Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cardul national de sanatate, o alta bataie de joc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#19
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postpetre69, on 19 septembrie 2014 - 10:50, said:

de fapt ,bani sunt ,dar sunt furati
Nu sunt bani. Cand ai mai multi pensionari decat angajati(si majoritatea au nevoie de medicamente/asistenta medicala), nu prea ai cum sa ai bani. Iar preturile medicamentelor, aparaturii, ambulantelor samd nu tin cont de acest lucru.

View Postf300, on 19 septembrie 2014 - 11:00, said:

In Romania oricum esti asigurat oricum, chiar daca nu esti platitor.
Nu esti. Doar pentru urgente sau anumite boli aparte primesti (ceva) asistenta gratuita/tratament(iar daca ai ghinion, s-ar putea sa nu primesti).

ps. nu vad problema cu cardul de sanantate... e doar o chestie ce elimina din birocratie, nu schimba nimic la nivel fundamental

Edited by MrReason, 19 September 2014 - 11:36.


#20
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View Postneur0, on 19 septembrie 2014 - 10:20, said:

http://stirileprotv....tea-folosi.html

Nu numai ca au intarziat 7 ani dar nici macar nu sunt utilizabile deocamdata...
Alta hotie... Alti bani pentru partid, alti super imbogatiti peste noapte... Cu consecinta inchiderii spitalelor, plecarii medicilor din tara si a pacientilor care mor cu zile. Cate mai induram?

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostMrReason, on 19 septembrie 2014 - 11:35, said:

Nu esti. Doar pentru urgente sau anumite boli aparte primesti (ceva) asistenta gratuita/tratament(iar daca ai ghinion, s-ar putea sa nu primesti).

am trecut prin asta acum cativa ani, cand am fost la urgente, iar dupa 1,5h de asteptat la urgente si vreo 3 interventii peste acele asistente care efectiv stateau o parte din ele (una manca seminte, alta completa un rebus, etc.), imi spun ca acolo sunt urgentele, iar eu daca sunt pe picioarele mele nu sunt o urgenta si nu au ce sa-mi faca, iar eu stateam sprijinita de paturile alea ca abia ma tineam pe picioare. asta e stilul romanesc de a aborda o urgenta

Edited by Dany_Darke, 19 September 2014 - 11:41.


#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View PostXORIAN_L, on 19 septembrie 2014 - 10:59, said:

Daca este urgenta oricum nu mai coteaza daca esti asigurat. Urgenta este pentru toata lumea.

Nu e vorba daca esti sau nu asigurat ci si despre istoria ta medicala, de unde sa stie medicii cine-i alergic la ce, cine sufera de nu stiu ce boala sau cine are antecedente cu anumite lucruri, citind in globul de cristal? Posted Image.
E util cardul (teoretic) dar bineinteles ca treaba e facuta cu fundul...cum au facut toti ministri sanatatii din Ro de altfel.

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 11:40, said:

am trecut prin asta acum cativa ani, cand am fost la urgente, iar dupa 1,5h de asteptat la urgente si vreo 3 interventii peste acele asistente care efectiv stateau o parte din ele (una manca seminte, alta completa un rebus, etc.), imi spun ca acolo sunt urgentele, iar eu daca sunt pe picioarele mele nu sunt o urgenta si nu au ce sa-mi faca, iar eu stateam sprijinita de paturile alea ca abia ma tineam pe picioare. asta e stilul romanesc de a aborda o urgenta
Si de aia consider orice ban cheltuit pe sistemul public de sanatate un ban aruncat la gunoi.

Edited by n-amname, 19 September 2014 - 11:59.


#23
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 11:40, said:

am trecut prin asta acum cativa ani, cand am fost la urgente, iar dupa 1,5h de asteptat la urgente si vreo 3 interventii peste acele asistente care efectiv stateau o parte din ele (una manca seminte, alta completa un rebus, etc.), imi spun ca acolo sunt urgentele, iar eu daca sunt pe picioarele mele nu sunt o urgenta si nu au ce sa-mi faca, iar eu stateam sprijinita de paturile alea ca abia ma tineam pe picioare. asta e stilul romanesc de a aborda o urgenta
Da, daca nu intri in fibrilatie nu o considera urgenta.

View Postn-amname, on 19 septembrie 2014 - 11:58, said:

Nu e vorba daca esti sau nu asigurat ci si despre istoria ta medicala, de unde sa stie medicii cine-i alergic la ce, cine sufera de nu stiu ce boala sau cine are antecedente cu anumite lucruri, citind in globul de cristal? Posted Image.
E util cardul (teoretic) dar bineinteles ca treaba e facuta cu fundul...cum au facut toti ministri sanatatii din Ro de altfel.
Pai cica nu se inscriu datele medicale pe chip.

#24
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Ba da, daca vrei se inscriu.

#25
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Faptul ca inscrierea datelor medicale este optionala elimina singurul avantaj pe care l-ar avea cardurile fata de un sistem bazat pe CNP.

#26
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

View Postn-amname, on 19 septembrie 2014 - 11:58, said:

Nu e vorba daca esti sau nu asigurat ci si despre istoria ta medicala, de unde sa stie medicii cine-i alergic la ce, cine sufera de nu stiu ce boala sau cine are antecedente cu anumite lucruri, citind in globul de cristal? Posted Image.
Cardul nu contine informatii medicale, decat la dorinta pacientului. Insa daca ar contine, le gasesti si pe net la o adresa securizata. Problema este cand vine o urgenta si nu merge netul, dar la fel de bine s-ar putea ca fiind urgenta sa nu aiba cardul la el. In plus internetul poate fi accesat si 3G, toata chestia este ca sistemul sa fie foarte bine la pus la punct, practic sa nu exista niciodata probleme tehnice. Dealtfel probleme pot avea si cardurile.

Edited by XORIAN_L, 19 September 2014 - 12:06.


#27
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View Postn-amname, on 19 septembrie 2014 - 11:58, said:

Si de aia consider orice ban cheltuit pe sistemul public de sanatate un ban aruncat la gunoi.
Consideri foarte prost. De rau de bine, tot functioneaza, asa cum functioneaza. Fara el ar muri o multime de oameni.

View PostDany_Darke, on 19 septembrie 2014 - 11:40, said:

am trecut prin asta acum cativa ani, cand am fost la urgente, iar dupa 1,5h de asteptat la urgente si vreo 3 interventii peste acele asistente care efectiv stateau o parte din ele (una manca seminte, alta completa un rebus, etc.), imi spun ca acolo sunt urgentele, iar eu daca sunt pe picioarele mele nu sunt o urgenta si nu au ce sa-mi faca, iar eu stateam sprijinita de paturile alea ca abia ma tineam pe picioare. asta e stilul romanesc de a aborda o urgenta
Mda... acu' nu stiu exact ce proceduri au, e posibil ca asistentele sa nu aiba voie sa intervina ele direct...  oricum exista multe probleme: lipsa personal (medici, nu asistente), lipsa medicamente, lipsa aparatura, lipsa paturi samd.

Edited by MrReason, 19 September 2014 - 12:07.


#28
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011
Nu elimina nici un avantaj. E decizia fiecaruia daca isi trece acolo ceva date importante sau nu, dar pentru cei care vor e un avantaj.

#29
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostMrReason, on 19 septembrie 2014 - 12:06, said:

Mda... acu' nu stiu exact ce proceduri au, e posibil ca asistentele sa nu aiba voie sa intervina ele direct...  oricum exista multe probleme: lipsa personal (medici, nu asistente), lipsa medicamente, lipsa aparatura, lipsa paturi samd.

in functie de gravitate intervine medicul, dar in mare parte, asistentele au grija de cei veniti la urgenta. ma refer aici la urgentele usoare (stari de ebrietate, lesinuri fara traumatisme, caderi de calciu, etc.)

View Postneur0, on 19 septembrie 2014 - 11:59, said:

Da, daca nu intri in fibrilatie nu o considera urgenta.

si inca un aspect important, daca nu vii cu ambulanta nu esti o urgenta, asta mi-a trantit atunci cand m-am luat mai serios de ele. eu venisem cu cineva care ma vazuse ca abia mai aveam putere sa vb.
iar ca fapt divers, de neurgenta ce eram in fata acelor asistente, in cateva zile am ajuns de urgenta la fundeni cu internare. dar in continuare au sustinut ca nu prezentam semne de urgenta. cazul s-a intamplat in galati la spitalul judetean

View Postn-amname, on 19 septembrie 2014 - 11:58, said:

Nu e vorba daca esti sau nu asigurat ci si despre istoria ta medicala, de unde sa stie medicii cine-i alergic la ce, cine sufera de nu stiu ce boala sau cine are antecedente cu anumite lucruri, citind in globul de cristal? Posted Image.
E util cardul (teoretic) dar bineinteles ca treaba e facuta cu fundul...cum au facut toti ministri sanatatii din Ro de altfel.

Si de aia consider orice ban cheltuit pe sistemul public de sanatate un ban aruncat la gunoi.

mai mult decat corect

#30
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008

View Postn-amname, on 19 septembrie 2014 - 11:58, said:

Nu e vorba daca esti sau nu asigurat ci si despre istoria ta medicala, de unde sa stie medicii cine-i alergic la ce, cine sufera de nu stiu ce boala sau cine are antecedente cu anumite lucruri, citind in globul de cristal? Posted Image.


Quote


Cardurile nu vor contine date medicale, asa cum era prevazut initial, ci numai informatii legate de identitatea posesorului. Cardul va avea un CIP electronic, unde vor fi stocate doar CNP-ul posesorului, un cod de identificare in sistem si nicio informatie legata de grupa de sange, RH-ul, alergii sau boli cronice. Introducerea altor date suplimentare pe cardul de sanatate este optionala si se realizeaza doar la medicul de familie.

Pe de alta parte:

Cardul de sănătate e pe drum. Medicii de familie nu-l acceptă

Quote

Cardul, așa cum e trimis prin poștă, e inactiv și trebuie personalizat cu datele pacientului, la medicul de familie. Operațiunea înseamnă trecerea cardului printr-un cititor de carduri, care ar trebui cumpărat de medic. Numai că medicii de familie au spus mereu că nu sunt de acord cu această cheltuială și că dotarea cu astfel de aparate este atribuția Casei de Sănătate.


#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Înainte de carduri-harduri să rezolve probleme cu cozile de la Casa de Sănătate a Municipiului Bucureşti (C.A.S.M.B.). După ce că e singura din Capitală şi se îmbulzesc oamenii, din cele 2 ghişee (care ar putea fi 3) nu funcţioneşte decât unul. Să vezi ce omor era ieri înainte de deschidere...

#32
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Niste defecti, nu era necesar un card separat, cartea de identitate era suficienta, nu murea de oboseala cocoana de la camera de garda ca tasta 20 de secunde CNP-ului asociat unei baze de date in care sa fie inscris absolut tot trecutul medical al unui individ, sa nu se mai ajunga in situatia ca un medic sa prescrie un tratament incompatibil cu o boala anterioara, cu consecinte nu rareori funeste!
S-au aruncat milioane de euro DEGEABA, pentru dreptunghiuri de plastic, bune de razuit noroiul de pe pantofi.

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta e buna in teorie. In practica inseamna ca fiecare calculator virusat de la fiecare cabinet de la Cuca Macaii o sa leak nu numai parole de yahoo si facebook dar si parola cu care poti afla (citez inclusiv formatarea) "absolut tot trecutul medical al unui individ". Nu numai de la cabinetul ala ci de la oricine are CNP.

Usor de zis "bah eu n-am nimic de ascuns" pina fac misto vecinii de tine pentru vreo boala pe care ai avut-o acu' 15 ani. Sau nu primesti un job sau un imprumut pentru ca ai vreo boala ce altminteri nu-i intereseaza pe ei. Chestii de-astea pot avea exact efectul invers, sa faca oamenii sa evite sistemul medical sa nu obtina vreo "pata la dosar".

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Exista pe teritoriu' asta alduit de Dumnezo vreo masura care sa fie implementata eficient? Scumpiri, majorari si alinieri de preturi nu se pun la socoteala, alea sunt implementate cu o eficienta ce-i face pe germani sa paleasca!

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
o bataie de joc marca Siveco. :lol:

#36
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,099
  • Înscris: 03.07.2008
Nu stiam ca-s facute de Siveco... Pai atunci se explica! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate