Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Oferta de angajare pe post de inginer proiectant mecanic

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Dincolo de faptul ca sunt usor amuzante, ce legatura au intrebarile tale cu topicul asta?

Aici discutam despre problema initiatorului legata de plecarea in Italia.

#38
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014

View Postadipelcz, on 25 septembrie 2014 - 16:33, said:

Dincolo de faptul ca sunt usor amuzante, ce legatura au intrebarile tale cu topicul asta?

Aici discutam despre problema initiatorului legata de plecarea in Italia.

Asa este, insa sa dam sfaturi din proprie experienta nu din auzite si gandite. Aia era legatura ....voriam sa vad de unde provin sfaturile tale. :)

#39
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
@adipelcz: Ceea ce spui tu, intr-un fel asa este. Nimeni nu stie cum va evolua piata imobiliara din Romania in urmatorii minim 5 ani; iar daca stie cineva, nu spune. Ma gandesc ca nivelul de trai va creste, astfel putand achita si 2-3 rate deoadata peste cativa ani.
Sa stau sa astept sa vand casa parinteasca nu este o solutie.
Daca ma mut cu chirie si nu-mi mai place mobila, spre exemplu, nu ma voi apuca s-o schimb. Daca se strica chiuveta si trebuie inlocuita, va trebui sa alerg dupa proprietar sa-mi deduca din chirie. Sunt mult mai confortabil cand vine vorba de asa ceva.

In fine, eu doresc pareri si impresii despre viata din Italia, in special din provincia Bari. Vreau sa ma gandesc serios in aceste cateva zile pentru a oferi un raspuns cat mai bun pentru mine.

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Ce faci acum şi ce vei face acolo?
Mă refer la a proiectele în care eşti implicat.

Nu, nu e nevoie să-mi răspunzi mie.
Pune tu în balanţă.
Pe lângă bani.

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Indiferent ce face ... 700 euro este infim. Este un salariu mic si pentru Romania, nu mai zic de Europa asa zis de vest.

Mai mult .. "CONTRATTO DI LAVORO A PROGETTO" mie imi suna a contractor. Pai contractorii nu beneficiaza de asigurari si alte cele, in general, trebuind sa si le plateasca singuri (plus taxe si alte dari). Prin urmare, 700 euro sunt o minciuna.

Edited by ro_explorer, 25 September 2014 - 20:48.


#42
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@YourDreamComeTrue: Ai tu dreptate, dar nu inteleg de unde anume ai dedus tu ca dau sfaturile alea din auzite?

Poate ar fi mai interesant sa ne spuna initatorul mai multe despre el. De exemplu una e daca are 25 de ani si alta daca are 45. Nu eu sunt cel care trebuie sa dea detalii, altcineva e cel care vrea sfaturi aici.

Sper ca nu o sa ajungem sa punem pe aici CV-uri si biografii pentru a ne sustine niste pareri. Apropo, sfatul tau, bazat pe experientele personale pentru initiator care ar fi?

@ro_explorer, ai dreptate. Insa daca punem in balanta perspectivele din tara si planurile lui de viitor, mai bine are o experienta (fie ea si pe bani putini). Ar fi interesant de stiut in ce oras este, ce experienta in munca are pana acum si ce varsta are. Ca daca locuieste intr-un oras de provincie fara multe optiuni, are 5-7 ani de experienta si sub 500 Euro salariu, poate e mai buna plecarea. Daca are 1 an de experienta si e prin Bucuresti, poate mai bine ramane si cauta ceva mai bun in tara. E greu de dat un sfat asa, fara suficiente informatii. Poate totusi .... ne ajuta sa-l ajutam cu un sfat mai bine informat chiar el.

#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ai dreptate, nu sunt suficiente informatii, DAR: Am prieteni care se duc sezonier (contractori, daca vrei) la procesat peste in Norvegia de exemplu. Muncesc pe rupte intre ianuarie si aprilie dar, in acele 3 luni li se plateste asigurare de sananate si lise ofera cazare la un pret cat de cat decent. DUpa 3 luni de tras ca sclavii pe camp, se intorc acasa cu macar 6000 EUR.
Vorbim de "contractor" cu acte, munca necalificata.

Compara asta cu INGINER care si-a tocit coatele pe bancile facultatii care pleaca "contractor" in Italia, pe 700 EUR pe luna. Astea sunt informatiile curente deci pe ele discutam.

Sfatul meu generic este sa se construiasca o experienta relevanta in Romania si apoi mers la cautat job per profil. Bineinteles ca nu va fi platit mult dar macar vorbim de un contract pe perioada nedeterminata care permite crestere in timp. E doar parerea mea.

#44
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,883
  • Înscris: 21.04.2011
Nu e un job oarecare, in primul post scrie ca e vorba de un training.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
"Training" suna bine pe cand "CONTRATTO DI LAVORO A PROGETTO" e cu totul si cu totul o alta mancare de peste.
Ma rog, la urma urmei fiecare isi evalueaza pozitia si posibilitatile. Eu nu am zis sa nu mearga ci doar mi-am exprimat parerea despre 700 euro pe luna.

Dupa cum spuneam si cu alta ocazie, e o decizie personala care se ia in urma raspunsului la intrebarea : merita sau nu?

Eu ii doresc succes in ceea ce vrea sa intreprinda.

#46
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Valeu ce de sfaturi din partea unora care nu s-ar da jos din pat pentru 700 de euro...  Voi ati citit primul post din 2 in 2.
Mai, conform primului post este vorba de o perioada de training. Chirie asigurata si 700 de euro mi se pare foarte ok pentru un TRAINIG intr-o tara unde mancarea pe luna te costa 250 de euro doar daca esti mai selectiv.  Altfel pot isa traiesti si cu mai putin. Sudul italiei e ieftin.

Daca trainingul e intr-un domeniu cautat la export nu te gandi de 2 ori.  Dupa 1-2 ani de experienta poti sa zbori.
Nu-ti fie frica de traiul pe picioare tale.  Italia e o tara buna de inceput asa ceva. Asa am inceput si eu.
Nu-ti fie frica de codice fiscale.  Iti trebuie ca sa poti lucra legal.
Cine zice ca contractorii nu beneficiaza de asigurari nu stie ce vorbeste.  Am fost sau sunt contractor si in italia si in norvegia.
Banuiesc ca esti tanar.  Eu unul m-as duce....

Edited by bubalus, 25 September 2014 - 21:46.


#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, vad ca trebuie sa detaliez ...

Quote

Am primit o oferta de angajare in Italia pe o perioada determinata (3 - 6 luni). Aceasta va fi un training la finelele caruia voi putea fi angajat pe perioada nedeterminata in Romania.

Ceva nu "calca".

View Postbubalus, on 25 septembrie 2014 - 21:45, said:

Cine zice ca contractorii nu beneficiaza de asigurari nu stie ce vorbeste.  Am fost sau sunt contractor si in italia si in norvegia.
Depinde de contract.

Oricum, e evident ca nu stiu despre ce vorbesc.
Imi cer scuze. Ma retrag din discutie.

#48
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
E posibil sa fie firma noua intrata in tara.  Isi ia oamenii in italia unde ii pregateste intr-un loc unde au procese si resurse adecvate dupa care ii arunca inapoi in romania sa munceasca la firma nou deschisa aici....  Nu vad nimic in neregula.
Doar ca initiatorul trebuie sa ia in calcul riscul ca el sa nu performeze si sa nu fie pastrat mai departe....

#49
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postro_explorer, on 25 septembrie 2014 - 21:55, said:

Ok, vad ca trebuie sa detaliez ...



Ceva nu "calca".


Depinde de contract.

Oricum, e evident ca nu stiu despre ce vorbesc.
Imi cer scuze. Ma retrag din discutie.
De acord ca depinde de contract....  de ex.  In norvegia,  acum contractorii trebuie sa beneficieze fix de aceleasi drepturi ca si cei permanenti.
In italia,  am pierdut contactul si nu mai stiu...

In fine,  imi cer scuze daca te-am jignit.  Nu a fost in intentia mea....  Discutam.... Incercam sa dam sfaturi,  nu trebuie sa ne suparam...

#50
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Nu mă pricep eu la italiană, dar "CONTRATTO DI LAVORO A PROGETTO" nu ar putea fi varianta lor de contract pe perioadă determinată?
Fix cât durează perioada de training. După care, cei care se descurcă bine sunt angajaţi la sediul din România pe perioadă nedeterminată.

#51
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Observ ca se mai cer anumite informatii despre mine, iar pentru a putea fi lamurit si eu mai bine, am sa vi le ofer.
Am 28 ani, 3 ani si jumatate experienta in munca si totodata la actualul servici. Lucrez ca inginer proiectant mecanic la o firma din Bucuresti cu actionariat roman care are si o uzina de productie. Salariul cu toate bonurile de masa duce aproape de 350 euro. Sanse mici sa-mi mai creasa deaoarece este deja mare raportat la restul salariilor. In plus, inca locuiesc cu parintii.
Bineinteles ca as vrea sa muncesc in tara. Problema este ca de cand caut, doar acestia mi-au oferit o sansa. Din cauza aceasta, inclin daca sa plec sau nu.
Nu as vrea sa plec pentru ca nu stiu in ce masura ma voi descurca acolo cu banii si daca voi putea sa economisesc lunar minim 200 euro, ma intorc aici pentru un salariu mai mic decat am cerut eu si mi s-a promis initial. Ei mi-au spus ca exista posibilitatea de renegociere a contractului cand il voi semna pe cel pe perioada nedeterminata, dar nu stiu daca sa ma pot baza pe asta. Iarasi, pentru salarii mai mari, poti prinde contracte in afara. Din cate am inteles, ei cauta oameni pe partea de cercetare si dezvoltare in domenii precum auto, energii regenerabile etc. O mare problema nu ar fi aceasta, dar recunosc ca ma sperie un pic.  
Nu ma sperie acel document ,,Codice fiscale", dar nu inteleg exact ce inseamna.
Astept raspunsurile lor la intrebari precum cine suporta taxele impozitele si plata utilitatilor  
De asemenea, mi s-a spus ca voi semna contractul cand ajung acolo. Treaba aceasta nu-mi acorda siguranta 100%.

#52
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Prietene, e clar de ce nu te-a cautat nimeni, ai lucrat pentru firme extrem de slabe, drept urmare esti foarte slab pregatit, fara niciun fel de training, fara niciun fel de experienta.

Lucrul la o firma serioasa care sa iti extinda orizonturile si sa iti mareasca valoarea dintr-odata are valoare materiala, chiar daca salariul este mai mic.

Eu in locul tau maine as pleca. Probabil in Italia, dupa finalizarea traningului vei mai putea ciupi cateva sute de euro la salariu. Iar peste 5 ani de munca intr-o fabrica italiana din zona industrializata a italiei va cantari greu in CV-ul tau.

Deci pleaca din prostia aia de firma din Bucuresti care isi plateste inginerii debutanti cu 1000 de lei.

#53
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Documentul cu codice fiscale nu inseamna nimic acum. E doar un formular pe care il completezi iar in baza lui primrsti acel codice fiscale, care de fapt este un numar personal. Eu am pierdut juma de zi cand am fost sa-mi scot codicele fiscale. Trebuia mers personal.

Cu banii te vei descurca daca cei700 sunt 700 net si daca ai si cazarea platita. Cu mancare, transport si o iesire in oras la sfarsit de saptamana nu vei cheltui mult de 400 de euro.

Edited by bubalus, 26 September 2014 - 08:16.


#54
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014
6 luni acolo te vei descurca, te vei adapta... nu asta e problema principala la care trebuie sa te gandesti.

Trebuie sa te gandesti la ceea ce urmeaza dupa cele 6 luni.

Iti va placea sa lucrezi pe salariul ala pe care o sa ti-l ofere firma respectiva in Romania? Pentru cat timp esti dispus sa lucrezi pe acel salariu? Sau vei ramane acolo sperand in sinea ta la un salariu mai mare si cautand alte firme (care pot sa fie specializate in alt domeniu decat cel pentru care faci tu training). Trebuie sa te gandesti in primul rand daca doresti sa te specializezi in acel domeniu si daca vei dori ca urmatorii ani sa lucrezi asa ceva.

Vei fi dispus sa prinzi un contract cu multi bani in alta tara (perioada determinata sau poate nedeterminata, sa iti faci viata in Italia de exemplu)? Pentru cat timp?

Esti tanar. Iti permiti sa ai experiente bune sau rele. Ai libertate, ai timp, ai orice (doar ca sunt limitate si e bine sa iei deciziile bune atunci cand le ai si sa nu pierzi vremea cu lucruri care nu iti vor cladi viitorul pe care il vrei). Grijile pe care ti le faci acum sunt fleacuri.

Principala ta problema e sa afli ce iti doresti de la viata, unde iti doresti sa ajungi peste cativa ani, cum doresti sa traiesti. In functie de asta vei lupta sa ajungi acolo.

Daca mergi cum te poarta vantul, experienta, ofertele primite poti si asa sa ajungi cum iti doresti, dar te poti si rataci.

Orice sfat e inutil. Omul cand isi doreste cu adevarat ceva trece peste orice frica, incearca sa depaseasca orice obstacol, nu isi faci griji - isi face sperante ca va da din el tot ce e nevoie ca sa isi indeplineasca acea dorinta. Cand nu iti doresti ceva sau nu ai idee ce iti doresti te lasi tras de ceea ce cred altii ca e bine pentru tine. Iar grijile provin din nesiguranta ca merita sa lupti pentru acele lucruri. Din nesiguranta ca efortul tau nu te va duce spre ceea ce iti doresti si spre o viata fericita.

Sfatul meu e sa te gandesti ce iti doresti de la viata asta pe termen lung. Cand vei afla nu vei mai avea nevoie de niciun sfat, vei face tot ce iti sta in putinta sa ajungi in locul in care tu crezi ca o sa te faca fericit indiferent de parerea altora despre ceea ce iti doresti tu.

Daca iti doresti sa pleci - pleaca. Daca nu simti ca plecarea asta e buna pentru tine si visurile tale - nu pleca. Esti tanar dar e bine sa alegi experientele care te vor duce spre viata pe care o vrei si asta nimeni nu stie si nu poate sa iti ofere un sfat decat tu insuti.

Cei ce vorbesc aici, vorbesc obiectiv. Ar face si ar drege daca ar fi "in locul tau". In locul lor ar face doar ceea ce si-ar dori atunci cand sunt pusi in situatia respectiva.

LE. Ce functioneaza pentru altii nu inseamna ca o sa funtioneze pentru tine. Exemplu - altii pot sustine si trai o viata avand convingerea ca trebuie sa isi aleaga un domeniu fix in care sa activeze toata viata si se vor pregati si specializa constant pentru el. Vor adauga cu grija in CV fiecare specializare si chiar va impreziona cu acel CV si va fi privit ca fiind valoros si isi va face o cariera super puternica in acel domeniu

Pentru altii (printre care si eu) CV-ul si ce scrie in el nu va conta nici cat negru sub unghie. Vor schimba frecvent domeniile in care activeaza pana vor gasi ceva convenabil si care sa le placa. Pentru ei va conta doar vointa de a face acel lucru si felxibilitatea si adaptabilitatea la orice situatie. Am lucrat in domenii variate si angajatorii mei s-au uitat pe CV (daca s-au uitat) asa superficial. ei m-au angajat doar pentru ca eram dispus sa invat lucruri noi, sa ma adaptez la ele si sa imi fac treaba cu seriozitate.

Mai este si categoria celor care vor sa isi faca afacerea lor si lupta pentru asta. Insa astea sunt alte povesti.

La fel cum sunt cei cu multe studii si facultati cu job-uri de corporatisti si te lasa unu masca ca ia mai multi bani ca tine desi face chestii din care nu credeai ca pot sa iasa bani si nu are nici o facultate.

Viata e relativa. Totul este personalizat :). Trebuie sa gasesti ceea ce ti se potriveste tie. Ceea ce vrei tu. Sa te sfatuiesti cu altii e placut si doar o forma de socializare....

Edited by YourDreamComeTrue, 26 September 2014 - 09:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate