Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Distanta privire monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
dennz

dennz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.04.2007
Salut!

Am si eu ointrebare.
Am de gand ca in viitorul apropiat sa-mi iau un monitor LED. Vreau unul full HD dar nu stiu ce diagonala sa-mi iau ca sa nu afecteze ochii. Il montez pe un birou, deci o distanta de 50 - 70 cm de la ochi la monitor. Unul de 23" mi-ar placea dar intrebarea mea este, mai e valabila regula ca distanta de a privi sa fie de 3 ori diagonala?

#2
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Regula aceea e valabila pentru televizoare CRT cu raportul imaginii 4/3.Posted Image
23-24" full HD e absolut OK la distanta aceea, pentru asta au si fost concepute.

#3
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Asta nu e regula care trebuie respectata, asta e o recomandare, dar care se refera mai mult la televizoare
Pentru PC eu nu as merge pe o diagonala mai mare de 23 deoarece se vad pixelii si ma deranjeaza

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postdennz, on 19 septembrie 2014 - 22:05, said:

Salut!

Am si eu ointrebare.
Am de gand ca in viitorul apropiat sa-mi iau un monitor LED. Vreau unul full HD dar nu stiu ce diagonala sa-mi iau ca sa nu afecteze ochii. Il montez pe un birou, deci o distanta de 50 - 70 cm de la ochi la monitor. Unul de 23" mi-ar placea dar intrebarea mea este, mai e valabila regula ca distanta de a privi sa fie de 3 ori diagonala?

La HD , ideea este sa te apropii de imagine (monitor sau Tv) fara sa-i vezi pixelii cu toate ca din experienta personala un HD veritabil regasesti peste diagonale de 40 inchi din cauza pragului de distingibilitate al vederii umane. Am testat pe mire de rezolutie si la diagonale mai mici imaginea se compreseaza si creaza astfel un efect de aparenta neclaritate si "imbacsire" (aglomerare) a detaliilor.

Edited by gicaru, 19 September 2014 - 23:20.


#5
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
O da,  40" la FHD și la UHD atunci cât? Atenție vorbim de monitoare...

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Totul se rezuma la obtinerea unui PPI mai mare decat poate ochiul uman sa distinga pentru distanta de vizionare estimata de producator,d-asta avem displayuri 1920x1080 in 5" la fel cum avem aceeasi rezolutie in displayuri de 40.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru altceva decit filme 23 inch (si rezolutie HD!) e foarte putin. Ca idee pe un 24 inch de-asta 16:10 nu incape (milimetric, ma rog, poate depinde de model) un A4 in picioare pe cind pe un 19 inch "clasic" 4:3 vechi de 7 ani incape. Ma refer la dimensiuni fizice, pui foaia pe monitor.

Daca chiar nu ai buget macar, macar un 24 inch 1920x1200, ca punct de plecare.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ochiul uman are un unghi de focus (unghiul in care se formeaza o omagine clara) destul de mic... aprox 5o...
e obositor sa-ti plimbi capul/ochii de colo-colo pe display
cu cat displayul e mai mic sau tu esti mai departe, aceste miscari se reduc

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
5 grade la 60 cm inseamna vreo 2 inch, ar insemna ca lumea sa pice jos de oboseala cu un monitor de 14 inch (la 60 cm distanta!!!).

#10
dennz

dennz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.04.2007
https://www.youtube....JJhtFvHPo#t=534

#11
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009

View Postdennz, on 30 septembrie 2014 - 19:58, said:


Monitorul Benq de la minutul 17.45 este cumva modelul LED Benq 24", Wide, Full HD, DVI, HDMI, Boxe, Negru, XL2411Z ?

Intreb pentru ca ma gandesc sa il cumpar.

#12
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,011
  • Înscris: 02.11.2009
Distanta privire monitor mi se pare un subiect insuficient abordat atat aici cat si online dat fiind importanta pe care o prezinta.

Eu intentionez sa merg in principiu pe un 27 inch cu o distanta de vizualizare constanta cuprinsa intre 90-120 cm fata de monitor. Ma intereseaza deci opinii si pareri din experienta personala sau din experientele altora cu privire la acest raport si daca o rezolutie uzuala de 1920 x 1080 nu ar fi cam putin pentru o asa distanta atat incat sa existe riscul sa se vada un pic "pixelat" cum am mai tot citit pe ici pe colo experiente ale diferitor useri. Nu stiu in ce masura la 27 inch o rezolutie de 1920 x 1200 ar fi considerabil mai buna in acest sens desi pretul este considerabil mai ridicat in cazul lor.

Atasez un grafic gasit intamplator cu privire la aceste distante, mie mi se par distantele prea mari in cazul monitoarelor. Spun asta pentru ca acum am un 19 inch privit de la 90-120 cm si va spun ca la 120 cm te cam chiorasti pe multe fonturi sa vezi ce litere ai mancat sau exact cum e scris cuvantul ( alte limbi ):

[ http://s9.postimg.org/scrqsfmpr/sisteme_multimedia_center.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by asda, 11 October 2014 - 05:37.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
1920x1200 are pretul considerabil mai ridicat pentru ca la 1920x1080 e o concurenta acerba si e plin de prastii de monitoare. Sa vezi cum e cind vrei cu adevarat rezolutie mai mare.

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
4K direct
tre sa duca si placa...
pixalat nu cred ca are cuim sa se vada... e ca si cum ai spune ca vezi cum licăre la 60Hz

Edited by Nero-d, 11 October 2014 - 09:46.


#15
dennz

dennz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.04.2007
Salut!

La cautare pe Google "proper distance to sit from computer monitor" am găsit niște linkuri urile:

http://superuser.com...ommended-to-sit

http://www.healthyco.../setup/monitor/

si multe altele ...

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... toate alea sunt abureli :)
gandeste-te in primul rand ca la un laptop, nu poti sta prea departe de monitor
am mai subliniat, unchiul de focus al ochiului uman e de ~5o...
daca citesti ceva... poti sta linistit la ce distanta vezi sau iti e confortabil...pentru ca plimbi ochii linistit, urmarind randul...
dar daca trebuie sa cuprinzi tot ecranul cu privirea (intr-un joc de exemplu, sau la un film) nu mai e acelasi lucru
daca urmaresti subtitrarea, nu mai vezi actiunea filmului

plus de asta... metodele alea empirice de determinare a distantei, n-au legatura cu diagonala displayului... ci doar cu distanta confortabila pentru ochi...
totusi, o carte nu cred ca o tii la asa mare distanta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate