Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3403
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Mulțumesc Dana pentru urări! Da, sunt Gheorghe pentru cei care nu știau!

Dana, eu bag spumă poliuretanică sub glafuri de obicei. Nu rămâne gol dedesubt, e bună spuma și pe post de adeziv, nu sună a gol. Eu de obicei folosesc de aluminiu, glafurile tale sunt mai bune, mai durabile și mai frumoase. Dacă bagi spumă, dată precum pasta de dinți pe tot glaful, pui ceva greu peste ele până se întărește, apoi hidroizolezi pe laterale, să nu pătrundă apa, faci o lucrare de durată.

#3404
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Și suporții pe care i-ai pus, sunt sunt foarte utili. Îți vor menține glaful la montaj în poziția corectă, cu panta dorită.

Edited by Digix, 23 April 2017 - 17:48.


#3405
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 05.12.2004
Exemple de montaj al glafului de fereastra :

https://youtu.be/qQFd18rYA5M

https://m.youtube.com/watch?v=KX1V8GtAUHk

https://m.youtube.com/watch?v=a11SECD3pA8

Edited by luk2011, 23 April 2017 - 17:56.


#3406
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 12.09.2013

View Postbrawnie, on 23 aprilie 2017 - 16:36, said:

stiu ... ca eu urmaresc jurnalele Posted Image

@Vertix....Daca te-ai simtit cumva cu musca pe caciula atunci sa imi fie cu iertare ca nu la domnia ta faceam referire ci la @raducut....si e vorba de restul termosistemului unde este data o mana de adeziv si se vede plasa...
Mai artistule, tu am impresia ca esti proiectant nu executant...Plasa trebuie inglobata in adeziv si nu oricum, altfel nu mai are rolul de armare.Cred   te bagi prea mult in seama ..Nu am spus decat ca mai trebuie o mana de adeziv.

Edited by raducut123, 23 April 2017 - 20:20.


#3407
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postdana84, on 23 aprilie 2017 - 11:34, said:

Inca nu am dat. In poze e doar prima mana, cea in care s-a inglobat plasa. Mai urmeaza una sau doua maini de adeziv - in functie de cum o sa fie nevoie.

View Postraducut123, on 23 aprilie 2017 - 16:06, said:

Oricum, din poze pare ca mai trebuie data o mana de adeziv sa acopere plasa.
Acelasi lucru l-a spus cu 3 posturi mai sus si initiatoarea jurnalului ...ca mai trebuie o mana sau doua de adeziv...de ce crezi ca avea nevoie sa ii confirmi tu acest lucru? :) Eu am impresia ca nu cititi si va treziti comentand aiurea...

#3408
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 12.09.2013
Scuza-ne nu avem toti așa mult timp ca tine...Iar aiurea poate tu comentezi.In postul meu nu e nimic aiurea tehnic.Analizeaza-le pe ale tale si ai grijã ce-i inveti pe cei de aici...

Edited by raducut123, 23 April 2017 - 20:51.


#3409
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007

View Postdana84, on 23 aprilie 2017 - 11:34, said:

Mai urmeaza una sau doua maini de adeziv - in functie de cum o sa fie nevoie.
Dat fiind ca prima mana s-a uscat deja si urmatorul strat va trebui sa inglobeze plasa.

#3410
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Trebuie sa montez cutiile de separatie de la paratraznet si impamantare. Cei care le-ati montat cat mai estetic imi aratati si mie cu poze :D ?
Eu as prefera sa le pun putin ingropate in termosistem, astfel incat fata cutiei sa fie la fata termosistemului. Nu stiu daca sa mai pun si o doza de tencuiala pe langa cutie sau cum sa fac sa fie ok dpdv electric si sa arate si bine ...

#3411
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 26 aprilie 2017 - 09:33, said:

Trebuie sa montez cutiile de separatie de la paratraznet si impamantare. Cei care le-ati montat cat mai estetic imi aratati si mie cu poze Posted Image ?
Eu as prefera sa le pun putin ingropate in termosistem, astfel incat fata cutiei sa fie la fata termosistemului. Nu stiu daca sa mai pun si o doza de tencuiala pe langa cutie sau cum sa fac sa fie ok dpdv electric si sa arate si bine ...
Eu le montez peste izolatie soclu. Pun niste doze aplicate gewis (in polistiren am pus o bucata de lemn ceva mai mare ca doza, pe toata grosimea izolatiei). Pe partea de jos a dozei intru cu platbanda iar pe sus intru cu coborarea de la paratraznet. In doza le unesc si asta e. La mine aspectul nu e foarte important ca sunt pe spate si nu se vad. Dar oricum, nu vor arata rau caci, doza aplicata pe soclu va ramane cativa mm sub nivelul fatadei..(soclu l-am placat  cu 10 cm iar fatada 10cm+3cm tencuiala) Voi pune doza cand le montez dar momentan au prioritate zero:)

#3412
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpcode, on 26 aprilie 2017 - 12:42, said:

Dar oricum, nu vor arata rau caci, doza aplicata pe soclu va ramane cativa mm sub nivelul fatadei..(soclu l-am placat  cu 10 cm iar fatada 10cm+3cm tencuiala) Voi pune doza cand le montez dar momentan au prioritate zero:)
La mine imbinarea se face mai sus pe casa cam la 1.5m de pamant pentru paratrasnet. Pentru impamantare si eu ma gandeam sa montez cutia pe soclu, la intrarea in CT. Si la mine sunt pe "fatada tehnica" insa eu vreau sa arate bine :D
Oricum la impamantare inca nu stiu cum le imbin pentru ca electricianul a scos copexul pentru acest cablu in alta parte fata de unde e platbanda. Nu stiu cum s-a gandit el sa faca imbinarea ... wireless :P

#3413
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
In poze se vede platbanda pentru impamantare, pe unde a scos electricianul copexul si cum arata acum conductorul si platbanda de la paratrasnet.
Attached File  DSC_0387.JPG   148.55K   278 downloadsAttached File  DSC_0388.JPG   813.01K   276 downloadsAttached File  DSC_0389.JPG   120.83K   255 downloads

Tot din randul electricelor, se pare ca o sa am doua tablouri la etaj. Initial voiam sa pun tabloul rulourilor in CT, dar efectiv nu am mai avut unde, asa ca i-am gasit loc la etaj. Si daca puteti crede sau nu, am cumparat initial doua tablouri (unul anul trecut si unul anul acesta) de la acelasi producator, acelasi numar de module si cand le-am pus unul langa celalalt nu semanau deloc Posted Image Unul cu o usa albastruie, celelalt cu doua usite antracit. Mna, evident, au schimbat modelul tablourilor intre timp si pe vechiul model nu l-am mai gasit. Asa ca de voie de nevoie am cumparat doua din modelul nou ...
Attached File  DSC_0396.JPG   113.5K   283 downloads

Intre timp aproape am terminat cu rigipsul, am facut si partea de sus a toboganului de haine (cu emotii, dar a iesit in final de 30x30 cum imi doream) si mi-am dat seama ca nu imi incape cada. Din perete pana la masca de rigips sunt 179 cm, iar cada are 180. Si inca nu am placat cu faianta. Urmeaza sa cumpar cada si sa o dreg la fata locului sa incapa si sa arate bine.
Attached File  DSC_0390.JPG   148.85K   278 downloadsAttached File  DSC_0392.JPG   93.92K   250 downloadsAttached File  DSC_0393.JPG   62.15K   239 downloadsAttached File  DSC_0394.JPG   258.14K   239 downloads

Aici va fii viitorul dressing din dormitorul matrimonial. Si aici am o mica problema la usa - tocul usii e mai lat decat distanta pana la usa dressing-ului. Ma gandesc ca o sa fac tot tocul mai ingust la usa de la camera asta. Nu am vrut sa fac dressingul mai ingust (are 70 cm acuma, iar usa glisanta ocupa vreo 10 cm) pentru ca apoi ajungeam la problema umeraselor care nu mai incapeau bine ...
Attached File  DSC_0395.JPG   218.17K   258 downloads

La exterior se lucreaza la inchiderea sageacului si a paziei cu osb. Evident, nu fara peripetii - acele L-uri neffind puse deloc la poloboc, le cam dau batai de cap mesterilor. Asta e partea mai simplu de remediat, partea mai complicata fiind ca am doua colturi care nu se intalnesc in acelasi plan si se inchide mai ciudat Posted Image Sunt vreo 6 cm care trebuie "pierduti" pe o lungime de 1.5 m. Maine vine mesterul care a facut acoperisul sa vedem ce si cum se mai poate remedia.
Attached File  DSC_0400.JPG   352.42K   253 downloadsAttached File  DSC_0401.JPG   360.42K   247 downloads

Coltul de termosistem care mi-a dat multe batai de cap si care i-a obligat pe baieti sa jongleze cu diferite grosimi de vata. Dar inca un pic si e gata si fatada aceea si pare sa arate bine.
Attached File  DSC_0397.JPG   156.08K   234 downloadsAttached File  DSC_0399.JPG   347.13K   229 downloads

Pe colturi, in partea de sus, cum era mai complicat de decupat si lipt vata bazaltica, am pus vata minerala cu acelasi lambda. Oricum se acupera cu stocatura, ideea era sa nu ramana colturile neizolate.
Attached File  DSC_0398.JPG   389.47K   228 downloads

Cam atat cu pozele pe seara asta. Spor la construit sa aveti pe o vreme asa buna ! Posted Image

Edited by dana84, 26 April 2017 - 21:26.


#3414
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 12.09.2013
Nu cred ca la streasina e bun OSB-ul.As fi pus betonip, aquapanel, ceva din gama asta, dar nu osb...

#3415
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postraducut123, on 26 aprilie 2017 - 21:49, said:

Nu cred ca la streasina e bun OSB-ul.As fi pus betonip, aquapanel, ceva din gama asta, dar nu osb...
De ce? Peste el vin cu xps de 2, adeziv, plasa, coltare si decorativa.

Betonip/aquapanel imi iesea mult mai scump si tot trebuia sa vin peste cu un xps ca sa fie sigur ca nu fisureaza in timp ...

Edited by dana84, 26 April 2017 - 21:52.


#3416
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 12.09.2013
Eu nu recomand nimanui lemn/osb la streasina si pazie...Pe termen scurt e o solutie ieftina.O solutie durabila e cu aquapanel.Cum ajungi acolo sus sa refaci vopseaua, crapaturile sau bulelile in timp?

#3417
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postraducut123, on 26 aprilie 2017 - 21:58, said:

Eu nu recomand nimanui lemn/osb la streasina si pazie...Pe termen scurt e o solutie ieftina.O solutie durabila e cu aquapanel.Cum ajungi acolo sus sa refaci vopseaua, crapaturile sau bulelile in timp?
Sincer nu stiu. Lucrarea asta e din categoria: asa mi s-a recomandat, asa am facut ... Oi vedea eu in timp daca a fost o decizie buna sau nu. Acum oricum nu mai am ce sa ii fac.

#3418
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 26 aprilie 2017 - 21:00, said:

La mine imbinarea se face mai sus pe casa cam la 1.5m de pamant pentru paratrasnet. Pentru impamantare si eu ma gandeam sa montez cutia pe soclu, la intrarea in CT. Si la mine sunt pe "fatada tehnica" insa eu vreau sa arate bine Posted Image
Oricum la impamantare inca nu stiu cum le imbin pentru ca electricianul a scos copexul pentru acest cablu in alta parte fata de unde e platbanda. Nu stiu cum s-a gandit el sa faca imbinarea ... wireless Posted Image
cred ca mai bine o ascundeai si pe aia in soclu:) dar acum asta e, sta si acolo...eu nu as pune-o insa doar in vata....daca vrei sa umbli la cutie pentru o masuratoare, daca nu e prinsa cat de cat solid exista riscul sa se miste zic eu....

#3419
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008

View Postraducut123, on 26 aprilie 2017 - 21:58, said:

Eu nu recomand nimanui lemn/osb la streasina si pazie...Pe termen scurt e o solutie ieftina.O solutie durabila e cu aquapanel.Cum ajungi acolo sus sa refaci vopseaua, crapaturile sau bulelile in timp?

Nu prea ar mai avea voie sa apara crapaturi..totusi e un OSB gros prins sanatos in dibluri..peste care vine XPS cu spuma..peste care adeziv/masa de spaclu cu plasa..Nu zic ca n-or aparea..intr-un oarecare timp..

#3420
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Sapa din poze e aceeasi? e armata?
https://forum.softpe...tach_id=1867995
https://forum.softpe...tach_id=1867996

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate