Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Taxe vamale haine SUA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
ladyseek

ladyseek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.09.2014
Buna

As avea o idee de afacere.Ideea este de mult folosita ,dar pentru mine nu asta conteaza ci magazinele de unde le cumpar.Totul ar suna cam asa :cumpar haine online din Sua si imi fac magazin online unde sa le vand mai departe in Romania.Acum nici nu stiu daca o sa am dreptul sa le vand online sau o sa vina cineva la mine sa ma traga de maneca.Pe site-urile celor de la care cumpar scrie ca ma pot afilia cu ei sau ca pot cumpara de la ei ca mai apoi sa le comercielizez eu mai departe si daca e asa pot sa mi pun adaos dupa bunul plac?Nu sunt produse de lux,nici facaturi.

Daca totul ar merge ca pe roate si as putea sa fac lucrul asta intrebarea este daca e rentabil?Din cate am inteles se platesc taxe vamale destul de mari(pentru tot ce depaseste 150$) si tva pentru haine importate din afara UE.Spre  exemplu pentru un pachet de 3000 $ numai tva-ul este 720$ +taxele vamale nici nu vreau sa ma gandesc.Adica eu am platit produsul am platit transportul,trebuie sa va platesc voua ca ce?

Care ar fi diferenta daca fac comanda pe persoana fizica sau firma?Si daca mi-as face magazin online pot sa vand produsele fara sa platesc tva?
Exista vre-un mod prin care sa pacalesc sistemul,sa nu mai platesc taxe si tva spre exemplu daca as cumpara  pe firma altcuiva din afara si transportul ar fi in Romania la adresa mea tot ar trebui sa platesc???Stiu ca am o mie de intrebari dar nu prea stiu cu ce se mananca. Are cineva idee cum merge si poate sa ma lamureasca si pe mine?Multumesc anticipat as aprecia orice raspuns din partea celor care va pricepeti:)

#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Adica tu vrei sa primesti sfaturi despre cum sa faci evaziune fiscala?

Legal, pe scurt, la orice intra in UE se plateste TVA si orice vanzare online in Romania se face "pe firma" (PF, SC).

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
NU! Nu se poate ce vrei tu... chiar daca reusesti intr-un fel sau altul sa nu platesti taxele la vama, la primul control ai pus-o...

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postladyseek, on 27 septembrie 2014 - 12:47, said:


Exista vre-un mod prin care sa pacalesc sistemul,

Nu.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
P.S. Au incercat unii cu mult mai multa experienta pe partea de vanzari si nu au reusit: http://www.mediafax....iscala-12940196

#6
ladyseek

ladyseek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.09.2014
ok,deci am inteles,coletul fara tva si taxa vamala nu are cum sa treaca.Am intrebat chestia asta pentru ca eu mi-am facut o comanda pentru uzul propriu ,nu depasea 120$ si a trebuit sa platesc 70 de lei taxe ceea ce nu mi se pare normal.
Deci tva si taxe platesc din start la vama,dar eu cu magazinul meu online daca le vand produsele cumparatorilor mai trebuie sa platesc iar Tva??

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postladyseek, on 27 septembrie 2014 - 13:12, said:

ok,deci am inteles,coletul fara tva si taxa vamala nu are cum sa treaca.Am intrebat chestia asta pentru ca eu mi-am facut o comanda pentru uzul propriu ,nu depasea 120$ si a trebuit sa platesc 70 de lei taxe ceea ce nu mi se pare normal.
Dar de ce nu ti se pare tie normal? Conform carei legi nu ti se pare tie normal? Sau crezi ca sistemul fiscal/financiar functioneaza pe "pareri"?

View Postladyseek, on 27 septembrie 2014 - 13:12, said:

Deci tva si taxe platesc din start la vama,dar eu cu magazinul meu online daca le vand produsele cumparatorilor mai trebuie sa platesc iar Tva??
Da(diferenta de TVA). Si impozit pe profit/venit.

#8
ladyseek

ladyseek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.09.2014
Nu sa functioneze pe pareri ,dar nici sa mi ia mie bani din buzunar,adica am platit produsul si transportul ,tu imi iei mie bani ca port haina sau cum?

Si care e  diferenta de tva,deci bun platesc de 2 ori tva ul + taxe vamale+ impozit 16% ;Si daca imi pun adaos de 100% sa scot profit nu prea vad cum.
Deci cum naiba fac oamenii astia bani din haine decat daca ceva nelegal e la mijloc

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca-ti pui astfel de intrebari, nu pricepi de ce se plateste tva, vrei sa importi haine de 3000$ pe persoana fizica, zic sa te lasi de asemenea afaceri si ocupa-te de altceva. De ex agricultura, mai poti primi si subventii...

#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postladyseek, on 27 septembrie 2014 - 13:47, said:

Nu sa functioneze pe pareri ,dar nici sa mi ia mie bani din buzunar,adica am platit produsul si transportul ,tu imi iei mie bani ca port haina sau cum?

Si care e  diferenta de tva,deci bun platesc de 2 ori tva ul + taxe vamale+ impozit 16% ;Si daca imi pun adaos de 100% sa scot profit nu prea vad cum.
Deci cum naiba fac oamenii astia bani din haine decat daca ceva nelegal e la mijloc
Nu ai platit produsul. Produsul inseamna materie prima + cost producatori + diverse care implica productia/vanzarea + taxe care difera de la tara la tara si de la continent la continent.

Pana nu este dovedit, nu este nelegal(ilegal adica).  Iar cand va fi dovedit(ca in exemplul articolului de mai sus), vor suporta consecintele.
Pe de alta parte, "afacerile" nu se fac cu iau din stanga dau in dreapta, fara negocieri/discounturi/marketing si alte treburi.

#11
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Pai platesti de doua ori TVA pentru ca tu vrei sa iei pe persoana fizica si sa vinzi pe firma ... Ia incearca sa iei pe firma si sa vinzi tot pe aceeasi firma, dar legala ca sa iti deduci tva-ul.

#12
WindyZ

WindyZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 15.08.2013
E ok pana te prinde.. :))

#13
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postladyseek, on 27 septembrie 2014 - 12:47, said:

Exista vre-un mod prin care sa pacalesc sistemul,sa nu mai platesc taxe si tva spre exemplu
Forumul Softpedia nu incurajeaza eludarea legilor in vigoare.
Topic inchis.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate