape 5 ani, arata ca in prima zi.
E si normal. Fagul e un lemn moale dar nu e spatiu public. Se circula pe el descaltati sau cu pantofi de casa.

Daca ar circula doamna cu tocurile posibil sa se schimbe totusi situatia :)

View PostMirel_85, on 16 martie 2018 - 15:35, said:

Mai oameni buni, 5000, 8000, 10.000, 13.000 RON o amarata de scara, cateva trepte de lemn... pe bune? Uni dau atat pe parchet laminat/gresie  in toata casa. Doamne ce scoruri, stiti vorba aia, prost nu e ala care cere, e ala care da. La pretul asta decat lemn mai bine torn mozaic ca pe alte vremuri la cladirile spitale, primarii, etc
Nu e vb de prostie...e vb de prioritati.

Intr-o casa e nasol sa ai mozaic pe scari...nici piatra naturala nu mi se pare mai potrivita mai ales daca ai oarchet in restul casei.

#5175
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Mie nu mi-e de aspect..la piatra pe scari..ci faptul ca e rece ca naiba..Momentan scarile mele is inca la faza de rosu..(beton). Cand cobor de pe IPAT pe ele..parca simt ca am iesit descult pe zapada..desi in casa is 23 de grade.

Doar daca mi-as pune IPEL pe scari..poate doar atunci as alege piatra/gresie pe ele..etc..

Edited by manghels, 16 March 2018 - 16:08.


#5176
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postmanghels, on 16 martie 2018 - 16:03, said:

Mie nu mi-e de aspect..la piatra pe scari..ci faptul ca e rece ca naiba..Momentan scarile mele is inca la faza de rosu..(beton). Cand cobor de pe IPAT pe ele..parca simt ca am iesit descult pe zapada..desi in casa is 23 de grade.

Doar daca mi-as pune IPEl pe scari..poate doar atunci as alege piatra/gresie..etc..
Pai si eu tot la asta ma refeream. Senzatia de rece si de tare in acelasi timp.

Daca umbli descult prin casa nu e placut sa umbli pe suorafete tari.

#5177
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Post-Jinx-, on 16 martie 2018 - 15:56, said:

E si normal. Fagul e un lemn moale dar nu e spatiu public.
fagul este esenta tare. Este foarte dur si rezistent la uzura. Din fag se fac picioarele de mese si scaune.

#5178
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postdeliacrin, on 16 martie 2018 - 16:34, said:

fagul este esenta tare. Este foarte dur si rezistent la uzura. Din fag se fac picioarele de mese si scaune.
Ai dreptate... Nu stiu de ce eu aveam pinul in minte cand citeam fag. �

Mea culpa

#5179
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMirel_85, on 16 martie 2018 - 15:35, said:

Mai oameni buni, 5000, 8000, 10.000, 13.000 RON o amarata de scara, cateva trepte de lemn... pe bune? Uni dau atat pe parchet laminat/gresie  in toata casa. Doamne ce scoruri, stiti vorba aia, prost nu e ala care cere, e ala care da. La pretul asta decat lemn mai bine torn mozaic ca pe alte vremuri la cladirile spitale, primarii, etc

Hai ca in comparatie cu alte preturi 5000 pare putin.Posted Image M-as mira ca mozaicul ala sa fie prea ieftin, cred ca trebuie slefuit si sunt niste scoruri...

Astia ai mei cu lemnul spun ca nu conteaza atat esenta, cat lacul cu care e dat. Si eu as vrea fag, aspectul ala imi place.

Edited by cumparator, 16 March 2018 - 16:56.


#5180
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009
Hai ca in comparatie cu alte preturi 5000 pare putin.[img]https://forum.softpe...ult/biggrin.png[/img

Si eu as vrea fag

Cum se poate atașa o poza din telefon aici?

.....am reusit😉, scara e din fag, de un an instalată, nu am ce reproșa până acum.

Attached Files


Edited by luc09, 18 March 2018 - 08:07.


#5181
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postluc09, on 18 martie 2018 - 07:51, said:

Hai ca in comparatie cu alte preturi 5000 pare putin.[img]https://forum.softpe...ult/biggrin.png[/img

Si eu as vrea fag

Cum se poate atașa o poza din telefon aici?

.....am reusit�, scara e din fag, de un an instalată, nu am ce reproșa până acum.
Oau...in general nu imi place stilul asta dar asta a iesit superb.

#5182
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Nimeni? Nu a pus nimeni plinta continua la perete? FIindca vad numai dintr-asta, care urmareste trepetele. Evident, tot la scari ma refer ... ,

#5183
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostDIY, on 18 martie 2018 - 18:27, said:

Nimeni? Nu a pus nimeni plinta continua la perete? FIindca vad numai dintr-asta, care urmareste trepetele. Evident, tot la scari ma refer ... ,
Plintele astea fac viata complicata.
Eu initial nu voiam plinta deloc, ci doar sa pun putin silicon. Daca tot am vopsea pe contratreapta, macar sa fie peste tot :D Apoi cand s-au luat masurile pentru scara am decis ca e musai nevoie de plinta, pentru ca treptele nu sunt deloc in vinclu.
Asa ca acum sunt la varianta in care pun aceeasi plinta ca si in restul casei, asta insemnand ca va urma forma treptelor. Daca as gasi o plinta continua la scari care sa semene ca model si grosime cu restul plintei ... Dar caut acul in carul cu fan.

#5184
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
N-am o poza care sa prinda si livingul (se vede un pic jos), dar ideea e ca e acelasi parchet in living + hol + bucatarie (comunica), iar din living/hol urci pe trepte placate la fel iar la etaj aterizezi intr-un hol placat cu acelasi parchet. Noua ne-a placut. Si da, nici la noi treptele nu erau drepte si in vinclu. Dac-ar fi fost, ar fi fost tare simplu. (Mi-au ramas 13 cutii!!! asa de bine l-am calculat si noi si am pus si toleranta, dar cred ca la scari am calculat ca pierdem la contratrepte si ne-au iesit la fix).

Attached Files


Edited by xml, 19 March 2018 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate