Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#4573
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011


View Post86-APP, on 14 decembrie 2017 - 20:10, said:

Mai ma lasi ! Ala este o panarama care numai datorita pozitiei scurgerii se poate plia pe linga perete . Nu este nimic special sau ceva de calitate . Doua la 1 leu , din pacate .
Pot sa iti spun ca nu a costat 0.5lei, nu imi amintesc cat dar nici mult nu a fost.  Cat sa si fie niste plastice. Am pus la o cada un sifon de vro 200lei si aceeasi calitate. Asa ca...
Oricum, acel sifon isi face foarte bine treaba pentru utilizarea data. Este reglabil pe orizontala parca, se pliaza binisor pe perete iar in rest... Ce poate sa mai faca. La un sifon, ma intereseaza doar partea vizibila deasupra..


#4574
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Tot imi fac calculele cu blocul de beton ce trebuie sa il torn pentru poarta. Va fi din aceea in consola, insa cum nu am inca amenajata curtea nu stiu cat de inalt sa il torn.
Ca si amenajare curtea in spate va fi pana la cota zero - 15 cm, iar spre fata o sa ii dau panta incat sa se scurga bine apa si sa am un soclu de 30 cm si implicit o treapta la intrarea in casa.
Nu stiu daca as putea sa am aceeasi cota peste tot, adica un soclu de 15 cm si sa nu am treapta nici la intrare. Parca as vrea totusi sa se scurga apa in toate directiile de pe langa casa, insa nu stiu cum se face. Apoi in functie de asta sa calculez inaltimea terenului amenajat in zona portii.
Adica samai pun vreo 10 cm la inaltimea soclului. Deci sa am la poarta fie cota zero-25 , fie cota zero - 40.

Voi cum aveti? Ceva idei cum sa fac? De amenajat curtea sigur nu o mai amenajez anul asta ...

#4575
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
In functie de cota asfalt( daca nu este se estimeaza cota viitorului strat asfaltic) se realizeaza restul amenajarilor.

#4576
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postvali1900, on 15 decembrie 2017 - 21:06, said:

In functie de cota asfalt( daca nu este se estimeaza cota viitorului strat asfaltic) se realizeaza restul amenajarilor.
Am tinut cont si de estimarea cu asfaltul. In ambele variante sunt peste nivelul final (estimat) al drumului.

#4577
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006

View Postvali1900, on 15 decembrie 2017 - 21:06, said:

In functie de cota asfalt( daca nu este se estimeaza cota viitorului strat asfaltic) se realizeaza restul amenajarilor.
Asta cu estimarea e la fel ca loteria: eu am luat nivelul canalului +5 cm, dar am vazut ca primaria toarna asfalt la plesneala si dupa aceea ridica canalul in functie de cat i-a iesit lu' dorel. Deci esti la mana/starea de ebrietate a lu' dorel... :(

#4578
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Trebuie sa ma decid daca sa pun stalpi metalici pentru gard sau nu ...
Doar ca nu am decis inca din ce sa il fac, deci nu stiu daca voi avea nevoie sau nu de stalpi.
Voi din ce ati facut/faceti gardul ? Partea mai sus de soclu. Exclus beton :D
Ma gandescx la ceva metalic - oare rezista cativa ani sa nu rugineasca ? sau aluminiu - dar e destul de scump :( Alte dezavantaje nu stiu la aluminiu, insa sigur nu am finante si pentru partrea din fata si si pentru cea din spate.

#4579
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 17 decembrie 2017 - 15:39, said:

Trebuie sa ma decid daca sa pun stalpi metalici pentru gard sau nu ...
Doar ca nu am decis inca din ce sa il fac, deci nu stiu daca voi avea nevoie sau nu de stalpi.
Voi din ce ati facut/faceti gardul ? Partea mai sus de soclu. Exclus beton :D
Ma gandescx la ceva metalic - oare rezista cativa ani sa nu rugineasca ? sau aluminiu - dar e destul de scump :( Alte dezavantaje nu stiu la aluminiu, insa sigur nu am finante si pentru partrea din fata si si pentru cea din spate.

Eu am pus beton sa nu mai fie nevoie sa il întrețin foarte des. Dacă vrei sa nu ruginească poți alege intre profilele/țeava zincata sau acoperire cu grund+vopsea. Uita de aluminiu din multiple motive ( preț, rezistenta mecanica scăzută, etc) . Pentru panouri intre stilpi am văzut de la fier mai mult sau mai puțin forjat si pina la panouri de tabla decupate sau solzi verticali. Otelul tine citiva ani si neprotejat. Dacă toate suprafețele expuse sunt grunduite si vopsite temeinic depășești 10 ani lejer. Dacă e si zincat si vopsit nu are de ce sa cedeze.

#4580
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 17 decembrie 2017 - 15:39, said:

Trebuie sa ma decid daca sa pun stalpi metalici pentru gard sau nu ...
Doar ca nu am decis inca din ce sa il fac, deci nu stiu daca voi avea nevoie sau nu de stalpi.
Voi din ce ati facut/faceti gardul ? Partea mai sus de soclu. Exclus beton :D
Ma gandescx la ceva metalic - oare rezista cativa ani sa nu rugineasca ? sau aluminiu - dar e destul de scump :( Alte dezavantaje nu stiu la aluminiu, insa sigur nu am finante si pentru partrea din fata si si pentru cea din spate.
Eu am facut metalic...majoritatea vopsit electrostatic, poarta autoportanta vopsita la pistol. Pe cele vopaite electrlstatic nici urma de rugina, pe cel vopsit la pistol a mai aparut putina prin locurile greu accesibile.. Cel mai bine ar fi o zincare si apoi vopsire... Dat costurile cresc mult. In primavara eu voi da cu mastic pensulabil toate imbinarile greu accesibile, apoi vopsesc local si sper cativa ani sa nu vad rugina:) oricum, si asa cum e acum cred ca 10 ani tot ar arata decent... Nu rugineste ata de repede cat sa se distruga..

#4581
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Hopa Posted Image Ai facut chestii care ma cam intereseaza, deci, daca tot esti pe aici:
- cel vopsit electrostatic e ceva facut local sau sunt panouri comandate de la vreo firma ? Vine cu stalpii lui ?
- poarta autoportanta - aici am avut o discutie cu un vecin si vreau sa imi elucidez misterul: ce lungime are poarta ta si cat de mare e blocul de beton pentru ea?
Eu am 5.5 ml deschiderea si cu cei cu care am discutat mi-au zis sa fac blocul de beton de 280 (lungime) x 40-50 (latime, doar blocul, aici se adauga si latimea fundatiei gardului) x 80 adancime. Vecinul meu zice ca e imens. Inca nu l-am turnat, doar am sapat groapa pentru el.
Ai vreo poza cu gardul, poarta ?

View Postpicomouse, on 17 decembrie 2017 - 16:05, said:

Eu am pus beton sa nu mai fie nevoie sa il întrețin foarte des. Dacă vrei sa nu ruginească poți alege intre profilele/țeava zincata sau acoperire cu grund+vopsea. Uita de aluminiu din multiple motive ( preț, rezistenta mecanica scăzută, etc) . Pentru panouri intre stilpi am văzut de la fier mai mult sau mai puțin forjat si pina la panouri de tabla decupate sau solzi verticali. Otelul tine citiva ani si neprotejat. Dacă toate suprafețele expuse sunt grunduite si vopsite temeinic depășești 10 ani lejer. Dacă e si zincat si vopsit nu are de ce sa cedeze.
Nu prea as vrea beton ... si asa am fost nevoita sa pun mai mult decat as fi vrut la soclul gardului.

Ma uitam la Konsport, ceva panouri de gard poloneze. Din cate am citit, e undeva la 45 eur/mp in una din culorile standard. Evident, albul meu nu intra in standard, asa ca probabil e si mai scump.
@pcode, ai vreo aproximare de pret /mp de gard vopsit in camp electrostatic ? Nu poarta sau alte cele, gard simplu.

Edited by dana84, 17 December 2017 - 18:21.


#4582
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postpcode, on 17 decembrie 2017 - 18:01, said:

....In primavara eu voi da cu mastic pensulabil toate imbinarile greu accesibile.......
Cum te-ai gindit sa dat in locurile alea si ce faci cu zonele unde se " vede " ca materialul asta are o anumita grosime ???

View Postdana84, on 17 decembrie 2017 - 18:21, said:

....
- poarta autoportanta - aici am avut o discutie cu un vecin si vreau sa imi elucidez misterul: ce lungime are poarta ta si cat de mare e blocul de beton pentru ea?
....
Daca ai niste calcule facute la greutatea portii , ia in calcul ca 1mc beton are de la 2,5 t in sus ...

#4583
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Mai degrabă maxim 2,5 t/MC.

#4584
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 17 decembrie 2017 - 18:21, said:

- cel vopsit electrostatic e ceva facut local sau sunt panouri comandate de la vreo firma ? Vine cu stalpii lui ?
   Mi l-a facut o firma local si a fost vopsit la un atelier specializat. Eu am facut soclul de beton si am pus stalpi din teava 60x40 astfel incat la final stalpii sa vina in spatele panourilor, acestea sa aiba continuitate. Panourile se pot prinde foarte usor de stalpi cu niste profile L prinse cu autoforante. (la mine s-au incapatanat si le-au sudat in 2 puncte. A trebui reparata vopseaua local si se mai observa de aproape pe interior..am acceptat caci e un gard totusi si e culoare inchisa..pe alb, mai pretentios)

View Postdana84, on 17 decembrie 2017 - 18:21, said:

- poarta autoportanta - aici am avut o discutie cu un vecin si vreau sa imi elucidez misterul: ce lungime are poarta ta si cat de mare e blocul de beton pentru ea?
Eu am 5.5 ml deschiderea si cu cei cu care am discutat mi-au zis sa fac blocul de beton de 280 (lungime) x 40-50 (latime, doar blocul, aici se adauga si latimea fundatiei gardului) x 80 adancime. Vecinul meu zice ca e imens. Inca nu l-am turnat, doar am sapat groapa pentru el.
Ai vreo poza cu gardul, poarta ?
eu am facut blocul de beton de circa 0.6mc dar a fost o turnare continua cu fundatia de 0.6*0.8 si cu o placa de beton de circa 60mp armata cu plasa de fi 6. Deci nu cred sa poate sa il miste vreo poarta:) Poarta are deschiderea de 4.3m partea de contragreutate are cam 1.8m intre cele doua role. Ca si greutate are undeva in jur de 300kg. La tine, 5.5m e cam mare deschiderea..Trebuie sa faci poarta destul de solida caci la lungimea aceea va flamba  destul. In plus, profilul de sub porta se vinde la 6m (cel putin eu asa am gasit) iar prelungire nu avea nimeni pe stoc. La 5.5m deschidere iti trebuie cam 7.5m de profil iar pentru cel 1.5m extra va trenbui sa cumperi inca o bara (decat vreo 800 ron minim :) ) Nu stiu pentru ce motiv iti doresti deschiderea de 5.5m insa pentru access auto ce trece de 4m e deja foarte lejer cam cu orice masina (ca doar nu vei intra cu tirul in curte:) ) Poza este una aici de pe vremea cand nu era gata...https://forum.softpedia.com/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1962240

View Postdana84, on 17 decembrie 2017 - 18:21, said:

@pcode, ai vreo aproximare de pret /mp de gard vopsit in camp electrostatic ? Nu poarta sau alte cele, gard simplu.
Mie mi-au luat 400ron/mp vopsit in camp electrostatic (sau 350 nevopsit). Am mai avut o oferta si de la alta firma, undeva la 450 ron vopsit la pistol. Au lucrat binisor, cadrul este facut cu teava patrata de 40x40x3  iar profilele Z sunt din tabla de 2mm. Unde se imbina diverse elemente, nu au sudat continuu ci doar puncte. Au zis ca se curba daca sudau continuu din cauza caldurii. Acolo apar si problemele...unde nu e sudat cotinuu iese rugina daca nu e sigilat cumva

View Post86-APP, on 17 decembrie 2017 - 18:26, said:

Cum te-ai gindit sa dat in locurile alea si ce faci cu zonele unde se " vede " ca materialul asta are o anumita grosime ???
Dupa cum am spus, probleme sunt in locurile greu accessibile care sunt in majoritate imbinari la 90 grade intre elemente, unde sudura nu este continua. De exemplu, sub cadrul portii este pus profilul pentru culisare si este sudat de cadrul portii din loc in loc.Acea imbinare o voi sigila cu mastic pensulabil si nu se va vedea nimic dupa vopsire.
Desigur nu voi folosi mastic "in camp"...acolo daca apare rugina trebuie curatit, grunduit si revopsit...

#4585
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Pfui, super multumesc pentru detalii!

Poarta asa o am in proiect, trebuie sa am doua locuri de parcare in curte. Acuma probabil 2 masini incap mai la limita una langa cealalta in 5.5 m, dar as zice ca totusi incap. Sper.

400 ron/mp sau ml ? Eu am doar o oferta cu 95 eur/mp la aluminiu si ceal de care ziceam mai sus, care pe alb e undeva la 60 eur/mp .
Pentru poarta autoportanta am discutat cu cei de la Nice din Cluj. Nu au zis ca nu ar avea pe stoc profil asa lung.
L.E. M-am uitat pe oferta, am o bucata de profil C de 6m si una de 3m.

In spate si pe laterale tot asa ai facut ?

Edited by dana84, 17 December 2017 - 20:38.


#4586
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Zici că polonezul face gard ca pe site cu 60 euro / mp????????

Edited by iladi, 17 December 2017 - 20:39.


#4587
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postiladi, on 17 decembrie 2017 - 20:35, said:

Zici că polonezul face gard ca pe site cu 60 euro / mp
Cu ~52 culori standard (au 8 culori) sau ~60 culori nestandard. Inca nu am cerut o oferta clara pe gardul meu, doar pretul/mp de gard. Deci asta nu include pretul stalpilor, a portii de acces pietonal, care au alte preturi.

#4588
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
400 ron/mp nu ml.. Eu daca as fi gasit la 96 eur al as fi pus aluminiu:) nu stiu cum o fi cu al la poarta autoportanta... Caci daca daca nu e cat de cat rigida nu prea merge... Iar la lungimea aia... Complicat zic eu:) iti dai seama, poarta va avea in total 7.5ml minim cu acea "coada". Eu am din poarta  pana in casa 7m. Poarta 4.3m. Cred ca reusesc sa intru cu doua masini... Una pusa perpendicular pe casa si cealalta oarecum oblic.
Un alt lucru de avut in vedere caci vad ca tii cont de cele mai mici detalii :) la portile astea autoportante, motorul automatizarii trebuie ridicat cam cu inaltimea profilului de culisare. Altfel nu ai pe ce prinde cremaliera. Eu l-am suspendat momentan pe doua pavele dar sigur nu ai fi multumita cu asa ceva si ai prefera o solutie care sa arate gandita dinainte decat improvizata la fata locului:)

In spate e un gard amarat din boltari care l-am tencuit armat cu plasa de 4 iar pe o laterala am gard de placi de beton. Ambele au fost facute mai de mut de vecini. Eu am inaltat curtea cu vreo 40cm asa ca acum acele garduri au cam 1.5-1.6m. Le voi placa pe structura metalica cu ceva lemn sau wpc ca sa arate decent si sa le inalt inca o jumatate de m.

#4589
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdana84, on 17 decembrie 2017 - 20:40, said:

Cu ~52 culori standard (au 8 culori) sau ~60 culori nestandard. Inca nu am cerut o oferta clara pe gardul meu, doar pretul/mp de gard. Deci asta nu include pretul stalpilor, a portii de acces pietonal, care au alte preturi.


Dacă aș fi știut mai devreme....


Mie mi-a cerut un meseriaș localnic 6000 de lei pentru 5 ochiuri de gard de 2000 x 1000 plus poartă pietonală de 900 x 2000 plus batantă auto de 3000 x 2000 batantă auto.

Fiind primul din 4 care s-a apucat de lucru anul acesta.

Edited by iladi, 17 December 2017 - 20:51.


#4590
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Greu de zis cum va arata o poarta autoportanta la asa deschidere , avind in vedere si portiunea care se suprapune , " coada " ei , sa cada si aia la design cu gardul , faptul ca poate la deschidere blocheaza poarta de acces ... ma tem ca va arata foarte " industrial " .
Deranjant este si spatiul liber care ramine sub ea , numai bun sa-ti bage toata mizeria in curte ( vintul ) .
Poate culisanta in doua bucati , pe interior , ar fi dat mai bine .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate