Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum ajung la ...

- - - - -
  • Please log in to reply
1098 replies to this topic

#1
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Salut. Trebuie sa ajung in 3 locatii diferite in Bucuresti si nu stiu pe unde. Daca poate cineva sa-mi dea informatii despre cum pot ajunge de la Gara de Nord pana la oricare din ele, raman dator  ;)
1. Bdul M. Kogalniceanu nr. 36-46 sector 5 - Universitatea Bucuresti
2. Bdul Vasile Milea 4A, sector 6 - Sediu Vodafone
3. Splaiul Independentei 313, sector 6, Bucuresti - Politehnica, Fac de Automatica si Calc.
Pot sa ajung in toate locatiile astea in maxim 5 ore? Merci.

Edited by CoBr4, 19 January 2011 - 12:19.


#2
Eminovici

Eminovici

    ZEN member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 14.06.2005
Cu o hartă poți și în mai puțin dar dacă nu stai decât un minut la fiecare; deci, schimbă-ți planul.

#3
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 ammon06, on Jul 17 2007, 02:09, said:

Salut. Trebuie sa ajung in 3 locatii diferite in Bucuresti si nu stiu pe unde. Daca poate cineva sa-mi dea informatii despre cum pot ajunge de la Gara de Nord pana la oricare din ele, raman dator  ;)
1. Bdul M. Kogalniceanu nr. 36-46 sector 5 - Universitatea Bucuresti
2. Bdul Vasile Milea 4A, sector 6 - Sediu Vodafone
3. Splaiul Independentei 313, sector 6, Bucuresti - Politehnica, Fac de Automatica si Calc.
Pot sa ajung in toate locatiile astea in maxim 5 ore? Merci.


de oriunde viii, iei metroul pana la universitate si ajungi la prima locatie.

apoi pleci cu metroul o statie pana la unirii, il schimbi pe tronsonul 1 pana la eroilor si de acolo cobori si-l schimbi pentru inca o statie pana la politehnica.
sediul e cum iesi de la metrou.

facultatea de automatica nu stiu cum ajungi.

#4
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
vezi ca la 36-46kogalniceanu este facultatea de drept.cea mai apropiata statie de metrou este eroilor.

Edited by moshuroshu, 17 July 2007 - 09:40.


#5
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
in splaiul independentei 313 este politehnica,la doi pasi de vasile milea



http://www.admitere....?action=contact

http://www.unibuc.ro/ro/fac_fdrept_ro

Edited by moshuroshu, 17 July 2007 - 09:49.


#6
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 Eminovici, on Jul 17 2007, 02:14, said:

Cu o hartă poți și în mai puțin dar dacă nu stai decât un minut la fiecare; deci, schimbă-ți planul.
Ajunge si pe jos, locatiile sunt apropiate max 3 km, are si RATB daca e mascohist dar sincer recomand metroul - Eroiilor - Politehnica si pe jos de La Voda la Poli ca-s una langa alta. Daci maxim o ora si ceva (varianta pe jos)- mediu 20-30 min : metrou/pe jos
Totusi nu traverseaza orasul si nu stiu cum poti zice ca nu ajung 5 ore  :cursing: .

Edited by rvic77, 17 July 2007 - 11:05.


#7
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Merci mult tuturor pt informatii... Nu pare asa de greu sa ajung in 5 ore la toate (in special ca pot ajunge numai cu metroul).

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Din fata garii, de la coloane, iei troleibuzul 85 pina la Berzei/Pirvan. Sunt citeva statii, 4 cred. Apoi mai mergi 5 minute pe jos si esti la Drept. Total maxim 30 minute. De acolo te bagi la metrou Eroilor si il iei pe cel de Militari (Industriilor) o statie, pina la Politehnica. Vei vedea sediul Vodafone pe bulevardul care coboara inspre Grozavesti, cel cu linie de tramvai. Alte maxim 20 minute, cu tot cu mers pe jos. De aici poti merge pe jos, vreo 15 - 20 minute, pina la Automatica. Tre sa gasesti cea mai apropiata intrare in parcul Politehnicii, dupa care sa cauti facultatea. In felul asta ai transporturi directe, fara sa schimbi metroul. 4 statii de troleibuz, apoi 1 de metrou, apoi pe jos. De la Poli cauta statia de metrou Semanatoarea (e mai aproape decit Grozavesti, e pe chei) si mai ai 3 statii directe pina la gara. Alte maxim 20 minute. Total drumurile ti-ar lua 1 ora jumate, maxim 2 cu mersul pe jos si cautatul, de la gara inapoi la gara. Deci mai ai 3 ore sa iti rezolvi treburile.

#9
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

 abancor, on Jul 17 2007, 14:29, said:

Din fata garii, de la coloane, iei troleibuzul 85 pina la Berzei/Pirvan. [ ... ]. Deci mai ai 3 ore sa iti rezolvi treburile.
Merci.  ;)

#10
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cel mai bine, mai intai de la Gara te duci la ultimele 2 locatii, care sunt una langa alta si destul de aproape de Gara. Iei 105 din fata garii (de la coloane), cobori la Apaca (4-5 statii). Acolo in intersectie e Vodafone, si la doua minute de mers pe jos pe Bd. Iuliu Maniu e Facultatea de Automatica/Politehnica (mai e intr-adevar o intrare pe splaiul independentei, dar Politehnica e mare si facultatea pe care o cauti e la intrarea de pe iuliu maniu).

Dupa ce termini treaba traversezi Iulu Maniu pe partea cealalta si iei autobuz 336 pana la Universitate. Si s-ar putea sa mai fie si 136 sau 236 tot pana la Universitate si niste trolee, nu mai stiu.

Cu 2 autobuze ai rezolvat.

Edited by don_dannielo, 17 July 2007 - 15:40.


#11
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

 don_dannielo, on Jul 17 2007, 16:12, said:

Cel mai bine, mai intai de la Gara te duci la ultimele 2 locatii, care sunt una langa alta si destul de aproape de Gara. Iei 105 din fata garii (de la coloane), cobori la Apaca (4-5 statii). [..]
Cu 2 autobuze ai rezolvat.
Solutia ta pare cea mai scurta. O sa vad maine cum fac, la RATB mi-e ca o sa mor de caldura in autobuzele alea si in inghesuiala. Daca o sa fie ok afara, o sa iau ratb-ul. Danke.

#12
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Solutia lui dannielo e cea mai scurta (eu am crezut ca tre sa mergi in ordinea in care le-ai scris), dar ar trebui sa confirme cine a circulat recent daca mai circula 105 pe acel traseu, pentru ca o bucata din traseul dintre Gara si Grozavesti e inchis pentru constructia pasajului Basarab. Probabil e deviat pe undeva, dar tot la Apaca ajunge.

Din 336 nu cobori la Universitate, cobori imediat dupa Eroilor, acolo e Facultatea de Drept. Intrebi prin autobuz.

#13
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Gata, am mers si m-am si intors. Am ales variantele cu metroul pt ca in autobuze in Bucuresti se pare ca temperatura depaseste 50 de grade  :o si abia poti sa respiri. In metrou e mai ok (pana iesi la suprafata).
Un lucru n-am sa-l inteleg niciodata.. cum e posibil sa faci intre Constanta si Bucuresti cu rapidul 6 ore? (5 ore normal + 1 intarziere si la dus, si la intors)  :cursing: Inteleg ca e nu-stiu-ce portiune in constructie.. dar .. chiar asa??
Oricum.. merci tuturor de indicatii.. chiar m-au ajutat..

#14
adicristea

adicristea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.03.2006

 ammon06, on Jul 19 2007, 02:29, said:

Gata, am mers si m-am si intors. Am ales variantele cu metroul pt ca in autobuze in Bucuresti se pare ca temperatura depaseste 50 de grade  :o si abia poti sa respiri. In metrou e mai ok (pana iesi la suprafata).
Un lucru n-am sa-l inteleg niciodata.. cum e posibil sa faci intre Constanta si Bucuresti cu rapidul 6 ore? (5 ore normal + 1 intarziere si la dus, si la intors)  :cursing: Inteleg ca e nu-stiu-ce portiune in constructie.. dar .. chiar asa??
Oricum.. merci tuturor de indicatii.. chiar m-au ajutat..

Pentru ca temperaturile depasesc 60grade in șine s-a convenit ca trenurile sa circule cu 20-30km/h mai putin decat in mod normal. De aici apar si intarzierile. Iar asta e un lucru bun. Preferi sa ajungi cu o ora mai tarziu sau deloc?

#15
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 adicristea, on Jul 19 2007, 08:56, said:

Pentru ca temperaturile depasesc 60grade in șine s-a convenit ca trenurile sa circule cu 20-30km/h mai putin decat in mod normal. De aici apar si intarzierile. Iar asta e un lucru bun. Preferi sa ajungi cu o ora mai tarziu sau deloc?
Oarecum off topic: da' in alte tari cind sint 60 de grade cum de merge TGV -ul sau RAI-ul? Astea-s bancuri romanesti, ca tine figura si nu platesc despagubiri calatorilor

Edited by Aprilia, 19 July 2007 - 14:37.


#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,079
  • Înscris: 07.07.2006
Se lucreaza la sina, asta e problema, in plus, in Bucale se intra deviat, prin Chitila, numai acolo se pierde o ora.

#17
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
Revin cu o noua intrebare..
Are cineva idee unde este sediul central Coca Cola in Bucuresti? Si daca da.. cum se ajunge acolo?  ^_^
Merci..

#18
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Clic aici. Probabil asta cauti. E la statia de metrou Industriilor, ultima de pe magistrala M3. O iei de la Gara de Nord spre statia Eroilor, de acolo schimbi.

Edited by mnezo, 05 August 2007 - 15:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate