Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aparat sudura invertor sau transformator ?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Salutare,

M-am hotarat sa achizitionez un aparat de sudura pentru uz personal, mici suduri ici colo, electrozi 2-3mm, de cateva ori pe luna maxim folosit. Acum dilema mea este ce tip sa cumpar, cu invertor sau transformator ? Problema este ca unde vreau sa sudez am o retea de curent veche, cu busoane (sigurante) de 10A... Din cate am inteles invertoarele consuma mai putin curent, este adevarat ? Va fi suficienta siguranta de 10A sau trebuie sa cumpar mai mare ?

Multumesc.

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Depinde ce vrei sa sudezi. Trafu-i mai ieftin, invertorul e mai mic, mai usor, merge-n curent continu, deci se preteaza mai bine si la la fonta sau aluminiu.

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Invertor, dacă e cum zici tu cu curentul electric. Iar electrozii cu care vei suda vor fi de 2-2.5mm MAXIM. Nici vorbă să sudezi cu mai mult la curentul ăla.
Cu transformator cele din comerț sunt slabe oricum, doar cele "de piață" sunt ok dacă iei de la meseriași și dacă se mai găsesc. Dar oricum nu vei putea suda cu branșamentul ăla.
Oricum, recomand să investești într-un branșament nou. Sau să renunți la ideea cu sudura. Asigurare de incendiu ai?

Edited by benis, 25 September 2014 - 11:59.


#4
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Stiu ca 10A este cam putin dar nu as vrea sa risc cu mai mult avand in vedere ca e o instalatie destul de veche si nu stiu cum si ce cabluri is bagate prin perete. Uitandu-ma la un invertor  de ex Gys 160P:

Curent absorbit :16 A, Valoare siguranta fuzibila :16 A

Presupun ca 16A e maximul cat poate trage din retea, la maxim cu electrod de 4mm. Avand in vedere ca intentionez sa sudez cu 2.5mm, deci cu mult mai putin decat maxim si nu ore intregi incontinuu  sper ca 10A sa fie de ajuns... Eventual sare siguranta... dar nu as vrea sa sara prea des.... sau sa pun una mai mare, ca am si mai mari de 16A si de 25A. Dar problema nu e siguranta, problema este instalatia veche si nesiguranta pe care o am fata de ea... daca ma intelegeti :)

De aceea invertor vs tranformator, am auzit ca la invertor nu sar sigurantele ca la transformator.

Edited by ion24, 25 September 2014 - 13:00.


#5
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
am luat acum un an un invertor la 500ron si merge cu el pana la alectrozi de 3.5 parca..... e mic, portabil, vreo 7 kg.....si poate fi alimentat direct din priza din perete daca e una mai sanatoasa.... alte aparate de sudura cam trebuie legat direct la tablou mai ales daca lucrezi mult timp


vezi ca scrie pe invertor ce electrozi suporta (sau marima maxima)

Edited by MooF2010, 25 September 2014 - 13:04.


#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Pentru electrozii de 2,5 mm  e suficient sa aiba 20 V si 70-90 A  , deci 20*90=1800  , la un randament de 90% e suficient 2KW , deci 10 A e de ajuns ,
Tensiunea de initiere la un aparat de sudura trebuie sa fie 50-60 V  , iar cand arcul electric se initiaza tensiunea coboara la 20-25 V .

#7
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Invertor. Eu de exemplu am un Stern care a costat vreo 700 ron de care sunt f multumit - am sudat ore intregi vara, in soare fara probleme.
Transformatoarele mai ieftine sunt prastie comparativ cu el, n-as mai luat niciodata.

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Transformatoare de sudură nu se mai fabrică,decât cele speciale industriale pe curent trifazic cu puteri de până la 500A care sunt mai eficiente decât cele monofazice.Acum în occident se vând transformatoare de 80-100A la sconturi,am văzut unul chiar la preț de 30€ și cred că dacă recuperezi bobinajul de cupru te alegi cu o afacere destul de profitabilă,dar în nici un caz nu se compară un transformator la eficiență energetică cu un invertor bun cu IGBT-uri de calitate,chiar dacă au un preț pe măsură și nu cred că ai nevoie să cumperi aparate de sudură decât poate o dată sau de două ori în viață pentru uz personal din an în paști.Posted Image

#9
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Spre ex in cartea tehnica la gys 160p scrie asa ceva:

http://www.gys.fr/pd...t/uk/030077.pdf

Very low power consumption – Capable of welding 3.2mm electrodes on a standard 13 Amp supply.

Deci cred ca merge de 2.5mm cu 10A siguranta...

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E chiar asa greu sa te legi Tablou?
Nu te inteleg omule dar in 5 minute eu ma conectez la orice tablou si-i dau bataie pe urma la sudat.Tot ce ai nevoie este un cablu 3x4mm2 litat, un mic tablou de 2 posturi pe cablu cu o siguranta 2P de 25A de calitate si o cupla mama-tata 230v 25-32A(ca sa te interconectezi cu,cordonul aparatului de sudura).Cu ajutorul unei surubelnite izolate si a unei lampi de control te-ai intepat imediat intre o faza si nul la intrarea in tablou si masa ai prins-o la rigleta de masa si-i dai bataie.
Vezi ca aparatele de sudura (atat traf cat si inveretor) care trag putin de la retea sunt pocnitori in general si nu poti suda cu electrozi mai grosi si-sau dupa 1-2 electrozi poti sa iei o pauza de masa pana se raceste agregatul.

#11
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Cred ca o sa achizitionez un aparat TELWIN tip invertor Tecnica 171/S, ce parere aveti despre el ?

#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
De ce nu iei Stern, cum zice colegul? Eu nu știu decât 2 variante bune, Fronius, profi, pentru cei ce sudează zilnic, costă 800€, sau Stern, calitate bună, am scule de la ei și sunt cele mai accesibile din gama sculelor cât de cât durabile.

Edited by benis, 25 September 2014 - 18:22.


#13
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Hmm.. ai dreptate... un Stern WM-185INVA e destul de ieftin si merge mai mult ca sigur fara probleme pentru ce am eu nevoie... sa vad ce reputatie au si service ce gasesc pe net...

Edited by ion24, 25 September 2014 - 19:12.


#14
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006
Al meu e Stern WM200INV.
Apropos de consum, am sudat fara probleme cu electrod 3.2 cu prelungitor de 50m facut din cablu de 1.5 mmp, la tara pe instalatie din anii '50.
Evident ca sculele profi sunt altceva, dar si pretul e in cu totul alta liga, iar la nivel de amator nu poti sa justifici 1000 euro sau peste pentru un aparat de sudura.

#15
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Curată nebunie moncher să compari aparatele de sudură chinezești gen Stern cu cele italiene de la Telwin,cine cunoaște știe despre ce vorbesc și ce funcții suplimentare au aparatele de sudură cu IGBT-uri construite de o firmă cunoscută precum Telwin,chiar dacă nu este chiar din primul eșalon din care fac parte EWM,ESAB,LORCH, MILLER ,LINCOLN ,FRONIUS etc. vorbim totuși de funcții precum arc force,anti-stick,hot start,2T.4T etc.,pe care le găsim doar cu numele pe la unele aparate de sudură tip inverter chinezești,și vorbesc din prisma unuia care a început meseria de lăcătuș mecanic-sudor de acu” 31 de ani,nu de ieri,de azi ! .Eu mi-am permis să-mi cumpăr un invertor de sudură marca Selco Genesis 1700 AC/DC cu pistolet TIG  http://www.selcoweld...02200-acdc.html deci un aparat de sudură de marcă,nu o pocnitoare chinezească și cu care reușesc să sudez cam orice metal posibil !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 September 2014 - 23:00.


#16
ion24

ion24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 05.02.2013
Mda.. cred ca o sa sar peste Stern... o fi ele cu brand in austria dar is chinezarii ieftine... prefer sa dau ceva mai multi bani pe niste chinezarii scumpe :) sau Telwin... din cate am citit is destul de bune si made in italy...

#17
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,990
  • Înscris: 10.02.2007

 Viorelsolar, on 25 septembrie 2014 - 13:30, said:

Transformatoare de sudură nu se mai fabrică,decât cele speciale industriale pe curent trifazic cu puteri de până la 500A care sunt mai eficiente decât cele monofazice....
Gresesti.
Transformatoare de sudare se mai fabrica si se vor mai fabrica mult si bine, isi au locul lor, modest ce-i drept, in familia echipamentelor de sudare. Dar nu sunt trifazate, cum zici, ci exclusiv monofazate, cele la care probabil te referi sunt REDRESOARE de sudare, nu transformatoare de sudare. Iar puterile nu se masoara in amperi, asa cum te exprimi cand te referi probabil la redresoare care ofera CURENT de sudare de regula sub 500A.

#18
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 em2006, on 26 septembrie 2014 - 21:21, said:

Gresesti.
Transformatoare de sudare se mai fabrica si se vor mai fabrica mult si bine, isi au locul lor, modest ce-i drept, in familia echipamentelor de sudare. Dar nu sunt trifazate, cum zici, ci exclusiv monofazate, cele la care probabil te referi sunt REDRESOARE de sudare, nu transformatoare de sudare. Iar puterile nu se masoara in amperi, asa cum te exprimi cand te referi probabil la redresoare care ofera CURENT de sudare de regula sub 500A.

Ești în pom și pomul în aer !!!,eu sudez cu așa ceva la firmă și purtăm după noi pe teren ditamai generatoarele diesel :http://www.directind...062-603391.html ,dacă nu ești sudor,mai bine taci și nu spune prostii că te faci de cacao !,binențeles că au punți redresoare pentru că în general se lucrează cu electrozi bazici în curent DC,iar transformatoarele alea monofazice de care bântui matale,le mai construiește doar „nea Gheorghe” prin garaj din lipsă de cunoștințe de electronică pentru că între timp au apărut niște piese care cică s-ar numi IGBT-uri!,doar prin China se mai fabrică transformatoare monofazate pentru sudori „habarniști”,binențeles unele bobinate cu sârmă de aluminiu !.Posted Image Am spus puteri pentru că se subânțelege că este vorba de curent de sudare,chiar dacă este impropriu spus,că mai toată lumea întreabă,da ce putere are aparatul ??? și dacă i-aș fi spus unui om de rând interesat de un aparat de sudură,că are puterea aparentă să zicem de 10 KVA așa cum se măsoară de fapt,se uita „omu” ca curca în lemne !!! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate