Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Codin Maticiuc - Consumatorul de suflete

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Mondenul Codin Maticiuc, poreclit si "Poponeț" va lansa maine o carte intitulata "Consumatorul de suflete" inspirata din aventurile lui amoroase. Maticiuc a avut relatii cu nume grele din show-biz-ul romanesc cele mai cunoscute fiind Anna Lesko, Anamaria Ferenț, Maria Dinulescu, Raluca Lăzăruț, Rodica Miron si Gina Pistol.
Autorul recunoaște că pasajele din carte sunt dure. „Am scris o carte. E cam de căcat și plină de vicii de toate felurile, alcool, clubbing, droguri și futut. Mă și mir că mi-au băgat-o ăștia prin toate librăriile...”, a scris Maticiuc pe pagina lui.
Iata si cateva pasaje din carte demne de atentie:
   „O poveste de dragoste cum n-ai mai citit: Am început s-o-nțel încă din a doua seară. Concomitent, ziua o curtam asiduu. Totul s-a repetat până când sufletul ei a fost al meu. Atunci am strivit-o ca pe un gândac”.
  „Epopeea romantică la care visai: Am întrebat-o dacă mai e virgină. Mi-a dat din cap că nu și atunci, mulțumit, am aplecat-o peste chiuvetă, i-am coborât colanții și i-am vârât-o până la prăsele”.
  „Un personaj sensibil cum n-ai mai cunoscut: Fără vorbe multe, am târât-o de păr până-n living, așa, cu chiloții-n vine. Am fardat-o bine de tot, așa, pe semi-permanent, față, corp, și am azvârlit-o pe ușă afară, în ploaie”.

Criticii romani si-au manifestat deja aprecierea pentru cartea lui Maticiuc.
Florin Chilian: „Am citit manuscrisul, la început pe o diagonală, apoi pe alta, și din nou pe prima. Nu din comoditate sau lipsă de interes, ci de draci... Sunt, cumva, prea aproape de temă. Dar tema îmi place, este adânc integrată în epiderma modei care ne bântuie. Îmi place mintea ascuțită brici care încearcă să se elibereze tăind în stânga și-n dreapta fără a măsura altfel decât cu privirea rece, înghețată de atâta conștiență de sine”.
Mihai Bendeac: „O proporție covârșitoare a celor care ne vizitează țara pot depune mărturie că viața de noapte bucureșteană este, cu adevărat, ceva ieșit din comun. Am început să citesc ce a scris Codin cu mari rezerve. Știam că are o inteligență peste medie. Avem de-a face cu un jurnal insolit. Un breviar de tipologii feminine și trăiri ale unui «mare superficial». Cred în talentul lui literar, și mai ales în modernitatea scriiturii”.

#2
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Gonthar, tu esti ?

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,731
  • Înscris: 28.12.2008
Chiar el e.

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
De cand Mihai Bendeac e critic?
De cand "Poponet" e scriitor?
?!?!?

#5
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Deci i se spune Poponet si a avut relatii cu fetele inteligente din show bizul romanesc, interesant, ma gandeam ca ti se spune Poponet atunci cand esti foarte generos, si darnic, cu el, Poponetul.

Edited by sammydo, 23 September 2014 - 18:17.


#6
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Consumatorul de suflete?

Mai degraba Combinatorul de proaste

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
SI in curand si de prosti, la ce interes isi arata "criticii" nostri...

#8
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Eu cred ca astfel de carti ar putea sa readuca interesul tinerilor spre literatura, nu ar fi rau daca s-ar studia asa ceva si la scoala, in definitiv si Camil Petrescu tot cam in genul asta scria.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View Postvlad29marko, on 23 septembrie 2014 - 18:14, said:

De cand Mihai Bendeac e critic?
De cand "Poponet" e scriitor?
?!?!?

,,Ieste, ieste "... şi unul și altul.

O să aibă succes, pe pariu.

Hedonismul promiscuu va învinge.

Ce Cioran, ce Ţuţea...

Maticiuc va fi ,,vîrfu' " în panteonul scriitorilor români :icecream:

#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Daaa, crisstonne, "Viitor de aur ţara noastră are!".....

#11
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Sa stiti ca in ultimii ani cele mai bine vandute carti au fost astea publicate de vedetele mondene: confesiunile erotice ale Laurei Andresan, biografiile lui Botezatu, Raduleasca, Esca, etc.

Edited by Clipboard01, 23 September 2014 - 18:49.


#12
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 17.02.2007
Deci cu o caruta de bani futi pe una sau alta la cap tot timpul, pana se satura si sta capra numa' sa scape de obsedat, si dupa aia te lauzi, in scris, ca ce aventurier esti tu pe bani lu' tata.

#13
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,239
  • Înscris: 31.08.2006

View PostClipboard01, on 23 septembrie 2014 - 18:49, said:

Sa stiti ca in ultimii ani cele mai bine vandute carti au fost astea publicate de vedetele mondene: confesiunile erotice ale Laurei Andresan, biografiile lui Botezatu, Raduleasca, Esca, etc.


  Imi inchipui ce s-or distra f**ele astea pe seama prostilor care le cumpara maculaturile.

#14
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Eu am cumparat cartea astazi.  Super tare...
Trebuie s-o citesti ca omul chiar are talent...

#15
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

Mihai Bendeac: „O proporție covârșitoare a celor care ne vizitează țara pot depune mărturie că viața de noapte bucureșteană este, cu adevărat, ceva ieșit din comun. Am început să citesc ce a scris Codin cu mari rezerve. Știam că are o inteligență peste medie. Avem de-a face cu un jurnal insolit. Un breviar de tipologii feminine și trăiri ale unui «mare superficial». Cred în talentul lui literar, și mai ales în modernitatea scriiturii”.

Mihai Bendeac prost nu e si a si citit cate ceva la viata lui. Daca ar fi sa ma iau strict dupa cuvintele lui, mi-as cumpara si as citi cartea. Mai astept 2-3 pareri totusi.

Edited by catalina1, 23 September 2014 - 22:10.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011
Cătălina, cumpără cartea, apoi ne povestești şi nouă  :)

Mai bine mă şterg undeva cu contravaloarea cărţii...  dar să nu fie în monede  :proud:

#17
viine

viine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 22.09.2014

View Postcrisstonne, on 23 septembrie 2014 - 23:33, said:

Cătălina, cumpără cartea, apoi ne povestești şi nouă  Posted Image

Mai bine mă şterg undeva cu contravaloarea cărţii...  dar să nu fie în monede  Posted Image


Expresie de moderator..

#18
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010

View PostNazmi, on 23 septembrie 2014 - 20:29, said:

Eu am cumparat cartea astazi.  Super tare...
Trebuie s-o citesti ca omul chiar are talent...

Scrie si de EBA, ca el a condus-o la altar?

Ma intreb ce amarat a fost platit ca ghostwriter... Cred ca sar peste capodopera, mi-a ajuns mizeria scrisa de Dan Chisu. Dar n-as stramba din nas la o parte secunda, din experienta la Poarta Alba, numita "Consumatorul de Posted Image  " si semnata Poponetz.

Edited by Uny, 24 September 2014 - 02:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate