Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Cum ajung la ...

- - - - -
  • Please log in to reply
1098 replies to this topic

#19
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postmnezo, on Aug 5 2007, 16:06, said:

Clic aici. Probabil asta cauti. E la statia de metrou Industriilor, ultima de pe magistrala M3. O iei de la Gara de Nord spre statia Eroilor, de acolo schimbi.
Merci. Dupa multitudinea de masini rosii din parcare, acolo cred ca ca este.

#20
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Am o intrebare: cum as putea sa ajung de la unchiul meu (Bd. Unirii, in dreptul liceului "Mihai Eminescu") pana langa Marriot, cu mijloacele RATB? De asemeni, tot de la Unirii as vrea sa ajung la "Caru cu bere" (colt cu Calea Victoriei) Cate statii am de parcurs si in cate minute as putea sa fac aceste doua trasee, cu tot cu mersul pe jos?

#21
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postduculeana, on Aug 8 2007, 21:04, said:

Am o intrebare:
1.cum as putea sa ajung de la unchiul meu (Bd. Unirii, in dreptul liceului "Mihai Eminescu") pana langa Marriot, cu mijloacele RATB?
2.De asemeni, tot de la Unirii as vrea sa ajung la "Caru cu bere" (colt cu Calea Victoriei) Cate statii am de parcurs si
3.in cate minute as putea sa fac aceste doua trasee, cu tot cu mersul pe jos?
1.daca esti pe partea cu CNME traversezi pe partea cealalta, dreapta pe bulevard, pina la capat la 32, stinga pe linga Gregory's/ Fornetti si ce mai e p-acolo ( alea multe printre care si tiganii cu tarabe si "diverse chestii pe linga gurile de metrou) , traversezi podul, dreapta si iei 385 din statie de la Han. ai de mers...nu stiu exact cite statii, nu stau niciodata sa le numar, orium, pina sus la Marriott.

2.pentru Caru cu bere traversezi bulevardul din dreptul liceului si mergi putin spre Unirea, pina la primul gang. o iei prin gangul spre Amnezia ( o "cafenea" in spatele blocurilor, linga Loteria Romana, unde ne faceam veacul pe vremea mea la orele de mate :P ), ocolesti cladirea loteriei prin dreapta cum vii tu, ministerul...finantelor-nu-stiu-ce (parca) si mergi pe straduta aia pina in splai, faci stinga, traversezi podul si o iei in sus pe calea victoriei?

3. pentru Marriott....in maxim 10 min ajungi la 385, hai sa zicem ca astepti 10 min si ca mai faci inca 5-10 min cu autobuzul, ia-ti si tu cam 30-40 min timp pt asta. ( Se poate ajunge mai repede-dupa parerea mea- pe jos, da' ai zis ca vrei cu ratb). Pentru cealalta...in 5 min esti la pod, inca vreo 10-15 - depinde de ritmul in care te misti- ia-ti tot cam atit.

PS- ai avut 3 intrebari, nu una. :)
PS2- sunt pulbere la dat indicatii de genul asta :)- adica nu intelege nimeni ce trebuie sa faca daca explic eu :lol: , desi eu ma descurc super in stilul asta

Edited by rox, 08 August 2007 - 20:36.


#22
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Multumesc.  :) La punctul 2 insa am o nedumerire: chiar nu mai circula nici un autobuz sau troleu pe Calea Victoriei sau prin preajma? Nu pot sa iau si metroul de la Unirii pana la Victoriei si de acolo sa ma intorc pe jos pana la Caru'? Cred ca mai mult de 10 minute n-ar trebui sa-mi ia. Varianta pe care mi-ai dat-o o stiam si eu, chiar am parcurs-o acum cativa ani, dar pe jos, pe langa sediul mare CEC, Bancorex, Muzeul de Istorie.
Iata harta traseelor RATB actualizata:
[ http://img441.imageshack.us/img441/5555/ratbco1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by duculeana, 08 August 2007 - 20:54.


#23
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postduculeana, on Aug 8 2007, 21:49, said:

Multumesc.  :) La punctul 2 insa am o nedumerire: chiar nu mai circula nici un autobuz sau troleu pe Calea Victoriei sau prin preajma? Nu pot sa iau si metroul de la Unirii pana la Victoriei si de acolo sa ma intorc pe jos pana la Caru'? Cred ca mai mult de 10 minute n-ar trebui sa-mi ia. Varianta pe care mi-ai dat-o o stiam si eu, chiar am parcurs-o acum cativa ani, dar pe jos, pe langa sediul mare CEC, Bancorex, Muzeul de Istorie.
ba sigur ca ai putea, dar mie mi se pare de un milion de ori mai departe si mai mult de mers asa. Ma rog, acuma fiecare alege varianta cea mai buna pentru el, dar ca sa vezi cam cit e de mers asa orientativ, uita-te aici

#24
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
pana la carul cu bere o iei pe picioare, 10 minute iti ia
metrou victoria cred ca e la vreo 4km distanta :), in capatul celalt de calea victoriei

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Si pina la Mariott merita sa mergi pe jos, maxim 20 minute. Sau mergi pe jos pina la coltul Casei Poporului (unde incepe 13 Septembrie) si iei 136 care urca pina la Mariott. Ca sa ajungi mai scurt acolo mergi prin spatele blocurilor, pe la Antim, si iesi pe linga o bisericuta direct in bulevard, la intersectia cu 13.

La Caru cu Bere chiar n-ai cum sa ajungi altfel decit pe jos.

Edit: m-am uitat acu la harta aia, e veche de vreo 5 ani, multe sunt schimbate, nu te lua dupa ea. Nu e nimic actualizat acolo.

Edited by abancor, 09 August 2007 - 15:09.


#26
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postabancor, on Aug 9 2007, 16:08, said:

Si pina la Mariott merita sa mergi pe jos, maxim 20 minute. Sau mergi pe jos pina la coltul Casei Poporului (unde incepe 13 Septembrie) si iei 136 care urca pina la Mariott. Ca sa ajungi mai scurt acolo mergi prin spatele blocurilor, pe la Antim, si iesi pe linga o bisericuta direct in bulevard, la intersectia cu 13.

La Caru cu Bere chiar n-ai cum sa ajungi altfel decit pe jos.

Edit: m-am uitat acu la harta aia, e veche de vreo 5 ani, multe sunt schimbate, nu te lua dupa ea. Nu e nimic actualizat acolo.
Nu prea cred. Vorbesc din surse oficiale, dupa site-ul Primariei Municipiului Bucuresti, actualizat permanent. Poate te referi la harta de mai jos ca cea veche. Un exemplu concret: am facut comparatie si cu traseele autobuzelor de pe site-ul RATB, iar linia 110 prezentata pe harta cu cap de linie la statia CFR Constanta nici nu mai exista, s-a desfiintat. Facand comparatie cu prima harta prezentata de mine vei vedea ca nu vei mai gasi aceasta linie. Si exemplele pot continua, le poti descoperi chiar singur daca ai rabdare.

#27
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
PMB e la fel ca orice alta institutie de stat, centrala sau locala din Romania, adica delasatoare, stupida, cu angajati varza etc. E treaba ta daca nu ma crezi, da io iti zic ca sunt trasee pe harta aia pe care o crezi tu actualizata care nu mai exista de 4-5 ani. Io as zice sa ma crezi pe cuvint, ca sunt din Bucale. Iti dau 2 exemple: s-au desfiintat de nu stiu cind liniile expres 781 si 784, iar capatul de tramvai Piata Rahova la fel (unde zic hartile tale ca intoarce 4).

PS: RATB e cel mai stupid dintre toti, inca are pe site harta din 2002, complet depasita. Ei, furnizorii serviciului, nu sunt in stare sa publice o harta calumea. Noroc ca reteaua de metrou evolueaza lent :D

Edited by abancor, 09 August 2007 - 16:26.


#28
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ei, hai sa nu fim chiar asa chitibusari  :P Pe cine crezi ca intereseaza liniile 781 si 784, ca oricum, degeaba nu s-au desfiintat, probabil din cauza afluxului scazut de calatori. Cat despre desfiintarea capatului Piata Rahova al tramvaiului 4, cred ca e oarecum justificata, fiindca pe acolo circula si autobuzul 220.
Din 12 august se va desfiinta si tramvaiul 43 Piata Presei Libere - Gara de Nord.
P.S.: Intre timp am observat ca pe harta e prezenta si linia 2, care s-a desfiintat de curand. O fi "linia fantoma", mai stii? :D

Edited by duculeana, 09 August 2007 - 16:46.


#29
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Cum pot ajunge in Snagov, sat Ciofliceni (cu transportul in comun bineinteles)?
RATB ar avea o linie, 444, insa sant doua probleme: prima, dupa un articol pe care l-am citit se pare ca nu a fost infiintata, si a doua, chiar daca a fost infiintata, pe site-ul lor scrie ca prima cursa este pe la 4 dimineata, ultima pe la ora 20,00 , ore care ma dezavanteajeaza 300%.


PS Cand zic transport in comun ma refer nu neaparat la ratb(de fapt, chiar exclus), ci mai degraba la autobuze, microbuze etc de la firme  particulare.
O sa ma interesez si de tren, dar nu e prima mea optiune.
Multumesc.


LE Nu exista tren??!!!! Cel putin nu pe site-ul CFR ..  :huh:

Edited by nile, 09 August 2007 - 22:15.


#30
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postnile, on Aug 9 2007, 23:10, said:

Cum pot ajunge in Snagov, sat Ciofliceni (cu transportul in comun bineinteles)?



mergi in piata presei libere, chiar unde intoarce tramvaiul 41.
acolo e statia de microbuze si intrebi care merge la ciofliceni. sunt cam la 30-45 de minute si costa max 5 lei.

#31
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Posttrestie-de-balta, on Aug 10 2007, 07:50, said:

mergi in piata presei libere, chiar unde intoarce tramvaiul 41.
acolo e statia de microbuze si intrebi care merge la ciofliceni. sunt cam la 30-45 de minute si costa max 5 lei.
:worthy: You are in my prayers!

#32
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Hello!
Imi explica si mie cineva cum ajung in constanta la caminul 3(pescarie) de la gara?

#33
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postrox, on Aug 14 2007, 11:53, said:

Hello!
Imi explica si mie cineva cum ajung in constanta la caminul 3(pescarie) de la gara?
Salut Rox! Caminele de la pescarie se afla in partea de nord a orasului, unde poti ajunge de la Gara cu autobuzul 40 pe care scrie PESCARIE. Este chiar cap de linie pe timp de iarna. Intrebi soferul si el te va anunta unde trebuie sa cobori (o statie inaintea hotelului Perla).

#34
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postduculeana, on Aug 14 2007, 18:50, said:

Salut Rox! Caminele de la pescarie se afla in partea de nord a orasului, unde poti ajunge de la Gara cu autobuzul 40 pe care scrie PESCARIE. Este chiar cap de linie pe timp de iarna. Intrebi soferul si el te va anunta unde trebuie sa cobori (o statie inaintea hotelului Perla).
...cu o mica rectificare.. Pescarie este tot timpul anului cap de linie pentru autobuzul 40. Acolo trebuie sa cobori, mergi un un pic inapoi, cam 100 m, inspre oras (nu inspre Mamaia) si o sa-l vezi.. este spre mare. Nu conteaza in perioada asta ce autobuz 40 iei, deoarece singurul autobuz care circula este 40 Pescarie (40 Campus circula numai in timpul anului universitar).

#35
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postammon06, on Aug 15 2007, 03:18, said:

...cu o mica rectificare.. Pescarie este tot timpul anului cap de linie pentru autobuzul 40. Acolo trebuie sa cobori, mergi un un pic inapoi, cam 100 m, inspre oras (nu inspre Mamaia) si o sa-l vezi.. este spre mare. Nu conteaza in perioada asta ce autobuz 40 iei, deoarece singurul autobuz care circula este 40 Pescarie (40 Campus circula numai in timpul anului universitar).
:lol: Ai uitat ca pana acum 2-3 ani 40 mergea vara pana in Mamaia, ca si 41? Apoi intorcea chiar in dreptul hotelului Dobrogea si apoi iar pe Bd. Mamaia?

#36
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Geija mare la dulaii de acolo. Stiu un profesor francez care a ramas nemancat o nopate din cauza lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate