Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Exista vre-un susbstituent in loc de geam termopan ?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Daca vreau sa pun un material transparent (chiar daca nu e geam), in locul unei ferestre, de exemplu la o cabana/atelier, dar totusi sa nu permita transferul de caldura prea usor, ce materiale pot folosi ?

Am observat ca exista un material transparent care e folosit la gardul curtilor, dar nu stiu daca e cel mai bun termoizolant, as vrea sa stiu daca stiti cum se numesc aceste materiale si unde le gasesc.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
ETFE?

Daca discutia e generala, variante gasim.
Daca discutia e pentru un anume tip de acoperis, la un anume tip de cladire, probabil nu toate se potrivesc.

#3
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
exista vreun, nu vre-un!
si ca am terminat cu gramatica, iti pot spune ca eu am folosit cu succes caramizile de sticla pentru a lumina casa in anumite locuri

daca vrei mai ieftin sau eco poti incerca cu sticle sau borcane bagate in ciment

#4
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
si ce izoleaza caramizile de sticla?

#5
chestionar

chestionar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2009
Este prima data cand imi corecteaza cineva greselile gramaticale, un semn ca trecerea timpului si faptul ca nu am vorbit limba foarte mult timp si-a impus consecintele. Casa din borcane e specifica zonei mioritice.

#6
mihalake_m

mihalake_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 09.07.2010
cauta policarbonat transparent sau alte culori tratat uv sau mai este plexiglass transparent dar este foarte scump.

#7
alexman6x6

alexman6x6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 18.07.2014

 chestionar, on 24 septembrie 2014 - 12:39, said:

Casa din borcane e specifica zonei mioritice.
Dupa parerea ta , carei zone este casa " fara " geamuri ?  Ce fel de material transparent , care sa nu permita transferul termic vrei sa folosesti ?
Ai acces la tehnologia si la materialele folosite de NASA ? Ai bugetul necesar pentru asemenea materiale ?

#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Policarbonat multicelular, 16 mm, 20 mm sau mai mult, izoleaza de cateva ori mai bine decat termopanul.

Edited by draculescu, 24 September 2014 - 13:19.


#9
dUa

dUa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 01.03.2007
O transparenta asemanatoarea sticlei, adica aproape de 100%? Comun ar fi: Plastic, policarbonat, plexiglas.

Banuind ca nu te referi la astfel de materiale, cred ca pot sa fac o sugestie SF, in ton cu mesajul colegului alexman6x6 si anume:

Apa? Posted Image Chiar nu stiu daca pentru apa se masoara sau cum se masoara sau daca are echivalent la coeficientul de transfer termic. Posted Image)

[ https://i.imgur.com/yROZUNv.jpg?1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dUa, 24 September 2014 - 13:25.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,753
  • Înscris: 03.02.2007

 draculescu, on 24 septembrie 2014 - 13:19, said:

Policarbonat multicelular, 16 mm, 20 mm sau mai mult, izoleaza de cateva ori mai bine decat termopanul.
Scuze de contradicție, dar nu prea e adevărat!

#11
mihalake_m

mihalake_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 09.07.2010

 Digix, on 24 septembrie 2014 - 22:45, said:

Scuze de contradicție, dar nu prea e adevărat!

Iti dau dreptate pt ca policarbonatul nu are acelasi transfer termic ca un geam termopan (ex:primul perete la policarbonat =1mm , geamul =4mm )

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,753
  • Înscris: 03.02.2007
În plus, pe sticlă se pot adăuga depuneri de low-e, sau 4s, care îmbunătățesc semnificativ izolarea.

#13
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013

 draculescu, on 24 septembrie 2014 - 13:19, said:

Policarbonat multicelular, 16 mm, 20 mm sau mai mult, izoleaza de cateva ori mai bine decat termopanul.

Scuze, vroiam sa spun ca izoleaza mai bine decat sticla simpla.

Edited by draculescu, 28 September 2014 - 15:07.


#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 chestionar, on 24 septembrie 2014 - 12:39, said:

Este prima data cand imi corecteaza cineva greselile gramaticale, un semn ca trecerea timpului si faptul ca nu am vorbit limba foarte mult timp si-a impus consecintele.
Capra raioasa...
Incearca cu zid si cu ceva iluminare cu LED...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate