Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Clasa a ll-a, plus discutii conexe

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#109
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Intamplator am aflat ca in Iasi s-a impamantenit obiceiul ca liceele cu "staif" sa organizeze concursuri pentru copiii de clasa a 4 a si sa foloseasca rezultatele acestor evaluari ca baza pentru selectia unui numar de elevi pentru clasa a 5 a. In opinia mea profita de obsesia parintilor  de a-si da odrasla la o scoala "la care sa faca scoala pe bune" .
Al meu e de-abia in clasa a 2  a dar am zis sa vad despre ce e vorba. Am gasit ceva pe net, discutii contradictorii, in general pareri critice si acuze de spaga mare pentru a se afla dinainte subiectele.

Si acum ca veni vorba de subiecte am gasit pe pagina unui astfel de "coledgi" subiectele la matematica date anul trecut.

Sa ma ierte Dumnezeu dar cred ca aia care concep, avizeaza si accepta asemenea subiecte - pentru niste copii de mijloc de clasa a 4 a - sunt cretini, plini de ifose, imbecili cu rahat in loc de creier. Sa dai un sistem de 2 ecuatii cu 3 necunoscute la acest nivel mi se pare aberant. Realizez ca se poate rezolva usor exercitiul substituind doua necunoscute, dar asta o vad cu ochii unui om de 40 de ani si nu cred ca niste copii de clasa a 4 a pot jongla lejer cu astfel de notiuni. Si, revin la experienta personala, stiu sigur ca astfel de exercitii se abordau in clasa a 8 a.
Acum revenind la odrasla mea - ii vad manualele si acestea sunt departe de cerintele concursului respectiv. Imi pun intrebarea: care trebuie sa fie rata de acumulare de cunostinte a copiilor in clasa a 3 a pentru ca in clasa a 4 a sa performeze la acest nivel. Si apoi continui, daca programa nu acopera asa ceva sa inteleg ca trebuie sa invete din surse alternative in avans?
Pentru ce? Pentru ca, banuiesc, in clasa a 5 a respectivul colegiu urmeaza programa Ministerului si revine la un nivel normal si ignora cunostintele acumulate in avans de catre copil pentru ca apoi in clasa a 8 a sa stimuleze invatarea hei rupista pentru admiterea la acelasi colegiu.

Trebuie sa mentionez ca respectivul "concurs" are trei probe: matematica, romana si limba straina - toate foarte dificile.

ps. cu un refresh la pagina din link va incarca si documentul.

Edited by gelublabla, 11 February 2015 - 10:15.


#110
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
O sa ajungem fie sa muncim precum chinezii, fie sa muncim pentru ei - vorba britsilor...:)


http://www.hotnews.r...din-romania.htm

#111
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
De 2 zile caut ochisori si ghem de mohair galben.
A vazut cineva, pe vreundeva? Posted Image

LE> ochisori se gasesc la Carrefour, au 2 marimi.
Mohair galben, nicaieri.

Attached Files


Edited by -Diana-, 05 April 2015 - 16:37.


#112
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si iata-ne si inainte de primul examen din viata copiilor nostri, testele de la sfarsitul clasei a II-a.

Gelu, sunteti gata? Posted Image

Si orarul:


18 mai 2015: Scris - Limba romana
19 mai 2015: Citit - Limba romana
  Scris-Citit: Limba romana pentru minoritatile nationale
20 mai 2015: Matematica
21 mai 2015: Scris - Limba materna
22 mai 2015: Citit - Limba materna
fiecare testare dureaza 30 de minute

Edited by -Diana-, 13 May 2015 - 08:17.


#113
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

View PostXZY, on 06 octombrie 2014 - 08:23, said:

Pardon! Sumele Gauss le-a facut fiimea acum intr-a 5-a.

Se pare ca lumea se grabeste tare, tare....
Anul acesta sumele Gauss se fac, la modul intensiv, la debutul clasei  a 3 a. Si ca sa fie treaba completa se condimenteaza cu praf de factor comun!
Cel mai smecher sir intalnit pana acum a fost :
1+2-3+4+5-6+..+100+101-102 = ?
Ce-i drept astea se fac la nivelul unui centru de excelenta la matematica (pentru clasa a 3 a) dar se incearca rezolvarea si la clasa a acestui tip de exercitii.

Edited by gelublabla, 26 October 2015 - 13:40.


#114
Corinussha

Corinussha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2014
wtf?! nici acum, la 25 de ani nu pricep sirurile astea nenorocite....

Cum naiba o sa imi pot ajuta copilul la teme, tinand cont ca inca nii nu s-a nascut pitica (vine in ianuarie)? Adica, in 6-7 ani...cum o fi materia?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate