Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Aparat sudura invertor sau transformator ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Viorel, te asigur ca @em2006, stie despre sudura mai mult decat oricine de pe forumul acesta. Stie si ce sunt IGBT mai bine ca tine sau ca mine. Si cu tot respctul, parca nici tonul tau nu e chiar potrivit.
http://www.emil.matei.ro/weldinv3.php

Edited by pisicamatache, 27 September 2014 - 06:38.


#20
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu știu ce știe el despre sudură și dacă a luat la rând toate procedeele de sudare așa cum am făcut-o eu în ultimii 31 de ani de muncă,dar faptul că a spus câteva lucruri că chipurile s-ar mai fabrica transformatoare de sudură monofazice în locul celor cu tipologia inverter,ar trebui să se convingă „ochiometric”că nici un producător de renume nu mai împrăștie tone de cupru pentru a produce aparate de sudură inferioare la toate capitolele,în detrimentul celor cu IGBT-uri,ci doar cele trifazice de la 300A în sus curent de sudare,care deocamdată sunt cam pe picior de egalitate cu invertoarele trifazice la eficiențe,iar eu unde am sudat la foraje petroliere flanșe de zeci de tone și adâncimi de șanfren de 3-4 cm care trebuiau umplute cu straturi succesive,folosind doar transformatoare de 500-600A și nu prea am văzut invertoare pentru astfel de suduri profunde,doar în Austria mi-a fost dat să văd un invertor Fronius folosit de austrieci pentru astfel de suduri,dar pe mine personal nu m-a convins calitate sudurii.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 27 September 2014 - 20:34.


#21
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
Viorel_, imi permit sa-ti spun asa vazand ca ai 31 de ani de sudura, probabil suntem pe aproape la etate, te-ai aprins putin dupa interventia d-lui Emil Matei, care chiar este un domn si de la care avem ce invata, asta numai daca nu ne aflam in situatia de a le sti pe toate...
Apoi dumnealui nu a pus pe nimeni sa taca, ca ar fi habarnist si s-ar face de cacao.

Hai sa pretuim toate parerile exprimate, cu atat mai mult cele ale persoanelor care chiar au un cuvant greu de spus (scris).

Cu stima,
Dorin

#22
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 10.02.2007

View PostViorelsolar, on 27 septembrie 2014 - 20:30, said:

... așa cum am făcut-o eu în ultimii 31 de ani de muncă...
Cati ani ai Viorele?
Si, de unde esti?
Mai poti, nu te-ai pensionat?
De ce esti asa stresat?
Ai o meseria grea, dar ti-ai ales-o singur, nu e vina noastra.
Iti poti expune un punct de vedere SI fara sa jignesti, indiferent de pregatire ori IQ, nu crezi?
Am inteles ca ai cel putin 31 de ani de cand te ocupi de sudoare, de unde si iluzia ca le-ai putea sti pe toate.
Celor ca tine, unii le spun, mai in gluma  mai in serios "alde scanteie" .
O categorie cu care eu am fost in contact vreme de circa 36 ani (un cincinal fata de cifra de care vorbesti). Relatia a fost ca eu eram proful, nu invers, dar i-am respectat pentru ca am avut de invatat de la fiecare cate ceva.
Cu teoria, las-o mai usor, din ce replici ai dat pana acum, mai ai inca mult de invatat si la varsta asta.
Indiferent cati electrozi ai topit, ori cate scule ai pus pe butuci, cu care apoi s-au chinuit cei de profesia mea sa le resusciteze.

#23
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Bine !,îmi cer scuze pentru tonul meu,dar ce să-i faci sunt și eu un om supus greșelilor cu bune și cu rele iar despre @em2006 nici nu mi-am dat seama cine este,dar cunoscându-i activitatea de ani de zile pe site-ul emil.matei.ro îmi cer încă odată mii de scuze,deși o fac foarte rar aici recunosc că am sărit calul !.Nu aș fi intervenit dacă nu era pusă în discuție chestiunea transformatoarelor trifazice unde domnul Emil Matei a afirmat că transformatoarele trifazice sunt redresoare monofazice,probabil a vrut să le spună triodine,dar fiecare cu ceea ce știe și cu ce aparate de sudură a avut tangențe pe mâna sa,nu vreau să intru în polemică din nou,chiar dacă sunt băgat în categoria lui „alde scânteie” sau printre cei care am pus scule pe butuci,nu pot decât să asist neputincios la aceste „laude” și să-mi continui drumul așa cum am făcut-o până acum,iar cei care mă cunosc întradevăr știu adevărul despre calitățile mele profesionale.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 30 September 2014 - 09:07.


#24
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Calm... calm...

Revenind la topic, am decis sa achizitonez un Telwin Technology 186HD, am platit pe el 1450 RON cu accesorii, e peste bugetul meu initial (in jur de 1000) dar cred ca am facut o alegere buna. Are 125A la 60% deci pot suda fara probleme si electrozi de 3.2mm, este made in italy de o firma renumita in produse pentru sudura, este gama Technology profesionala pentru "100% heavy duty use". Am gasit mai ieftin un ESAB buddy 180 arc, cam aceleasi specificatii, eram gata sa-l cumpar, dar cand am auzit ca is doar esab cu numele si is facute in china la serie sub diferite branduri m-am razgandit... Nu am avut ocazia sa-l testez inca, dar sper sa nu ma dezamageasca, sper sa nu sara siguranta de 10A cand sudez cu electrod de 2.5mm la 80A.

#25
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postion24, on 30 septembrie 2014 - 14:39, said:

Calm... calm...

Revenind la topic, am decis sa achizitonez un Telwin Technology 186HD, am platit pe el 1450 RON cu accesorii, e peste bugetul meu initial (in jur de 1000) dar cred ca am facut o alegere buna. Are 125A la 60% deci pot suda fara probleme si electrozi de 3.2mm, este made in italy de o firma renumita in produse pentru sudura, este gama Technology profesionala pentru "100% heavy duty use". Am gasit mai ieftin un ESAB buddy 180 arc, cam aceleasi specificatii, eram gata sa-l cumpar, dar cand am auzit ca is doar esab cu numele si is facute in china la serie sub diferite branduri m-am razgandit... Nu am avut ocazia sa-l testez inca, dar sper sa nu ma dezamageasca, sper sa nu sara siguranta de 10A cand sudez cu electrod de 2.5mm la 80A.

Am sudat cca.un an cu un aparat Telwin technology 210 și am o părere bună despre aceste aparate,dar l-am vândut pentru că vroiam ceva mai profesional care pe lângă procedeul MMA să pot folosi și procedeul TIG în mediu protejat cu gaz,tocmai de aceea am optat pentru un aparat italian mai profesional marca Selco Genesis 1700DC cu care pot executa multe suduri în oțeluri speciale și aliaje neferoase.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 30 September 2014 - 18:05.


#26
gicu1979

gicu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2006

View PostMooF2010, on 25 septembrie 2014 - 13:03, said:

am luat acum un an un invertor la 500ron si merge cu el pana la alectrozi de 3.5 parca..... e mic, portabil, vreo 7 kg.....si poate fi alimentat direct din priza din perete daca e una mai sanatoasa.... alte aparate de sudura cam trebuie legat direct la tablou mai ales daca lucrezi mult timp


vezi ca scrie pe invertor ce electrozi suporta (sau marima maxima)



Ce model si este nou sau second?

Edited by gicu1979, 12 March 2015 - 12:20.


#27
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostViorelsolar, on 26 septembrie 2014 - 23:26, said:

Ești în pom și pomul în aer !!!,eu sudez cu așa ceva la firmă și purtăm după noi pe teren ditamai generatoarele diesel :http://www.directind...062-603391.html ,dacă nu ești sudor,mai bine taci și nu spune prostii că te faci de cacao !,binențeles că au punți redresoare pentru că în general se lucrează cu electrozi bazici în curent DC,iar transformatoarele alea monofazice de care bântui matale,le mai construiește doar „nea Gheorghe” prin garaj din lipsă de cunoștințe de electronică pentru că între timp au apărut niște piese care cică s-ar numi IGBT-uri!,doar prin China se mai fabrică transformatoare monofazate pentru sudori „habarniști”,binențeles unele bobinate cu sârmă de aluminiu !.Posted Image Am spus puteri pentru că se subânțelege că este vorba de curent de sudare,chiar dacă este impropriu spus,că mai toată lumea întreabă,da ce putere are aparatul ??? și dacă i-aș fi spus unui om de rând interesat de un aparat de sudură,că are puterea aparentă să zicem de 10 KVA așa cum se măsoară de fapt,se uita „omu” ca curca în lemne !!! Posted Image
Crezi ca electronistii nu stiu suda si nu stiu ce este intr-un aparat de sudura, indiferent de care?
Este adevarat ca exista mici amanunte in sudura ca si in electronica dar, la modul general, foarte multi electronisti cunosc mai multe despre aparatele de sudura decit sudorii.
Sudura este un domeniu vast dar, digerabil si mai greu o sa invete un sudor electronica decit un electronist sudura.

Edited by barbu78, 12 March 2015 - 17:33.


#28
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Eu am citeva aparate de sudura de diferite tipuri, pentru diferite procedee. De multe ori folosesc un aparat de sudura pentru alte scopuri decit cel pentru care a fost facut.
A nu cunoaste ceva nu este prostie dar, a insista intr-un domeniu pe care nu il stapinesti si a pretinde ca il cunosti este alta treaba.

#29
vasidaniel

vasidaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 29.09.2010
Buna ziua. Ce inseamna IGBT si ce este aceasta tehnologie? La ce ajuta? Am cautat pe net dar nu am gasit explicatii pentru asa ceva, ci doar apar aparate de sudura care sa lauda ca au IGBT.

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
IGBT ii un tip de tranzistor cu care se fac aparate de sudura inverter.

#31
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Poti suda doze din aluminiu?


View PostPeerless, on 05 iunie 2022 - 20:50, said:

@viorel Poti suda doze din aluminiu?

View PostPeerless, on 05 iunie 2022 - 20:54, said:

Poti suda doze din aluminiu?
Proba de buton edit...
Care-i logica? Cand functioneaza?

Cum se face cu dansul cand ii nevoie?

Dubios... cand ii vrednic cand nevrednic...

@viorelsolar Poti suda doze?

Edited by Peerless, 05 June 2022 - 20:59.


#32
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai bine le bei.

Întrebarea este mult prea generalistă ca să primești un răspuns simplu.
Strict on topic:
Cu transformator: nu.
Cu invertor, posibil, dar nu cu orice aparat de sudura.

Edited by BloodRa, 05 June 2022 - 22:04.


#33
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Acum invertoarele sunt ieftine, transformatorul nu mai are sens, inainte era doar un considerent de pret acum a a czut si acela, un transformator cu cupru e mai scump decat multe invertoare si e mai putin adecvat scopului decat un invertor.

Prin urmare invertor, de la cele mai ieftine, almaz sau diverse clone facute in China pana la unele medii, mai potrivit e un multifunctional, mig-mag/mma eventual lift tig, oricum lift tig se poate cu orice invertor, nu optim dar e posibil.

In paranteza legat de IGBT era o tehnologie la moda, acum are o alternativa mai buna Sic mosfet-ul si se poate inlocui drop in in multe invertoare, personal am inlocuit peste tot pe unde am prins.

Edited by stdalionutpwr, 06 June 2022 - 16:25.


#34
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Pana la urma se pot suda dozele sau e facatura clipul https://m.youtube.co...h?v=6NDh2zK0LGU
Voi ce ziceti?

#35
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Dozele alea stau pe magnet, nu sunt din aluminiu,exista si doze din otel, in zona unde le sudeaza materialu e gros, aceste doze se obtin prin extrudare.

#36
Peerless

Peerless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 14.03.2022
Ufff, extrudare? Nici vorba! Le sudeaza sau nu, eu aia incerc sa ma lamuresc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate