Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

oDC 5.31 si asignare port unic in firewall-ul din XP SP2

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
claudiaro04

claudiaro04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.12.2005
Buna :)! Sper sa existe cineva care sa ma lamureasca pe deplin...Am oDC 5.31, XP SP2 cu toate update-urile la zi, sunt conectata activ prin retea de bloc (adminul s-ar parea ca a cumparat o clasa de IP-uri).

Acum problema : vreau sa asignez un singur port de iesire si de intrare prin firewalul XP-ului, pentru a ma expune mai putin la diverse "controale " efectuate de diversi "smecherasi" din retea (am observat ca aproape intotdeauna cand downloadez cate ceva mai deosebit cu oDC-ul, a doua zi il gasesc in hubul local pus la share la mai multi, desi nici macar nu am intrat pe hubul local in ultimele zile, lucru care imi da de banuit ca probabil cineva se conecteaza pe sest la calculatorul meu). Ce port as putea asigna, pe TCP sau UDP, etc. ? Rog explicati-mi pas cu pas, sunt incepatoare.
Mentionez ca nu as dori decat in caz extrem sa ma complic cu instalarea altui firewall, as dori sa folosesc pe cel din XP.
Multumesc anticipat :)!

#2
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Nu prea inteleg ce vrei sa faci.Vrei ca sa-ti fie deschis doar un singur port?Ce te faci daca vrei sa te conectezi cu yahoo messenger de exemplu?Sau alte aplicatii care cer anumite porturi?Nu toate aplicatiile folosesc acelasi port.
Pentru navigarea pe internet portul 80 ar trebui sa fie de ajuns insa presupun ca daca esti "fan" al odc-ului mai folosesti si alte aplicatii gen yahoo messenger.Rolul firewalului este  de a bloca porturile impotriva conexiunilor din exterior iar firewalul din xp isi face bine treaba chiar daca nu este un firewall grozav.Nu e chiar asa simplu cum crezi tu sa treci de firewalul din xp.Probabil alta este problema sau pur si simplu o coincidenta ca aceleasi fisiere apar la mai multi, nu doar tu poti downloada de pe dc.Nu prea am inteles daca downloadezi de pe dc extern sau din retea.Ce vrei tu, un singur port pentru toate aplicatiile nu se poate si nici nu e nevoie.

#3
claudiaro04

claudiaro04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.12.2005
Probabil nu am fost suficient de explicita, vreau sa deschid un singur port (sau cat mai putine) pentru oDC. De obicei, downloadez din huburi care nu sunt in reteaua noastra, ex. zap.gotdns.org:6969, dc.czone.ro:411, etc.
In ceea ce priveste coincidenta, tare m-ar mira ca niste pusti manelisti (ii cunosc din vedere pe toti) sa devina brusc mari admiratori ai filmelor de arta avand ca regizori nume precum Pasolini, Almodovar, Fellini, in conditiile in care sunt fani ai filmelor cu vampiri, batai, etc.:puke:

#4
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Ok, poti folosi un singur port de exemplu 1412.Seteaza file/settings/general la port pui 1412 si apoi ok altfel cred ca va folosi porturile aleator.Asta-i tot va folosi un singur port.Exista un thread deschis aici despre strongdc http://forum.softped...opic=44218&st=0.Ar fi mai bine sa te adresezi acolo cred.

Edited by SE7EN, 02 January 2006 - 17:20.


#5
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Din ce am inteles eu inseamna ca acei "smecherasi" nu iau filmele de la tine prin intermediul a oDC asa e ?
Daca asa este nu vad ce rost are sa te chinui cu vreun port forwarding ...
Daca filmele sunt luate prin intermediul a odc atunci lucrurile se simplifica , insa fa si ceea ce spune Se7en .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate