Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Prietenia

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#19
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Bere? Dai tarie ca sa se ameteasca mai repede. Sa vezi acolo discutii aprinse, pardon, incinse.

#20
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

View PostVortexx, on 24 septembrie 2014 - 21:41, said:

Bere? Dai tarie ca sa se ameteasca mai repede. Sa vezi acolo discutii aprinse, pardon, incinse.
Eh berea e de încălzire :))

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Iar toporul e pt. racire.

Edited by gumball3000, 24 September 2014 - 21:44.


#22
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Incalzire cu 5% alcool? Incalzirea se face cu de la 40% in sus :P.

View Postgumball3000, on 24 septembrie 2014 - 21:44, said:

Iar toporul e pt. racire.

Sadic!

#23
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postgumball3000, on 24 septembrie 2014 - 21:34, said:

Inseamna ca erau urate.

@Daian95

Nici frumoase, dar nici urate :)

View Postgumball3000, on 24 septembrie 2014 - 21:44, said:

Iar toporul e pt. racire.

Viata e scurta. Hai sa bem!

#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Atunci înseamnă că aveau țiți mici.

Edited by gumball3000, 24 September 2014 - 21:47.


#25
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Gumball e mai rau decat criticii de arta.

#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006

View Postzippo68, on 24 septembrie 2014 - 21:27, said:

Nu exista PRIETENIE.UNIUNI,PACTURI si alte dintrastea.Doar INTERESE.

Ba nu, mai exista si prietenie.

#27
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Cam greu se mai leaga o prietenie adevarata in ziua de azi.

#28
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Dar nu chiar imposibil.

View PostDaian95, on 24 septembrie 2014 - 21:28, said:

Intrebare de baraj: Exista prietenie adevarata intre o fata si un baiat?
Normal ca exista. Insa depinde de la om la om.

Edited by LunaCrystal, 24 September 2014 - 21:57.


#29
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postzippo68, on 24 septembrie 2014 - 21:27, said:

Nu exista PRIETENIE.UNIUNI,PACTURI si alte dintrastea.Doar INTERESE.
Bag de seamă că eşti într-o pasă mai puţin bună astăzi.
Nu-i bai, şi mâine-i o zi.

#30
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Aveau tate mici, curu mare si mai erau si supraponderale. Combinatia fatala daca nu cumva esti sado-maso si vrei sa faci hernie de disc.
ON:
Prietenia adevarata intre barbat si femeie duce la relatii sexuale inevitabil. Prietenia adevarata intre doua "specimene" ale aceluiasi sex exista da' duce la refuzarea cunoasterii de alti oameni.

Cel mai bine e sa ai un grup de 4-5 cu care sa te intelegi, sa te injuri si sa vorbesti despre cat de urata e prietena ta fara sa auda tot cartierul si fara sa sa lase cu bataie.
Eventual dupa cateva navete de beri se mai restrange grupul, raman cei care rezista. :D

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,989
  • Înscris: 15.06.2007

View Postzippo68, on 24 septembrie 2014 - 21:27, said:

Nu exista PRIETENIE.UNIUNI,PACTURI si alte dintrastea.Doar INTERESE.
Dureros de adevarat. Mai ales cand te dezamagesc.

#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Prieten e ăla care-ţi dă o palmă după ceafă când faci tâmpenii, nu cel care râde şi spune "-Mai fă!".

#33
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

View Postoanaella, on 24 septembrie 2014 - 21:03, said:

"L'amitie c'est accepter chez les autres ce qu'on ne tolere pas chez soi." Eugene Beaumont  
(Prietenia este acceptarea la altii ceea ce nu toleram la noi.) Ce parere aveti? Posted Image
Prietenia adevarata se naste in copilarie. Prietenii adevarati sunt oameni (1 sau cativa) din copilarie.
Prietenia nu este ca iubirea / dragostea fata de sexul opus = sot - sotie.
O prietenie adevarata intre doua sau mai multe persoane se dezvolta in timp, si continua sa se dezvolte pe tot parcursul vietii. Nu putem afirma ca X este un prieten adevarat pana nu murim, deoarece oricand, acel X "prieten adevarat", poate sa te "faca" mai urat decat te-ai fi asteptat. Spre exemplu, Y are o vila de 1 milion de $ si nu are rude dar X este mai tanar si este cel mai bun prieten a lui Y. Iar X spera ca daca-l pupa-n fund pe Y, cand acesta va muri, X va ramane cu vila. Dar dupa 20 de ani de pupat in fund, Y se indragosteste si se casatoreste, iar X isi va baga picioarele in ea prietenie...(Doar un exemplu).

Intr-o prietenie adevarata exista respect, onoare si incredere. Si oferi aceste lucruri pentru ca principiile de viata a prietenului tau, sunt la fel sau asemanatoare cu ale tale, practic, aveti in comun aceeasi gandire. Si lucrurile in comun apropie oamenii, respectul ii tine inchegati, increderea intareste relatia si onoarea apare ca efect in urma respectarii celorlalte 2 conditii.
De regula, prieteniile durabile, sunt acelea din copilarie, deoarece amintirile in comun leaga oamenii, greutatile peste care au trecut impreuna, precum si felul fiecarui de a actiona in favoarea celuilalt arata ce fel de persoana este si cat de mult ii pasa de celalalt. Prieteniile incepute in copilarie au un backround bine definit, ceea ce face ca decizile luate in prezent, sa se bazeze pe faptele / actiunile din trecut.
Deci, ca raspuns la subiectul topicului...prietenia nu inseamna sa accepti la altul ceea ce nu acceptam la noi, ci inseamna ca acea persoana sa aibe cat mai multe in comun cu noi.

In general, in ziua de azi, nu mai exista prietenii adevarate pe viata (cu ceva exceptii), din cauza ca noile generatii de oameni au invatat sa fie cat mai comerciali, sa fie cat mai falsi pentru a castiga diverse. Nu oamenii sunt de vina, ci mentalitatea cu, care au fost invatati / crescuti. Totul ii pe interes, intr-un fel sau altul.
Personal, vad prietenia ca o banca ( institutie bancara). Cand esti in ca*at, te scot, te ajut. Cand sunt in ca*at, ma scoti si ma ajuti. Cand suferi sunt acolo sa te ascult, cand sufar eu, ma astept sa fii aici sa ma asculti. ETC. Timpul dintre probleme, discutiile la bere si petrecerile impreuna...sunt mai mult pentru a nu pierde "dobanda" Cam asa sunt majoritatea prieteniilor din ziua de azi, indiferent ca sunteti constienti sau inconstienti ca faceti asta.

Personal, cunosc mii de oameni, intru in contact saptamanal cu sute, vorbesc si ma intalnesc zilnic cu zeci...Persoane cu, care am o relatie de peste 1 an. Persoane cu, care discut zilnic diverse cate 1-2-3 ore, persoane cu, care ies la o pizza sau la o cafea...persoane pe care le-am ajutat, sau le-am oferit un serviciu / favoare, etc.
Am fost in spital 3 zile, am mii de prieteni pe facebook, 850 numere de telefon, aproape zilnic imi suna telefonul noaptea sau dis-de-dimineata cu diverse urgente si intotdeauna zic prezent...Si stiti cate persoane m-au vizitat / interesat cat am fost in spital ? Z E R O !
Dar in schimb, cand am postat pe facebook ca sunt in spital, in mai putin de 3 ore am primit 127 de like-uri si un comentariu cu "Cand scapi de acolo?" de la o angajata ingrijorata ca se apropia ziua de salar...

Si culmea...am "prieteni", si tolerez la ei ceea ce nu tolerez la mine !
Attached File  Picture 8.jpg   140.79K   32 downloads

#34
seara

seara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.09.2014
Subiectul asta cu prietenia l-am abordat eu pe un topic celebru, cu 2 ani in urma.

Scriu aici acum pina mi se coc vinetele.

#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
lasa ca stim noi de ce scrii aici, ca sa aduni 50 posturi ca sa faci spam in poiana

#36
seara

seara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.09.2014
gresesti

nu urmaresc decit sa scriu la subiecte intersante, cind am timp

daca voiam puncte le puteam face de mult

Edited by seara, 25 September 2014 - 00:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate