Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Clasa a ll-a, plus discutii conexe

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sa-mi trag una daca stiu sa identific organele din maidanezul acela.
Daca punea un om iti ziceam si care era apendicele sau colonul samd.

#20
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Postgelublabla, on 22 septembrie 2014 - 16:36, said:

Altfel cum ar putea copiii sa calculeze puterea generata de baterie (din poza circuitului  - postata mai sus) cand se stie ca ea (puterea) este egala cu Tensiunea ori Intensitatea?!

Am facut si eu ceva (mini) electricitate in clasa a 2-a sau a 3-a, dar numai chestii de baza (baterii, fire, bec), parca.

Edited by sftpdt, 22 September 2014 - 17:24.


#21
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
cand eram scolar aveam 10 lei la fond. acum s-a facut 100 ?
sa-ti bagi picioarele

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postsftpdt, on 22 septembrie 2014 - 16:20, said:

Se face inmultirea / impartirea in clasa 2?

Inmultirea se facea din clasa 1, insa voalat.
In sem 2, fii-mea avea o problema unde trebuia sa inmultesti. Mirific.

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
o sa ajunga ca si cerinta obligatorie ca la intrarea in clasa 1, sa stie sa citeasca, sa scrie, sa socoteasca.

#24
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013

View Post-Diana-, on 22 septembrie 2014 - 19:44, said:

Inmultirea se facea din clasa 1, insa voalat.
In sem 2, fii-mea avea o problema unde trebuia sa inmultesti. Mirific.

Eu am facut-o in clasa 3 (acum 8 ani)

Edited by sftpdt, 22 September 2014 - 19:52.


#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Eu nu mai stiu cand am facut-o (cred ca intr-a doua), insa la grupa zero se face ce faceam noi in cls 1.

Da, la cls 1 trebuie sa cam stii sa citesti si sa scrii, cel putin la fii-mea la clasa (cand era in cls 1), s-a mers f greu cu copiii care nu stiau sa citeasca si sa scrie.
Fii-mii i-a fost usor, insa sunt copii care au cam pierdut startul din cauza ca nivelul clasei era sus, multi stiau sa citeasca si sa scrie deja, iar unii dintre ei nu au putut tine pasul.

#26
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Haha, eu ştiu să scriu (litere de tipar) / citesc de la 5 ani.

Când îi vedeam pe ceilalţi din clasă că citeau cuvintele despărţindu-le în silabe îmi pierdeam răbdarea.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Da, sunt copii care pot citi/scrie de la 5 ani.
Si fii-mea e la fel/ a fost la fel. Scria pe tastatura dupa dictare la 2 ani si un pic.

Fi-miu in schimb, e paralel cu scrisul, scrie doar cateva cuvinte (pana in 10), de citit mai nimic, insa face calcule cu unitati, dar si zeci, sute, mii, astea din urma sa fie cu cifre rotunde.
Ii mai dau o sansa sa recupereze la limba romana pana ajunge la cls 1, daca nu, il duc la Casa de copii. Posted Image

(gluma buey, nu-l duc nici daca e analfabet la 20 de ani. Posted Image, e al meu, il iubesc asa cum e)

#28
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005

View Postgumball3000, on 22 septembrie 2014 - 16:52, said:

Sa-mi trag una daca stiu sa identific organele din maidanezul acela.

Sa te fi vazut in clasa intai.
Atunci trebuiau sa identifice rinichii la o gaina.

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
La noi, situatia e mai blanda:

32 lei doua culegeri, una de romana, una de mate
9 lei un caiet de religie
49 lei engleza

Manuale nu exista, cel de Mate de anul trecut nu se poate folosi pt ca anul asta s-au introdus fractii si notiuni de fizica, iar ala de anul trecut nu are.
Romana (mai exact CLR, nu mai exista teremenul Romana, ci Comunicare in limba romana) se va face totusi dupa manualul de anul trecut, cel de la Ed. Aramis.

Manualele pt cls a 2-a vor fi gata in cel mai devreme ianuarie 2015, super tare...pana atunci, invatatorii trebuie sa se descurce singuri.
S-au schimbat denumirile materiilor, astfel ca:

MEM inseamna Matematica si Explorararea mediului
AVAP, Arte vizuale si abilitati practice
MM, Muzica si miscare,
educatia fizica, engleza si religia si-au pastrat denumirea.

Cu cheltuielile stam ok momentan, in afara de cele de mai sus, mai trebuie doar niste caiete speciale (inca nu se stie care sunt si cat vor costa).
Bani pt fondul clasei nu a vrut sa strangem, chiar daca parintii au dorit asta (pt creta, burete, una-alta), pana la urma au insistat parintii sa stranga careva cate 10 lei simbolici din care sa se cumpere la nevoie, chestii.
Fondul scolii, inca nu s-a stabilit, posibil sa se mearga pe cel de anul trecut, adica 11 lei/luna/copil. (7 lei paza+ 4 fondul scolii).
Nu stiu ce se face cu ei, pt ca baile nu au hartie igienica si nici sapun, dar in fine...

Doamna fii-mii de nota 10, fata de a lui fi-miu, de la extaz la agonie si invers.

Sa fim sanatosi, si noi si copiii nostri, indiferent de clasa in care se afla!

Daca stie cineva fractii si se pricepe la mate, sa se inscrie pe topic, eu una n-am sa stiu sa o ajut pe fii-mea la lectii. :D

A, si ca mi-am amintit:
spaima parintilor, manualele digitale NU VOR FI TABLETE, ci doar niste cd-uri amarate care vor contine fix materia din carti.
Adica, un fel de n-ar mai fi....doar titulatura e pompoasa, in rest...nimic nou, si anul trecut au avut mate si explorarea mediului pe CD.

#30
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Bun asa!
Traiasca maculatura inlocuitoare! N-avem manuale dar avem auxiliare.
Pana acum avem 3 auxiliare la care se vor adauga cu certitudine alte 3. Total facturat de invatatoare - 85 lei pe cap de invatacel.
La care se adauga optional inca 16 lei pentru un (pseudo?)manual de engleza. Aici doamna o face pe ingenua cu "cine vrea" fiind evident ca toti parintii vor ca odraslele sa stie engleza si in consecinta vor plati.

Cel mai tare ma enerveaza ca nu stiu macar programa, sa-mi fac si eu o idee despre ce asteapta tara (prin guvernul Ponta) de la tinerii soimi ai patriei (ador formularile: "la sfarsitul modulului elevul va fi capabil sa faca si sa dreaga........).
Am vazut pe niste fise exercitii de genul  " 3 + 7 - m = 6 + m" si astea acum de incalzire, oarecum recapitulative. Nu stiu cum dar "- m" ul ala in stanga egalitatii mi se pare un pic exagerat (pentru varsta lor). Parerea mea!

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Pai la noi inca nu se stie nici orarul, nici la cls zero unde e fi-miu, nici la cls fii-mii, pt ca au plecat profi, au venit alti si inca nu s-a terminat de stabilit cine, unde preda.
Despre generatia care este acum cls a 2-a, se vorbeste a fi o generatie de sacrificiu, pt ca de la ei s-a inceput cu schimbarea manualelor la cls 1, acum la a 2-a si pana in a 5-a se vor tot schimba.
De asemenea, inca nu e sigur daca vor da sau nu examen la finalul cls a 2-a, cum initial se stia, adica anul trecut.
Pt cine nu stie, examenele sunt in cls a 2-a, a 4-a, a 6-a, a 8-a, a 12-a. (sau cel putin asa era anul trecut).
Generatia de sacrificiu plateste pt ideile crete ale celor din minster, care habar nu au despre nimic, cred ca daca ii luam pe toti la rand, nu vor sti sa rezolve ecuatia aia pusa de tine, Gelu, mai sus.

#32
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Asta cu amanarea/suspendarea examenului de clasa a doua n-o stiam. Sa-i "muta" cainii!

Era singura modalitatea de a afla daca s-a lipit ceva de copil intr-un an de zile si asta raportandu-ne la rezultatele altor copii. Asa nu stim nimic despre propriii copii, despre nivelul la care sunt si unde ar fi trebuit sa ajunga.

Fara carti, intr-un sistem fara repere, cu o evaluare prin calificative bazata pe un subiectivism demonstrat al unei doamne (foarte usor influientabila cu o mica atentie) bag de seama ca duc copilul la scoala doar ca sa nu-l tin acasa si pentru a-l tine la curent cu ultimele aparitii pe piata telefoanelor si tabletelor. Aaa, de fapt nu numai ptr. atat ci si pentru a-i permite sa socializeze cu ceilalti copiii - azi, cand sa-l iau de la scoala un baistruc urla dupa al meu sa-i comunice ca Y (o fetita din clasa lor) este iremediabil indragotita de un X - coleg cu ei). Slava Domnului ca al meu, inca, nu are cont de Facebook!

Si din ciclul doar daca vrei dar ar fi bine sa cumparam azi a aparut si optionalul de Religie la doar 8 lei, dar probabil ca in baza lui intram peste rand la moastele Sfintei Paraschiva! Eu zic Pas!

Edited by gelublabla, 29 September 2014 - 12:39.


#33
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Gelu, asa ne-au zis la sedinta, ca s-ar putea sa se amane ex. din clasa a 2-a.

Despre FB si tablete, pliz, nu-mi aminti, ca poate ma repet, dar mna, ma repet. Posted Image :

- anul trecut, cand era Mara in cls 1, se dusese de vreo saptamana la scoala, ma abordeaza un tatic cand am luat-o la pranz, sa-mi zica ca vrea fi-su contul Marei de FB, ca sa vorbeasca.
Eu, intepenita (la figurat de data asta Posted Image), i-am zis ca Mara nu o sa aiba cont de FB pana la 18 ani si ca daca au ceva de vorbit sa vorbeasca la scoala, nu seara pe PC.
Ala s-a uitat ca la nebuni la mine si nu intelegea reactia mea, dar zi si tu acum? La 7 ani, chaturi pe FB le trebuie? Posted Image
Alex, dragul de Alex (si eu si fii-mea suntem fane Alex-i Posted Image), ala mic al ei de data asta, e innebunit si acum dupa ea, zilele trecuta Mara stranuta si zicea ca e Alex racit si poate a luat de la el. Posted Image ...eh ca sa vezi si sa nu crezi...

Deci, nu mai comentez, ma bucur macar ca-s heterosexuali copiii, Matei vorbeste de una Sabina, Mara e fan Alex inca, deci...aia e, mi s-a luat o piatra de pe inima. Posted Image (trebuie sa gasim ceva de ras in orice prostie, altfel o luam cu capul...)

PS: nici ea nu are cont de FB, poate falimenteaza naibii FB pana face fii-mea 18 ani. :D

View Postgelublabla, on 29 septembrie 2014 - 12:32, said:

Si din ciclul doar daca vrei dar ar fi bine sa cumparam azi a aparut si optionalul de Religie la doar 8 lei, dar probabil ca in baza lui intram peste rand la moastele Sfintei Paraschiva! Eu zic Pas!

La Mara e 9 lei, la fi-miu la gr zero, 12 lei.
E mai scumpa credinta la aia mici. :D

#34
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Diana, iti impartasesc gandurile, insa crezi ca vei reusi sa o tii pana la 18 ani fara fb?
acum pe fb se poate intra si de pe cel mai amarat telefon, da peste 10 ani cum crezi ca va fi? o va face pe ascuns, dar tot o va face, doar ca stii treaba fructului interzis

sunt perfect de acord ca la 7 ani nu are ce sa caute acolo, insa vazand ce se intampla in jurul nostru, prea mare control nu vom mai avea asupra copchiilor

#35
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ii legam de calorifer cu 3 lacate, taiem netul, aruncam telefoanele. :D
Hai mai, Danny, ca se poate! Posted Image

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
incercarea moarte n-are ;)

mai prin vara pana sa se termine anul scolar asistasem la o discutie dintre 2 pusti in autobuz, iar unul dintre ei spunea ca abia asteapta sa se termine anul scolar pt ca i-au promis parintii ca ii cumpara un iphone, sa poata vb si el la telefon, s-a saturat sa stea fara telefon, pe tableta nu poate sa vb asa cum trebuie. iar el era de clasa a 3-a sau a 4-a. la varsta asta ei erau satui de tableta si nu mai suporta gandul sa stea fara telefon, in speta iphone.

pai daca pe vremea mea spuneam asa ceva mamei, ma carpea de nu mai stiam nici ce clasa sunt, nu sa mai am si pretentia de a-mi plati o cartela sau un abonament. copchiii care vin din urma s-au invatat cu asa ceva si inevitabil va fi din ce in ce mai greu sa ii tii in frau.

cand te gandesti ca la varsta aia, eu abia ma uitam sa vad cum merge telefonul cu disc si ce insemna derivatia. ce vremuri :((

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate