Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Oferta de angajare pe post de inginer proiectant mecanic

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Permesso di soggiorno = rezidenta ( temporara sau permanenta ), dupa ce ai luat rezidenta primesti si codice fiscale, invers nu se poate. Ce este ?? Un fel de CNP.
Cu acest "codice fiscale" inseamna ca esti platitor de taxe catre statul Italian. Daca nu intelegi italiana poftim in engleza -

http://en.wikipedia....iscal_code_card

"Nu ma sperie acel document ,,Codice fiscale", dar nu inteleg exact ce inseamna."
Tati, sa-mi fie cu iertare ... in era internetului ...  

Succes

#56
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
@nudaunume: Mersi pentru explicatii.
Din comoditate nu am mai stat sa caut pe google, preferand sa intreb aici.

#57
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Tot din comoditate ti se ofera salarii de 1000 de lei la 28 de ani.

Pune mana si fii mai activ. Dezvolta-te. Evolueaza.

#58
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
De unde ai scos tu 1000 lei?

#59
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai n-ai zis tu ca 350 Euro e salariul. Sunt 1500, nu 1000, dar tot putin e. De fapt cred ca incerca sa-ti spuna ca daca lasi comoditatea, te vei putea uita la 4000, 8000 sau 10.000 lei pe luna, nu la 1500 vs 1000.

Si fiindca eu am intrebat de mai multe informatii, hai sa dau si un raspuns.

In situatia ta (adica 28 de ani, necasatorit si stand cu parintii, 350 euro salariu in Bucuresti), nici nu as sta pe ganduri si as pleca in Italia pentru alea 6 luni. Fie si pentru a le trece la CV. Dupa aia, daca firma cu pricina nu-ti ofera un salariu ok in tara, cauta alta firma. Daca nu gasesti nicio firma care sa-ti ofere un salariu macar ok pentru Bucuresti, cauta in alta tara. Prin vestul Europei vei gasi de lucru ca inginer. Faptul ca o sa ai o experienta in Italia de 6 luni o sa-ti deschida o serie de usi, macar pana la a da un interviu. Poti pleca prin alte tari si lucra acolo o perioada. Si daca trec 2-3-4 ani si tot te trage ceva inapoi in tara, cu o experienta la 1-2 firme in tari mai evoluate (dublata cu siguranta de capacitati mai bune ca astea vin in urma experientelor), vei putea sa te uiti la aia 350 Euro ce-i ai acum ca la o gluma proasta.

Esentialul este sa vrei tu sa evoluezi, cum spunea cineva mai sus. Tu trebuie sa-ti gasesti motivarea si sa pui mana sa muncesti pentr tine (sa inveti, sa studiezi, sa tragi mai tare si sa ajungi apreciat ca un bun profesionist). Noi doar ne dam cu parerea.

Daca te decizi ca totusi e prea complicata treaba asta, poate atunci iti meriti salariul ala de 350 euro. Stiu ca suna dur, dar asta e realitatea. Salarii mari si posturi bune au aia care dau din coada si din coate sa devina tot mai buni, aia care vor mai mult decat au azi si abia asteapta sa li se ofere oportunitati de genul asteia.

#60
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Tin sa te contrazic. Din ce am vazut pana acum, salariile mari in general le au cei cu pile, relatii, care au pe cineva in spate.
Cei care au muncit si au tras mult de au ajuns la salarii bune, sunt putini.
Pana acum nu am reusit sa plec in alta parte pentru ca pur si simplu nu s-a intamplat. Nu de putine ori au fost angajati altii recomandati pe un post pe care concurasem si eu. Despre pregatirea mea, pot spune ca nu este slaba deoarece la interviurile cu teste la care am fost, le-am trecut. De asemenea, trebuie comparata cu a unuia de acelasi nivel de experienta.
Nu am de gand sa iau o decizie legata de plecare pana nu mi se raspunde la niste intrebari si m-au deranjat cu niste faze din atitudinea lor. De asemenea, nu doresc sa devin un nomad si sa renunt la relatia pe care o am aici.
Sunt sigur ca acesti bani, chiar mai muti, ii pot face si in tara.
Cat despre a fii ambitios, sa stii ce vrei si sa fii hotarat, sunt total de acord. Merg pe ideea ca in domeniul in care activezi, trebuie s-o faci cu placere si tot timpul sa evoluezi.

As vrea ca de acum incolo discutia de pe acest topic sa se refere strict la intrebarile din primul meu comentariu.

#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Stai în România.

#62
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

 LordRevan, on 24 septembrie 2014 - 16:44, said:

Buna ziua tuturor!


Am primit o oferta de angajare in Italia pe o perioada determinata (3 - 6 luni). Aceasta va fi un training la finelele caruia voi putea fi angajat pe perioada nedeterminata in Romania.
Oferta se refera la relocare in orasul Monopoli, provincia Bari, regiunea Sicilia. Angajatorul imi va asigura drumul si cazarea (din cate am inteles vom fi o echipa de cativa romani care vom locui intr-o vila). Salariul este de 700 euro.
Acestia mi-au trimis contractul de munca in limba italiana si inca un document numit ,,Codice fiscale". Am o foarte mare rugaminte: ma poate ajuta cineva cu traducerea a 3-4 pagini? Cu Google Translate nu reusesc sa ma inteleg. In contract se fac referire la art. 63, 64, 65, 66 din D. L.vo n. 276/2003, care banuiesc ca este Codoul Muncii. Unde l-as putea gasi pe internet pentu a-l studia, eventual in limba romana sau engleza?

Nu stiu nimic din ce presupune munca in strainatate, aici referindu-ma strict legal si juridic. Voi mai figura ca angajat la ITM, resedinta o voi avea tot aici in tara, buletinul trebuie schimbat? Trebuie sa declar pe undeva plecarea mea in strainantate, eventual la Ambasada italiei?
Aveti idee cum este viata in zona respectiva? Mancarea este scumpa, transportul in comun cum se prezinta? Fiind in Sicilia, viata este sigura? Acei 700 euro imi ajung lunar, in ideea ca imi fac cumparaturile dintr-un supermarket si doar 1-2 dati pe saptamana as lua masa in oras?

Multumesc anticipat!

Chestia cu Provincia Bari si regiunea Sicilia, nu pusca. Verifica bine firma ofertanta, posibil sa fie o agentie de plasare a fortei de munca.

700 euro cu cazare si transport inclus este decent, in mod normal ar trebui sa te poti descurca cu 200/300 euro/luna, depinde cum te organizezi.

nu trebuie sa renunti la resedinta din tara si nici sa-ti schimbi buletinul, pe baza contractului de munca si a Codice Fiscale o sa ai rezidenta si in Italia si o carte de identitate italiana, valabila doar acolo.

Edited by florinppv, 14 October 2014 - 14:06.


#63
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

 florinppv, on 14 octombrie 2014 - 14:04, said:

Chestia cu Provincia Bari si regiunea Sicilia, nu pusca. Verifica bine firma ofertanta, posibil sa fie o agentie de plasare a fortei de munca.

700 euro cu cazare si transport inclus este decent, in mod normal ar trebui sa te poti descurca cu 200/300 euro/luna, depinde cum te organizezi.

nu trebuie sa renunti la resedinta din tara si nici sa-ti schimbi buletinul, pe baza contractului de munca si a Codice Fiscale o sa ai rezidenta si in Italia si o carte de identitate italiana, valabila doar acolo.

Multumesc frumos pentru informatii!

#64
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 LordRevan, on 14 octombrie 2014 - 14:07, said:


Multumesc frumos pentru informatii!


Cu siguranta treaba cu plecatul 6 luni s-a incheiat, decizia fiind luata. Am citit de curiozitate topicul si am ramas mirat de faptul ca lumea considera ca 700€ / luna pentru un training e putin. Nu e deloc putin. Am trecut prin aceeasi etapa ca si tine, dar am plecat ca inginer cu o bursa in Germania. Desi locuiam intr-o regiune scumpa, bursa mea era de 850€ din care plateam toate taxele necesare (impozit nu se plateste pt asa sume mici), asa incat ramaneam cu 675. Si m-am descurcat desi plateam si chirie.
Acum lucrez tot in Germania, la alta firma, in domeniul meu si am colegi care sunt practicanti si primesc acelasi salariu(850€) intr-o zona ca Stuttgart care e renumita ca fiind printre cele mai scumpe din Europa.
Ce vreau eu sa spun e faptul ca :

1) astea sunt salariile pt practicanti
2) rareori conteaza experienta din Romania atunci cand vrei sa te angajezi afara si de multe ori te pun sa faci un training pe bani putini inainte ca sa te ivnete ceva. Si asta pt ca in Romania industria e egala cu 0, mai ales pe partea mecanica (si electrica, in cazul meu) gasesti in Romania tehnologii care in vestul Europei se foloseau in anii 90.
3) asadar, orice perioada fie si de training pe bani putini conteaza mai mult decat munca de inginer in Romania intr-un domeniu ingineresc din domeniul industrial.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate