Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Schimbare numar de telefon la abonamentul DIGIMOBIL

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013
Mi-au dat astia de la DIGI un numar de tractor. Cand ma intreaba cineva numarul trebuie sa ma uit in agenda.
Insa la inceput nu am acordat credit asa mare acestei retele, insa acum sunt foarte incantat de ea. Mai ales pentru ca sun mult.
Si ma gandesc sa imi schimb numarul cu altul mai usor de retinut care sa devina si personal.

Se poate face asta fara sa mai trebuiasca sa semnez vreo prelungire de abonament?
E gratuita schimbarea sau costa?

#2
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Poate doar daca platesti o suma altfel nu cred ca-l poti schimba.
Si daca le zici ca ai pierdut cartela se poate pastra deci nu cred.....

#3
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013
Le-am scris deja, sa vad ce raspund. Dar poate ne lumineaza cineva de pe forum care a facut asta deja.
Daca aflu eu intre timp anunt aici.

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Gaseste un numar din alta retea si fa portare peste el.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Cum e numarul de tractor? Poti trimite datele tale de contact prin sms daca nu memorezi 10 cifre.

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Cauti la Cosmote sau Vodafone o cartela cu numar "usor". Acesti doi operatori au inscriptionat numarul de telefon pe spatele "ambalajului" cartelei.
Dupa ce ai gasit un numar care dorespunde dorintei tale, faci portare peste numarul "de tractor" de la Digi.
In ceea ce priveste o eventuala prelungire a contractului, nu stiu exact, dar presupun ca o sa implice prelungirea cu 12 luni de la data efectuarii portarii.

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Digi nu are numar gold sau cum se cheama. Cel mai simplu, portezi un numar din alta retea Posted Image
Parca portarea nu-ti prelungeste abonamentul.

Edited by easy90rider, 20 September 2014 - 20:06.


#8
espresso

espresso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.06.2013
La chestia cu portarea m-am gandit.
Insa tot ce trebuie sa aflu e in ce conditii se face. N-am inca raspuns de la RDS.

 dorin_2k, on 20 septembrie 2014 - 18:07, said:

Cum e numarul de tractor? Poti trimite datele tale de contact prin sms daca nu memorezi 10 cifre.
Am sunat pentru a verifica o garantie si doamna de la telefon mi-a cerut numarul. Eu sunand-o pe fix, evident ca de pe DIGI pentru poti suna moca pe fix.
Si am inceput sa ghicesc numarul si la final doamna mi-a spus ca nu e corect foarte rapid. Cand am intrebat cum de si-a dat seama, mi-a raspuns ca are mai multe cifre decat ar trebui.
A trebuit sa ma uit in agenda si sa ii dau numarul.
Asa ca m-am gandit sa am totusi un numar mai usor de memorat.

#9
veterinar2

veterinar2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 20.09.2014
Ahahahahaa cică număr de tractor.  Și al meu crezi ca e de limuzină?  Vreau și eu sa îl schimb :(

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Unde se pot gasi precizari cu privire la conditiile in care se efectueaza portarea unui numar din alta retea peste un abonament Digi mobil?
Am cautat pe site, dar nu am gasit. Nici cu Google nu am gasit informatii in aceasta directie. Sau nu exista informatii publice (oficiale) despre aceasta?

Doresc sa aflu raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1 - Numarul ce urmeaza a fi portat peste un abonament Digi mobil deja existent trebuie sa fie neaparat dintr-o retea mobila sau poate fi si dintr-o retea de telefonie fixa?
2 - Numarul pe care intentionezi sa-l portezi peste abonamentul Digi mobil poate fi numar prepaid sau trebuie sa fie tot de abonament?
3 - Din ce retele poate fi portat numarul in Digi mobil? Presupun ca este acceptata portarea numerelor din Orange, Vodafone si Telekom mobil (Cosmote).
4 - Portarea unui numar peste abonamentul Digi mobil se poate face oricand in timpul perioadei contractuale? Sau exista o limita maxima de timp?
5 - Portarea unui numar din alta retea peste abonamentul deja existent implica modificarea conditiilor contractuale sau nu? Daca da, atunci ce modificari pot fi efectuate?
6 - Exista vreun tarif privitor la portarea numarului?
7 - Numarul ce urmeaza a fi portat, daca este numar prepaid, trebuie sa fie in perioada activa sau poate fi in perioada de gratie?
8 - Daca este un numar prepaid ce se va intampla cu creditul existent pe el? Se poate solicita restituirea contravalorii creditului de la operatorul initial (se aproba astfel de cereri)? Sau cum altfel poate fi valorificat creditul (in afara de transfer pe alt numar sau cumparaturi cu plata prin SMS)?
9 - Daca portez un numar din alta retea peste abonamentul Digi mobil si apoi gasesc un numar si mai "interesant" la o cartela, atunci pot sa fac din nou o portare peste numarul deja portat?

Edited by _-_, 09 March 2015 - 11:40.


#11
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006

 _-_, on 09 martie 2015 - 11:26, said:

...
@_-_
1. Numarul trebuie sa fie din acelasi sistem de numerotare cu cel pe care se efectueaza portatea numere geografice 02xx merg pe 02xx (fix pe fix) iar 07xx merg pe 07xx (mobil pe mobil)
2. Nu conteaza tipul de serviciu contractat prepay sau abonament, conteaza doar ca numarul sa-ti apartina (contract pe numele tau in cazul abonamentelor, sau cartela fizica pentru prepay).
3. Orice retea nationala (atata timp cat se respecta regula numarul 1 fix pe fix si mobil pe mobil)
4. Se poate face oricand, nu exista o limita (tine cont de faptul ca daca portezi numarul de pe un abonament de la un alt operator, acela are dreptul la juste despagubiri in cazul in care inca te afli sub contract cu el)
5. Nu, portarea nu poate fi conditionata de prelungirea unui contract sau alte clauze, ci doar trebuie sa existe un serviciu deja contractat sau sa fie contractat unul in acel moment.
6. 7 euro insa multi operatori suporta ei taxele de portare (asa este si incazul digi.mobil)
7. Numarul trebuie sa fie activ in retea, nu conteaza daca este in perioada activa sau de gratie a creditului.
8. Creditul se pierde in momentul portarii, nu se restituie, ci doar poate fi consumat pana in momentul portarii efective a numarului.

Edited by 13YTe, 09 March 2015 - 11:44.


#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc pentru raspunsuri.

Am editat comentariul de mai sus si am mai adaugat o intrebare:

 _-_, on 09 martie 2015 - 11:26, said:

9 - Daca portez un numar din alta retea peste abonamentul Digi mobil si apoi gasesc un numar si mai "interesant" la o cartela, atunci pot sa fac din nou o portare peste numarul deja portat?
Sper sa detina cineva raspunsul si la aceasta intrebare.

#13
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Nu ai pentru ce.
9. Da, se poate, insa vei pierde primul numar deja portat si mai mult ca sigur iti vor cere taxa de portare la a 2 a portare.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am inteles. Multumesc inca o data.

#15
ajaxrom

ajaxrom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.12.2014
Am si eu aceeasi problema, vreau sa-mi schimb unul din numerele Digi pt ca primesc telefoane care ma deranjaza. Am primit acelasi raspuns de la relatiile cu clientii, sa cumpar o cartela in alta retea si sa portez numarul peste abonamentul meu Digi, contractul existent nu se modifica. N-am intrebat totusi daca ma costa ceva in plus in afara cartelei. Care e cea mai ieftina cartela prepaid pe care o pot cumpara si in ce retea? Eu avand abonament Digi since always, habar n-am :)

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La Vodafone se ofera cartele gratuite fara credit pe care nu trebuie sa le incarci ca sa se activeze. Am primit si eu o cartela de acest gen cand am cumparat un cablu OTG de la o reprezentanta. Cartelele au numarul trecut pe ele, dar nu stiu sa iti spun in ce conditii se ofera.
O cartela Vodafone obisnuita te costa 4 Euro. La activare iti retrage creditul si iti ofera automat o extraoptiune care costa 5 Euro. Daca nu consumi din resursele extraoptiunii, atunci poti solicita returnarea creditului prin expedierea unui SMS. Cel putin asa era ultima oara cand m-am interesat.
La Orange este similar. Problema este ca nu afli ce numar ai decat dupa ce activezi cartela.
Si la Telekom exista cartele gratuite si numarul este afisat pe ele, dar trebuie sa le incarci ca sa se activeze. Valoarea minima de reincarcare este de 4 Euro (numai prin reincarcare directa la Germanos). Posibil sa se poata incarca cu o valoare mai mica de pe un abonament.
Ofertele curente ar trebui sa fie afisate pe site-ul fiecarui operator.

O alta solutie (daca doresti tot numar de Digi mobil) ar fi sa cumperi o cartela Digi mobil prepaid (si acestea au numarul trecut pe ele, deci poti alege un numar convenabil), apoi sa il portezi in alta retea, apoi din nou in Digi mobil peste abonament.
Din pacate nu poti trece un numar Digi mobil prepaid direct peste numarul de abonament, deorece m-am interesat si mi s-a spus ca nu este posibil.
Portarea unui numar Digi mobil prepaid in alta retea si apoi inapoi in Digi peste un abonament de voce mobila nu stiu daca este posibila si nici daca nu exista anumite restrictii pentru o asemenea operatiune, dar se poate afla...

#17
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Fratilor, nu mai plangeti atat... Nu e nevoie sa va foiti cu cartelele dintr-o retea in alta daca aveti probleme cu vre-un nebun obsedat... O simpla cerere de schimbare a numarului in care sa aratati ca va este lezat dreptul la viata privata, eventual ca sunteti amenintati, etc. iar pentru siguranta dvs. cereti inlocuirea numarului cu un altul.
Nu o sa aiba ce sa faca si se vor conforma, daca nu, e motiv de plangere impotriva lor la protectia consumatorului. AVETI dreptul sa va schimbati numarul de telefon!

Edited by 13YTe, 09 March 2015 - 18:23.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu am numar de "tractor". De deranjat nu m-a deranjat decat o singura persoana pe la 3 dimineata, asa ca nu din cauza asta vreau sa-l schimb. Numarul este chiar imposibil de retinut: iti incurca limba-n gura cand incerci sa-l comunici altcuiva si zau ca nu functioneaza nicio strategie mnemotehnica la el (asa este de imposibil)! Posted Image

Edited by _-_, 09 March 2015 - 18:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate