Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

caut partener capabil sa construiasca webshop bun si sa se ocupe de administrarea siteului + tot ce tine de seo si prezenta online pt 20% din profit

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014
Buna tuturor, am sa fiu cat de scurt si concis pot pt a nu rapi mult din timpul vostru.
  De 3 ani am demarat o afacere in domeniul costumelor la comanda si de cateva luni si a pantofilor executati la comanda. Afacerea merge de 3 ani , creste de la an la an ... ca si profit curat in cea mai slaba luna a anului trecut aceasta find ianuarie am realizat un profit net dupa toate cheltuielile de 2700 ron iar in cea mai buna luna 6500 ron , La sfarsitul anului trecut am apelat la niste ``profesionisti`` in ale webdesignului si a lucrurilor care tin de o pagina web si prezenta online care miau oferit pt 1400 ron constructia unui webshop... zis si facut am cumparat domeniu  am dat bani , au disparut... am lasato balta si am contnuat asa cum a mers si pana atunci afacerea adica vanzand pe facebook...
Acum ma gandesc ca ar fi mult mai benefic daca cineva priceput ar face siteul si sar ocupa de partea aceasta online care mie imi este atat de straina in schimbul a 20% din profit ... un fel de afiliat dar nu platit cu 5-10% ci cu 20 ... poate chiar mai mult asta e deja subiectul de negociere intre mine si cel interesat de aceasta oportunitate. Toti cei interesati sunt rugati sa imi trimita un mesaj privat si discutam detaliile.
Va multumesc anticipat!

Edited by ConradThomas, 28 September 2014 - 23:31.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sa-ti explic, pe scurt, de ce nu merge treaba:
http://www.gandul.in...ornire-12903607
"Un absolvent poate câştiga 2.000 de lei, iar într-un an poate chiar să îşi dubleze salariul."

20% din 2700RON = 540LEI
20% din 6500RON= 1300LEI

Deci esti cu mult sub minimul oferit, in general. De asemenea, ai nevoie de oameni cu ceva experienta, care pot castiga mult mai mult. Abordarea ta nu este deloc fericita.

Edited by dexterash, 29 September 2014 - 00:26.


#3
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

View Postdexterash, on 29 septembrie 2014 - 00:25, said:

Sa-ti explic, pe scurt, de ce nu merge treaba:
http://www.gandul.in...ornire-12903607
"Un absolvent poate câştiga 2.000 de lei, iar într-un an poate chiar să îşi dubleze salariul."

20% din 2700RON = 540LEI
20% din 6500RON= 1300LEI

Deci esti cu mult sub minimul oferit, in general. De asemenea, ai nevoie de oameni cu ceva experienta, care pot castiga mult mai mult. Abordarea ta nu este deloc fericita.

Sa va explic si eu pe scurt : ati omis ca profitul pe care il realizez momentan este prin vanzare primitiva pe facebook, fara site fara reclama fara nimic de genu ...
Evident oferta nu este pt toti, cei care doresc sa munceasca ca angajati  nu sunt cei pe care ii caut... eu caut un partener cu care sa inaintam  mult peste salariul unui angajat.
un alt aspect pe care il omiteti este ca un angajat va sta si va lucra la foc automat x ore pe zi  pt acelasi salariu .... pe mine nu ma intereseaza ca isi face treaba intro ora sau in 10 , ca isi face noaptea treaba sau ziua ...e liber atata timp cat lucrurile avanseaza in cea ce are el de facut.

Edited by ConradThomas, 29 September 2014 - 00:48.


#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu nu prea omit aspecte, era ideea ca nimeni nu se "inhama" la asa ceva pe astfel de promisiuni/sume/procente atat de mici, mai ales ca iti bazezi afacerea pe mediul online. Ba mai mult, nu sta doar in munca lui profitul, ci si in munca ta, iar tu nu vii cu nici o garantie.
La momentul actual, profitul tau (integral) este sub potentialul de castig ca salariat(10.000 RON). Asta ca sa nu discutam ca "freelancerii" - cei pe care ii cauti tu, castiga si mai mult de 2500euro/luna. Nu ies calculele, nici macar pe termen mediu. Poate trebuie sa-ti regandesti abordarea.

P.S. 1400 de lei era acum cam 4-6 ani doar programarea unui site de comert electronic cat-de-cat serios, fara SEO, fara Marketing, fara continut, fara Social Media(FB/Twitter/Reddit/etc), fara reclame - adica strict scheletul lui cap-coada. Putin ai dat, putin spre deloc ai primit. La fel se va intampla si in cazul procentelor oferite de tine.

#5
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

View Postdexterash, on 29 septembrie 2014 - 00:55, said:

Eu nu prea omit aspecte, era ideea ca nimeni nu se "inhama" la asa ceva pe astfel de promisiuni/sume/procente atat de mici, mai ales ca iti bazezi afacerea pe mediul online. Ba mai mult, nu sta doar in munca lui profitul, ci si in munca ta, iar tu nu vii cu nici o garantie.
La momentul actual, profitul tau (integral) este sub potentialul de castig ca salariat(10.000 RON). Asta ca sa nu discutam ca "freelancerii" - cei pe care ii cauti tu, castiga si mai mult de 2500euro/luna. Nu ies calculele, nici macar pe termen mediu. Poate trebuie sa-ti regandesti abordarea.

P.S. 1400 de lei era acum cam 4-6 ani doar programarea unui site de comert electronic cat-de-cat serios, fara SEO, fara Marketing, fara continut, fara Social Media(FB/Twitter/Reddit/etc), fara reclame - adica strict scheletul lui cap-coada. Putin ai dat, putin spre deloc ai primit. La fel se va intampla si in cazul procentelor oferite de tine.

suma pe care am platito era doar pt un webshop  care ar fi utilizat un soft standard de ecomerce...nu ceva custom made ...si designul era un template cumparat modificat putin .
cat despre garantii... cred ca ultimul om care ar trebui sa se gandeasca la garantii ar fi acela care primeste oportunitatea de a se baga in ceva deja functional ceva ce produce si creste an de an . Eu insa as avea de gandit pe mana cui dau ceva pt care am muncit si inca muncesc . Inteleg punctul tau de vedere dar cred ca nu vedem problema in complexitatea ei.... tu nu esti antreprenor eu nu sunt programator ... Sa o lasam balta si sa incarcam topicul aiurea.... In continuare ii astept pe cei care sunt interesati .

Edited by ConradThomas, 29 September 2014 - 01:08.


#6
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Sfatul meu.
Cumpara un template cu ecommerce integrat la $50 ca`i plin netul acum. Cauta un indian (nu autohton) pe net sa ti`l puna online sau invata tu ca nu`i greu si customizeaza din admin panel ca`i totul mura`n gura. Si baga restul banilor in reclama ca aia`i importanta, pt inceput ar trebui sa fie arhideajuns la nivelul afacerii tale.

#7
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

View Postrid, on 29 septembrie 2014 - 01:08, said:

Sfatul meu.
Cumpara un template cu ecommerce integrat la $50 ca`i plin netul acum. Cauta un indian (nu autohton) pe net sa ti`l puna online sau invata tu ca nu`i greu si customizeaza din admin panel ca`i totul mura`n gura. Si baga restul banilor in reclama ca aia`i importanta, pt inceput ar trebui sa fie arhideajuns la nivelul afacerii tale.

Suna simplu...problema e ca sunt absolut afon la tot ce tine de un site ... si avand in vedere ca as dori sa furnizez si costume din gama high end  nu doar astea pt marea masa ca si acum ..si siteul ar trebui sa arate cat de cat ...

#8
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Aci o sa gasesti o tona de templateuri high-end in care s`au investit mii de ore de munca si pe care nu ti le poate oferi nici un smekeras cu 14mil. Incepe de aici ca sigur gasesti ceva simplu de prezentare pt costumele tale si care este si optimizat pt toate deviceurile. Macar pleci de la o baza si cauti pe cineva care sa`ti lucreze la template si sa`l adapteze pt tine. Inca odata, banii ii bagi in advertising si promovare si nu in site. Cand o sa ai un buget si te 'respecti' poti comanda un site custom.

#9
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

View Postrid, on 29 septembrie 2014 - 01:19, said:

Aci o sa gasesti o tona de templateuri high-end in care s`au investit mii de ore de munca si pe care nu ti le poate oferi nici un smekeras cu 14mil. Incepe de aici ca sigur gasesti ceva simplu de prezentare pt costumele tale si care este si optimizat pt toate deviceurile. Macar pleci de la o baza si cauti pe cineva care sa`ti lucreze la template si sa`l adapteze pt tine. Inca odata, banii ii bagi in advertising si promovare si nu in site. Cand o sa ai un buget si te 'respecti' poti comanda un site custom.

Multumesc mult pentru raspunsul tau . Am sa ma uit ce gasesc pe aici si daca gasesc pe cineva sa il modifice sa imi fie lucrativ ..

#10
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Ce trebuie sa faca mai exact acest webshop? Se poate folosi OpenCart. Eu l-am folosit cu succes in cazul unui magazin cu produse pentru animale de companie.

Pune link cu site-ul actual.

#11
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Nu merge asa. Nimeni nu se baga la munca concreta si plata pe promisiuni viitoare. Banii si site-ul.
Un site calumea facut de un programator calumea si serios cu istoric bun si verificabil costa destul de multicel dar nu trebuie sa te strangi la punga la ce e mai important. De multe ori e mult mai scump un site ieftin. Site-ul e cartea ta de vizita mai ales ca ai produse high end. Degeaba bagi bani la greu in publicitate cand omul intra pe site-ul tau si vede o ieftinaciune facuta pe genunchi de un indian parlit. Magazinul tau nu va prezenta credibilitate nici in ochii unui nestiutor.

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@Tipiric, are nevoie de un simplu site de prezentare cu posibilitate de comanda online... nu e nevoie de vreun mare "programator" pentru asta, wordpress + certificat SSL (optional) + un template potrivit e suficient.

Edited by LensFlare, 29 September 2014 - 04:48.


#13
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Exact, ai nevoie de ceva relativ simplu. Nu fa prostia sa dai zeci de milioane pe site pt ca momentan nu iti permiti si nici nu ai nevoie de vreun amazon al onlineului. Vezi ca multe siteuri ai scris in partea de jos de cine e facut, te poti uita si poti contacta firma respectiva pt un pret. Si inca ceva, tu pe facebook ai vandut pt ca a fost usor sa-ti faci reclama si ai avut acces usor la cumparatori, dar sa aduci lumea pe siteul tau e mult mai greu si mai costisitor. Rescrie oferta, ofera 1000 lei la terminarea siteului, 20% din profiturile de pe facebook si 10% extra din cele generate de site pentru primele 2 luni (ca sa-l faci sa se ocupe serios) apoi ramane 20% din tot cum ai zis tu dar ai grija, nu pe timp nelimitat. Dar asta sa o faci doar cu cineva care iti poate prezenta un portofoliu de siteuri de care esti multumit.

#14
ConradThomas

ConradThomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.02.2014

View Postbogdan286, on 29 septembrie 2014 - 01:57, said:

Ce trebuie sa faca mai exact acest webshop? Se poate folosi OpenCart. Eu l-am folosit cu succes in cazul unui magazin cu produse pentru animale de companie.

Pune link cu site-ul actual.
Acest web shop trebuie sa ofere clientului posibilitatea de a alege din modelele expuse si cum e vorba de costume la comanda si pantofi la comanda in locul acelei ferestre unde la un magazin cu haine standard omu isi alege marimea ...in cazul meu ar fi nistre rubrici cu masuri pe care el trebuie sa le completeze si acestea sa ajunga la mine in mail sau ma rog , ca o fisa de comanda in care sa apara modelul ales si dimensiunile pe care el lea scris ina cele rubrici

#15
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Cauti o agentie de seo sau un freelancer? Daca esti interesat de o agentie, iti recomand: http://www.iagency.ro . Lucrez de ceva timp cu ei si sunt multumit.

Edited by danbooks23, 29 September 2014 - 15:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate