Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

viata privata violata

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
realistic334

realistic334

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2014
Cum poate sa ma vada cineva daca n-am nici-un virus?!

Fac ceva intr-o zi, a doua zii ii aud pe colegii de servici ca ma barfesc ce fac eu la PC. Am Comodo Firewall si ma intreaba de fiecare data daca sa-l permit sau sa-l blockez cand deschid un fisier. Chiar mi-am instalat niste virusi din greseala si imi zicea "fisierul x incearca sa comunice cu internetul".

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Probabil e instalat un soft de monitorizare...

#3
realistic334

realistic334

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2014

View PostLensFlare, on 22 septembrie 2014 - 05:38, said:

Probabil e instalat un soft de monitorizare...

de la ce?

#4
masterbeta

masterbeta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 08.07.2010

View Postrealistic334, on 22 septembrie 2014 - 05:43, said:

de la ce?
de obivei personalul it instaleaza softuri de monitorizare in scopul mentinerii sistemelor informatice(dar de obicei cei din it nu au dreptul sa divulge nimic absolut pt ca ei pot ''vedea multe"!), dar daca spui ca alte persoane stiu ce faci atunci nu stiu, totul depinde de anturaj si de configuratie.

#5
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Sterge fisierul x care te intreaba.Si daca tot mai comenteaza colegii adoua zi despre ce faci la calculator atunci reinstalare completa a sistemului.Este vorba despre calculatorul de la servici sau cel de acasa ? Ca daca e calculatorul de la servici e cu cantec.

#6
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
nu are legatura cu pc-ul , ei stiu din alta cauza

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
softul ala de monitorizare a fost instalat pe acel pc, deci antivir. il vede legitim, fiind instalat de cel ce foloseste sistemul.
nu prea ai cum sa-l gasesti tu, are si optiuni sa se ascunda prin fisiere, etc.
un exemplu e 007spy.
totusi, imi inchipui ca daca ai face si tu la calculatorul ala ce face toata lumea, normal, nu ar mai atrage atentia nimanui.

daca e calculatorul de acasa, reinstal win pe curat, si primul lucru care il pui dupa reinstall e antivirusul.
pune un antivirus de top, chiar daca il ai numai trial, 30 de zile.

#8
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Daca scrii zilnic pe Facebook totul, despre ceea ce faci, nu-i firesc sa stie?

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Zgudui maimuta pe chatrulete?

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 25.10.2007

View Postrealistic334, on 22 septembrie 2014 - 05:25, said:

Fac ceva intr-o zi, a doua zii ii aud pe colegii de servici ca ma barfesc ce fac eu la PC.

Am avut un prieten cu probleme similare. El zicea ca persoanele care stau pe banca din fata blocului, barfesc ce are el in PC. In final a fost diagnosticat cu schizofrenie si a fost internat vreo 3 ani... Nici acum nu-i prea bine..

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

View Postrealistic334, on 22 septembrie 2014 - 05:25, said:

Fac ceva intr-o zi, a doua zii ii aud pe colegii de servici ca ma barfesc ce fac eu la PC. Am Comodo Firewall si ma intreaba de fiecare data daca sa-l permit sau sa-l blockez cand deschid un fisier. Chiar mi-am instalat niste virusi din greseala si imi zicea "fisierul x incearca sa comunice cu internetul".
Poate ar trebui sa te anuntam ca modurile incognito de la browsere nu te feresc de ochii colegilor.

#12
realistic334

realistic334

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 27.07.2014

View PostArgv, on 22 septembrie 2014 - 07:24, said:

Am avut un prieten cu probleme similare. El zicea ca persoanele care stau pe banca din fata blocului, barfesc ce are el in PC. In final a fost diagnosticat cu schizofrenie si a fost internat vreo 3 ani... Nici acum nu-i prea bine..

da ce i-au facut?

#13
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014

View Postrealistic334, on 22 septembrie 2014 - 08:06, said:

da ce i-au facut?
incearca sa devii un om religios altfel vei innebuni

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Tratament. camasa de forta si antipsihotice, haloperidol, etc.
Daca incepi tratamentul din timp, e posibil sa nu ajungi la starile mai grave ale bolii, si sa scapi de camasa de forta.

#15
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
treci pe linux

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ce-i asa greu? Ai instalat pe PC un program de acces la distanta gen RADMIN sau un KEYLOGGER, ori iti este monitorizat traficul din reteaua locala de catre Admin sau alt utilizator din retea prin Celebra metoda de atak MAN IN THE MIDDLE dupa ce a fost otravita tabela ARP.
Vezi ca poate fi destul de periculos pentru ca inafara de faptul ca vede ce faci dupa caz poate sparge parolele la conturi online gen Yahoo, facebook sau chiar bancare daca faci tranzactii online si nu cred ca te coafeaza chestia asta.
Pe langa asta mai poate sterge,modifica,transfera fisiere de la tine de pe PC si iar este destul de nasol.poti pati de exemplu sa-ti transfere intr-o seara la ei un fisier cu o prezentare pentru a doua zi,sa-l modifice si sa ti-l transfere inapoi iar tu bun bazat a doa zi cand pui pe proiector in fata a nu stiu cati sefi proiectul in loc de ce aveai tu acolo iti apar alte bazaconii porcoase de te faci de ras de numa numa.
Sfatul meu avand in vedere ca nu ai cunostinte este sa formatezi totul si sa-ti instalezi OS-ul si ce mai ai tu nevoie alaturi de un Firewall puternic configurat la sange de cineva care se pricepe.
Pana una alta as fi foarte curios ce-ti returneaza comanda RUN >>> Tracert  google .com  de ex.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View Postslai, on 22 septembrie 2014 - 08:12, said:

Tratament. camasa de forta si antipsihotice, haloperidol, etc.
Daca incepi tratamentul din timp, e posibil sa nu ajungi la starile mai grave ale bolii, si sa scapi de camasa de forta.
de unde ai scos-o pe asta cu camasa de forta? in momentul de fata bolnavii psihici au mai multe drepturi decat oamenii normali. camasa de forta doar in cazul in care sunt agresivi sau se automutileaza. nici macar tratamentul nu-i poti obliga sa-l ia.

pt initiator - daca simti ca nu ti-e bine si daca cei apropiati tie spun ca nu esti ok poate ar fi bine sa te vada un psihiatru. un tratament bun te va face sa fi mai putin agitat.

#18
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Daca e vorba de calculatorul de serviciu si lucreaza la vreo companie serioasa normal ca tot ce face pe PC e monitorizat. Ce e drept nu e normal sa se barfeasca despre asta pe de alta parte ce naiba face de il barfesc altii? SI nu a citit si el regulamentul de ordine interioara? Povesteste acolo in chip si fel cum e monitorizat.

Daca e cel de acasa sa vada cum scapa de virusi desi nici treaba cu inchipuierile nu e de exclus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate